The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

EasternPAFootball.com Master Schedule List (09/07 to 09/10)

Written by: on Monday, September 4th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2017-09-07
Twin Valley (0-1) @ Kennett (1-1) 07:00 PM

2017-09-08
Abington (1-1) @ Cheltenham (0-2) 07:00 PM
Avon Grove (0-2) @ Unionville (2-0) 07:00 PM
Bensalem (2-0) @ Archbishop Carroll (2-0) 07:00 PM
Bishop Shanahan (2-0) @ Pottstown Area (0-2) 07:00 PM
Central Bucks East (0-2) @ Methacton (0-2) 07:00 PM
Chester (0-2) @ Cardinal O’Hara (2-0) 07:00 PM
Conestoga (0-2) @ Haverford High (2-0) 07:00 PM
Council Rock South (1-1) @ Central Bucks South (2-0) 07:00 PM
Downingtown West (1-1) @ Neshaminy (2-0) 07:00 PM
Garnet Valley (2-0) @ Ridley (1-1) 07:00 PM
George School @ Morrisville (1-1) 07:00 PM
Great Valley (1-1) @ Academy Park (0-2) 07:00 PM
Harriton (1-1) @ Penncrest (0-2) 07:00 PM  Notes: Emergency Responders Night
Hatboro-Horsham (1-1) @ Souderton Area (1-1) 07:00 PM
Marple-Newtown (1-1) @ Radnor (2-0) 07:00 PM
Norristown (0-2) @ Plymouth-Whitemarsh (0-2) 07:00 PM
North Penn (0-2) @ Pennsbury (2-0) 07:00 PM
Penn Wood (0-2) @ Council Rock North (1-1) 07:00 PM
Pequea Valley (0-2) @ Octorara Area (1-1) 07:00 PM
Perkiomen Valley (2-0) @ Pennridge (1-1) 07:00 PM
Phoenixville (0-2) @ Oxford Area (2-0) 07:00 PM
Pope John Paul II (2-0) @ Chichester (2-0) 07:00 PM
Pottsgrove (2-0) @ Boyertown (0-2) 07:00 PM
Quakertown Community (2-0) @ Central Bucks West (2-0) 07:00 PM
Reading (0-1) @ Coatesville (1-1) 07:00 PM
Springfield-Delco (2-0) @ Upper Darby (1-1) 07:00 PM
Strath Haven (1-1) @ Lower Merion (1-1) 07:00 PM  Notes: at Harriton HS
Sun Valley (1-1) @ Upper Merion (0-2) 07:00 PM
Upper Dublin (0-1) @ Lansdale Catholic (0-1) 07:00 PM
Upper Moreland (2-0) @ Upper Perkiomen (2-0) 07:00 PM
West Chester East (0-2) @ West Chester Rustin (1-1) 07:00 PM
West Chester Henderson (0-2) @ Owen J. Roberts (2-0) 07:00 PM
William Tennent (0-2) @ Harry S. Truman (2-0) 07:00 PM
Wilson West Lawn (0-1) @ Spring-Ford (1-1) 07:00 PM
Wissahickon (2-0) @ Pottsville Area (1-1) 07:00 PM

2017-09-09
Springfield-Montco (0-2) @ Lower Moreland 10:30 AM
Delaware County Christian School (1-1) @ Jenkintown (1-0) 11:00 AM
New Hope Solebury (1-1) @ Academy of the New Church (0-1) 11:00 AM
Downingtown East (2-0) @ Roman Catholic (0-2) 01:00 PM  Notes: at Northwest Super Site
Interboro (2-0) @ Neumann-Goretti 06:00 PM
Valley Forge Military Academy (0-2) @ Bishop McDevitt (2-0) 07:00 PM  Notes: at Cheltenham


District 2

2017-09-07
Nanticoke (2-0) @ Wilkes-Barre G.A.R. (0-2) 07:00 PM

2017-09-08
Berwick Area (2-0) @ Wyoming Area (1-1) 07:00 PM
Delaware Valley (2-0) @ Wyoming Valley West (0-2) 07:00 PM
Hill School @ Wyoming Seminary 07:00 PM
Honesdale (1-1) @ Tunkhannock (0-2) 07:00 PM
Lakeland (1-1) @ Dunmore (2-0) 07:00 PM
Mid Valley (1-1) @ Carbondale Area (0-2) 07:00 PM
Montrose Area (0-2) @ Old Forge (2-0) 07:00 PM
Pittston Area (1-1) @ Dallas (1-1) 07:00 PM
Scranton Prep (2-0) @ Lake-Lehman (1-1) 07:00 PM
Susquehanna Community (2-0) @ Riverside (0-2) 07:00 PM
Valley View (1-1) @ Scranton (2-0) 07:00 PM
Wallenpaupack (1-1) @ North Pocono (2-0) 07:00 PM
Western Wayne (2-0) @ Northwest Area (1-1) 07:00 PM
Wilkes-Barre Coughlin (0-2) @ Crestwood (2-0) 07:00 PM
Wilkes-Barre Meyers (1-1) @ Hanover Area (0-2) 07:00 PM
Williamsport (2-0) @ Hazleton Area (1-1) 07:00 PM

2017-09-09
Lackawanna Trail (1-1) @ Holy Cross (0-2) 01:00 PM
Mahanoy Area (0-2) @ Holy Redeemer (1-1) 01:00 PM
West Scranton (0-2) @ Abington Heights (0-2) 01:00 PM

District 3
2017-09-07
Twin Valley (0-1) @ Kennett (1-1) 07:00 PM

2017-09-08
Berks Catholic (1-0) @ Conrad Weiser (0-1) 07:00 PM
Bermudian Springs (1-0) @ Boiling Springs (0-1) 07:00 PM
Biglerville (0-1) @ Big Spring (1-1) 07:00 PM
Camp Hill (1-1) @ Annville-Cleona (1-1) 07:00 PM
Canisius (NY) @ Bishop McDevitt (1-1) 07:00 PM
Cedar Crest (1-0) @ Northern Lebanon (1-0) 07:00 PM
Central Dauphin East (1-0) @ Lower Dauphin (0-1) 07:00 PM
Central York (1-0) @ Cumberland Valley (1-0) 07:00 PM
Chambersburg (0-1) @ Shippensburg Area (1-0) 07:00 PM  Notes: Hall of Fame Game
Daniel Boone (0-1) @ Red Lion Area (1-0) 07:00 PM
Delone Catholic (1-0) @ Columbia (0-1) 07:00 PM
Donegal (0-1) @ Manheim Central (1-0) 07:00 PM
East Pennsboro (1-0) @ West Perry (0-1) 07:00 PM
ELCO (0-1) @ Palmyra (2-0) 07:00 PM
Ephrata (0-1) @ Lebanon (0-1) 07:00 PM
Gettysburg (0-1) @ New Oxford (0-1) 07:00 PM
Governor Mifflin (2-0) @ Cocalico (1-0) 07:00 PM
Halifax (2-0) @ Susquenita (1-1) 07:00 PM
Hempfield (1-0) @ Exeter Township (1-0) 07:00 PM
Hershey (1-0) @ Elizabethtown Area (1-0) 07:00 PM
James Buchanan (0-2) @ Fairfield (1-1) 07:00 PM
Juniata (1-1) @ East Juniata (0-2) 07:00 PM
Kennard-Dale (1-0) @ Hanover (1-0) 07:00 PM
Kutztown (0-1) @ Shenandoah Valley (0-2) 07:00 PM
Lancaster Catholic (0-1) @ Waynesboro (0-1) 07:00 PM
Littlestown (1-0) @ Hamburg (0-2) 07:00 PM
Manheim Township (1-0) @ South Western (1-0) 07:00 PM
Mechanicsburg (0-1) @ Spring Grove (0-1) 07:00 PM
Middletown Area (1-0) @ Northern York (1-1) 07:00 PM
Mifflin County (0-1) @ Cedar Cliff (1-0) 07:00 PM
Milton Hershey (0-1) @ Greencastle-Antrim (1-0) 07:00 PM
Newport (2-0) @ Millersburg (0-2) 07:00 PM
Penn Manor (0-1) @ Lampeter-Strasburg (1-0) 07:00 PM
Pequea Valley (0-2) @ Octorara Area (1-1) 07:00 PM
Reading (0-1) @ Coatesville (1-1) 07:00 PM
Red Land (0-2) @ Carlisle (1-0) 07:00 PM
Schuylkill Valley (2-0) @ Lehighton (2-0) 07:00 PM
Solanco (1-0) @ Conestoga Valley (1-0) 07:00 PM
Steelton-Highspire (1-1) @ Dover Area (0-1) 07:00 PM
Susquehannock (1-0) @ York Catholic (1-0) 07:00 PM
Upper Dauphin (1-1) @ Tri-Valley (1-1) 07:00 PM
Warwick (0-1) @ Garden Spot (0-1) 07:00 PM
West York (0-2) @ Dallastown (0-1) 07:00 PM
William Penn (3) (1-0) @ J.P. McCaskey (0-1) 07:00 PM
Wilson West Lawn (0-1) @ Spring-Ford (1-1) 07:00 PM
York County School of Technology (0-1) @ Eastern York (0-1) 07:00 PM
York Suburban (0-1) @ Northeastern (1-0) 07:00 PM

2017-09-09
Muhlenberg (1-1) @ Wyomissing Area (2-0) 01:30 PM

District 4
2017-09-08
Athens (2-0) @ Wellsboro (2-0) 07:00 PM
Bucktail (1-1) @ Canton Area (0-2) 07:00 PM
Central Columbia (2-0) @ Towanda (2-0) 07:00 PM
Central Mountain (0-2) @ Shikellamy (1-1) 07:00 PM
Cowanesque Valley (0-2) @ Muncy (2-0) 07:00 PM
Danville (2-0) @ Montoursville (0-2) 07:00 PM
Juniata (1-1) @ East Juniata (0-2) 07:00 PM
Line Mountain (1-1) @ Pine Grove Area (0-2) 07:00 PM
Mifflinburg (0-2) @ Loyalsock Township (1-1) 07:00 PM
Milton Area (0-2) @ Lewisburg (1-1) 07:00 PM  Notes: at Bucknell University
Montgomery (1-1) @ Sayre (0-2) 07:00 PM
Mount Carmel Area (2-0) @ Southern Columbia (2-0) 07:00 PM
North Penn/Mansfield (1-1) @ Wyalusing Area (2-0) 07:00 PM
Shamokin (0-2) @ Selinsgrove (2-0) 07:00 PM
South Williamsport (1-1) @ Hughesville (1-1) 07:00 PM
Troy Area (0-2) @ Jersey Shore (1-1) 07:00 PM
Warrior Run (1-1) @ Bloomsburg (0-2) 07:00 PM
Williamsport (2-0) @ Hazleton Area (1-1) 07:00 PM

2017-09-09
Nativity BVM (1-1) @ Col-Mont Vo-Tech (0-2) 01:00 PM

District 11
2017-09-08
Bethlehem Catholic (2-0) @ Emmaus (1-1) 07:00 PM
Bethlehem Freedom (2-0) @ Easton Area (2-0) 07:00 PM
East Stroudsburg North (0-2) @ William Allen (0-2) 07:00 PM
East Stroudsburg South (1-1) @ Stroudsburg (1-1) 07:00 PM
Jim Thorpe Area (2-0) @ Panther Valley (2-0) 07:00 PM
Kutztown (0-1) @ Shenandoah Valley (0-2) 07:00 PM
Line Mountain (1-1) @ Pine Grove Area (0-2) 07:00 PM
Louis E. Dieruff (1-1) @ Pocono Mountain East (0-2) 07:00 PM
Minersville Area (1-1) @ Williams Valley (2-0) 07:00 PM
North Schuylkill (2-0) @ Marian Catholic (1-1) 07:00 PM
Northern Lehigh (0-2) @ Bangor (0-2) 07:00 PM
Northwestern Lehigh (0-2) @ Palisades (2-0) 07:00 PM
Notre Dame (1-1) @ Southern Lehigh (2-0) 07:00 PM
Parkland (2-0) @ Bethlehem Liberty (1-1) 07:00 PM
Pleasant Valley (0-2) @ Northampton (1-1) 07:00 PM  Notes: Youth Football Night
Saucon Valley (2-0) @ Palmerton Area (1-1) 07:00 PM
Schuylkill Haven (0-2) @ Tamaqua Area (2-0) 07:00 PM  Notes: Hall of Fame Game
Schuylkill Valley (2-0) @ Lehighton (2-0) 07:00 PM
Springside Chestnut Hill Academy (0-1) @ Blue Mountain (1-1) 07:00 PM
Upper Dauphin (1-1) @ Tri-Valley (1-1) 07:00 PM
Whitehall (2-0) @ Nazareth Area (1-1) 07:00 PM
Wilson Area (1-1) @ Salisbury Township (2-0) 07:00 PM
Wissahickon (2-0) @ Pottsville Area (1-1) 07:00 PM

2017-09-09
Mahanoy Area (0-2) @ Holy Redeemer (1-1) 01:00 PM
Nativity BVM (1-1) @ Col-Mont Vo-Tech (0-2) 01:00 PM
Catasauqua (1-1) @ Pen Argyl (0-2) 01:30 PM
Pocono Mountain West (0-2) @ Allentown Central Catholic (1-1) 07:00 PM

District 12
2017-09-07
Dobbins Randolph Vo-Tech (0-1) @ Strawberry Mansion (1-1) 03:00 PM  Notes: at 29th & Chalmers
Academy of Palumbo (0-1) @ School of the Future 06:00 PM  Notes: at South Philadelphia Supersite
Kipp-DuBois Collegiate Academy (1-1) @ Samuel S. Fels (0-1) 06:00 PM  Notes: at Northeast HS

2017-09-08
Boys Latin of Philadelphia Charter School (2-0) @ Olney Charter (1-1) 03:00 PM
Frankford (0-1) @ Philadelphia Central (0-1) 03:00 PM
George Washington (0-1) @ Jules E. Mastbaum (0-1) 03:00 PM  Notes: at Northeast HS
Archbishop Ryan (0-2) @ Thomas Edison 03:45 PM
Mastery North Charter (0-1) @ Abraham Lincoln (0-2) 04:30 PM
John Bartram (2-0) @ South Philadelphia (1-0) 06:00 PM  Notes: at South Philadelphia Supersite
Prep Charter @ Martin Luther King (1-1) 06:00 PM  Notes: at Germantown Supersite
Northeast (1-0) @ Imhotep Charter School (1-1) 06:30 PM
Roxborough (1-0) @ Kensington (0-1) 06:30 PM  Notes: at Gratz Supersite
Simon Gratz (1-1) @ West Philadelphia (0-2) 06:30 PM
Bensalem (2-0) @ Archbishop Carroll (2-0) 07:00 PM
Chester (0-2) @ Cardinal O’Hara (2-0) 07:00 PM
Upper Dublin (0-1) @ Lansdale Catholic (0-1) 07:00 PM
William Penn Charter (1-0) @ Bonner-Prendie (0-2) 07:00 PM
Haverford School (0-1) @ West Catholic (1-1) 08:00 PM  Notes: at Widener

2017-09-09
Downingtown East (2-0) @ Roman Catholic (0-2) 01:00 PM  Notes: at Northwest Super Site
Father Judge (1-1) @ Germantown Academy (0-1) 01:30 PM
Archbishop Wood (1-1) @ Bergen Catholic (NJ) 02:30 PM
Benjamin Franklin (0-1) @ Overbrook (0-1) 06:00 PM  Notes: at Gratz Supersite
Interboro (2-0) @ Neumann-Goretti 06:00 PM
Episcopal Academy (1-0) @ Conwell-Egan Catholic (1-1) 07:00 PM  Notes: at Truman
Malvern Prep (1-0) @ LaSalle College HS (1-1) 07:00 PM
St. Peter’s Prep @ Saint Joseph’s Prep (1-0) 07:00 PM  Notes: at Widener
Valley Forge Military Academy (0-2) @ Bishop McDevitt (2-0) 07:00 PM  Notes: at Cheltenham


Non-PIAA
2017-09-08
George School @ Morrisville (1-1) 07:00 PM
Hill School @ Wyoming Seminary 07:00 PM
Springside Chestnut Hill Academy (0-1) @ Blue Mountain (1-1) 07:00 PM
William Penn Charter (1-0) @ Bonner-Prendie (0-2) 07:00 PM
Haverford School (0-1) @ West Catholic (1-1) 08:00 PM  Notes: at Widener

2017-09-09
Father Judge (1-1) @ Germantown Academy (0-1) 01:30 PM
Archbishop Wood (1-1) @ Bergen Catholic (NJ) 02:30 PM
Episcopal Academy (1-0) @ Conwell-Egan Catholic (1-1) 07:00 PM  Notes: at Truman
Malvern Prep (1-0) @ LaSalle College HS (1-1) 07:00 PM
St. Peter’s Prep @ Saint Joseph’s Prep (1-0) 07:00 PM  Notes: at Widener

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David