2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

EasternPAFootball.com Master Schedule List (08/31 to 09/03)

Written by: on Monday, August 28th, 2017. Follow David Mika on Twitter.

 

(District 1)
2017-08-31
Bishop Shanahan (1-0) @ Glen Mills (0-1) 07:00 PM
West Chester Henderson (0-1) @ West Chester Rustin (0-1) 07:00 PM

2017-09-01
Springfield-Montco (0-1) @ Lower Merion (0-1) 10:00 AM
Upper Merion (0-1) @ Martin Luther King (0-1) 06:00 PM  Notes: at Germantown Supersite
Academy of the New Church @ Bristol 07:00 PM
Academy Park (0-1) @ Unionville (1-0) 07:00 PM
Bensalem (1-0) @ William Tennent (0-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (1-0) @ Cheltenham (0-1) 07:00 PM
Central Bucks East (0-1) @ Hatboro-Horsham (0-1) 07:00 PM
Central Bucks West (1-0) @ Council Rock South (1-0) 07:00 PM
Coatesville (1-0) @ Cumberland Valley 07:00 PM
Conestoga (0-1) @ Springfield-Delco (1-0) 07:00 PM
Council Rock North (1-0) @ Central Bucks South (1-0) 07:00 PM
Downingtown West (0-1) @ Wayne Valley (NJ) 07:00 PM
Exeter Township @ Boyertown (0-1) 07:00 PM
Harry S. Truman (1-0) @ Avon Grove (0-1) 07:00 PM
Haverford High (1-0) @ Ridley (1-0) 07:00 PM
Interboro (1-0) @ Norristown (0-1) 07:00 PM
Kennett (1-0) @ Chichester (1-0) 07:00 PM
Methacton (0-1) @ Pottsgrove (1-0) 07:00 PM
North Penn (0-1) @ Downingtown East (1-0) 07:00 PM
Octorara Area (0-1) @ Columbia 07:00 PM
Owen J. Roberts (1-0) @ Great Valley (1-0) 07:00 PM
Penn Wood (0-1) @ Pennsbury (1-0) 07:00 PM
Penncrest (0-1) @ Marple-Newtown (0-1) 07:00 PM
Pennridge (1-0) @ Neshaminy (1-0) 07:00 PM
Perkiomen Valley (1-0) @ Upper Dublin 07:00 PM
Philadelphia Central @ Wissahickon (1-0) 07:00 PM
Plymouth-Whitemarsh (0-1) @ Abington (0-1) 07:00 PM
Pottstown Area (0-1) @ Solanco 07:00 PM
Souderton Area (1-0) @ Quakertown Community (1-0) 07:00 PM
South Hunterdon Regional (NJ) @ New Hope Solebury (0-1) 07:00 PM
Strath Haven (0-1) @ Harriton (1-0) 07:00 PM
Twin Valley @ Oxford Area (1-0) 07:00 PM
Upper Darby (1-0) @ Garnet Valley (1-0) 07:00 PM
Upper Moreland (1-0) @ Phoenixville (0-1) 07:00 PM
Upper Perkiomen (1-0) @ Kutztown 07:00 PM  Notes: Military / Staff Appreciation
Valley Forge Military Academy (0-1) @ Morrisville (0-1) 07:00 PM
West Chester East (0-1) @ Radnor (1-0) 07:00 PM

2017-09-02
William Penn Charter @ Lansdale Catholic 10:00 AM  Notes: at Ocean City (NJ)
Spring-Ford (0-1) @ Chester (0-1) 10:30 AM
Nativity BVM (1-0) @ Jenkintown 01:00 PM
Sun Valley (1-0) @ Pope John Paul II (1-0) 01:00 PM
Dobbins Randolph Vo-Tech @ Delaware County Christian School (0-1) 07:00 PM

(District 2)
2017-09-01
Abington Heights (0-1) @ North Pocono (1-0) 07:00 PM
Col-Mont Vo-Tech (0-1) @ Nanticoke (1-0) 07:00 PM
Dallas (1-0) @ Berwick Area (1-0) 07:00 PM
Delaware Valley (1-0) @ Valley View (1-0) 07:00 PM
Dunmore (1-0) @ Lackawanna Trail (1-0) 07:00 PM
Hanover Area (0-1) @ Blue Mountain (0-1) 07:00 PM
Hazleton Area (0-1) @ Wyoming Valley West (0-1) 07:00 PM
Northwest Area (0-1) @ Lake-Lehman (1-0) 07:00 PM
Old Forge (1-0) @ Carbondale Area (0-1) 07:00 PM
Pittston Area (0-1) @ Tunkhannock (0-1) 07:00 PM
Riverside (0-1) @ Mid Valley (0-1) 07:00 PM
Scranton (1-0) @ Honesdale (1-0) 07:00 PM
Wallenpaupack (0-1) @ West Scranton (0-1) 07:00 PM
Wilkes-Barre G.A.R. (0-1) @ Western Wayne (1-0) 07:00 PM
Wilkes-Barre Meyers (0-1) @ Montrose Area (0-1) 07:00 PM
Wyoming Area (1-0) @ Crestwood (1-0) 07:00 PM

2017-09-02
Lakeland (0-1) @ Holy Cross (0-1) 01:00 PM
Wilkes-Barre Coughlin (0-1) @ Scranton Prep (1-0) 01:30 PM
Susquehanna Community (1-0) @ Holy Redeemer (1-0) 02:00 PM  Notes: at Lake-Lehman HS

(District 3)
2017-09-01
Mastery North Charter @ Berks Catholic 06:00 PM
Annville-Cleona (0-1) @ Biglerville 07:00 PM
Bermudian Springs @ New Oxford 07:00 PM
Big Spring (1-0) @ East Pennsboro 07:00 PM
Cedar Cliff @ Penn Manor 07:00 PM
Central Dauphin (1-0) @ Manheim Township 07:00 PM
Central Dauphin East @ Milton Hershey 07:00 PM
Central York @ West York (0-1) 07:00 PM
Chambersburg @ Greencastle-Antrim 07:00 PM
Coatesville (1-0) @ Cumberland Valley 07:00 PM
Cocalico @ Red Land (0-1) 07:00 PM
Conestoga Valley @ Ephrata 07:00 PM
Dallastown @ Hempfield 07:00 PM
East Juniata (0-1) @ Upper Dauphin (0-1) 07:00 PM
Elizabethtown Area @ Donegal 07:00 PM
Exeter Township @ Boyertown (0-1) 07:00 PM
Hamburg (0-1) @ Panther Valley (1-0) 07:00 PM
Hanover @ James Buchanan (0-1) 07:00 PM
Kennard-Dale @ Pequea Valley (0-1) 07:00 PM
Lampeter-Strasburg @ Eastern York 07:00 PM
Lancaster Catholic @ Camp Hill (0-1) 07:00 PM
Lebanon @ Cedar Crest 07:00 PM
Littlestown @ Boiling Springs 07:00 PM
Lower Dauphin @ Middletown Area 07:00 PM
Manheim Central @ Warwick 07:00 PM
Mechanicsburg @ Carlisle 07:00 PM
Millersburg (0-1) @ Line Mountain (0-1) 07:00 PM
Northeastern @ Daniel Boone 07:00 PM
Northern York (1-0) @ Susquehannock 07:00 PM
Octorara Area (0-1) @ Columbia 07:00 PM
Pine Grove Area (0-1) @ Halifax (1-0) 07:00 PM
Pottstown Area (0-1) @ Solanco 07:00 PM
Pottsville Area (0-1) @ Muhlenberg (1-0) 07:00 PM
Reading @ William Penn (3) 07:00 PM
Red Lion Area @ Waynesboro 07:00 PM
Saint Joseph’s Catholic Academy (0-1) @ Fairfield (0-1) 07:00 PM
Schuylkill Valley (1-0) @ Fleetwood (0-1) 07:00 PM
Shippensburg Area @ Dover Area 07:00 PM
South Western @ Gettysburg 07:00 PM
Spring Grove @ Hershey 07:00 PM
Steelton-Highspire (1-0) @ North Schuylkill (1-0) 07:00 PM
Susquehanna Township (0-1) @ Conrad Weiser 07:00 PM
Susquenita (0-1) @ ELCO 07:00 PM
Tri-Valley (1-0) @ Newport (1-0) 07:00 PM
Trinity (1-0) @ Delone Catholic 07:00 PM
Twin Valley @ Oxford Area (1-0) 07:00 PM
Upper Perkiomen (1-0) @ Kutztown 07:00 PM  Notes: Military / Staff Appreciation
West Perry @ Palmyra (1-0) 07:00 PM
Williams Valley (1-0) @ Juniata (1-0) 07:00 PM
Wilson West Lawn @ Governor Mifflin (1-0) 07:00 PM
Wyomissing Area (1-0) @ Garden Spot 07:00 PM
York Suburban @ York Catholic 07:00 PM

2017-09-02
Bishop McDevitt (1-0) @ Harrisburg (1-0) 01:00 PM
Harford Tech (MD) @ York County School of Technology 01:00 PM  Notes: Battle for the Mason-Dixon Line

(District 4)
2017-09-01
Col-Mont Vo-Tech (0-1) @ Nanticoke (1-0) 07:00 PM
Cowanesque Valley (0-1) @ Montgomery (0-1) 07:00 PM
East Juniata (0-1) @ Upper Dauphin (0-1) 07:00 PM
Jersey Shore (0-1) @ Mifflinburg (0-1) 07:00 PM
Lewisburg (1-0) @ Central Columbia (1-0) 07:00 PM
Loyalsock Township (0-1) @ Shamokin (0-1) 07:00 PM
Mifflin County @ Williamsport (1-0) 07:00 PM
Millersburg (0-1) @ Line Mountain (0-1) 07:00 PM
Montoursville (0-1) @ Selinsgrove (1-0) 07:00 PM
North Penn/Mansfield (1-0) @ Athens (1-0) 07:00 PM
Sayre (0-1) @ Wellsboro (1-0) 07:00 PM
Shikellamy (1-0) @ Mount Carmel Area (1-0) 07:00 PM
South Williamsport (1-0) @ Danville (1-0) 07:00 PM
Southern Columbia (1-0) @ Bloomsburg (0-1) 07:00 PM
Towanda (1-0) @ Bucktail (1-0) 07:00 PM
Troy Area (0-1) @ Muncy (1-0) 07:00 PM
Warrior Run (0-1) @ Milton Area (0-1) 07:00 PM  Notes: Tomato Bowl
Wyalusing Area (1-0) @ Canton Area (0-1) 07:00 PM

(District 11)
2017-09-01
Allentown Central Catholic (0-1) @ Pleasant Valley (0-1) 07:00 PM
Bangor (0-1) @ Notre Dame (0-1) 07:00 PM
Bethlehem Catholic (1-0) @ Northampton (1-0) 07:00 PM  Notes: Fall Sports Recognition
Bethlehem Liberty (1-0) @ Easton Area (1-0) 07:00 PM
Catasauqua (0-1) @ Northern Lehigh (0-1) 07:00 PM
East Stroudsburg North (0-1) @ Louis E. Dieruff (0-1) 07:00 PM
Emmaus (1-0) @ Whitehall (1-0) 07:00 PM
Hamburg (0-1) @ Panther Valley (1-0) 07:00 PM
Hanover Area (0-1) @ Blue Mountain (0-1) 07:00 PM
Jim Thorpe Area (1-0) @ Marian Catholic (1-0) 07:00 PM
Lehighton (1-0) @ Schuylkill Haven (0-1) 07:00 PM
Mahanoy Area (0-1) @ Tamaqua Area (1-0) 07:00 PM
Nazareth Area (1-0) @ Parkland (1-0) 07:00 PM
Palmerton Area (1-0) @ Southern Lehigh (1-0) 07:00 PM
Pen Argyl (0-1) @ Saucon Valley (1-0) 07:00 PM
Pine Grove Area (0-1) @ Halifax (1-0) 07:00 PM
Pocono Mountain East (0-1) @ East Stroudsburg South (0-1) 07:00 PM
Pottsville Area (0-1) @ Muhlenberg (1-0) 07:00 PM
Salisbury Township (1-0) @ Northwestern Lehigh (0-1) 07:00 PM
Shenandoah Valley (0-1) @ Minersville Area (0-1) 07:00 PM
Steelton-Highspire (1-0) @ North Schuylkill (1-0) 07:00 PM
Tri-Valley (1-0) @ Newport (1-0) 07:00 PM
William Allen (0-1) @ Bethlehem Freedom (1-0) 07:00 PM
Williams Valley (1-0) @ Juniata (1-0) 07:00 PM

2017-09-02
Stroudsburg (0-1) @ Pocono Mountain West (0-1) 12:00 PM
Nativity BVM (1-0) @ Jenkintown 01:00 PM
Palisades (1-0) @ Wilson Area (1-0) 01:30 PM

(District 12)
2017-08-31
Benjamin Franklin @ Imhotep Charter School (0-1) 06:00 PM  Notes: at Germantown Supersite

2017-09-01
Abraham Lincoln (0-1) @ South Philadelphia 10:00 AM  Notes: at South Philadelphia Supersite
Samuel S. Fels @ Roxborough 11:00 AM
Simon Gratz (0-1) @ Germantown Academy 12:00 PM
Strawberry Mansion (1-0) @ Olney Charter (0-1) 03:00 PM
Conwell-Egan Catholic (1-0) @ Archbishop Carroll (1-0) 04:00 PM  Notes: at Wildwood (NJ)
Father Judge (0-1) @ Springside Chestnut Hill Academy 04:00 PM
Boys Latin of Philadelphia Charter School (1-0) @ Overbrook 06:00 PM  Notes: at West Philadelphia
George Washington @ John Bartram (1-0) 06:00 PM  Notes: at South Philadelphia Supersite
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-1) @ Kensington 06:00 PM  Notes: at Gratz Supersite
Mastery North Charter @ Berks Catholic 06:00 PM
Upper Merion (0-1) @ Martin Luther King (0-1) 06:00 PM  Notes: at Germantown Supersite
West Philadelphia (0-1) @ Northeast 06:00 PM  Notes: at Northeast HS
Bishop McDevitt (1-0) @ Cheltenham (0-1) 07:00 PM
Bonner-Prendie (0-1) @ Episcopal Academy 07:00 PM
Philadelphia Central @ Wissahickon (1-0) 07:00 PM
Saint Joseph’s Prep @ Tampa Jesuit (FL) 07:00 PM

2017-09-02
William Penn Charter @ Lansdale Catholic 10:00 AM  Notes: at Ocean City (NJ)
Roman Catholic (0-1) @ West Catholic (0-1) 11:30 AM  Notes: at Wildwood (NJ)
Cardinal O’Hara (1-0) @ Jules E. Mastbaum 12:00 PM  Notes: at Northeast HS
St. Joseph’s Collegiate Institute (NY) @ Archbishop Ryan (0-1) 12:00 PM  Notes: at Del Val University
Frankford (0-1) @ Neumann-Goretti 04:00 PM  Notes: at Wildwood (NJ)
Dobbins Randolph Vo-Tech @ Delaware County Christian School (0-1) 07:00 PM
Paramus Catholic (NJ) @ Archbishop Wood (1-0) 07:00 PM  Notes: at Tennent

(Non-PIAA Teams)
2017-09-01
Father Judge (0-1) @ Springside Chestnut Hill Academy 04:00 PM
Bonner-Prendie (0-1) @ Episcopal Academy 07:00 PM
Saint Joseph’s Prep @ Tampa Jesuit (FL) 07:00 PM
Downingtown West (0-1) @ Wayne Valley (NJ) 07:00 PM
South Hunterdon Regional (NJ) @ New Hope Solebury (0-1) 07:00 PM

2017-09-02
St. Augustine Prep (NJ) @ Malvern Prep 07:00 PM
Hill School @ Perkiomen School 10:00 AM
William Penn Charter @ Lansdale Catholic 10:00 AM  Notes: at Ocean City (NJ)
St. Joseph’s Collegiate Institute (NY) @ Archbishop Ryan (0-1) 12:00 PM  Notes: at Del Val University
HD Woodson (DC) @ Haverford School 01:30 PM
Paramus Catholic (NJ) @ Archbishop Wood (1-0) 07:00 PM  Notes: at Tennent

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David