2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Scored thru Oct. 9th

Written by: on Tuesday, October 11th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA    AA   A

District 2

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA    AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA    AAAAA       AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 53.6
Southern Columbia Tigers AA D4 49.0
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 47.5
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 47.1
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 47.1
Manheim Central Barons AAAAA D3 47.0
Emmaus Hornets AAAAAA D11 45.5
Newport Buffaloes AA D3 45.0
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 44.8
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 43.5
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 41.2
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 40.7
Berks Catholic Saints AAAA D3 40.3
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 40.2
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 39.5
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 39.5
Wellsboro Hornets AA D4 39.5
Harrisburg Cougars AAAAA D3 38.8
Dunmore Bucks AA D2 38.5
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 38.4
Garden Spot Spartans AAAAA D3 38.3
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 38.2
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 38.0
North Penn Knights AAAAAA D1 37.4
Notre Dame Crusaders AAA D11 37.4
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 37.1
Saucon Valley Panthers AAAA D11 37.0
Northeastern Bobcats AAAAA D3 36.8
Warwick Warriors AAAAAA D3 36.6
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 36.5
Pottsgrove Falcons AAAA D1 36.5
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 36.5
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 36.4
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 36.2
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 36.2
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 36.2
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 36.1
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 35.8
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 35.8
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 35.7
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 35.0
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 34.8
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 34.7
Tri-Valley Bulldogs A D11 34.7
Milton Hershey Spartans AAAA D3 34.3
New Hope Solebury Lions AAA D1 34.3
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 34.1
Great Valley Patriots AAAAA D1 34.1
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 34.0
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 33.8
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 33.7
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 33.7
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 33.3
Loyalsock Township Lancers AAA D4 33.2
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 33.1
Halifax Wildcats A D3 33.0
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 32.6
Bermudian Springs Eagles AAA D3 32.5
Big Spring Bulldogs AAAA D3 32.5
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 32.2
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 32.1
Academy Park Knights AAAAA D1 32.0
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 31.8
Line Mountain Eagles AA D4 31.7
Hanover Nighthawks AA D3 31.6
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 31.5
Williams Valley Vikings A D11 31.1
Central York Panthers AAAAAA D3 31.0
Montoursville Warriors AAA D4 30.8
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 30.7
Camp Hill Lions AA D3 30.5
North Penn Panthers AA D4 30.5
Lakeland Chiefs AA D2 30.4
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 30.4
Athens Wildcats AAAA D4 30.2
Danville Ironmen AAA D4 30.2
Northeast Vikings AAAAAA D12 30.2
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 30.1
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 30.1
Pennridge Rams AAAAAA D1 30.0
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 29.8
North Pocono Trojans AAAA D2 29.4
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 29.4
Lehighton Indians AAA D11 29.2
Fairfield Knights A D3 29.1
York Suburban Trojans AAAA D3 29.1
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 29.0
Palisades Pirates AAA D11 29.0
Selinsgrove Seals AAAA D4 29.0
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 29.0
Twin Valley Raiders AAAAA D3 28.8
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 28.7
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 28.7
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 28.7
Wyoming Area Warriors AAAA D2 28.7
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 28.5
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 28.5
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 28.5
Scranton Knights AAAAAA D2 28.4
South Williamsport Mounties AA D4 28.4
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 28.3
Waynesboro Indians AAAAA D3 28.3
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 28.2
Strath Haven Panthers AAAAA D1 28.2
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 28.0
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 28.0
Cocalico Eagles AAAAA D3 28.0
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 28.0
Interboro Bucaneers AAAA D1 28.0
Exeter Township Eagles AAAAA D3 27.8
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 27.8
Mid-Valley Spartans AA D2 27.8
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 27.7
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 27.4
Littlestown Thunderbolts AAA D3 27.3
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 27.2
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 27.1
Souderton Area Indians AAAAAA D1 27.1
Bristol Warriors AA D1 27.0
East Pennsboro Panthers AAAA D3 27.0
Palmyra Cougars AAAAA D3 27.0
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 26.8
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 26.8
Pen Argyl Green Knights AAA D11 26.7
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 26.7
Reading Knights AAAAAA D3 26.5
Haverford High Fords AAAAAA D1 26.4
Fleetwood Tigers AAAAA D3 26.3
Hamburg Hawks AAAA D3 26.3
Riverside Vikings AA D2 26.2
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 26.1
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 26.1
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 26.0
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 26.0
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 26.0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 25.8
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 25.7
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 25.7
Northwest Area Rangers A D2 25.7
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 25.7
Wyomissing Area Spartans AAA D3 25.6
Blue Mountain Eagles AAAA D11 25.4
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 25.4
Parkland Trojans AAAAAA D11 25.4
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 25.2
Roxborough Indians AAAA D12 25.1
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 25.1
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 24.5
Marian Catholic Colts A D11 24.5
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 24.4
Abington Heights Comets AAAAA D2 24.2
Central Columbia Blue Jays AA D4 24.2
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 24.2
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 24.1
Spring Grove Rockets AAAAA D3 24.1
Troy Area Trojans AA D4 24.1
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 24.1
Delone Catholic Squires AA D3 23.8
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 23.8
Bangor Slaters AAAA D11 23.7
Hughesville Spartans AA D4 23.7
Solanco Golden Mules AAAAA D3 23.6
Lackawanna Trail Lions A D2 23.5
North Schuylkill Spartans AAA D11 23.5
Kennett Blue Demons AAAAA D1 23.4
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 23.3
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 23.2
Sayre Redskins A D4 23.2
Shikellamy Braves AAAA D4 23.2
York Catholic Fighting Irish AA D3 23.1
Kutztown Cougars AAA D3 22.8
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 22.8
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 22.5
Wyalusing Area Rams A D4 22.5
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 22.3
Frankford Pioneers AAAAA D12 22.1
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 22.1
Tunkhannock Tigers AAAA D2 22.1
Bishop McDevitt Lancers AA D12 22.0
Bloomsburg Panthers AA D4 22.0
George School Cougars AAAA Non-PIAA 22.0
Catasauqua Rough Riders AA D11 21.8
Gettysburg Warriors AAAA D3 21.8
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 21.8
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 21.8
Wissahickon Trojans AAAAA D1 21.8
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 21.8
West Scranton Invaders AAAA D2 21.7
Red Land Patriots AAAAA D3 21.6
Nanticoke Trojans AAA D2 21.5
Trinity Shamrocks AAA D3 21.5
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 21.4
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 21.4
Canton Area Warriors A D4 21.2
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 21.1
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 21.1
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 21.1
Dover Area Eagles AAAAA D3 21.0
West Catholic Burrs AA D12 21.0
Pequea Valley Braves AAA D3 20.8
West Chester East Vikings AAAAA D1 20.8
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 20.7
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 20.4
Pittston Area Patriots AAAA D2 20.4
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 20.3
Eastern York Golden Knights AAA D3 20.3
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 20.2
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 20.2
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 20.2
South Western Mustangs AAAAA D3 20.1
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 20.0
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 20.0
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 19.8
Hill School Blues AAA Non-PIAA 19.8
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 19.8
Susquehannock Warriors AAAA D3 19.8
Upper Darby Royals AAAAAA D1 19.8
Valley View Cougars AAAA D2 19.8
Panther Valley Panthers AA D11 19.7
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 19.6
Northern York Polar Bears AAAA D3 19.6
Chester Clippers AAAAA D1 19.2
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 19.2
Western Wayne Wildcats AAA D2 19.2
Crestwood Comets AAAA D2 19.1
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 19.0
Penn Manor Comets AAAAAA D3 19.0
Delaware County Christian School Knights A D1 18.8
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 18.8
Salisbury Township Falcons AAA D11 18.8
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 18.7
Overbrook Panthers AAAA D12 18.6
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 18.5
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 18.5
Muncy Indians A D4 18.5
Strawberry Mansion Knights AA D12 18.5
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 18.4
Shamokin Indians AAAA D4 18.2
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 18.1
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 18.1
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 18.0
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 18.0
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 17.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 17.7
Olney Charter Trojans AAAAA D12 17.6
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 17.5
William Allen Canaries AAAAAA D11 17.2
Lebanon Cedars AAAAA D3 17.0
East Juniata Tigers AAAA D4 16.8
Octorara Area Braves AAAA D1 16.7
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 16.6
ELCO Raiders AAA D3 16.6
Jenkintown Drakes A D1 16.6
Biglerville Canners AAA D3 16.5
Bensalem Owls AAAAAA D1 16.4
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 16.4
Montgomery Red Raiders A D4 16.4
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 16.3
Montrose Area Meteors AA D2 16.2
Lewisburg Green Dragons AAA D4 16.1
Carbondale Area Chargers AA D2 15.8
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 15.8
Columbia Crimson Tide AA D3 15.6
Mifflinburg Wildcats AAA D4 15.5
School of the Future AAA D12 15.4
Towanda Black Knights AA D4 15.4
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 15.3
Boyertown Bears AAAAAA D1 15.2
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 15.1
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 14.8
Chichester Eagles AAAAA D1 14.8
Old Forge Blue Devils A D2 14.7
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 14.3
Warrior Run Defenders AA D4 14.2
Radnor Red Raiders AAAAA D1 14.1
Boiling Springs Bubblers AAA D3 14.0
West York Bulldogs AAAA D3 14.0
Donegal Indians AAAA D3 13.8
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 13.8
Methacton Warriors AAAAAA D1 13.7
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 13.5
Wilson Area Warriors AAA D11 13.5
Lower Merion Aces AAAAA D1 13.0
West Perry Mustangs AAAA D3 13.0
George Washington Eagles AAAAAA D12 12.8
Unionville Indians AAAAA D1 12.8
Norristown Eagles AAAAAA D1 12.7
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 12.1
Council Rock North Indians AAAAAA D1 12.1
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 11.8
Penncrest Lions AAAAA D1 11.5
Susquenita Blackhawks AAA D3 11.5
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 11.4
Upper Merion Vikings AAAAA D1 11.4
Cowanesque Valley Indians AAA D4 11.1
William Tennent Panthers AAAAAA D1 11.0
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 10.8
Holy Cross Crusaders A D2 10.8
Kensington AAAAAA D12 10.8
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 10.4
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 10.3
Pottstown Area Trojans AAAA D1 10.0
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 10.0
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 9.8
New Oxford Colonials AAAAA D3 9.8
Susquehanna Community Sabers AA D2 9.8
Dallas Mountaineers AAAA D2 9.4
Holy Redeemer Royals AAA D2 9.4
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 9.2
Cheltenham Panthers AAAAA D1 9.2
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 9.2
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 9.2
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 9.0
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 9.0
Nativity BVM Green Wave A D11 8.7
James Buchanan Rockets AAAA D3 8.6
Upper Dauphin Trojans AA D3 8.5
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 8.3
Honesdale Hornets AAAA D2 7.8
Kennard-Dale Rams AAAA D3 7.6
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 7.2
Morrisville Bulldogs A D1 6.6
Milton Area Black Panthers AAA D4 6.4
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 6.3
Millersburg Indians A D3 6.1
Neumann-Goretti Saints AA D12 6.0
Bucktail Bucks A D4 5.5
Lower Moreland Lions AAA D1 4.8
Hershey Trojans AAAAA D3 4.0
Springfield-Montco Spartans AAA D1 4.0
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 4.0
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 3.7
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 1.2
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 1.2
Prep Charter Huskies AAA D12 0.0

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David