The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Sept. 25th

Written by: on Thursday, September 29th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 1.5
Palmyra Cougars AAAAA D3 1.7
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 1.7
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 5.2
Wellsboro Hornets AA D4 5.4
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 5.8
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 6.2
Parkland Trojans AAAAAA D11 6.6
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 6.7
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 7.0
Littlestown Thunderbolts AAA D3 7.2
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 7.6
Manheim Central Barons AAAAA D3 7.7
Academy Park Knights AAAAA D1 7.8
Northeast Vikings AAAAAA D12 8.6
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 8.6
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 9.0
Fairfield Knights A D3 9.2
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 9.5
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 9.6
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 9.6
Haverford High Fords AAAAAA D1 9.6
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 9.7
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 10.4
North Pocono Trojans AAAA D2 10.6
Old Forge Blue Devils A D2 10.6
Berks Catholic Saints AAAA D3 10.7
Milton Hershey Spartans AAAA D3 10.7
North Penn Panthers AA D4 10.8
New Hope Solebury Lions AAA D1 11.0
Wyoming Area Warriors AAAA D2 11.0
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 11.2
Harrisburg Cougars AAAAA D3 11.2
Saucon Valley Panthers AAAA D11 11.2
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 11.5
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 11.6
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 11.6
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 11.6
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 11.7
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 11.7
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 11.8
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 11.8
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 12.0
Northeastern Bobcats AAAAA D3 12.0
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 12.2
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 12.4
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 12.4
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 12.6
Dunmore Bucks AA D2 12.8
Western Wayne Wildcats AAA D2 12.8
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 13.0
Emmaus Hornets AAAAAA D11 13.0
North Schuylkill Spartans AAA D11 13.0
Pottsgrove Falcons AAAA D1 13.0
South Williamsport Mounties AA D4 13.4
Williams Valley Vikings A D11 13.4
Roxborough Indians AAAA D12 13.5
Lower Moreland Lions AAA D1 13.6
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 13.7
Blue Mountain Eagles AAAA D11 13.8
West Chester East Vikings AAAAA D1 13.8
Jenkintown Drakes A D1 14.0
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 14.0
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 14.2
Lakeland Chiefs AA D2 14.2
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 14.3
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 14.4
Newport Buffaloes AA D3 14.4
North Penn Knights AAAAAA D1 14.4
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 14.5
Hill School Blues AAA Non-PIAA 15.0
Line Mountain Eagles AA D4 15.2
Abington Heights Comets AAAAA D2 15.4
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 15.5
South Western Mustangs AAAAA D3 15.5
Interboro Bucaneers AAAA D1 15.6
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 15.6
Delone Catholic Squires AA D3 15.7
Athens Wildcats AAAA D4 15.8
Bensalem Owls AAAAAA D1 15.8
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 15.8
Halifax Wildcats A D3 16.0
Selinsgrove Seals AAAA D4 16.2
Morrisville Bulldogs A D1 16.6
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 16.7
Spring Grove Rockets AAAAA D3 16.7
Mid-Valley Spartans AA D2 16.8
Riverside Vikings AA D2 16.8
Notre Dame Crusaders AAA D11 17.0
Springfield-Montco Spartans AAA D1 17.0
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 17.2
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 17.2
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 17.5
Red Land Patriots AAAAA D3 17.6
Sayre Redskins A D4 17.6
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 17.7
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 17.8
Olney Charter Trojans AAAAA D12 18.0
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 18.0
York Catholic Fighting Irish AA D3 18.0
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 18.2
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 18.2
Wyalusing Area Rams A D4 18.2
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 18.3
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 18.4
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 18.6
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 18.6
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 18.6
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 18.7
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 18.8
Kensington AAAAAA D12 18.8
Loyalsock Township Lancers AAA D4 18.8
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 18.8
Southern Columbia Tigers AA D4 18.8
Bristol Warriors AA D1 19.0
Kutztown Cougars AAA D3 19.0
Shikellamy Braves AAAA D4 19.0
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 19.0
Tri-Valley Bulldogs A D11 19.0
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 19.0
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 19.2
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 19.2
Oxford Area Hornets AAAAA D1 19.2
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 19.2
Trinity Shamrocks AAA D3 19.2
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 19.3
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 19.4
Unionville Indians AAAAA D1 19.4
Warrior Run Defenders AA D4 19.4
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 19.6
Great Valley Patriots AAAAA D1 19.6
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 19.6
Camp Hill Lions AA D3 19.7
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 19.7
Strawberry Mansion Knights AA D12 19.7
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 19.8
Mifflinburg Wildcats AAA D4 19.8
Chichester Eagles AAAAA D1 20.0
Bermudian Springs Eagles AAA D3 20.2
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 20.2
Cocalico Eagles AAAAA D3 20.2
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 20.2
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 20.2
Lackawanna Trail Lions A D2 20.2
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 20.2
Frankford Pioneers AAAAA D12 20.4
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 20.4
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 20.6
Danville Ironmen AAA D4 20.6
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 20.7
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 20.7
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 21.0
Susquehanna Community Sabers AA D2 21.0
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 21.2
Central Columbia Blue Jays AA D4 21.2
Holy Redeemer Royals AAA D2 21.2
Marian Catholic Colts A D11 21.2
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 21.2
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 21.5
Exeter Township Eagles AAAAA D3 21.7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 21.8
Bishop McDevitt Lancers AA D12 22.0
ELCO Raiders AAA D3 22.0
York Suburban Trojans AAAA D3 22.2
Hamburg Hawks AAAA D3 22.4
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 22.4
William Tennent Panthers AAAAAA D1 22.4
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 22.6
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 22.6
Kennett Blue Demons AAAAA D1 22.6
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 22.6
Big Spring Bulldogs AAAA D3 22.7
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 22.8
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 22.8
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 23.0
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 23.0
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 23.0
Palisades Pirates AAA D11 23.0
Souderton Area Indians AAAAAA D1 23.0
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 23.0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 23.0
Lehighton Indians AAA D11 23.2
Muncy Indians A D4 23.2
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 23.2
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 23.2
Penncrest Lions AAAAA D1 23.4
Boiling Springs Bubblers AAA D3 23.5
East Pennsboro Panthers AAAA D3 23.5
Northern York Polar Bears AAAA D3 23.5
Wyomissing Area Spartans AAA D3 23.5
Strath Haven Panthers AAAAA D1 23.6
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 23.7
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 23.7
Pequea Valley Braves AAA D3 23.8
Valley View Cougars AAAA D2 23.8
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 24.0
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 24.0
Susquehannock Warriors AAAA D3 24.2
Canton Area Warriors A D4 24.4
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 24.4
Delaware County Christian School Knights A D1 24.5
Waynesboro Indians AAAAA D3 24.5
Lewisburg Green Dragons AAA D4 24.6
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 24.6
Twin Valley Raiders AAAAA D3 24.7
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 24.8
Pen Argyl Green Knights AAA D11 24.8
Tunkhannock Tigers AAAA D2 24.8
Eastern York Golden Knights AAA D3 25.0
Upper Merion Vikings AAAAA D1 25.0
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 25.0
Warwick Warriors AAAAAA D3 25.2
West Catholic Burrs AA D12 25.2
Radnor Red Raiders AAAAA D1 25.4
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 25.5
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 25.6
Montrose Area Meteors AA D2 25.6
Nanticoke Trojans AAA D2 25.6
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 25.6
Donegal Indians AAAA D3 25.7
Montoursville Warriors AAA D4 25.8
Salisbury Township Falcons AAA D11 25.8
Upper Dauphin Trojans AA D3 26.0
Penn Manor Comets AAAAAA D3 26.2
Towanda Black Knights AA D4 26.6
Dover Area Eagles AAAAA D3 26.7
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 26.7
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 26.7
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 27.0
Crestwood Comets AAAA D2 27.2
Hanover Nighthawks AA D3 27.2
Carbondale Area Chargers AA D2 27.4
Hughesville Spartans AA D4 27.4
Northwest Area Rangers A D2 27.4
Scranton Knights AAAAAA D2 27.4
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 27.5
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 27.6
Bloomsburg Panthers AA D4 27.8
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 27.8
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 28.0
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 28.2
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 28.2
Pennridge Rams AAAAAA D1 28.8
Dallas Mountaineers AAAA D2 29.0
West Scranton Invaders AAAA D2 29.0
Garden Spot Spartans AAAAA D3 29.2
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 29.2
Cowanesque Valley Indians AAA D4 29.4
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 29.4
Pottstown Area Trojans AAAA D1 29.4
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 29.5
Lebanon Cedars AAAAA D3 29.5
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 29.6
East Juniata Tigers AAAA D4 29.6
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 29.6
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 29.7
Central York Panthers AAAAAA D3 29.7
Gettysburg Warriors AAAA D3 29.7
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 29.8
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 29.8
Boyertown Bears AAAAAA D1 30.2
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 30.2
Shamokin Indians AAAA D4 30.2
Wilson Area Warriors AAA D11 30.4
Overbrook Panthers AAAA D12 30.7
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 31.0
George School Cougars AAAA Non-PIAA 31.0
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 31.6
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 31.6
Montgomery Red Raiders A D4 31.8
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 32.3
Nativity BVM Green Wave A D11 32.4
Pittston Area Patriots AAAA D2 32.4
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 32.5
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 33.0
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 33.0
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 33.0
Lower Merion Aces AAAAA D1 33.0
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 33.2
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 33.3
Wissahickon Trojans AAAAA D1 33.6
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 33.7
Fleetwood Tigers AAAAA D3 34.2
Octorara Area Braves AAAA D1 34.2
Upper Darby Royals AAAAAA D1 34.2
Council Rock North Indians AAAAAA D1 34.7
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 34.8
Troy Area Trojans AA D4 35.2
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 35.4
Biglerville Canners AAA D3 35.5
Cheltenham Panthers AAAAA D1 35.6
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 35.6
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 35.8
Susquenita Blackhawks AAA D3 36.0
West Perry Mustangs AAAA D3 36.0
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 36.2
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 37.0
Chester Clippers AAAAA D1 37.2
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 37.2
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 37.2
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 37.2
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 37.6
Columbia Crimson Tide AA D3 38.0
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 38.2
Solanco Golden Mules AAAAA D3 38.2
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 38.4
Reading Knights AAAAAA D3 38.5
Neumann-Goretti Saints AA D12 39.0
Panther Valley Panthers AA D11 39.0
Bucktail Bucks A D4 39.2
Norristown Eagles AAAAAA D1 39.2
Methacton Warriors AAAAAA D1 39.4
Kennard-Dale Rams AAAA D3 39.5
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 39.6
Catasauqua Rough Riders AA D11 40.2
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 40.2
School of the Future AAA D12 40.2
Bangor Slaters AAAA D11 40.6
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 41.8
New Oxford Colonials AAAAA D3 42.7
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 42.7
Holy Cross Crusaders A D2 43.4
Milton Area Black Panthers AAA D4 43.6
Honesdale Hornets AAAA D2 44.2
George Washington Eagles AAAAAA D12 45.0
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 46.2
William Allen Canaries AAAAAA D11 46.2
Hershey Trojans AAAAA D3 47.0
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 47.4
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 48.7
West York Bulldogs AAAA D3 49.5
Millersburg Indians A D3 50.8
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 50.8
Prep Charter Huskies AAA D12 51.0
James Buchanan Rockets AAAA D3 54.7

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David