2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Oct. 30th (2016 Season)

Written by: on Thursday, November 3rd, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 2.6
Wellsboro Hornets AA D4 3.3
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 6.0
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 7.2
Springfield-Montco Spartans AAA D1 7.6
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 8.1
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 8.5
Academy Park Knights AAAAA D1 9.1
North Penn Panthers AA D4 9.2
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 9.3
Dunmore Bucks AA D2 9.4
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 9.7
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 10.2
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 10.2
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 10.3
North Schuylkill Spartans AAA D11 10.3
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 10.5
Parkland Trojans AAAAAA D11 10.5
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 10.5
Delone Catholic Squires AA D3 10.7
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 11.1
Lakeland Chiefs AA D2 11.1
Manheim Central Barons AAAAA D3 11.3
Northeastern Bobcats AAAAA D3 11.3
Williams Valley Vikings A D11 11.4
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 11.5
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 11.7
Jenkintown Drakes A D1 11.7
Littlestown Thunderbolts AAA D3 11.8
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 12.1
Harrisburg Cougars AAAAA D3 12.2
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 12.2
Palmyra Cougars AAAAA D3 12.4
North Penn Knights AAAAAA D1 12.5
Bristol Warriors AA D1 12.8
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 12.9
Saucon Valley Panthers AAAA D11 12.9
Tri-Valley Bulldogs A D11 12.9
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 13.0
York Catholic Fighting Irish AA D3 13.1
Interboro Bucaneers AAAA D1 13.2
Haverford High Fords AAAAAA D1 13.3
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 13.3
Berks Catholic Saints AAAA D3 13.4
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 13.6
Blue Mountain Eagles AAAA D11 13.7
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 13.7
New Hope Solebury Lions AAA D1 13.8
North Pocono Trojans AAAA D2 13.8
Valley View Cougars AAAA D2 13.8
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 14.0
Athens Wildcats AAAA D4 14.2
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 14.3
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 14.3
Milton Hershey Spartans AAAA D3 14.3
Northern York Polar Bears AAAA D3 14.3
Waynesboro Indians AAAAA D3 14.4
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 14.4
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 14.5
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 14.7
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 14.8
Exeter Township Eagles AAAAA D3 14.8
South Williamsport Mounties AA D4 14.8
Unionville Indians AAAAA D1 14.8
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 14.8
Newport Buffaloes AA D3 14.9
Sayre Redskins A D4 15.0
Wyomissing Area Spartans AAA D3 15.0
Abington Heights Comets AAAAA D2 15.3
Lackawanna Trail Lions A D2 15.3
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 15.3
Susquehanna Township Indians AAAA D3 15.4
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 15.5
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 15.5
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 15.7
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 15.7
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 16.0
Southern Columbia Tigers AA D4 16.3
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 16.5
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 16.5
Loyalsock Township Lancers AAA D4 16.5
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 16.5
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 16.6
Radnor Red Raiders AAAAA D1 16.6
Northeast Vikings AAAAAA D12 16.7
Wyoming Area Warriors AAAA D2 16.8
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 17.0
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 17.3
Halifax Wildcats A D3 17.4
Shikellamy Braves AAAA D4 17.4
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 17.5
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 17.6
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 17.7
Pottsgrove Falcons AAAA D1 17.7
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 17.8
Marian Catholic Colts A D11 17.8
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 17.8
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 17.9
Selinsgrove Seals AAAA D4 18.1
Towanda Black Knights AA D4 18.2
West Chester East Vikings AAAAA D1 18.2
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 18.3
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 18.3
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 18.4
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 18.5
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 18.5
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 18.6
Notre Dame Crusaders AAA D11 18.7
Emmaus Hornets AAAAAA D11 18.8
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 18.8
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 18.9
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 18.9
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 19.0
Riverside Vikings AA D2 19.0
Bermudian Springs Eagles AAA D3 19.1
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 19.1
Line Mountain Eagles AA D4 19.1
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 19.2
Danville Ironmen AAA D4 19.4
Cocalico Eagles AAAAA D3 19.6
Great Valley Patriots AAAAA D1 19.7
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 19.7
Palisades Pirates AAA D11 19.7
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 19.7
Spring Grove Rockets AAAAA D3 19.7
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 19.7
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 19.8
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 20.0
Frankford Pioneers AAAAA D12 20.2
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 20.2
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 20.2
Morrisville Bulldogs A D1 20.3
Old Forge Blue Devils A D2 20.3
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 20.4
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 20.5
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 20.5
Bensalem Owls AAAAAA D1 20.6
York Suburban Trojans AAAA D3 20.6
Donegal Indians AAAA D3 20.7
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 20.7
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 20.8
Lewisburg Green Dragons AAA D4 20.8
Pen Argyl Green Knights AAA D11 20.8
West Catholic Burrs AA D12 20.8
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 21.1
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 21.2
Mid-Valley Spartans AA D2 21.2
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 21.3
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 21.4
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 21.4
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 21.5
South Western Mustangs AAAAA D3 21.5
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 21.6
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 21.6
East Juniata Tigers AAAA D4 21.7
Strawberry Mansion Knights AA D12 21.7
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 21.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 21.9
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 21.9
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 22.0
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 22.0
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 22.0
Red Land Patriots AAAAA D3 22.0
Upper Merion Vikings AAAAA D1 22.0
Olney Charter Trojans AAAAA D12 22.1
Western Wayne Wildcats AAA D2 22.1
Susquehanna Community Sabers AA D2 22.2
Twin Valley Raiders AAAAA D3 22.3
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 22.4
Pennridge Rams AAAAAA D1 22.4
Roxborough Indians AAAA D12 22.4
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 22.5
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 22.5
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 22.6
Strath Haven Panthers AAAAA D1 22.6
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 22.7
West Scranton Invaders AAAA D2 22.7
ELCO Raiders AAA D3 22.8
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 22.8
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 22.9
Eastern York Golden Knights AAA D3 23.0
Hanover Nighthawks AA D3 23.0
Central York Panthers AAAAAA D3 23.2
Muncy Indians A D4 23.2
Big Spring Bulldogs AAAA D3 23.3
Camp Hill Lions AA D3 23.3
Dover Area Eagles AAAAA D3 23.4
Canton Area Warriors A D4 23.6
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 23.6
Gettysburg Warriors AAAA D3 23.7
Mifflinburg Wildcats AAA D4 23.7
Northwest Area Rangers A D2 23.7
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 23.7
Delaware County Christian School Knights A D1 23.8
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 23.9
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 24.0
Susquehannock Warriors AAAA D3 24.0
Souderton Area Indians AAAAAA D1 24.2
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 24.3
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 24.3
Wyalusing Area Rams A D4 24.3
Garden Spot Spartans AAAAA D3 24.4
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 24.4
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 24.5
Nanticoke Trojans AAA D2 24.6
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 24.6
Warwick Warriors AAAAAA D3 24.7
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 24.9
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 25.1
Chichester Eagles AAAAA D1 25.3
Lehighton Indians AAA D11 25.3
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 25.5
East Pennsboro Panthers AAAA D3 25.6
Hughesville Spartans AA D4 25.6
Upper Darby Royals AAAAAA D1 25.6
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 25.7
Montoursville Warriors AAA D4 25.8
Bishop McDevitt Lancers AA D12 26.1
Central Columbia Blue Jays AA D4 26.1
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 26.1
Bloomsburg Panthers AA D4 26.2
Fairfield Knights A D3 26.2
Hill School Blues AAA Non-PIAA 26.2
Overbrook Panthers AAAA D12 26.2
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 26.4
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 26.5
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 26.6
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 26.7
Kennett Blue Demons AAAAA D1 26.7
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 26.7
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 26.8
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 26.8
Carbondale Area Chargers AA D2 27.2
Crestwood Comets AAAA D2 27.2
Troy Area Trojans AA D4 27.2
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 27.4
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 27.5
Warrior Run Defenders AA D4 27.6
Kensington Tigers AAAAAA D12 27.8
Penncrest Lions AAAAA D1 27.8
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 27.9
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 27.9
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 28.1
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 28.2
Penn Manor Comets AAAAAA D3 28.2
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 28.4
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 28.7
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 28.8
Nativity BVM Green Wave A D11 29.0
Pequea Valley Braves AAA D3 29.1
Pottstown Area Trojans AAAA D1 29.2
Scranton Knights AAAAAA D2 29.3
Shamokin Indians AAAA D4 29.4
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 29.5
Holy Redeemer Royals AAA D2 29.5
Boyertown Bears AAAAAA D1 29.6
Hamburg Hawks AAAA D3 29.7
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 29.7
Dallas Mountaineers AAAA D2 30.0
Wissahickon Trojans AAAAA D1 30.0
Montgomery Red Raiders A D4 30.1
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 30.2
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 30.2
William Tennent Panthers AAAAAA D1 30.2
Lower Moreland Lions AAA D1 30.3
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 30.4
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 30.8
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 30.8
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 31.2
Tunkhannock Tigers AAAA D2 31.6
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 32.3
Cowanesque Valley Indians AAA D4 32.3
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 32.4
School of the Future AAA D12 32.4
Boiling Springs Bubblers AAA D3 32.6
Salisbury Township Falcons AAA D11 32.6
Susquenita Blackhawks AAA D3 32.7
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 32.7
Council Rock North Indians AAAAAA D1 32.8
Cheltenham Panthers AAAAA D1 33.0
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 33.1
Neumann-Goretti Saints AA D12 33.2
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 33.3
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 33.4
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 33.5
George School Cougars AAAA Non-PIAA 33.5
Trinity Shamrocks AAA D3 33.6
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 33.8
Methacton Warriors AAAAAA D1 33.9
Kutztown Cougars AAA D3 34.1
Solanco Golden Mules AAAAA D3 34.4
Norristown Eagles AAAAAA D1 34.5
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 34.6
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 35.2
Chester Clippers AAAAA D1 35.4
Montrose Area Meteors AA D2 35.4
Octorara Area Braves AAAA D1 35.4
Biglerville Canners AAA D3 35.6
Lower Merion Aces AAAAA D1 35.6
Reading Knights AAAAAA D3 35.7
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 36.1
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 36.1
Wilson Area Warriors AAA D11 36.4
Fleetwood Tigers AAAAA D3 36.6
Upper Dauphin Trojans AA D3 36.7
Bangor Slaters AAAA D11 37.0
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 37.0
West York Bulldogs AAAA D3 37.0
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 37.9
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 38.0
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 38.1
West Perry Mustangs AAAA D3 38.8
Pittston Area Patriots AAAA D2 38.9
Kennard-Dale Rams AAAA D3 40.3
Catasauqua Rough Riders AA D11 40.5
Panther Valley Panthers AA D11 40.8
Hershey Trojans AAAAA D3 41.0
Columbia Crimson Tide AA D3 41.3
Holy Cross Crusaders A D2 41.4
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 41.4
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 41.5
Millersburg Indians A D3 41.6
Bucktail Bucks A D4 41.7
Honesdale Hornets AAAA D2 42.2
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 42.3
George Washington Eagles AAAAAA D12 43.5
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 43.7
Lebanon Cedars AAAAA D3 44.0
Prep Charter Huskies AAA D12 44.2
William Allen Canaries AAAAAA D11 44.2
New Oxford Colonials AAAAA D3 46.2
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 46.3
Milton Area Black Panthers AAA D4 46.5
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 53.1
James Buchanan Rockets AAAA D3 55.4

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David