The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Oct. 23rd

Written by: on Thursday, October 27th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 1.8
Wellsboro Hornets AA D4 3.6
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 4.8
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 5.8
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 6.5
North Penn Panthers AA D4 6.6
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 7.6
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 8.0
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 8.2
Springfield-Montco Spartans AAA D1 8.4
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 8.5
Littlestown Thunderbolts AAA D3 9.0
Parkland Trojans AAAAAA D11 9.0
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 9.4
Manheim Central Barons AAAAA D3 9.5
Dunmore Bucks AA D2 9.7
North Schuylkill Spartans AAA D11 9.7
Milton Hershey Spartans AAAA D3 10.0
Academy Park Knights AAAAA D1 10.1
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 10.3
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 10.7
Palmyra Cougars AAAAA D3 11.0
Lakeland Chiefs AA D2 11.6
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 11.7
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 11.8
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 11.8
Williams Valley Vikings A D11 11.8
Interboro Bucaneers AAAA D1 12.0
Delone Catholic Squires AA D3 12.1
Haverford High Fords AAAAAA D1 12.1
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 12.1
North Pocono Trojans AAAA D2 12.2
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 12.3
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 12.4
Blue Mountain Eagles AAAA D11 12.5
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 12.6
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 12.7
Northeastern Bobcats AAAAA D3 12.7
South Williamsport Mounties AA D4 12.7
Harrisburg Cougars AAAAA D3 12.8
Northeast Vikings AAAAAA D12 12.8
North Penn Knights AAAAAA D1 13.1
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 13.1
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 13.3
Berks Catholic Saints AAAA D3 13.3
Jenkintown Drakes A D1 13.4
Saucon Valley Panthers AAAA D11 13.5
Sayre Redskins A D4 13.5
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 13.5
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 13.6
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 13.6
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 13.7
New Hope Solebury Lions AAA D1 13.8
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 13.8
York Catholic Fighting Irish AA D3 13.8
Abington Heights Comets AAAAA D2 14.1
Southern Columbia Tigers AA D4 14.2
Selinsgrove Seals AAAA D4 14.3
Tri-Valley Bulldogs A D11 14.3
Unionville Indians AAAAA D1 14.5
Bristol Warriors AA D1 14.7
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 14.7
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 15.0
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 15.1
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 15.1
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 15.1
Valley View Cougars AAAA D2 15.3
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 15.3
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 15.4
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 15.5
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 15.5
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 15.6
Athens Wildcats AAAA D4 15.7
Lackawanna Trail Lions A D2 15.7
Newport Buffaloes AA D3 15.7
Halifax Wildcats A D3 15.8
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 16.0
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 16.1
Northern York Polar Bears AAAA D3 16.1
Susquehanna Township Indians AAAA D3 16.1
Waynesboro Indians AAAAA D3 16.2
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 16.3
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 16.3
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 16.3
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 16.4
Wyoming Area Warriors AAAA D2 16.4
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 16.5
Pottsgrove Falcons AAAA D1 16.5
Line Mountain Eagles AA D4 16.6
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 16.6
Exeter Township Eagles AAAAA D3 16.7
Loyalsock Township Lancers AAA D4 16.7
Marian Catholic Colts A D11 16.7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 16.8
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 16.8
Wyomissing Area Spartans AAA D3 16.8
Spring Grove Rockets AAAAA D3 17.0
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 17.2
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 17.3
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 17.4
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 17.4
Radnor Red Raiders AAAAA D1 17.6
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 17.7
Bensalem Owls AAAAAA D1 18.0
Bermudian Springs Eagles AAA D3 18.0
Shikellamy Braves AAAA D4 18.0
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 18.0
West Chester East Vikings AAAAA D1 18.3
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 18.4
Emmaus Hornets AAAAAA D11 18.5
Morrisville Bulldogs A D1 18.5
Old Forge Blue Devils A D2 18.5
Notre Dame Crusaders AAA D11 18.6
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 18.7
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 18.7
Riverside Vikings AA D2 18.8
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 18.8
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 19.1
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 19.2
Mid-Valley Spartans AA D2 19.2
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 19.4
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 19.5
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 19.5
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 19.5
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 19.6
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 19.6
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 20.0
Eastern York Golden Knights AAA D3 20.0
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 20.0
West Catholic Burrs AA D12 20.1
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 20.1
Towanda Black Knights AA D4 20.2
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 20.2
Great Valley Patriots AAAAA D1 20.3
Palisades Pirates AAA D11 20.3
Red Land Patriots AAAAA D3 20.3
South Western Mustangs AAAAA D3 20.3
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 20.3
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 20.4
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 20.4
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 20.5
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 20.5
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 20.5
York Suburban Trojans AAAA D3 20.5
ELCO Raiders AAA D3 20.6
Donegal Indians AAAA D3 20.7
Danville Ironmen AAA D4 20.8
Frankford Pioneers AAAAA D12 20.8
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 20.8
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 21.0
East Juniata Tigers AAAA D4 21.0
Pennridge Rams AAAAAA D1 21.0
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 21.1
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 21.2
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 21.2
Muncy Indians A D4 21.2
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 21.4
Strath Haven Panthers AAAAA D1 21.4
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 21.4
Pen Argyl Green Knights AAA D11 21.5
Delaware County Christian School Knights A D1 21.6
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 21.7
Strawberry Mansion Knights AA D12 21.7
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 21.8
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 21.8
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 22.0
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 22.0
Cocalico Eagles AAAAA D3 22.1
Lewisburg Green Dragons AAA D4 22.1
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 22.1
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 22.2
Northwest Area Rangers A D2 22.4
Mifflinburg Wildcats AAA D4 22.6
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 22.6
Western Wayne Wildcats AAA D2 22.6
Central York Panthers AAAAAA D3 22.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 22.7
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 22.7
Big Spring Bulldogs AAAA D3 22.8
Upper Merion Vikings AAAAA D1 22.8
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 22.8
Garden Spot Spartans AAAAA D3 23.0
Roxborough Indians AAAA D12 23.0
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 23.0
Olney Charter Trojans AAAAA D12 23.1
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 23.2
Camp Hill Lions AA D3 23.2
Gettysburg Warriors AAAA D3 23.2
Wyalusing Area Rams A D4 23.2
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 23.5
East Pennsboro Panthers AAAA D3 23.6
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 23.6
Warrior Run Defenders AA D4 23.6
Susquehanna Community Sabers AA D2 23.7
Chichester Eagles AAAAA D1 24.0
Hanover Nighthawks AA D3 24.1
Fairfield Knights A D3 24.2
Twin Valley Raiders AAAAA D3 24.2
Upper Darby Royals AAAAAA D1 24.2
Warwick Warriors AAAAAA D3 24.2
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 24.3
Canton Area Warriors A D4 24.4
Kennett Blue Demons AAAAA D1 24.5
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 24.5
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 24.5
West Scranton Invaders AAAA D2 24.5
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 24.7
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 24.7
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 24.8
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 25.0
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 25.2
Souderton Area Indians AAAAAA D1 25.2
Kensington Tigers AAAAAA D12 25.3
Dover Area Eagles AAAAA D3 25.5
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 25.5
Montoursville Warriors AAA D4 25.6
Nanticoke Trojans AAA D2 25.7
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 25.7
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 25.8
Pequea Valley Braves AAA D3 25.8
Bishop McDevitt Lancers AA D12 26.0
Crestwood Comets AAAA D2 26.0
Lehighton Indians AAA D11 26.1
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 26.3
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 26.3
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 26.3
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 26.3
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 26.4
Carbondale Area Chargers AA D2 26.4
Overbrook Panthers AAAA D12 26.6
Hughesville Spartans AA D4 26.7
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 27.0
Susquehannock Warriors AAAA D3 27.0
Central Columbia Blue Jays AA D4 27.1
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 27.3
Bloomsburg Panthers AA D4 27.5
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 27.6
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 27.7
Penncrest Lions AAAAA D1 27.7
Hamburg Hawks AAAA D3 27.8
Hill School Blues AAA Non-PIAA 27.8
Shamokin Indians AAAA D4 28.0
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 28.1
Nativity BVM Green Wave A D11 28.1
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 28.2
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 28.3
Penn Manor Comets AAAAAA D3 28.3
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 28.8
Lower Moreland Lions AAA D1 28.8
Solanco Golden Mules AAAAA D3 29.0
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 29.2
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 29.3
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 29.3
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 29.5
Tunkhannock Tigers AAAA D2 29.6
William Tennent Panthers AAAAAA D1 29.6
Cowanesque Valley Indians AAA D4 29.7
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 29.7
Holy Redeemer Royals AAA D2 29.8
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 29.8
Pottstown Area Trojans AAAA D1 30.1
Scranton Knights AAAAAA D2 30.2
Troy Area Trojans AA D4 30.2
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 30.5
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 30.6
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 30.6
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 30.7
Salisbury Township Falcons AAA D11 31.2
Boyertown Bears AAAAAA D1 31.3
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 31.3
Dallas Mountaineers AAAA D2 31.6
Kutztown Cougars AAA D3 31.7
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 32.0
Boiling Springs Bubblers AAA D3 32.3
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 32.3
School of the Future AAA D12 32.4
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 32.6
Council Rock North Indians AAAAAA D1 32.6
Cheltenham Panthers AAAAA D1 32.7
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 32.7
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 33.0
Neumann-Goretti Saints AA D12 33.2
Upper Dauphin Trojans AA D3 33.2
Wissahickon Trojans AAAAA D1 33.3
Montgomery Red Raiders A D4 33.4
George School Cougars AAAA Non-PIAA 33.5
Trinity Shamrocks AAA D3 33.5
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 33.6
Fleetwood Tigers AAAAA D3 34.2
Wilson Area Warriors AAA D11 34.3
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 34.4
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 34.4
Susquenita Blackhawks AAA D3 34.4
Methacton Warriors AAAAAA D1 34.7
Norristown Eagles AAAAAA D1 34.8
Reading Knights AAAAAA D3 35.2
Chester Clippers AAAAA D1 35.3
Montrose Area Meteors AA D2 35.4
Octorara Area Braves AAAA D1 35.4
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 35.6
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 35.7
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 35.7
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 36.0
West Perry Mustangs AAAA D3 36.8
Bangor Slaters AAAA D11 37.3
Biglerville Canners AAA D3 37.6
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 37.6
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 37.8
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 38.1
Pittston Area Patriots AAAA D2 38.1
Lower Merion Aces AAAAA D1 38.6
Kennard-Dale Rams AAAA D3 39.0
Catasauqua Rough Riders AA D11 39.6
West York Bulldogs AAAA D3 39.8
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 40.3
Lebanon Cedars AAAAA D3 40.6
Hershey Trojans AAAAA D3 40.8
Columbia Crimson Tide AA D3 41.2
Bucktail Bucks A D4 41.5
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 42.1
Honesdale Hornets AAAA D2 42.2
Panther Valley Panthers AA D11 42.3
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 43.1
Holy Cross Crusaders A D2 43.3
George Washington Eagles AAAAAA D12 43.5
Millersburg Indians A D3 43.5
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 43.8
New Oxford Colonials AAAAA D3 44.2
Prep Charter Huskies AAA D12 44.2
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 44.8
Milton Area Black Panthers AAA D4 45.1
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 45.7
William Allen Canaries AAAAAA D11 46.5
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 52.0
James Buchanan Rockets AAAA D3 57.6

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David