The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

Average Points Allowed thru Nov. 13th (2016 Season)

Written by: on Thursday, November 17th, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA    AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA    AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 2.7
Wellsboro Hornets AA D4 7.2
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 7.3
Springfield-Montco Spartans AAA D1 7.6
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 7.7
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 8.6
Dunmore Bucks AA D2 9.0
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 9.3
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 9.5
Parkland Trojans AAAAAA D11 9.9
Academy Park Knights AAAAA D1 10.0
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 10.0
Delaware Valley Charter Warriors AAA D12 11.0
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 11.0
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 11.1
Delone Catholic Squires AA D3 11.1
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 11.2
North Penn Panthers AA D4 11.4
Northeastern Bobcats AAAAA D3 11.5
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 11.8
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 12.0
Harrisburg Cougars AAAAA D3 12.1
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 12.1
Bristol Warriors AA D1 12.2
Shippensburg Area Greyhounds AAAA D3 12.4
North Penn Knights AAAAAA D1 12.5
Williams Valley Vikings A D11 12.5
Manheim Central Barons AAAAA D3 12.6
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 13.0
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 13.1
North Pocono Trojans AAAA D2 13.1
Lakeland Chiefs AA D2 13.2
Abington Heights Comets AAAAA D2 13.3
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 13.6
North Schuylkill Spartans AAA D11 13.7
Palmyra Cougars AAAAA D3 13.8
Interboro Bucaneers AAAA D1 14.2
Kipp-DuBois Collegiate Academy AAA D12 14.2
Tri-Valley Bulldogs A D11 14.2
Jenkintown Drakes A D1 14.3
South Williamsport Mounties AA D4 14.3
Unionville Indians AAAAA D1 14.3
Lackawanna Trail Lions A D2 14.4
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 14.4
York Catholic Fighting Irish AA D3 14.4
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 14.5
Sayre Redskins A D4 14.5
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 14.8
Wyomissing Area Spartans AAA D3 14.8
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 14.9
Berks Catholic Saints AAAA D3 15.0
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 15.0
Northeast Vikings AAAAAA D12 15.0
Blue Mountain Eagles AAAA D11 15.1
Saucon Valley Panthers AAAA D11 15.1
Littlestown Thunderbolts AAA D3 15.3
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 15.4
Valley View Cougars AAAA D2 15.4
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 15.5
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 15.7
Athens Wildcats AAAA D4 15.7
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 15.8
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 15.9
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 16.0
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 16.0
Waynesboro Indians AAAAA D3 16.0
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 16.1
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 16.1
New Hope Solebury Lions AAA D1 16.1
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 16.4
Southern Columbia Tigers AA D4 16.4
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 16.5
Cedar Crest Falcons AAAAA D3 16.6
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 16.7
Exeter Township Eagles AAAAA D3 16.7
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 16.7
Northern York Polar Bears AAAA D3 16.7
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 16.8
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 16.8
Susquehanna Township Indians AAAA D3 16.8
Haverford High Fords AAAAAA D1 17.1
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 17.1
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 17.3
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 17.3
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 17.5
Halifax Wildcats A D3 17.6
Milton Hershey Spartans AAAA D3 17.6
Shikellamy Braves AAAA D4 17.7
Bermudian Springs Eagles AAA D3 17.8
Spring Grove Rockets AAAAA D3 17.8
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 18.0
Loyalsock Township Lancers AAA D4 18.0
Pottsgrove Falcons AAAA D1 18.0
Newport Buffaloes AA D3 18.1
Radnor Red Raiders AAAAA D1 18.1
Wyoming Area Warriors AAAA D2 18.1
Cocalico Eagles AAAAA D3 18.2
Marian Catholic Colts A D11 18.2
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 18.3
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 18.3
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 18.4
West Catholic Burrs AA D12 18.5
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 18.6
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 18.9
West Chester East Vikings AAAAA D1 18.9
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 18.9
Danville Ironmen AAA D4 19.0
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 19.0
Notre Dame Crusaders AAA D11 19.0
Selinsgrove Seals AAAA D4 19.0
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 19.0
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 19.1
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 19.1
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 19.2
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 19.2
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 19.3
Palisades Pirates AAA D11 19.3
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 19.4
Great Valley Patriots AAAAA D1 19.5
Pen Argyl Green Knights AAA D11 19.6
Bishop Shanahan Eagles AAAAA D1 19.8
Frankford Pioneers AAAAA D12 19.8
Riverside Vikings AA D2 19.8
Glen Mills Battlin Bulls AAAAA D1 19.9
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 20.0
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 20.0
Benjamin Franklin Electrons AAAAA D12 20.1
South Western Mustangs AAAAA D3 20.1
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 20.2
Emmaus Hornets AAAAAA D11 20.2
Morrisville Bulldogs A D1 20.3
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 20.4
Bensalem Owls AAAAAA D1 20.6
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 20.7
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 20.8
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 20.8
Muncy Indians A D4 20.8
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 21.0
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 21.0
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 21.0
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 21.1
Susquehanna Community Sabers AA D2 21.3
Twin Valley Raiders AAAAA D3 21.4
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 21.6
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 21.6
East Juniata Tigers AAAA D4 21.7
Red Land Patriots AAAAA D3 21.7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 21.9
Upper Merion Vikings AAAAA D1 21.9
Lewisburg Green Dragons AAA D4 22.0
Old Forge Blue Devils A D2 22.0
Western Wayne Wildcats AAA D2 22.0
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 22.0
Donegal Indians AAAA D3 22.1
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 22.2
Gettysburg Warriors AAAA D3 22.3
Line Mountain Eagles AA D4 22.3
Montoursville Warriors AAA D4 22.3
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 22.4
Roxborough Indians AAAA D12 22.4
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 22.5
Dover Area Eagles AAAAA D3 22.5
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 22.5
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 22.5
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 22.5
York Suburban Trojans AAAA D3 22.5
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 22.6
Big Spring Bulldogs AAAA D3 22.7
Pennridge Rams AAAAAA D1 22.7
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 22.8
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 22.8
Towanda Black Knights AA D4 22.8
Upper Moreland Golden Bears AAAAA D1 22.9
Camp Hill Lions AA D3 23.0
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 23.0
Mid-Valley Spartans AA D2 23.0
ELCO Raiders AAA D3 23.3
Penn Wood Patriots AAAAAA D1 23.3
Susquehannock Warriors AAAA D3 23.3
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 23.3
Warwick Warriors AAAAAA D3 23.4
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 23.6
Strath Haven Panthers AAAAA D1 23.6
Mifflinburg Wildcats AAA D4 23.7
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 23.7
Canton Area Warriors A D4 23.8
Hanover Nighthawks AA D3 23.8
West Scranton Invaders AAAA D2 23.8
Olney Charter Trojans AAAAA D12 23.9
Pope John Paul II Golden Panthers AAAA D1 24.0
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 24.1
Northern Lebanon Vikings AAAA D3 24.1
Eastern York Golden Knights AAA D3 24.2
Bloomsburg Panthers AA D4 24.4
Martin Luther King Golden Cougars AAAAAA D12 24.4
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 24.4
Wyalusing Area Rams A D4 24.5
Kiski School Cougars AAA Non-PIAA 24.6
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 24.7
Delaware County Christian School Knights A D1 24.9
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 25.0
Souderton Area Indians AAAAAA D1 25.0
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 25.1
Upper Darby Royals AAAAAA D1 25.2
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 25.3
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 25.5
Northwest Area Rangers A D2 25.6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 26.0
Chichester Eagles AAAAA D1 26.0
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 26.0
Bishop McDevitt Lancers AA D12 26.1
Central Columbia Blue Jays AA D4 26.1
Central York Panthers AAAAAA D3 26.1
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 26.1
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 26.1
Overbrook Panthers AAAA D12 26.2
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 26.3
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 26.4
Hill School Blues AAA Non-PIAA 26.4
Strawberry Mansion Knights AA D12 26.5
Kennett Blue Demons AAAAA D1 26.7
Nanticoke Trojans AAA D2 26.7
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 27.0
Garden Spot Spartans AAAAA D3 27.0
Carbondale Area Chargers AA D2 27.2
Troy Area Trojans AA D4 27.2
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 27.4
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 27.4
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 27.6
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 27.6
Hughesville Spartans AA D4 27.7
Kensington Tigers AAAAAA D12 27.8
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 27.9
East Pennsboro Panthers AAAA D3 28.0
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 28.0
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 28.1
Dallas Mountaineers AAAA D2 28.4
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 28.4
Samuel S. Fels Panthers AAAAA D12 28.4
Fairfield Knights A D3 28.5
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 28.6
Lehighton Indians AAA D11 28.7
Penncrest Lions AAAAA D1 28.7
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 28.8
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 28.8
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 28.9
Crestwood Comets AAAA D2 29.0
Pequea Valley Braves AAA D3 29.0
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 29.1
Archbishop Carroll Patriots AAAAA D12 29.2
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 29.2
Pottstown Area Trojans AAAA D1 29.2
Hamburg Hawks AAAA D3 29.3
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 29.4
Shamokin Indians AAAA D4 29.4
Holy Redeemer Royals AAA D2 29.5
Boyertown Bears AAAAAA D1 29.6
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 29.8
Scranton Knights AAAAAA D2 29.8
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 30.0
Wissahickon Trojans AAAAA D1 30.0
Montgomery Red Raiders A D4 30.1
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 30.1
Warrior Run Defenders AA D4 30.1
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 30.2
William Tennent Panthers AAAAAA D1 30.2
Lower Moreland Lions AAA D1 30.3
Nativity BVM Green Wave A D11 30.4
Penn Manor Comets AAAAAA D3 30.9
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 31.2
Tunkhannock Tigers AAAA D2 31.6
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 31.8
Cowanesque Valley Indians AAA D4 32.3
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 32.4
School of the Future AAA D12 32.4
Solanco Golden Mules AAAAA D3 32.4
Salisbury Township Falcons AAA D11 32.6
Kutztown Cougars AAA D3 32.7
Susquenita Blackhawks AAA D3 32.7
Thomas Edison Owls AAAAAA D12 32.7
Council Rock North Indians AAAAAA D1 32.8
Upper Perkiomen Indians AAAA D1 32.8
Cheltenham Panthers AAAAA D1 33.0
Neumann-Goretti Saints AA D12 33.2
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 33.4
George School Cougars AAAA Non-PIAA 33.5
West Philadelphia Speedboys AAAA D12 34.1
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 34.2
Reading Knights AAAAAA D3 34.3
Norristown Eagles AAAAAA D1 34.4
Trinity Shamrocks AAA D3 34.5
Methacton Warriors AAAAAA D1 34.6
West York Bulldogs AAAA D3 34.7
Boiling Springs Bubblers AAA D3 35.0
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 35.0
Fleetwood Tigers AAAAA D3 35.1
Chester Clippers AAAAA D1 35.4
Montrose Area Meteors AA D2 35.4
Octorara Area Braves AAAA D1 35.4
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 35.6
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 35.8
Col-Mont Vo-Tech Rams AAAA D4 36.1
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 36.1
Biglerville Canners AAA D3 36.2
Wilson Area Warriors AAA D11 36.4
Upper Dauphin Trojans AA D3 36.7
Lower Merion Aces AAAAA D1 36.8
Bangor Slaters AAAA D11 37.0
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 37.7
Columbia Crimson Tide AA D3 38.3
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 38.6
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 38.8
Pittston Area Patriots AAAA D2 38.9
Hershey Trojans AAAAA D3 39.7
West Perry Mustangs AAAA D3 40.2
Catasauqua Rough Riders AA D11 40.5
Kennard-Dale Rams AAAA D3 40.6
Panther Valley Panthers AA D11 40.8
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 40.9
Holy Cross Crusaders A D2 41.4
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 41.4
Millersburg Indians A D3 41.6
Bucktail Bucks A D4 41.7
Honesdale Hornets AAAA D2 42.2
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 42.3
George Washington Eagles AAAAAA D12 43.5
Pocono Mountain East Cardinals AAAAAA D11 43.7
Prep Charter Huskies AAA D12 44.2
Lebanon Cedars AAAAA D3 45.5
William Allen Canaries AAAAAA D11 45.9
Milton Area Black Panthers AAA D4 46.5
New Oxford Colonials AAAAA D3 46.5
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 46.6
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 53.6
James Buchanan Rockets AAAA D3 54.1

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David