Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2020 Statewide Master Schedule List 09/17 to 09/19

Written by: on Sunday, September 13th, 2020. Follow David Mika on Twitter.

 

🏈  EASTERN PA FOOTBALL ON ROKFIN: If you enjoy Eastern PA Football’s ongoing coverage of football in Pennsylvania, please consider subscribing to my Rokfin channel here. Subscribers get full access to all of my player rankings, previews, stats, recruiting news and more – as well as full access to other Rokfin channels like Tom Lemming’s Prep Football Report, NFL Draft Scout and College Football Today.

* Schedules are changing daily. Any errors, please report to Dave@EasternPAFootball.com


District 2

2020-09-18
Academy of the New Church @ Riverside (2) (0-1) 07:00 PM
Berwick Area (0-1) @ Pittston Area 07:00 PM
Crestwood (1-0) @ Tunkhannock 07:00 PM
Greater Nanticoke (0-1) @ Lake-Lehman (1-0) 07:00 PM
Hazleton Area (0-1) @ Wilkes-Barre (1-0) 07:00 PM
Northwest Area (1-0) @ Montgomery (1-0) 07:00 PM
Williamsport (1-0) @ Wyoming Area (1-0) 07:00 PM
Wyoming Valley West (0-1) @ Dallas 07:00 PM
2020-09-19
Old Forge @ Honesdale 10:00 AM Notes: Scrimmage
Cheshire Academy (CT) @ Wyoming Seminary 03:00 PM

District 3

020-09-17
Big Spring @ Red Land 06:00 PM Notes: Scrimmage
2020-09-18
Cedar Cliff @ East Pennsboro 05:00 PM Notes: Scrimmage
Lower Dauphin @ Greencastle-Antrim 06:00 PM Notes: Scrimmage
Mechanicsburg @ Carlisle 06:00 PM Notes: Scrimmage
Shippensburg Area @ Altoona Area 06:00 PM Notes: Scrimmage
Annville-Cleona @ Donegal 07:00 PM
Bermudian Springs @ Hanover (3) 07:00 PM
Biglerville @ Fairfield 07:00 PM
Columbia @ Lancaster Catholic 07:00 PM
Conrad Weiser @ Fleetwood 07:00 PM
Dallastown @ South Western 07:00 PM
Daniel Boone @ Twin Valley 07:00 PM  Notes: @Conestoga Valley HS
Dover Area @ William Penn (3) 07:00 PM
ELCO @ Ephrata 07:00 PM
Elizabethtown Area @ J.P. McCaskey 07:00 PM
Garden Spot @ Cocalico 07:00 PM
Governor Mifflin @ Wilson West Lawn 07:00 PM
Hempfield (3) @ Exeter Township 07:00 PM
Hershey @ Chambersburg 07:00 PM Notes: Scrimmage
La Salle College HS @ Manheim Township 07:00 PM
Lampeter-Strasburg @ Solanco 07:00 PM
Lebanon @ Northern Lebanon 07:00 PM
Littlestown @ York Catholic 07:00 PM
Manheim Central @ Cedar Crest 07:00 PM
Muhlenberg @ Notre Dame GP (1-0) 07:00 PM
Octorara Area @ Schuylkill Valley 07:00 PM
Pequea Valley @ Nativity BVM (1-0) 07:00 PM
Red Lion Area @ Central York 07:00 PM
Spring Grove @ Northeastern 07:00 PM
Susquehannock @ New Oxford 07:00 PM
Warwick @ Penn Manor 07:00 PM
West York @ Gettysburg 07:00 PM
Wyomissing Area @ Hamburg 07:00 PM  Notes: Senior Recognition
York County School of Technology @ Delone Catholic 07:00 PM
2020-09-19
Central Dauphin East @ Bishop McDevitt 10:00 AM Notes: Scrimmage
Cumberland Valley @ Susquehanna Township 10:00 AM Notes: Scrimmage
Halifax @ Camp Hill 10:00 AM Notes: Scrimmage
Middletown Area @ Central Dauphin 10:00 AM Notes: Scrimmage
Upper Dauphin @ Trinity 10:00 AM Notes: Scrimmage
West Perry @ Boiling Springs 10:00 AM Notes: Scrimmage
Waynesboro @ Palmyra 11:00 AM Notes: Scrimmage
Steelton-Highspire @ Juniata 12:00 PM Notes: Scrimmage
Eastern York @ York Suburban 06:00 PM

District 4

2020-09-18
Athens (1-0) @ Canton Area (1-0) 07:00 PM
Bloomsburg (1-0) @ Southern Columbia 07:00 PM
Bucktail (0-1) @ Muncy (1-0) 07:00 PM
Columbia-Montour Vo-Tech (0-1) @ South Williamsport (0-1) 07:00 PM
Cowanesque Valley (0-1) @ Wyalusing Area (1-0) 07:00 PM
Jersey Shore (1-0) @ Shikellamy (0-1) 07:00 PM
Midd-West (0-1) @ Danville (1-0) 07:00 PM
Mifflinburg (0-1) @ Lewisburg (0-1) 07:00 PM  Notes: at Harold L. Bolig Stadium, Selinsgrrove PA
Milton Area (0-1) @ Shamokin (0-1) 07:00 PM
Montoursville (1-0) @ Central Columbia (1-0) 07:00 PM
North Penn/Mansfield @ Wellsboro (1-0) 07:00 PM
Northwest Area (1-0) @ Montgomery (1-0) 07:00 PM
Selinsgrove (1-0) @ Central Mountain (1-0) 07:00 PM
Towanda (0-1) @ Troy Area (0-1) 07:00 PM
Warrior Run @ Hughesville (0-1) 07:00 PM
Williamsport (1-0) @ Wyoming Area (1-0) 07:00 PM


District 5

2020-09-18
Bedford (1-0) @ Richland Township (1-0) 07:00 PM
Berlin-Brothersvalley (1-0) @ Conemaugh Township (0-1) 07:00 PM
Bishop McCort (0-1) @ Chestnut Ridge (0-1) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Conemaugh Valley (1-0) @ Shade (0-1) 07:00 PM
Everett (0-1) @ Bellwood-Antis (1-0) 07:00 PM  Notes: Homecoming Game
Meyersdale Area (0-1) @ Blacklick Valley (0-1) 07:00 PM
Northern Bedford (0-1) @ Glendale (1-0) 07:00 PM  Notes: Homecoming Game
Portage Area (1-0) @ North Star (0-1) 07:00 PM
Somerset Area (0-1) @ Penn Cambria (1-0) 07:00 PM
Tussey Mountain (1-0) @ Claysburg-Kimmel (1-0) 07:00 PM
2020-09-19
Windber (1-0) @ Ferndale 01:00 PM

District 6

2020-09-17
Tyrone (1-0) @ Clearfield Area (1-0) 07:00 PM
2020-09-18
Shippensburg Area @ Altoona Area 06:00 PM Notes: Scrimmage
Bedford (1-0) @ Richland Township (1-0) 07:00 PM
Bishop Guilfoyle (0-1) @ Forest Hills (0-1) 07:00 PM
Bishop McCort (0-1) @ Chestnut Ridge (0-1) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Blairsville (0-1) @ Northern Cambria (1-0) 07:00 PM
Cambria Heights (1-0) @ Central Cambria (1-0) 07:00 PM
Central (6) (1-0) @ Bellefonte (0-1) 07:00 PM
Conemaugh Valley (1-0) @ Shade (0-1) 07:00 PM
Everett (0-1) @ Bellwood-Antis (1-0) 07:00 PM  Notes: Homecoming Game
Huntingdon Area (0-1) @ Bald Eagle Area (0-1) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Juniata Valley (1-0) @ Williamsburg (0-1) 07:00 PM
Ligonier Valley (0-1) @ Frazier (1-0) 07:00 PM
Marion Center (1-0) @ Purchase Line (0-1) 07:00 PM
Meyersdale Area (0-1) @ Blacklick Valley (0-1) 07:00 PM
Mifflin County @ State College Area 07:00 PM Notes: Scrimmage
Moshannon Valley (0-1) @ West Branch (0-1) 07:00 PM
Musselman (WV) @ Hollidaysburg (0-1) 07:00 PM
Northern Bedford (0-1) @ Glendale (1-0) 07:00 PM  Notes: Homecoming Game
Penns Manor (1-0) @ Saltsburg (0-1) 07:00 PM
Penns Valley (0-1) @ Philipsburg-Osceola (1-0) 07:00 PM
Portage Area (1-0) @ North Star (0-1) 07:00 PM
Selinsgrove (1-0) @ Central Mountain (1-0) 07:00 PM
Somerset Area (0-1) @ Penn Cambria (1-0) 07:00 PM
Southern Huntingdon (1-0) @ Mount Union Area 07:00 PM
Tussey Mountain (1-0) @ Claysburg-Kimmel (1-0) 07:00 PM
United (0-1) @ Bishop Carroll (0-1) 07:00 PM
West Shamokin (1-0) @ Homer-Center (1-0) 07:00 PM
Westmont Hilltop (1-0) @ Greater Johnstown (0-1) 07:00 PM
2020-09-19
Steelton-Highspire @ Juniata 12:00 PM
Windber (1-0) @ Ferndale 01:00 PM

District 7

2020-09-17
Carlynton (1-0) @ Shady Side Academy 07:00 PM
Mohawk Area (1-0) @ Neshannock (0-1) 07:00 PM
2020-09-18
New Castle (0-1) @ McKeesport Area (0-1) 12:30 PM
Shippensburg Area @ Altoona Area 06:00 PM
Albert Gallatin (1-0) @ Carrick 07:00 PM  Notes: @Cupples Stadium
Ambridge (0-1) @ Aliquippa (1-0) 07:00 PM
Apollo-Ridge (1-0) @ Freeport (1-0) 07:00 PM
Bentworth (0-1) @ Monessen (0-1) 07:00 PM
Bethel Park (0-1) @ Gateway (1-0) 07:00 PM
Blackhawk (1-0) @ Central Valley (1-0) 07:00 PM
Brentwood (1-0) @ Quaker Valley (0-1) 07:00 PM
Brownsville (0-1) @ Elizabeth-Forward 07:00 PM
Burgettstown (1-0) @ Our Lady of the Sacred Heart (1-0) 07:00 PM
Chartiers-Houston (0-1) @ Bethlehem-Center (1-0) 07:00 PM
Clairton (1-0) @ Leechburg (1-0) 07:00 PM
Cornell (0-1) @ Northgate (0-1) 07:00 PM
Derry Area (0-1) @ Deer Lakes (0-1) 07:00 PM
East Allegheny (1-0) @ Burrell (1-0) 07:00 PM
Ellwood City (0-1) @ New Brighton (1-0) 07:00 PM
Fort Cherry (0-1) @ Shenango (1-0) 07:00 PM
Franklin Regional (0-1) @ Fox Chapel (0-1) 07:00 PM
Freedom (0-1) @ Riverside (7) (0-1) 07:00 PM
Greater Latrobe (0-1) @ Mount Pleasant Area (1-0) 07:00 PM
Greensburg Central Catholic (0-1) @ Imani Christian Academy (0-1) 07:00 PM
Hampton (0-1) @ Armstrong (1-0) 07:00 PM
Hopewell (0-1) @ Montour (0-1) 07:00 PM
Indiana (0-1) @ Plum (1-0) 07:00 PM
Jefferson-Morgan (0-1) @ Avella Area (1-0) 07:00 PM
Keystone Oaks (1-0) @ Steel Valley 07:00 PM
Knoch (0-1) @ Greensburg-Salem (0-1) 07:00 PM
Laurel (1-0) @ Beaver Falls (1-0) 07:00 PM
Ligonier Valley (0-1) @ Frazier (1-0) 07:00 PM
Mapletown (0-1) @ Carmichaels (1-0) 07:00 PM
Mars Area (1-0) @ Highlands (1-0) 07:00 PM
McDowell (1-0) @ Butler (0-1) 07:00 PM
McGuffey (1-0) @ Charleroi (0-1) 07:00 PM
McKeesport Area (0-1) @ Uniontown 07:00 PM
Mount Lebanon @ Canon-McMillan (0-1) 07:00 PM
Musselman (WV) @ Hollidaysburg (0-1) 07:00 PM
Penn Hills (0-1) @ Woodland Hills (1-0) 07:00 PM
Penn-Trafford (1-0) @ Peters Township 07:00 PM
Pine-Richland (1-0) @ Upper Saint Clair (1-0) 07:00 PM
Pittsburgh Central Catholic (1-0) @ Norwin (0-1) 07:00 PM
Ringgold (0-1) @ Laurel Highlands (0-1) 07:00 PM
Seneca Valley @ Hempfield (7) (1-0) 07:00 PM
Serra Catholic @ Seton-LaSalle (0-1) 07:00 PM
South Fayette (1-0) @ Chartiers Valley (1-0) 07:00 PM
Southmoreland (0-1) @ South Allegheny (0-1) 07:00 PM
Sto-Rox (0-1) @ Avonworth (1-0) 07:00 PM
Thomas Jefferson (1-0) @ Trinity (7) (1-0) 07:00 PM
Union Area (0-1) @ Rochester (1-0) 07:00 PM
Valley (0-1) @ North Catholic (1-0) 07:00 PM
Waynesburg Central (0-1) @ Washington (0-1) 07:00 PM
West Greene (1-0) @ California (1-0) 07:00 PM
West Mifflin (0-1) @ Belle Vernon Area (1-0) 07:00 PM
West Shamokin (1-0) @ Homer-Center (1-0) 07:00 PM
Yough (1-0) @ South Park (1-0) 07:00 PM
Baldwin (1-0) @ North Allegheny (1-0) 07:30 PM
Moon Area (1-0) @ North Hills (1-0) 07:30 PM
2020-09-19
Jeannette (0-1) @ Riverview (0-1) 12:00 PM
West Allegheny (0-1) @ Shaler Area (0-1) 01:00 PM
Springdale (1-0) @ Bishop Canevin (1-0) 07:00 PM
Western Beaver (1-0) @ Beaver Area (0-1) 07:30 PM

District 8

2020-09-17
Westinghouse @ Taylor Allderdice 07:00 PM
2020-09-18
USO @ Perry Traditional Academy 03:30 PM
Albert Gallatin (1-0) @ Carrick 07:00 PM  Notes: @Cupples Stadium
Brooke (WV) @ Brashear 07:30 PM

District 9

2020-09-17
Tyrone (1-0) @ Clearfield Area (1-0) 07:00 PM
2020-09-18
Bradford Area @ Saint Marys 07:00 PM
Brockway (0-1) @ Redbank Valley (1-0) 07:00 PM
Brookville (1-0) @ Central Clarion (1-0) 07:00 PM
Cameron County @ Elk County Catholic 07:00 PM
DuBois Area (0-1) @ Karns City (1-0) 07:00 PM
Kane Area @ Ridgway/Johnsonburg 07:00 PM
Moniteau (0-1) @ Punxsutawney (0-1) 07:00 PM
Port Allegany @ Coudersport 07:00 PM
Sheffield Area (0-1) @ Curwensville Area (0-1) 07:00 PM
Smethport Area @ Otto-Eldred 07:00 PM
Union/AC Valley (1-0) @ Keystone (1-0) 07:00 PM

District 10

2020-09-18
Cambridge Springs (1-0) @ Maplewood (0-1) 07:00 PM
Cathedral Prep (1-0) @ Erie HS (0-1) 07:00 PM
Cochranton (0-1) @ Lakeview (0-1) 07:00 PM
Eisenhower (1-0) @ Iroquois (1-0) 07:00 PM
General McLane (1-0) @ Corry Area (0-1) 07:00 PM
Girard (1-0) @ Fairview (0-1) 07:00 PM
Harbor Creek (1-0) @ North East (0-1) 07:00 PM
Hickory (1-0) @ Sharon (0-1) 07:00 PM
McDowell (1-0) @ Butler (0-1) 07:00 PM
Meadville (1-0) @ Oil City (1-0) 07:00 PM
Mercer Area (1-0) @ Reynolds (1-0) 07:00 PM
Sharpsville (0-1) @ Greenville (0-1) 07:00 PM
Slippery Rock (1-0) @ Grove City (0-1) 07:00 PM
Warren Area @ Conneaut 07:00 PM
Wilmington Area (1-0) @ Farrell (1-0) 07:00 PM
2020-09-19
Seneca (0-1) @ Union City Area (0-1) 01:00 PM
West Middlesex (0-1) @ Kennedy Catholic (0-1) 01:00 PM
Fort LeBoeuf (1-0) @ Mercyhurst Prep (0-1) 07:00 PM
Franklin (0-1) @ Titusville (0-1) 07:00 PM
Northwestern (1-0) @ Saegertown (1-0) 07:00 PM

District 11

2020-09-18
Northern Lehigh @ Nazareth Area 05:00 PM Notes: Scrimmage
Palmerton Area @ Bangor 06:00 PM Notes: Scrimmage
William Allen @ Salisbury 06:00 PM Notes: Scrimmage
Allentown Central Catholic @ Whitehall 07:00 PM
Bethlehem Catholic @ Saucon Valley 07:00 PM Notes: Scrimmage
Jim Thorpe Area (1-0) @ Blue Mountain (1-0) 07:00 PM
Marian Catholic (0-1) @ Panther Valley (0-1) 07:00 PM
Muhlenberg @ Notre Dame GP (1-0) 07:00 PM
Pequea Valley @ Nativity BVM (1-0) 07:00 PM
Pine Grove Area (0-1) @ North Schuylkill (1-0) 07:00 PM
Schuylkill Haven (0-1) @ Mahanoy Area (0-1) 07:00 PM
Shenandoah Valley (0-1) @ Williams Valley 07:00 PM
Wilson Area @ Palisades (0-1) 07:00 PM
2020-09-19
Lehighton (1-0) @ Tamaqua Area (1-0) 01:10 PM
2020-09-20
Minersville Area @ Pottsville Area (0-1) 02:00 PM

District 12

2020-09-18
La Salle College HS @ Manheim Township 07:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player