The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2019 EasternPAFootball.com Rankings thru September 2nd

Written by: on Monday, September 2nd, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Class 6A

1) St. Joseph’s Prep (12) 0-1 (1)

2) Bethlehem Freedom (11) 2-0 (3)

3) Manheim Township (3) 2-0 (5)

4) La Salle College HS (12) 2-0 (NR)

5) Coatesville (1) 0-1 (5) 

Teams to Watch:  Cedar Crest (3) 2-0, Central Dauphin (3) 1-1, Cumberland Valley (3) 2-0, Downingtown East (1) 2-0, Downingtown West (1) 2-0, Harrisburg (3) 1-1, Nazareth Area (11) 2-0, Neshaminy (1) 1-1, North Penn (1) 1-1, Northeast (12) 2-0, Parkland (11) 2-0, Perkiomen Valley (1) 1-1, Plymouth-Whitemarsh (1) 2-0, Wilson (3) 2-0

Class 5A

1) Archbishop Wood (12) 2-0 (1)

2) Manheim Central (3) 2-0 (2)

3) Upper Dublin (1) 2-0 (4)

4) Academy Park (1) 2-0 (5)

5) West Chester East (1) 2-0 (NR)

Teams to Watch: Cheltenham (1) 2-0, Cocalico (3) 2-0, East Stroudsburg South (11) 2-0, Malvern Prep (Inter-Ac) 0-1, Northeastern (3) 2-0, Penn Wood (1) 2-0, Southern Lehigh (11) 2-0, Strath Haven (1) 2-0, Warwick (3) 2-0, West Chester Rustin (1) 2-0

Class 4A

1) Bishop McDevitt (3) 1-1 (2)

2) Valley View (2) 2-0 (5)

3) Bethlehem Catholic (11) 1-1 (3) 

4) Lampeter-Strasburg (3) 2-0

5) Imhotep Charter (12) 0-2 (1)

Teams to Watch: Archbishop Carroll (12) 1-1, Berks Catholic (3) 1-1, Berwick Area (2) 2-0, Bishop Shanahan (1) 2-0, Blue Mountain (11) 2-0, Dallas (2) 2-0, Northwestern Lehigh (11) 1-1, Pottsville Area (11) 1-1, West Perry (3) 2-0

Class 3A  

1) North Schuylkill (11) 2-0 (1)

2) Middletown (3) 2-0 (2)

3) Montoursville (4) 2-0 (3)

4) Wyoming Area (2) 2-0 (4)

5) Wyomissing Area (3) 2-0 (NR)

Teams to Watch: Conwell-Egan (12) 2-0, Episcopal Academy (Inter-Ac) 1-0, Lancaster Catholic (3) 2-0, Neumann-Goretti (12) 2-0, Notre Dame GP (11) 2-0, Scranton Prep (2) 1-1, Tamaqua Area (11) 2-0 

Class 2A

1) Southern Columbia (4) 2-0 (1)

2) West Catholic (12) 1-1 (2)  

3) Steelton-Highspire (3) 2-0 (5)

4) Bishop McDevitt (12) 1-1 (3) 

5) Upper Dauphin (3) 2-0 (NR)

Teams to Watch: Mount Carmel Area (4) 1-1, Riverside (2) 2-0, Trinity (3) 2-0 

Class 1A 

1) Old Forge (2) 2-0 (1)

2) Williams Valley (11) 2-0 (3)

3) Northwest Area (2) 2-0 (4)

4) Canton (4) 2-0 (NR)

5) Lackawanna Trail (2) 1-1 (5)

Teams to Watch: Academy of the New Church (Inter-Ac) 1-0, Canton (4) 2-0, Jenkintown (1) 1-0, Muncy (4) 1-1, Sayre (4) 2-0, South Williamsport (4) 2-0, Tri-Valley (11) 1-1

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David