The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
Small Player - Big Player
 

2019 EasternPAFootball.com Rankings thru November 11th

Written by: on Monday, November 11th, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Class 6A

1) St. Joseph’s Prep (12) 8-2 (1) 

2) Downingtown West (1) 11-1 (4) 

3) Nazareth Area (11) 11-1 (5)

4) Central Dauphin (3) 10-2 (NR)

5) Garnet Valley (1) 10-1 (NR)

Teams to Watch: Bethlehem Freedom (11) 10-2, Central Bucks West (1) 10-2, Coatesville (1) 9-2, Delaware Valley (2) 11-1, Downingtown East (1) 9-2, Harrisburg (3) 9-3, Haverford High (1) 10-2, La Salle College HS (12) 8-3, Manheim Township (3) 11-1, Northeast (12) 11-1, Parkland (11) 10-2, Plymouth-Whitemarsh (1) 9-2, Wilson (3) 10-2

Class 5A

1) Archbishop Wood (12) 7-3 (3)

2) Academy Park (1) 10-2 (4) 

3) Cheltenham (1) 11-1 (5)

4) Warwick (3) 10-2 (NR)

5) Southern Lehigh (11) 11-1 (NR)

Teams to Watch: Cedar Cliff (3) 9-2, Cocalico (3) 9-2, East Stroudsburg South (11) 9-3, Exeter (3) 9-3, Kennett (1) 11-1, Manheim Central (3) 9-3, Martin Luther King (12) 7-5, Shippensburg (3) 11-1, Strath Haven (1) 9-3, West Chester East (1) 9-3, West Chester Rustin (1) 9-3

Class 4A

1) Dallas (2) 12-0 (1)

2) Valley View (2) 11-1 (2) 

3) Imhotep Charter (12) 7-4 (NR)

4) Milton Hershey (3) 10-1 (NR)  

5) Bishop McDevitt (3) 8-3 (NR)  

Teams to Watch: Allentown Central Catholic (11) 8-4, Berks Catholic (3) 7-4, Berwick Area (2) 9-3, Bishop Shanahan (1) 7-5, Bonner-Prendie (12) 9-1, Gettysburg (3) 8-3, Jersey Shore (4) 9-3, Lampeter-Strasburg (3) 9-3, Northwestern Lehigh (11) 10-2, Pottsville Area (11) 10-2, York Suburban (3) 10-1

Class 3A  

1) Middletown (3) 10-1 (1) 

2) Montoursville (4) 11-1 (2) 

3) Wyomissing Area (3) 11-0 (3) 

4) Wyoming Area (2) 10-1 (5) 

5) Pope John Paul II (1) 10-2 (NR)

Teams to Watch: Episcopal Academy (Inter-Ac) 9-1, Lancaster Catholic (3) 10-2, Loyalsock (4) 9-3, Neumann-Goretti (12) 12-0, North Schuylkill (11) 10-2, Scranton Prep (2) 9-2, Tamaqua Area (11) 10-2, Western Wayne (2) 9-3

Class 2A

1) Southern Columbia (4) 12-0 (1)

2) Upper Dauphin (3) 12-0 (2)

3) Mount Carmel Area (4) 10-2 (3) 

4) Dunmore (12) 8-4 (NR)

5) Bishop McDevitt (12) 6-6 (NR)

Teams to Watch: Delone Catholic (3) 8-4, Steelton-Highspire (3) 8-3, Troy Area (4) 10-2, Wellsboro (4) 9-2

Class 1A 

1) Williams Valley (11) 10-2 (1) 

2) Lackawanna Trail (2) 8-3 (3)

3) Muncy (4) 8-4 (4)

4) Academy of the New Church (Inter-Ac) 8-2 (5) 

5) Canton (4) 9-3 (2) 

Teams to Watch: Jenkintown (1) 6-4, Old Forge (2) 8-2, Sayre (4) 8-3 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David