The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total points scored thru 10/15

Written by: on Monday, October 15th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA     

 

Team Class District Points
Southern Columbia Tigers AA D4 432
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 423
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 388
Delone Catholic Squires AA D3 375
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 371
Emmaus Hornets AAAAAA D11 361
Solanco Golden Mules AAAAA D3 358
Central York Panthers AAAAAA D3 348
Palisades Pirates AAA D11 346
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 345
Wyoming Area Warriors AAA D2 338
Warwick Warriors AAAAA D3 337
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 328
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 325
Wyomissing Area Spartans AAA D3 324
Notre Dame Crusaders AAA D11 323
Upper Dauphin Trojans AA D3 322
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 321
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 319
Danville Ironmen AAA D4 318
West Perry Mustangs AAAA D3 318
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 316
Gettysburg Warriors AAAA D3 316
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 314
Saucon Valley Panthers AAAA D11 310
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 307
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 305
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 303
Manheim Central Barons AAAAA D3 301
Berks Catholic Saints AAAA D3 297
Haverford High Fords AAAAAA D1 297
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 293
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 293
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 292
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 292
Dunmore Bucks AA D2 291
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 290
Montoursville Warriors AAA D4 290
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 289
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 289
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 288
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 288
New Hope Solebury Lions AAA D1 287
Upper Darby Royals AAAAAA D1 285
Exeter Township Eagles AAAAA D3 284
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 284
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 283
Dallas Mountaineers AAAA D2 282
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 281
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 280
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 280
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 280
Cocalico Eagles AAAAA D3 279
Littlestown Thunderbolts AAA D3 279
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 278
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 278
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 275
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 275
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 274
Pottsgrove Falcons AAAA D1 274
North Schuylkill Spartans AAA D11 273
Central Columbia Blue Jays AAA D4 269
Dover Area Eagles AAAAA D3 269
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 269
Milton Hershey Spartans AAAA D3 268
Donegal Indians AAAA D3 267
Halifax Wildcats A D3 267
Parkland Trojans AAAAAA D11 266
Radnor Red Raiders AAAAA D1 265
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 264
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 263
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 263
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 262
Palmyra Cougars AAAAA D3 262
Academy Park Knights AAAAA D1 261
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 260
Canton Area Warriors A D4 259
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 259
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 258
Lewisburg Green Dragons AAA D4 257
Lackawanna Trail Lions A D2 256
Penn Wood Patriots AAAAA D1 256
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 256
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 255
South Williamsport Mounties A D4 250
Old Forge Blue Devils A D2 249
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 249
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 248
Wellsboro Hornets AA D4 247
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 247
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 245
Valley View Cougars AAAA D2 245
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 238
North Penn Knights AAAAAA D1 237
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 235
Nativity BVM Green Wave A D11 234
Pennridge Rams AAAAAA D1 230
York Catholic Fighting Irish AA D3 230
Eastern York Golden Knights AAAA D3 226
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 224
Oxford Area Hornets AAAAA D1 224
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 224
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 222
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 222
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 221
Muncy Indians A D4 221
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 221
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 220
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 219
Williams Valley Vikings A D11 219
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 217
Lebanon Cedars AAAAAA D3 217
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 217
Susquehanna Township Indians AAAA D3 216
Bermudian Springs Eagles AAA D3 215
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 215
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 214
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 212
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 211
West Catholic Burrs AA D12 211
Northwest Area Rangers A D2 210
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 209
Tri-Valley Bulldogs A D11 209
West Chester East Vikings AAAAA D1 209
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 207
Lakeland Chiefs AAA D2 207
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 207
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 207
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 206
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 205
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 204
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 203
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 203
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 202
Kensington Tigers AAAAAA D12 202
North Pocono Trojans AAAA D2 201
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 201
Great Valley Patriots AAAAA D1 200
York Suburban Trojans AAAA D3 200
School of the Future AAA D12 198
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 198
West York Bulldogs AAAA D3 198
Bangor Slaters AAAA D11 197
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 196
George Washington Eagles AAAAAA D12 196
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 195
James Buchanan Rockets AAA D3 193
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 192
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 191
Souderton Area Indians AAAAAA D1 191
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 190
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 190
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 190
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 189
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 188
Riverside Vikings AA D2 187
Waynesboro Indians AAAAA D3 187
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 186
Bishop McDevitt Lancers AA D12 186
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 186
Susquehanna Community Sabers AA D2 184
Shamokin Indians AAA D4 182
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 181
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 180
Strath Haven Panthers AAAAA D1 179
East Pennsboro Panthers AAAA D3 178
Lehighton Indians AAAA D11 178
Selinsgrove Seals AAAA D4 178
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 177
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 177
Blue Mountain Eagles AAAA D11 176
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 175
Newport Buffaloes AA D3 175
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 174
Loyalsock Township Lancers AAA D4 173
Northern York Polar Bears AAAAA D3 173
Western Wayne Wildcats AAA D2 170
Athens Wildcats AAA D4 169
Bloomsburg Panthers AA D4 168
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 168
Northeastern Bobcats AAAAA D3 168
Twin Valley Raiders AAAAA D3 168
Lower Merion Aces AAAAA D1 166
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 165
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 164
Chester Clippers AAAAAA D1 162
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 162
Morrisville Bulldogs A D1 162
ELCO Raiders AAAA D3 161
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 160
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 160
Kennard-Dale Rams AAAA D3 159
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 157
Salisbury Township Falcons AAA D11 157
Tunkhannock Tigers AAAA D2 157
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 156
Chichester Eagles AAAAA D1 155
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 155
New Oxford Colonials AAAAA D3 155
Sayre Redskins A D4 155
Unionville Indians AAAAA D1 155
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 153
Pittston Area Patriots AAAA D2 153
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 153
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 152
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 152
Millersburg Indians A D3 152
Big Spring Bulldogs AAAA D3 151
Interboro Bucaneers AAAAA D1 151
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 151
West Scranton Invaders AAAA D2 151
Boyertown Bears AAAAAA D1 150
Wilson Area Warriors AAAA D11 150
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 149
Crestwood Comets AAAA D2 148
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 145
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 144
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 142
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 142
Nanticoke Trojans AAAA D2 142
Spring Grove Rockets AAAAA D3 141
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 139
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 139
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 139
Roxborough Indians AAAA D12 138
Line Mountain Eagles AA D4 137
Midd-West Mustangs AAAA D4 137
Octorara Area Braves AAAA D3 137
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 136
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 136
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 136
Kennett Blue Demons AAAAA D1 135
Bristol Warriors A D1 134
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 134
Towanda Black Knights AA D4 134
Troy Area Trojans AA D4 134
Susquenita Blackhawks AAA D3 133
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 132
Carbondale Area Chargers AA D2 130
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 130
Hanover Nighthawks AAA D3 130
William Allen Canaries AAAAAA D11 130
Marian Catholic Colts A D11 126
Montgomery Red Raiders A D4 126
Pen Argyl Green Knights AAA D11 126
Columbia Crimson Tide AA D3 125
Garden Spot Spartans AAAAA D3 125
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 125
Pottstown Area Trojans AAAA D1 125
Susquehannock Warriors AAAA D3 125
Honesdale Hornets AAAA D2 124
Cheltenham Panthers AAAAA D1 123
Reading Knights AAAAAA D3 123
Wyalusing Area Rams AA D4 122
Fleetwood Tigers AAAA D3 121
Upper Merion Vikings AAAAA D1 121
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 118
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 117
Neumann-Goretti Saints AAA D12 116
Hamburg Hawks AAAA D3 115
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 114
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 114
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 112
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 112
Northeast Vikings AAAAAA D12 110
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 109
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 108
Northern Lebanon Vikings AAA D3 107
Camp Hill Lions AA D3 106
Mifflinburg Wildcats AAA D4 104
South Western Mustangs AAAAA D3 104
Bucktail Bucks A D4 102
Biglerville Canners AAA D3 100
Overbrook Panthers AAAA D12 100
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 100
Hill School Blues AAA Non-PIAA 100
Catasauqua Rough Riders AA D11 99
Jenkintown Drakes A D1 99
Scranton Knights AAAAAA D2 99
Fairfield Knights A D3 98
Council Rock North Indians AAAAAA D1 97
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 97
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 94
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 93
William Tennent Panthers AAAAAA D1 93
Montrose Area Meteors AAAA D2 92
Warrior Run Defenders AAA D4 92
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 88
Abington Heights Comets AAAA D2 87
Milton Area Black Panthers AAA D4 87
Penncrest Lions AAAAA D1 87
Hershey Trojans AAAAA D3 85
Wissahickon Trojans AAAAA D1 81
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 80
Hughesville Spartans AA D4 80
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 80
Norristown Eagles AAAAAA D1 79
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 79
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 78
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 78
Panther Valley Panthers AA D11 77
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 77
Pequea Valley Braves AA D3 75
Holy Cross Crusaders A D2 74
Mid Valley Spartans AA D2 74
Cowanesque Valley Indians AAA D4 73
Penn Manor Comets AAAAAA D3 72
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 72
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 67
Methacton Warriors AAAAAA D1 65
George School Cougars AAA Non-PIAA 64
Bensalem Owls AAAAAA D1 63
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 63
Red Land Patriots AAAAA D3 62
Shikellamy Braves AAAA D4 61
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 60
Frankford Pioneers AAAAA D12 57
Lower Moreland Lions AAAA D1 54
Trinity Shamrocks AA D3 54
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 50
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 48
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 44
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 42
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 35
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 33
Holy Redeemer Royals AAA D2 31
Prep Charter Huskies AAA D12 23
Thomas Edison Owls AAAAA D12 14
Kutztown Cougars AAA D3 12
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 12
Strawberry Mansion Knights A D12 6
Delaware County Christian School Knights A D1 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David