The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total points scored thru 10/08

Written by: on Monday, October 8th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 374
Southern Columbia Tigers AA D4 363
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 333
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 332
Emmaus Hornets AAAAAA D11 330
Delone Catholic Squires AA D3 318
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 318
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 313
Solanco Golden Mules AAAAA D3 310
Central York Panthers AAAAAA D3 304
Warwick Warriors AAAAA D3 299
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 295
Wyoming Area Warriors AAA D2 295
Palisades Pirates AAA D11 292
West Perry Mustangs AAAA D3 292
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 284
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 283
Dallas Mountaineers AAAA D2 282
Saucon Valley Panthers AAAA D11 282
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 279
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 279
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 279
Gettysburg Warriors AAAA D3 275
Notre Dame Crusaders AAA D11 274
Danville Ironmen AAA D4 271
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 265
Upper Dauphin Trojans AA D3 264
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 263
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 261
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 261
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 260
Haverford High Fords AAAAAA D1 257
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 257
Pottsgrove Falcons AAAA D1 257
Berks Catholic Saints AAAA D3 256
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 255
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 255
Montoursville Warriors AAA D4 255
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 255
Halifax Wildcats A D3 254
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 253
Manheim Central Barons AAAAA D3 253
New Hope Solebury Lions AAA D1 253
Wyomissing Area Spartans AAA D3 253
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 251
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 250
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 250
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 250
Dunmore Bucks AA D2 249
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 249
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 249
Palmyra Cougars AAAAA D3 248
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 245
Dover Area Eagles AAAAA D3 244
Upper Darby Royals AAAAAA D1 243
Parkland Trojans AAAAAA D11 242
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 240
Lewisburg Green Dragons AAA D4 240
Milton Hershey Spartans AAAA D3 240
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 239
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 238
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 237
Radnor Red Raiders AAAAA D1 237
South Williamsport Mounties A D4 237
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 234
Littlestown Thunderbolts AAA D3 234
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 234
Canton Area Warriors A D4 233
Donegal Indians AAAA D3 232
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 232
Wellsboro Hornets AA D4 231
Exeter Township Eagles AAAAA D3 230
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 230
Academy Park Knights AAAAA D1 226
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 225
Cocalico Eagles AAAAA D3 224
North Schuylkill Spartans AAA D11 222
Lackawanna Trail Lions A D2 221
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 221
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 221
Central Columbia Blue Jays AAA D4 220
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 219
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 217
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 217
North Penn Knights AAAAAA D1 217
Valley View Cougars AAAA D2 212
Old Forge Blue Devils A D2 211
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 210
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 210
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 210
Penn Wood Patriots AAAAA D1 208
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 208
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 207
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 207
Nativity BVM Green Wave A D11 206
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 203
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 202
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 202
West Chester East Vikings AAAAA D1 202
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 200
York Suburban Trojans AAAA D3 200
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 198
West Catholic Burrs AA D12 198
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 197
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 196
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 196
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 195
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 195
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 194
Williams Valley Vikings A D11 193
School of the Future AAA D12 192
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 191
Oxford Area Hornets AAAAA D1 190
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 188
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 187
Lebanon Cedars AAAAAA D3 187
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 187
Riverside Vikings AA D2 187
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 186
Eastern York Golden Knights AAAA D3 184
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 181
George Washington Eagles AAAAAA D12 180
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 179
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 179
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 179
Susquehanna Community Sabers AA D2 178
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 178
Lakeland Chiefs AAA D2 177
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 177
Tri-Valley Bulldogs A D11 176
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 175
Northwest Area Rangers A D2 175
Pennridge Rams AAAAAA D1 175
York Catholic Fighting Irish AA D3 175
Susquehanna Township Indians AAAA D3 174
Northern York Polar Bears AAAAA D3 173
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 172
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 171
Muncy Indians A D4 171
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 171
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 168
Great Valley Patriots AAAAA D1 168
Shamokin Indians AAA D4 168
Twin Valley Raiders AAAAA D3 168
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 168
Newport Buffaloes AA D3 167
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 167
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 167
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 166
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 166
West York Bulldogs AAAA D3 166
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 165
Lehighton Indians AAAA D11 165
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 165
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 165
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 164
Western Wayne Wildcats AAA D2 163
Bermudian Springs Eagles AAA D3 161
Northeastern Bobcats AAAAA D3 161
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 161
North Pocono Trojans AAAA D2 159
Strath Haven Panthers AAAAA D1 159
East Pennsboro Panthers AAAA D3 157
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 156
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 156
Blue Mountain Eagles AAAA D11 155
Kensington Tigers AAAAAA D12 155
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 155
Unionville Indians AAAAA D1 155
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 154
Bangor Slaters AAAA D11 152
Bishop McDevitt Lancers AA D12 152
Lower Merion Aces AAAAA D1 152
Souderton Area Indians AAAAAA D1 152
James Buchanan Rockets AAA D3 151
Morrisville Bulldogs A D1 150
Tunkhannock Tigers AAAA D2 150
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 149
Salisbury Township Falcons AAA D11 147
Millersburg Indians A D3 146
Athens Wildcats AAA D4 145
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 145
Big Spring Bulldogs AAAA D3 144
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 144
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 144
Waynesboro Indians AAAAA D3 144
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 143
Loyalsock Township Lancers AAA D4 143
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 143
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 142
Nanticoke Trojans AAAA D2 142
Pittston Area Patriots AAAA D2 141
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 140
Chester Clippers AAAAAA D1 140
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 138
Kennard-Dale Rams AAAA D3 138
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 137
Selinsgrove Seals AAAA D4 137
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 136
Crestwood Comets AAAA D2 135
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 135
New Oxford Colonials AAAAA D3 134
Bloomsburg Panthers AA D4 133
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 133
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 131
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 131
West Scranton Invaders AAAA D2 130
Boyertown Bears AAAAAA D1 129
Chichester Eagles AAAAA D1 128
Towanda Black Knights AA D4 128
ELCO Raiders AAAA D3 127
Roxborough Indians AAAA D12 126
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 125
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 125
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 125
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 124
William Allen Canaries AAAAAA D11 123
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 122
Wilson Area Warriors AAAA D11 122
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 122
Interboro Bucaneers AAAAA D1 120
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 120
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 119
Pen Argyl Green Knights AAA D11 119
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 118
Midd-West Mustangs AAAA D4 118
Cheltenham Panthers AAAAA D1 117
Spring Grove Rockets AAAAA D3 117
Octorara Area Braves AAAA D3 116
Line Mountain Eagles AA D4 115
Upper Merion Vikings AAAAA D1 114
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 114
Wyalusing Area Rams AA D4 114
Bristol Warriors A D1 113
Pottstown Area Trojans AAAA D1 113
Montgomery Red Raiders A D4 112
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 111
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 110
Neumann-Goretti Saints AAA D12 110
Hanover Nighthawks AAA D3 109
Sayre Redskins A D4 109
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 109
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 109
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 107
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 106
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 104
Garden Spot Spartans AAAAA D3 104
Troy Area Trojans AA D4 103
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 102
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 102
Fleetwood Tigers AAAA D3 100
Northern Lebanon Vikings AAA D3 100
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 100
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 100
Reading Knights AAAAAA D3 100
Catasauqua Rough Riders AA D11 99
Columbia Crimson Tide AA D3 99
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 99
Kennett Blue Demons AAAAA D1 98
Susquenita Blackhawks AAA D3 98
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 96
Fairfield Knights A D3 95
Hill School Blues AAA Non-PIAA 93
Overbrook Panthers AAAA D12 92
Warrior Run Defenders AAA D4 92
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 92
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 91
Council Rock North Indians AAAAAA D1 91
Hamburg Hawks AAAA D3 91
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 91
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 88
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 87
Marian Catholic Colts A D11 87
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 86
Carbondale Area Chargers AA D2 86
Scranton Knights AAAAAA D2 85
Biglerville Canners AAA D3 83
Mifflinburg Wildcats AAA D4 83
South Western Mustangs AAAAA D3 83
Bucktail Bucks A D4 82
Hershey Trojans AAAAA D3 82
Susquehannock Warriors AAAA D3 82
Camp Hill Lions AA D3 80
Milton Area Black Panthers AAA D4 80
Montrose Area Meteors AAAA D2 79
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 79
Panther Valley Panthers AA D11 77
Northeast Vikings AAAAAA D12 76
Honesdale Hornets AAAA D2 75
Pequea Valley Braves AA D3 75
Jenkintown Drakes A D1 73
William Tennent Panthers AAAAAA D1 73
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 71
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 71
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 69
Wissahickon Trojans AAAAA D1 69
Penncrest Lions AAAAA D1 67
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 67
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 66
Norristown Eagles AAAAAA D1 65
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 65
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 64
Cowanesque Valley Indians AAA D4 60
Holy Cross Crusaders A D2 60
Hughesville Spartans AA D4 60
Mid Valley Spartans AA D2 60
Methacton Warriors AAAAAA D1 58
George School Cougars AAA Non-PIAA 58
Frankford Pioneers AAAAA D12 57
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 57
Bensalem Owls AAAAAA D1 56
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 56
Penn Manor Comets AAAAAA D3 55
Red Land Patriots AAAAA D3 55
Shikellamy Braves AAAA D4 54
Trinity Shamrocks AA D3 54
Abington Heights Comets AAAA D2 52
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 50
Prep Charter Huskies AAA D12 47
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 44
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 41
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 40
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 35
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 33
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 30
Holy Redeemer Royals AAA D2 24
Lower Moreland Lions AAAA D1 24
Kutztown Cougars AAA D3 12
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 6
Strawberry Mansion Knights A D12 6
Thomas Edison Owls AAAAA D12 2
Delaware County Christian School Knights A D1 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David