The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total points scored thru 09/24

Written by: on Monday, September 24th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 286
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 264
Emmaus Hornets AAAAAA D11 247
Southern Columbia Tigers AA D4 247
Delone Catholic Squires AA D3 245
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 238
West Perry Mustangs AAAA D3 229
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 228
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 223
Warwick Warriors AAAAA D3 221
Wyoming Area Warriors AAA D2 221
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 218
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 217
Palisades Pirates AAA D11 214
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 213
Upper Dauphin Trojans AA D3 213
Dallas Mountaineers AAAA D2 212
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 212
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 211
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 210
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 210
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 208
Montoursville Warriors AAA D4 208
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 205
Solanco Golden Mules AAAAA D3 202
North Schuylkill Spartans AAA D11 200
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 198
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 196
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 195
Halifax Wildcats A D3 195
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 195
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 193
Central York Panthers AAAAAA D3 192
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 192
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 192
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 191
South Williamsport Mounties A D4 190
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 187
Saucon Valley Panthers AAAA D11 185
Danville Ironmen AAA D4 184
Notre Dame Crusaders AAA D11 184
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 183
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 182
Upper Darby Royals AAAAAA D1 181
Lackawanna Trail Lions A D2 180
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 179
Radnor Red Raiders AAAAA D1 179
Donegal Indians AAAA D3 178
Canton Area Warriors A D4 176
Wellsboro Hornets AA D4 176
Gettysburg Warriors AAAA D3 175
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 175
Nativity BVM Green Wave A D11 175
New Hope Solebury Lions AAA D1 174
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 173
Milton Hershey Spartans AAAA D3 173
Pottsgrove Falcons AAAA D1 171
Manheim Central Barons AAAAA D3 169
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 168
Exeter Township Eagles AAAAA D3 167
Wyomissing Area Spartans AAA D3 166
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 164
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 164
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 164
Lewisburg Green Dragons AAA D4 163
Dover Area Eagles AAAAA D3 162
Old Forge Blue Devils A D2 162
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 162
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 161
North Penn Knights AAAAAA D1 161
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 160
Palmyra Cougars AAAAA D3 159
Williams Valley Vikings A D11 159
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 158
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 157
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 157
Muncy Indians A D4 157
Valley View Cougars AAAA D2 157
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 155
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 154
Cocalico Eagles AAAAA D3 152
Central Columbia Blue Jays AAA D4 151
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 151
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 149
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 149
Parkland Trojans AAAAAA D11 148
Bermudian Springs Eagles AAA D3 147
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 147
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 147
West Chester East Vikings AAAAA D1 147
Dunmore Bucks AA D2 146
Haverford High Fords AAAAAA D1 145
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 145
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 144
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 143
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 143
York Suburban Trojans AAAA D3 143
Blue Mountain Eagles AAAA D11 142
Lakeland Chiefs AAA D2 142
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 142
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 142
Berks Catholic Saints AAAA D3 141
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 141
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 140
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 140
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 139
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 139
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 138
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 138
Penn Wood Patriots AAAAA D1 138
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 137
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 136
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 136
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 136
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 136
Academy Park Knights AAAAA D1 134
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 134
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 134
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 134
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 133
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 133
Pennridge Rams AAAAAA D1 133
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 133
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 132
Lehighton Indians AAAA D11 132
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 132
Kensington Tigers AAAAAA D12 131
Eastern York Golden Knights AAAA D3 130
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 130
Littlestown Thunderbolts AAA D3 130
Bangor Slaters AAAA D11 127
Oxford Area Hornets AAAAA D1 127
Bishop McDevitt Lancers AA D12 126
North Pocono Trojans AAAA D2 126
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 126
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 125
Kennard-Dale Rams AAAA D3 125
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 125
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 124
York Catholic Fighting Irish AA D3 124
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 123
Twin Valley Raiders AAAAA D3 123
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 123
Western Wayne Wildcats AAA D2 123
George Washington Eagles AAAAAA D12 122
Big Spring Bulldogs AAAA D3 118
Unionville Indians AAAAA D1 118
Riverside Vikings AA D2 117
Strath Haven Panthers AAAAA D1 117
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 116
Lebanon Cedars AAAAAA D3 116
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 116
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 115
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 114
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 114
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 113
Loyalsock Township Lancers AAA D4 112
Millersburg Indians A D3 112
Northern York Polar Bears AAAAA D3 112
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 112
Shamokin Indians AAA D4 111
Susquehanna Community Sabers AA D2 111
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 111
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 110
New Oxford Colonials AAAAA D3 110
Susquehanna Township Indians AAAA D3 110
Waynesboro Indians AAAAA D3 110
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 109
West Catholic Burrs AA D12 108
Morrisville Bulldogs A D1 107
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 107
William Allen Canaries AAAAAA D11 107
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 106
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 106
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 105
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 104
Souderton Area Indians AAAAAA D1 104
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 103
Chester Clippers AAAAAA D1 102
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 102
Tri-Valley Bulldogs A D11 101
Wilson Area Warriors AAAA D11 101
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 100
Newport Buffaloes AA D3 100
Northeastern Bobcats AAAAA D3 100
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 100
Wyalusing Area Rams AA D4 100
Athens Wildcats AAA D4 99
Bloomsburg Panthers AA D4 99
Great Valley Patriots AAAAA D1 99
Salisbury Township Falcons AAA D11 99
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 98
Tunkhannock Tigers AAAA D2 98
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 97
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 97
Northwest Area Rangers A D2 97
Spring Grove Rockets AAAAA D3 97
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 96
Octorara Area Braves AAAA D3 96
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 96
Line Mountain Eagles AA D4 95
Nanticoke Trojans AAAA D2 95
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 95
Selinsgrove Seals AAAA D4 95
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 94
Pittston Area Patriots AAAA D2 94
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 94
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 93
West York Bulldogs AAAA D3 92
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 90
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 90
Montgomery Red Raiders A D4 88
Chichester Eagles AAAAA D1 86
Crestwood Comets AAAA D2 86
Fleetwood Tigers AAAA D3 86
Lower Merion Aces AAAAA D1 86
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 86
Pottstown Area Trojans AAAA D1 86
School of the Future AAA D12 86
Boyertown Bears AAAAAA D1 85
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 84
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 84
Neumann-Goretti Saints AAA D12 84
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 84
Hamburg Hawks AAAA D3 83
West Scranton Invaders AAAA D2 83
Cheltenham Panthers AAAAA D1 82
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 82
Pen Argyl Green Knights AAA D11 81
Midd-West Mustangs AAAA D4 80
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 80
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 79
Hanover Nighthawks AAA D3 79
Catasauqua Rough Riders AA D11 78
Interboro Bucaneers AAAAA D1 78
Scranton Knights AAAAAA D2 75
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 73
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 71
Upper Merion Vikings AAAAA D1 71
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 70
Reading Knights AAAAAA D3 70
Susquenita Blackhawks AAA D3 70
Council Rock North Indians AAAAAA D1 69
Mifflinburg Wildcats AAA D4 69
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 69
Columbia Crimson Tide AA D3 67
ELCO Raiders AAAA D3 67
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 67
Milton Area Black Panthers AAA D4 67
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 67
William Tennent Panthers AAAAAA D1 67
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 66
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 66
Towanda Black Knights AA D4 66
Bucktail Bucks A D4 64
Fairfield Knights A D3 64
Overbrook Panthers AAAA D12 64
Roxborough Indians AAAA D12 64
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 63
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 63
James Buchanan Rockets AAA D3 63
Garden Spot Spartans AAAAA D3 62
Northern Lebanon Vikings AAA D3 62
Sayre Redskins A D4 62
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 61
Hughesville Spartans AA D4 60
Kennett Blue Demons AAAAA D1 60
Hill School Blues AAA Non-PIAA 59
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 58
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 58
Troy Area Trojans AA D4 58
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 57
Panther Valley Panthers AA D11 57
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 56
Biglerville Canners AAA D3 55
East Pennsboro Panthers AAAA D3 55
Honesdale Hornets AAAA D2 55
Susquehannock Warriors AAAA D3 55
Holy Cross Crusaders A D2 54
Penncrest Lions AAAAA D1 53
South Western Mustangs AAAAA D3 53
Bristol Warriors A D1 52
Camp Hill Lions AA D3 51
Hershey Trojans AAAAA D3 51
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 51
Pequea Valley Braves AA D3 51
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 50
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 49
Jenkintown Drakes A D1 48
Mid Valley Spartans AA D2 48
Trinity Shamrocks AA D3 48
Warrior Run Defenders AAA D4 48
Cowanesque Valley Indians AAA D4 47
Norristown Eagles AAAAAA D1 46
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 45
Northeast Vikings AAAAAA D12 45
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 44
Methacton Warriors AAAAAA D1 42
Red Land Patriots AAAAA D3 42
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 42
Wissahickon Trojans AAAAA D1 42
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 42
Marian Catholic Colts A D11 40
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 38
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 38
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 33
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 33
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 33
Abington Heights Comets AAAA D2 30
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 30
Bensalem Owls AAAAAA D1 29
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 29
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 29
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 28
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 28
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 27
Montrose Area Meteors AAAA D2 26
George School Cougars AAA Non-PIAA 26
Frankford Pioneers AAAAA D12 25
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 24
Carbondale Area Chargers AA D2 22
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 20
Penn Manor Comets AAAAAA D3 20
Shikellamy Braves AAAA D4 20
Holy Redeemer Royals AAA D2 12
Kutztown Cougars AAA D3 12
Lower Moreland Lions AAAA D1 6
Prep Charter Huskies AAA D12 6
Strawberry Mansion Knights A D12 6
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 0
Thomas Edison Owls AAAAA D12 0

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David