The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total Points Allowed thru 10/08

Written by: on Wednesday, October 10th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Delaware County Christian School Knights A D1 2
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 15
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 20
Roxborough Indians AAAA D12 27
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 30
Delone Catholic Squires AA D3 40
Wyoming Area Warriors AAA D2 48
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 52
Northeast Vikings AAAAAA D12 54
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
George Washington Eagles AAAAAA D12 56
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 56
Pottsgrove Falcons AAAA D1 56
York Catholic Fighting Irish AA D3 56
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 61
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 62
Manheim Central Barons AAAAA D3 67
Southern Columbia Tigers AA D4 67
Valley View Cougars AAAA D2 67
Canton Area Warriors A D4 68
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 71
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 71
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 72
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 73
Wellsboro Hornets AA D4 73
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 75
Wyomissing Area Spartans AAA D3 75
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 75
Warwick Warriors AAAAA D3 78
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 80
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 82
Berks Catholic Saints AAAA D3 83
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 83
Muncy Indians A D4 85
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 86
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 86
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 87
Milton Hershey Spartans AAAA D3 87
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 88
Dallas Mountaineers AAAA D2 88
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 88
Upper Darby Royals AAAAAA D1 88
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 88
Upper Merion Vikings AAAAA D1 88
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 89
North Schuylkill Spartans AAA D11 89
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 89
Blue Mountain Eagles AAAA D11 90
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 90
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 92
Dunmore Bucks AA D2 92
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 93
Halifax Wildcats A D3 93
Kensington Tigers AAAAAA D12 93
Lackawanna Trail Lions A D2 94
Bishop McDevitt Lancers AA D12 95
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 95
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 95
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 96
Lakeland Chiefs AAA D2 96
Susquehanna Township Indians AAAA D3 98
West Catholic Burrs AA D12 99
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 100
Montoursville Warriors AAA D4 101
Thomas Edison Owls AAAAA D12 102
West Perry Mustangs AAAA D3 102
Haverford High Fords AAAAAA D1 103
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 103
Bermudian Springs Eagles AAA D3 104
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 104
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 104
Parkland Trojans AAAAAA D11 104
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 106
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 107
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 108
Morrisville Bulldogs A D1 108
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 108
Cheltenham Panthers AAAAA D1 109
Littlestown Thunderbolts AAA D3 109
Old Forge Blue Devils A D2 109
Saucon Valley Panthers AAAA D11 109
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 110
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 110
Western Wayne Wildcats AAA D2 110
Williams Valley Vikings A D11 110
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 111
Chichester Eagles AAAAA D1 112
Jenkintown Drakes A D1 112
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 112
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 113
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 114
Neumann-Goretti Saints AAA D12 114
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 114
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 114
Lower Moreland Lions AAAA D1 115
Penn Wood Patriots AAAAA D1 116
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 117
Emmaus Hornets AAAAAA D11 117
Nativity BVM Green Wave A D11 117
Bristol Warriors A D1 118
Danville Ironmen AAA D4 118
Sayre Redskins A D4 118
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 118
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 120
School of the Future AAA D12 120
New Hope Solebury Lions AAA D1 121
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 123
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 124
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 124
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 125
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 125
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 125
Gettysburg Warriors AAAA D3 128
Pottstown Area Trojans AAAA D1 129
Riverside Vikings AA D2 130
West Scranton Invaders AAAA D2 130
Lewisburg Green Dragons AAA D4 131
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 131
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 131
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 131
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 132
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 132
Palmyra Cougars AAAAA D3 132
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 132
ELCO Raiders AAAA D3 133
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 135
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 135
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 136
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 136
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 136
Lehighton Indians AAAA D11 137
Strawberry Mansion Knights A D12 137
Towanda Black Knights AA D4 137
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 138
Susquenita Blackhawks AAA D3 138
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 139
North Pocono Trojans AAAA D2 139
Northern York Polar Bears AAAAA D3 139
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 140
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 140
Kennett Blue Demons AAAAA D1 140
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 140
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 140
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 141
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 142
Troy Area Trojans AA D4 142
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 142
Exeter Township Eagles AAAAA D3 144
Norristown Eagles AAAAAA D1 144
Honesdale Hornets AAAA D2 145
North Penn Knights AAAAAA D1 145
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 146
Susquehanna Community Sabers AA D2 146
Big Spring Bulldogs AAAA D3 148
Midd-West Mustangs AAAA D4 148
Montgomery Red Raiders A D4 148
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 149
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 149
Mifflinburg Wildcats AAA D4 150
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 150
Line Mountain Eagles AA D4 152
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 153
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 153
Solanco Golden Mules AAAAA D3 154
Strath Haven Panthers AAAAA D1 154
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 155
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 155
Dover Area Eagles AAAAA D3 155
Notre Dame Crusaders AAA D11 156
Academy Park Knights AAAAA D1 159
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 159
Bloomsburg Panthers AA D4 160
Cocalico Eagles AAAAA D3 160
Lebanon Cedars AAAAAA D3 160
Radnor Red Raiders AAAAA D1 160
Unionville Indians AAAAA D1 160
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 161
Northeastern Bobcats AAAAA D3 161
Warrior Run Defenders AAA D4 161
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 161
East Pennsboro Panthers AAAA D3 162
Scranton Knights AAAAAA D2 162
Selinsgrove Seals AAAA D4 162
Octorara Area Braves AAAA D3 163
Pennridge Rams AAAAAA D1 163
Central York Panthers AAAAAA D3 164
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 166
Athens Wildcats AAA D4 166
Nanticoke Trojans AAAA D2 166
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 166
Donegal Indians AAAA D3 167
Central Columbia Blue Jays AAA D4 168
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 168
George School Cougars AAA Non-PIAA 169
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 170
Frankford Pioneers AAAAA D12 170
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 170
Souderton Area Indians AAAAAA D1 170
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 172
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 172
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 172
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 172
Shamokin Indians AAA D4 172
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 173
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 173
Loyalsock Township Lancers AAA D4 173
Methacton Warriors AAAAAA D1 173
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 175
Council Rock North Indians AAAAAA D1 176
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 176
South Williamsport Mounties A D4 176
York Suburban Trojans AAAA D3 176
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 179
Upper Dauphin Trojans AA D3 180
Kennard-Dale Rams AAAA D3 182
Salisbury Township Falcons AAA D11 182
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 183
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 183
Lower Merion Aces AAAAA D1 183
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 184
Tri-Valley Bulldogs A D11 186
Twin Valley Raiders AAAAA D3 186
Hershey Trojans AAAAA D3 187
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 187
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 187
Bangor Slaters AAAA D11 188
Hill School Blues AAA Non-PIAA 188
West Chester East Vikings AAAAA D1 189
Waynesboro Indians AAAAA D3 191
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 192
Palisades Pirates AAA D11 192
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 192
Red Land Patriots AAAAA D3 192
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 193
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 194
Wyalusing Area Rams AA D4 194
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 195
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 195
Bucktail Bucks A D4 196
Fairfield Knights A D3 196
Pen Argyl Green Knights AAA D11 196
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 197
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 197
Pittston Area Patriots AAAA D2 198
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 199
Mid Valley Spartans AA D2 199
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 201
Chester Clippers AAAAAA D1 202
James Buchanan Rockets AAA D3 203
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 203
William Tennent Panthers AAAAAA D1 204
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 206
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 207
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 207
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 207
Susquehannock Warriors AAAA D3 209
Prep Charter Huskies AAA D12 211
Shikellamy Braves AAAA D4 211
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 212
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 215
Newport Buffaloes AA D3 215
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 216
West York Bulldogs AAAA D3 216
Oxford Area Hornets AAAAA D1 217
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 217
Wissahickon Trojans AAAAA D1 218
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 220
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 222
Tunkhannock Tigers AAAA D2 222
Bensalem Owls AAAAAA D1 224
Great Valley Patriots AAAAA D1 225
Northwest Area Rangers A D2 226
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 227
Milton Area Black Panthers AAA D4 228
Overbrook Panthers AAAA D12 230
Crestwood Comets AAAA D2 232
Spring Grove Rockets AAAAA D3 232
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 233
Biglerville Canners AAA D3 234
Hanover Nighthawks AAA D3 234
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 234
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 237
Abington Heights Comets AAAA D2 238
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 238
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 238
Interboro Bucaneers AAAAA D1 238
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 239
Marian Catholic Colts A D11 240
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 241
Hamburg Hawks AAAA D3 242
Eastern York Golden Knights AAAA D3 243
Holy Cross Crusaders A D2 243
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 244
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 244
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 245
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 247
Fleetwood Tigers AAAA D3 247
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 247
Pequea Valley Braves AA D3 250
Columbia Crimson Tide AA D3 252
Carbondale Area Chargers AA D2 256
Penn Manor Comets AAAAAA D3 259
Wilson Area Warriors AAAA D11 261
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 265
Hughesville Spartans AA D4 265
William Allen Canaries AAAAAA D11 266
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 270
Cowanesque Valley Indians AAA D4 271
Holy Redeemer Royals AAA D2 273
New Oxford Colonials AAAAA D3 277
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 278
Panther Valley Panthers AA D11 278
Northern Lebanon Vikings AAA D3 281
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 282
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 283
Trinity Shamrocks AA D3 285
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 287
Penncrest Lions AAAAA D1 288
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 288
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 289
South Western Mustangs AAAAA D3 292
Boyertown Bears AAAAAA D1 295
Catasauqua Rough Riders AA D11 300
Reading Knights AAAAAA D3 312
Montrose Area Meteors AAAA D2 317
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 323
Garden Spot Spartans AAAAA D3 327
Camp Hill Lions AA D3 333
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 336
Kutztown Cougars AAA D3 338
Millersburg Indians A D3 375

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David