The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total Points Allowed thru 09/24

Written by: on Wednesday, September 26th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 0
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 6
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 7
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 8
Northeast Vikings AAAAAA D12 12
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 14
School of the Future AAA D12 22
Roxborough Indians AAAA D12 27
Pottsgrove Falcons AAAA D1 28
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 30
Wellsboro Hornets AA D4 31
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 32
Delone Catholic Squires AA D3 33
Warwick Warriors AAAAA D3 33
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 34
Morrisville Bulldogs A D1 35
Wyoming Area Warriors AAA D2 35
Manheim Central Barons AAAAA D3 37
York Catholic Fighting Irish AA D3 39
Southern Columbia Tigers AA D4 40
George Washington Eagles AAAAAA D12 42
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 45
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 46
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 47
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 47
Old Forge Blue Devils A D2 47
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 48
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 48
Parkland Trojans AAAAAA D11 48
West Perry Mustangs AAAA D3 48
Montoursville Warriors AAA D4 50
Valley View Cougars AAAA D2 50
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 51
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 51
Dunmore Bucks AA D2 52
Muncy Indians A D4 52
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 53
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 53
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 53
Bishop McDevitt Lancers AA D12 54
Chichester Eagles AAAAA D1 54
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 54
Lakeland Chiefs AAA D2 54
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 54
Milton Hershey Spartans AAAA D3 55
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 55
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 55
Blue Mountain Eagles AAAA D11 56
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 56
Neumann-Goretti Saints AAA D12 56
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 57
Lower Moreland Lions AAAA D1 57
North Schuylkill Spartans AAA D11 57
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 58
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 58
Lackawanna Trail Lions A D2 60
Canton Area Warriors A D4 61
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 61
Jenkintown Drakes A D1 61
Kensington Tigers AAAAAA D12 61
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 61
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 61
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 62
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 63
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 64
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 65
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 66
Upper Merion Vikings AAAAA D1 66
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 66
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 68
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 68
Wyomissing Area Spartans AAA D3 68
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 68
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 68
Haverford High Fords AAAAAA D1 69
Western Wayne Wildcats AAA D2 69
Danville Ironmen AAA D4 71
George School Cougars AAA Non-PIAA 71
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 72
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 72
Sayre Redskins A D4 73
South Williamsport Mounties A D4 74
Berks Catholic Saints AAAA D3 75
Bristol Warriors A D1 75
Cheltenham Panthers AAAAA D1 75
Halifax Wildcats A D3 75
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 75
Upper Darby Royals AAAAAA D1 75
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 75
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 76
Bermudian Springs Eagles AAA D3 77
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 77
Susquenita Blackhawks AAA D3 77
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 77
North Pocono Trojans AAAA D2 78
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 79
West Catholic Burrs AA D12 80
Hill School Blues AAA Non-PIAA 80
Dallas Mountaineers AAAA D2 81
ELCO Raiders AAAA D3 82
Thomas Edison Owls AAAAA D12 82
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 82
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 83
Northern York Polar Bears AAAAA D3 83
Saucon Valley Panthers AAAA D11 83
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 84
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 85
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 86
Susquehanna Township Indians AAAA D3 86
Penn Wood Patriots AAAAA D1 87
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 87
Towanda Black Knights AA D4 87
Honesdale Hornets AAAA D2 88
Bangor Slaters AAAA D11 89
Kennard-Dale Rams AAAA D3 89
Palmyra Cougars AAAAA D3 89
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 89
Strath Haven Panthers AAAAA D1 89
Susquehanna Community Sabers AA D2 89
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 89
Williams Valley Vikings A D11 89
Mifflinburg Wildcats AAA D4 91
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 91
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 92
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 92
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 93
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 93
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 93
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 94
North Penn Knights AAAAAA D1 94
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 94
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 94
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 95
New Hope Solebury Lions AAA D1 95
Pottstown Area Trojans AAAA D1 95
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 96
Emmaus Hornets AAAAAA D11 97
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 98
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 99
Octorara Area Braves AAAA D3 99
Solanco Golden Mules AAAAA D3 99
Gettysburg Warriors AAAA D3 100
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 100
Nativity BVM Green Wave A D11 100
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 101
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 101
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 102
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 102
Bloomsburg Panthers AA D4 103
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 103
Lehighton Indians AAAA D11 103
Lewisburg Green Dragons AAA D4 103
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 104
Cocalico Eagles AAAAA D3 105
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 105
Norristown Eagles AAAAAA D1 105
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 105
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 106
Central Columbia Blue Jays AAA D4 106
Littlestown Thunderbolts AAA D3 106
Academy Park Knights AAAAA D1 107
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 107
Exeter Township Eagles AAAAA D3 107
Big Spring Bulldogs AAAA D3 108
Donegal Indians AAAA D3 108
Kennett Blue Demons AAAAA D1 109
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 109
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 109
Waynesboro Indians AAAAA D3 109
Midd-West Mustangs AAAA D4 110
Athens Wildcats AAA D4 111
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 111
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 111
Selinsgrove Seals AAAA D4 111
Unionville Indians AAAAA D1 111
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 112
Montgomery Red Raiders A D4 112
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 113
Methacton Warriors AAAAAA D1 114
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 114
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 115
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 115
Radnor Red Raiders AAAAA D1 116
West Scranton Invaders AAAA D2 116
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 116
Council Rock North Indians AAAAAA D1 117
Nanticoke Trojans AAAA D2 117
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 118
Line Mountain Eagles AA D4 119
Notre Dame Crusaders AAA D11 119
Oxford Area Hornets AAAAA D1 119
West Chester East Vikings AAAAA D1 119
Bensalem Owls AAAAAA D1 121
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 121
Pittston Area Patriots AAAA D2 121
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 121
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 122
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 122
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 123
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 123
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 124
Riverside Vikings AA D2 124
Tri-Valley Bulldogs A D11 124
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 125
Loyalsock Township Lancers AAA D4 125
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 125
Hershey Trojans AAAAA D3 126
Lower Merion Aces AAAAA D1 127
Souderton Area Indians AAAAAA D1 127
Twin Valley Raiders AAAAA D3 127
Fairfield Knights A D3 128
James Buchanan Rockets AAA D3 128
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 128
Susquehannock Warriors AAAA D3 128
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 129
Northeastern Bobcats AAAAA D3 129
Scranton Knights AAAAAA D2 129
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 130
Shamokin Indians AAA D4 130
Frankford Pioneers AAAAA D12 131
Wyalusing Area Rams AA D4 131
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 133
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 133
Strawberry Mansion Knights A D12 133
William Tennent Panthers AAAAAA D1 133
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 134
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 134
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 134
Troy Area Trojans AA D4 134
Warrior Run Defenders AAA D4 134
York Suburban Trojans AAAA D3 135
Central York Panthers AAAAAA D3 136
Lebanon Cedars AAAAAA D3 136
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 136
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 137
Dover Area Eagles AAAAA D3 137
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 137
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 138
Palisades Pirates AAA D11 138
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 139
Pen Argyl Green Knights AAA D11 140
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 141
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 142
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 142
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 143
Hamburg Hawks AAAA D3 143
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 143
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 144
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 145
Tunkhannock Tigers AAAA D2 145
Pennridge Rams AAAAAA D1 146
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 147
Red Land Patriots AAAAA D3 147
East Pennsboro Panthers AAAA D3 148
Interboro Bucaneers AAAAA D1 148
Salisbury Township Falcons AAA D11 148
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 149
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 149
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 150
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 151
Prep Charter Huskies AAA D12 151
Wissahickon Trojans AAAAA D1 151
Overbrook Panthers AAAA D12 152
Great Valley Patriots AAAAA D1 153
Eastern York Golden Knights AAAA D3 154
Holy Cross Crusaders A D2 154
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 157
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 158
Mid Valley Spartans AA D2 158
Upper Dauphin Trojans AA D3 158
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 162
Spring Grove Rockets AAAAA D3 164
Crestwood Comets AAAA D2 165
Shikellamy Braves AAAA D4 166
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 167
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 168
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 168
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 169
West York Bulldogs AAAA D3 170
Hanover Nighthawks AAA D3 171
Fleetwood Tigers AAAA D3 172
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 172
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 173
Penncrest Lions AAAAA D1 173
Pequea Valley Braves AA D3 176
Biglerville Canners AAA D3 178
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 178
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 181
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 181
Chester Clippers AAAAAA D1 182
Bucktail Bucks A D4 183
Northwest Area Rangers A D2 183
Holy Redeemer Royals AAA D2 184
Wilson Area Warriors AAAA D11 184
Milton Area Black Panthers AAA D4 187
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 188
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 191
Trinity Shamrocks AA D3 191
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 193
Abington Heights Comets AAAA D2 194
Boyertown Bears AAAAAA D1 194
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 194
Hughesville Spartans AA D4 195
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 195
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 196
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 197
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 198
Penn Manor Comets AAAAAA D3 200
South Western Mustangs AAAAA D3 200
Newport Buffaloes AA D3 202
Montrose Area Meteors AAAA D2 203
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 204
Catasauqua Rough Riders AA D11 206
Carbondale Area Chargers AA D2 208
Columbia Crimson Tide AA D3 209
William Allen Canaries AAAAAA D11 213
Cowanesque Valley Indians AAA D4 218
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 218
Northern Lebanon Vikings AAA D3 219
Garden Spot Spartans AAAAA D3 220
Marian Catholic Colts A D11 220
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 221
Camp Hill Lions AA D3 224
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 226
New Oxford Colonials AAAAA D3 226
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 231
Kutztown Cougars AAA D3 233
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 233
Panther Valley Panthers AA D11 235
Reading Knights AAAAAA D3 248
Millersburg Indians A D3 265

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David