The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Total Points Allowed thru 08/26

Written by: on Wednesday, August 29th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA

 

Team Class District Points
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 0
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 0
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 0
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 0
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 0
Cheltenham Panthers AAAAA D1 0
ELCO Raiders AAAA D3 0
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 0
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 0
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 0
Kennard-Dale Rams AAAA D3 0
Lakeland Chiefs AAA D2 0
Manheim Central Barons AAAAA D3 0
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 0
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 0
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 0
Muncy Indians A D4 0
Northeast Vikings AAAAAA D12 0
Old Forge Blue Devils A D2 0
Parkland Trojans AAAAAA D11 0
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 0
Sayre Redskins A D4 0
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 0
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 0
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 0
West Perry Mustangs AAAA D3 0
West Scranton Invaders AAAA D2 0
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 3
Athens Wildcats AAA D4 6
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 6
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 6
Emmaus Hornets AAAAAA D11 6
Gettysburg Warriors AAAA D3 6
Honesdale Hornets AAAA D2 6
Montoursville Warriors AAA D4 6
Pottstown Area Trojans AAAA D1 6
Southern Columbia Tigers AA D4 6
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 6
Warwick Warriors AAAAA D3 6
Wellsboro Hornets AA D4 6
Williams Valley Vikings A D11 6
Wyalusing Area Rams AA D4 6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 7
Berks Catholic Saints AAAA D3 7
Bishop McDevitt Lancers AA D12 7
Blue Mountain Eagles AAAA D11 7
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 7
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 7
Danville Ironmen AAA D4 7
Delone Catholic Squires AA D3 7
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 7
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 7
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 7
Mifflinburg Wildcats AAA D4 7
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 7
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 7
Oxford Area Hornets AAAAA D1 7
South Williamsport Mounties A D4 7
Susquehannock Warriors AAAA D3 7
Tri-Valley Bulldogs A D11 7
Upper Darby Royals AAAAAA D1 7
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 7
Wyoming Area Warriors AAA D2 7
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 8
Morrisville Bulldogs A D1 8
James Buchanan Rockets AAA D3 9
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 10
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 10
Penn Wood Patriots AAAAA D1 10
Waynesboro Indians AAAAA D3 10
Bangor Slaters AAAA D11 12
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 12
Boyertown Bears AAAAAA D1 12
George Washington Eagles AAAAAA D12 12
Haverford High Fords AAAAAA D1 12
Holy Cross Crusaders A D2 12
New Hope Solebury Lions AAA D1 12
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 12
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 13
Cocalico Eagles AAAAA D3 13
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 13
Eastern York Golden Knights AAAA D3 13
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 13
Lehighton Indians AAAA D11 13
Milton Hershey Spartans AAAA D3 13
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 13
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 13
Saucon Valley Panthers AAAA D11 13
Solanco Golden Mules AAAAA D3 13
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 13
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 13
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 14
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 14
Central York Panthers AAAAAA D3 14
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 14
Crestwood Comets AAAA D2 14
Great Valley Patriots AAAAA D1 14
Halifax Wildcats A D3 14
Holy Redeemer Royals AAA D2 14
Lackawanna Trail Lions A D2 14
Northern York Polar Bears AAAAA D3 14
Palisades Pirates AAA D11 14
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 14
Pottsgrove Falcons AAAA D1 14
Valley View Cougars AAAA D2 14
West Chester East Vikings AAAAA D1 14
William Tennent Panthers AAAAAA D1 14
Wyomissing Area Spartans AAA D3 14
York Catholic Fighting Irish AA D3 14
Interboro Bucaneers AAAAA D1 15
West Catholic Burrs AA D12 15
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 16
Pen Argyl Green Knights AAA D11 16
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 16
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 17
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 17
Palmyra Cougars AAAAA D3 17
Salisbury Township Falcons AAA D11 17
Warrior Run Defenders AAA D4 17
Chichester Eagles AAAAA D1 18
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 18
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 18
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 19
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 19
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 19
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 20
Big Spring Bulldogs AAAA D3 20
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 20
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 20
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 20
East Pennsboro Panthers AAAA D3 20
Fleetwood Tigers AAAA D3 20
Midd-West Mustangs AAAA D4 20
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 20
Susquenita Blackhawks AAA D3 20
Western Wayne Wildcats AAA D2 20
Academy Park Knights AAAAA D1 21
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 21
Canton Area Warriors A D4 21
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 21
Central Columbia Blue Jays AAA D4 21
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 21
Dallas Mountaineers AAAA D2 21
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 21
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 21
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 21
Hershey Trojans AAAAA D3 21
Kennett Blue Demons AAAAA D1 21
Lower Merion Aces AAAAA D1 21
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 21
North Schuylkill Spartans AAA D11 21
Pennridge Rams AAAAAA D1 21
Pittston Area Patriots AAAA D2 21
Riverside Vikings AA D2 21
Upper Dauphin Trojans AA D3 21
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 21
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 21
York Suburban Trojans AAAA D3 21
Bermudian Springs Eagles AAA D3 22
Hughesville Spartans AA D4 22
Lewisburg Green Dragons AAA D4 22
Panther Valley Panthers AA D11 22
Radnor Red Raiders AAAAA D1 23
Strath Haven Panthers AAAAA D1 23
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 23
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 24
Garden Spot Spartans AAAAA D3 24
Scranton Knights AAAAAA D2 24
Susquehanna Community Sabers AA D2 24
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 24
Montgomery Red Raiders A D4 25
Towanda Black Knights AA D4 25
Chester Clippers AAAAAA D1 26
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 26
Octorara Area Braves AAAA D3 26
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 26
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 26
Wissahickon Trojans AAAAA D1 26
Bensalem Owls AAAAAA D1 27
Council Rock North Indians AAAAAA D1 27
Nativity BVM Green Wave A D11 27
North Pocono Trojans AAAA D2 27
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 27
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 27
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 27
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 28
Camp Hill Lions AA D3 28
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 28
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 28
Frankford Pioneers AAAAA D12 28
Hamburg Hawks AAAA D3 28
Hanover Nighthawks AAA D3 28
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 28
Nanticoke Trojans AAAA D2 28
New Oxford Colonials AAAAA D3 28
Norristown Eagles AAAAAA D1 28
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 28
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 28
Red Land Patriots AAAAA D3 28
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 28
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 28
Littlestown Thunderbolts AAA D3 29
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 30
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 30
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 30
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 30
Dunmore Bucks AA D2 31
Exeter Township Eagles AAAAA D3 31
Penn Manor Comets AAAAAA D3 31
Upper Merion Vikings AAAAA D1 31
Selinsgrove Seals AAAA D4 32
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 32
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 33
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 33
North Penn Knights AAAAAA D1 33
Pequea Valley Braves AA D3 33
Shamokin Indians AAA D4 33
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 33
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 34
Milton Area Black Panthers AAA D4 34
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 34
Northwest Area Rangers A D2 34
Wilson Area Warriors AAAA D11 34
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 35
Dover Area Eagles AAAAA D3 35
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 35
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 35
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 35
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 35
Spring Grove Rockets AAAAA D3 35
Bucktail Bucks A D4 36
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 37
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 37
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 37
Carbondale Area Chargers AA D2 38
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 38
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 38
Northeastern Bobcats AAAAA D3 38
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 38
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 38
West York Bulldogs AAAA D3 38
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 39
Newport Buffaloes AA D3 39
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 40
Columbia Crimson Tide AA D3 41
Kensington Tigers AAAAAA D12 41
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 41
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 41
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 41
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 41
Shikellamy Braves AAAA D4 41
Abington Heights Comets AAAA D2 42
Catasauqua Rough Riders AA D11 42
Lebanon Cedars AAAAAA D3 42
Line Mountain Eagles AA D4 42
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 42
Loyalsock Township Lancers AAA D4 42
Notre Dame Crusaders AAA D11 42
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 42
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 42
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 42
Souderton Area Indians AAAAAA D1 42
South Western Mustangs AAAAA D3 42
Unionville Indians AAAAA D1 42
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 43
Marian Catholic Colts A D11 43
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 44
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 44
Susquehanna Township Indians AAAA D3 44
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 45
Biglerville Canners AAA D3 46
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 46
Methacton Warriors AAAAAA D1 47
Trinity Shamrocks AA D3 47
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 48
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 48
Mid Valley Spartans AA D2 48
Millersburg Indians A D3 48
Cowanesque Valley Indians AAA D4 49
Donegal Indians AAAA D3 49
Fairfield Knights A D3 49
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 49
Twin Valley Raiders AAAAA D3 49
Northern Lebanon Vikings AAA D3 50
Prep Charter Huskies AAA D12 50
Troy Area Trojans AA D4 50
Kutztown Cougars AAA D3 51
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 51
Montrose Area Meteors AAAA D2 52
Tunkhannock Tigers AAAA D2 53
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 54
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 54
Penncrest Lions AAAAA D1 54
Bloomsburg Panthers AA D4 56
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 56
William Allen Canaries AAAAAA D11 62
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 63
Reading Knights AAAAAA D3 63
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 68

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David