The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Final Stat Leaders: Defense

Written by: on Sunday, December 16th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

EasternPAFootball.com final statistical leaders for the 2018 season

Update list daily

I emailed the Head Coaches the blank form for my final stat leaders. If you didn’t receive a email and have player(s) that you would like on the list email me at Dave@easternpafootball.com.

Tackle Leader(s) (Minimum 75 total tackles)

205 – Mike Kustanbauter, Muncy

185 – Layken Rouzer, Waynesboro 

176 – Shane Hartzell, Pennridge

172 – Hunter O’Connor, Jersey Shore

172 – Rhyle Strausbaugh, Montgomery

165 – Owen Mable, Twin Valley 

163 – Patrick Clemens, Springfield-Delco 

158 – Austin Rowley, Perkiomen Valley

150 – Tim Clifford, West Chester East

145 – Owen Lewis, Bloomsburg

144 – Aliyoh Turay, Penn Wood

144 – Landan Moyer, Manheim Central

140 – Jason Henderson, Delaware Valley 

136 – Dylan Long, Central Columbia 

136 – Elijah Workinger, Red Lion 

136 – Josh Burgess, Great Valley

135 – Andre White Jr., Harrisburg 

135 – Gavin Stout – Annville-Cleona

134 – Chase Herb, Tri-Valley 

133 – Broc Grosser, Halifax

133 – Cody Shay, Cocalico

132 – Dawson Sechrist, Jersey Shore 

131 – Cal Haladay, Southern Columbia 

130 – Nathan Garrett, Sayre 

128 – Shawn Delaney, Minersville *Second All-Time

127 – Nick Levinski, Quakertown 

127 – Tucker Johnson, Scranton Prep

126 – Jordan Nelson, Palmerton

125 – Erik Williams, ELCO 

124 – Preston Fausnaught, Danville

123 – Gabe Frederick, Lampeter-Strasburg  

123 – Max Tillet, Southern Columbia

121 – Traon Jones, Valley View

120 – Dylan Forbes, New Oxford 

120 – Mike Ansbach, Mahanoy Area

119 – Brady Miller, Williams Valley 

119 – Bryce Lucas, Williams Valley 

119 – Garrett David, North Penn-Mansfield

119 – Jackson Welliver, Warrior Run 

119 – Justin Mitala, Pope John Paul II

118 – David Tomb, Jersey Shore

118 – Kha’Jey Frazier, West Catholic

116 – Jake Gillen, Notre Dame GP

116 – Phillip Caiazzo, Notre Dame GP

114 – Ben Sola, Cocalico

113 – Draven Doebler, Lewisburg 

113 – Garrett Korner-Usher, Lakeland

112 – Delva Jean Baptiste, Upper Darby

112 – Hayden Baer, Waynesboro 

112 – Joe Carozza, West Chester East

111 – Jai Burney, Harrisburg 

111 – Jeff Biancaniello, Springfield-Delco 

110 – Harold O’Neal, Harrisburg 

110 – Kolt Schaeffer, Tri-Valley 

109 – Brian Daniels, Academy Park

109 – Cam D’Imperio, Lampeter-Strasburg 

109 – Paul Carreras, Bethlehem Catholic

109 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

108 – Brandon George, Berks Catholic

108 – John Prochniak, Strath Haven

108 – Nick Watkins, Athens 

108 – Tamir Jackson, Easton Area

108 – Tyler Elsdon,North Schuylkill

107 – Donovan Diehl, Muncy

107 – Garrett Longenecker, Cocalico

107 – Zane Janiszewski, Western Wayne 

105 – Dashawn Brickle, Penn Wood

105 – Donovon Ball, Cedar Cliff 

105 – Garrett Schmidt, Cheltenham

105 – Hunter Brown, Wellsboro

105 – Luke Williams, ELCO 

105 – Utensee Nankay, Academy Park

104 – Aasim Muhammad, Chester

104 – David Anaya, Boys’ Latin Charter

104 – James Hake, Lampeter-Strasburg 

104 – Zach Boyer, Marian Catholic 

103 – Daniel Braggs, Mastery Charter North 

103 – John Mangan, New Hope-Solebury

102 – Andy Matisz, Notre Dame GP

102 – Ben Carlin, Notre Dame GP

102 – Bryce Henise, Eastern York

102 – Chris Salvo, Pope John Paul II

102 – Dalton Marshall, Halifax 

102 – Justin Dillon, Red Lion 

102 – Owen Fitzwater, Cowanesque Valley

102 – Spencer Dimon, Williams Valley 

102 – Tristian Wheeler, Bethlehem Freedom

102 – Quentin Gaskill, Waynesboro 

100 – Brendan Woods, Wyoming Valley West 

100 – Daniel Toney, Waynesboro 

100 – Jake Fadness, West Perry

100 – Matt Norris, Central Bucks South

100 – Noah Palm, Cocalico

100 – Nyreem Helton, Benjamin Franklin 

100 – Sean Pelkisson, Downingtown West

99 – Robert Dahn, Mastery Charter North 

98 – CJ McCafferty, Pope John Paul II

98 – Colin Walters, Delaware Valley 

98 – Joseph Kahn, Selinsgrove 

98 – Zach Gaffin, Cheltenham 

97 – Dalton Mullhausen, Donegal 

97 – Garrett Stadler, Fairfield 

97 – Mike Petrino, Palmyra 

97 – Sean Stauffer, Palmyra 

97 – Tyler Flick, Manheim Central

96 – Aidan Campbell, Waynesboro 

96 – Connor Hummer, Hanover Area

95 – Bryce Dragna, Pottsville

95 – Dray Donley, Bishop McDevitt (3) 

95 – Drew Bethke, Central Bucks East 

95 – Nick Troutman, Mount Carmel Area

95 – Tegan Wilk, Berwick Area

94 – Garrett Tinsley, Twin Valley 

94 – Jacob Kopelman, Lampeter-Strasburg 

94 – Kyle Swartz, Northern York 

94 – Nate Garrity, Sayre 

94 – Nick Ziegmont, Tri-Valley 

94 – Nikolas Thompson, Coatesville 

93 – Lucas Drum, Pottsville

84 – Blaze Koplin, Notre Dame GP

95 – Zahir Booker, West Catholic

94 – Jack Chapman, Mount Carmel Area

94 – Lateef Harris, Cheltenham

93 – Dakota Deemer, Ephrata

93 – Damen Studstill, West Catholic

93 – Ethan Gush, Muncy

93 – Evan Billow, Halifax 

93 – Graden Feldman, Lewisburg 

93 – Hunter Brown, Wellsboro 

93 – Joe Samsel, Northern York 

93 – Tyler Lobach, Northwestern Lehigh

93 – Will Rivers, Manheim Central

92 – Brandon Lawyer, Dover 

92 – Connor Hazlet, Northwest Area

92 – Darien Wiest, Upper Dauphin

92 – Eli Holler, Loyalsock 

92 – Robert Brown, Wellsboro

91 – Brent Mataka, Schuylkill Haven 

91 – Justin Stefanowicz, Hanover Area

90 – Guy Sullivan, Waynesboro 

90 – Nick Mezger, Fairfield 

90 – Scott Seburn, James Buchanan 

90 – Tyler Stevens, Northwest Area

89 – Adam Wertz, Waynesboro 

89 – Exzavier Warner, Wallenpaupack 

89 – Devyn Clair, Bishop McDevitt (3) 

89 – Kelvin Gallard, Saucon Valley 

89 – Mike Pusateri, Abington Heights 

89 – Nick Falls, Marian Catholic 

89 – Sam Emge, Manheim Township 

88 – James Banks Jr., Central Dauphin East 

88 – Jesse Walker, Mahanoy Area

88 – Joe Underwood, Lampeter-Strasburg 

88 – Otto Maeglin, Central Bucks East 

88 – Shawn Walker, Benjamin Franklin 

87 – Cole Bayesa, Camp Hill 

87 – Cole Klinger, Bloomsburg 

87 – Coleman Good, Muncy

87 – Damion Rodriguez, Northern Lehigh 

87 – Ethan Saunders, Waynesboro 

87 – Trace Grim, Bermudian Springs 

86 – Derek Hebelka, Northwestern Lehigh

86 – Jarred Kohl, York Catholic 

86 – Joe Quealy, Fairfield 

86 – Marcus Winfield, Cheltenham

86 – Matt Feeney, Exeter 

86 – Noah Braid, Abington Heights 

85 – Cameron Gaw, Line Mountain

85 – Chris Barrett, Northern York 

85 – Christian Suber, Penn Wood

85 – Colton Sidler, Danville 

85 – David Moyer, Central Bucks East 

85 – Dylan Walk, Western Wayne 

85 – Ethan Pfaff, West Chester East

85 – Harris Kohl, York Catholic 

85 – Jon Engel, Manheim Township 

85 – Michiah Showers, Selinsgrove  

84 – Brent Romano, Methacton 

84 – Brian Yates, Harrisburg 

84 – Damir Smith-Lockett, Boys’ Latin Charter 

84 – Daniel Beckley, Montgomery 

84 – Garrett Storch, Canton Area

84 – Tim Ward, Canton Area

83 – Austin Hampton, Warrior Run 

83 – Austin Snyder, Tri-Valley 

83 – Christian Good, Muncy

83 – Darian Joseph, Wallenpaupack 

83 – Ethan Burkholder, Palmyra 

83 – Jerome Lafranier, Eastern York

83 – Pat Casterline, Sayre 

83 – Ryan Aument, Selinsgrove 

83 – Sawyer Egolf, James Buchanan 

83 – Simone Mileto, Loyalsock 

82 – Adnan Traore, Elizabethtown 

82 – Dylan Wilt, Muncy

82 – James Lewis, Lakeland

82 – Jonathan Stochia, Wyoming Valley West 

82 – Luke Horvath, Northern York

82 – Nathan Michael, Warrior Run 

82 – Preston Rogers, Towanda 

81 – Alex Burrell, Wellsboro 

81 – Brandon Crusen, Scranton 

81 – Brandon Lysick, Bethlehem Catholic

81 – Conner Snyder, Northwestern Lehigh

81 – Dylan Reber, Blue Mountain 

81 – Ethan Anderson, Twin Valley 

81 – Micah Kunkle, Quakertown 

81 – Patrick Rushemeza, J.P. McCaskey 

81 – Tate Myers, Bishop McDevitt (3) 

81 – Tyler Sims, Bermudian Springs 

80 – Billy Donvito, Dunmore

80 – Caleb Wise, James Buchanan 

80 – Josh Brown, Lackawanna Trail 

80 – Josh Emge, Manheim Township 

80 – Preston Machado, Delaware Valley 

79 – Adam Malafi, Line Mountain

79 – Dionte Nichols, Harrisburg 

79 – Gary Knox, Methacton

79 – Jase Wright, Hughesville

79 – Joe Fox, Donegal  

79 – Josh Halye, Minersville

79 – Ki Phillips, Line Mountain

79 – Zachary Gardner, Twin Valley

78 – Adam Marsh, Palisades

78 – Brad Peszek, Downingtown West

78 – Logan Smith, Waynesboro 

78 – Malik Smith, Perkiomen Valley

78 – Mike Aldsworth, Mahanoy Area

78 – Oleh Manzyk, Neshaminy 

78 – Sam Sykes, Cheltenham

78 – Troy Kolk, Manheim Central 

77 – Chris Feralio, Pennridge

77 – Evan Sorrentino, Interboro

77 – Jayden Eubanks, Minersville

77 – Logan Wagner, Annville-Cleona

77 – Luke Ohmann, Susquehannock 

77 – Nate Boyle, Tamaqua

77 – Trevor Harris, Bethlehem Liberty

76 – Austin Williams, Jim Thorpe 

76 – Colby Stahl, Methacton 

76 – Dan Tobias, Annville-Cleona 

76 – Jake Hull, Notre Dame GP

76 – Jaxon Dalena, Montoursville 

76 – Jesse Jones, Twin Valley 

76 – John Ayres, Mount Carmel Area

76 – John Ruttman, Coatesville

76 – Pete Reasner, Warrior Run 

76 – Ronnie Lentz, Lewisburg

75 – Adam Burkhart, Central Dauphin

75 – Chance Smith, Wallenpaupack 

75 – Connor Knittle, Trinity 

75 – Cole Gruver, Cowanesque Valley 

75 – Connor Stout, Annville-Cleona

75 – Ryan Bodolus, Pottsgrove 

Tackle for loss Leader(s) (Minimum 10)

32 – Michael Hood, Mount Carmel Area

32 – Ryan Bodolus, Pottsgrove 

31 – Damen Studstill, West Catholic

30.5 – Paul Carreras, Bethlehem Catholic

28 – Jordan Laudato, West Chester Henderson 

27 – Layken Rouzer, Waynesboro 

25 – Dylan Dailey, Jim Thorpe 

25 – Sean Pelkisson, Downingtown West

24 – Ethan Saunders, Waynesboro 

23 – Matt Norris, Central Bucks South

23 – Shane Hartzell, Pennridge

23 – Traon Jones, Valley View

22.5 – Dashawn Brickle, Penn Wood

22.5 – Dionte Nichols, Harrisburg 

22 – Ethan Mordaunt, Jim Thorpe 

22 – Jake Green, North Schuylkill

22 – John Ayres, Mount Carmel Area

22 – Matt Feeney, Exeter 

21.5 – Cameron Gaw, Line Mountain

21 – Braden Swineford, Midd-West 

21 – Hunter O’Connor, Jersey Shore

21 – Tyler Elsdon, North Schuylkill

20.5 – Garrett Korner-Usher, Lakeland

20 – Chris Feralio, Pennridge

20 – David Tomb, Jersey Shore

20 – Joe Underwood, Lampeter-Strasburg 

20 – Justin Mitala, Pope John Paul II

20 – Nelson Mandala Mensah, West Catholic

20 – Tylee Williams-Clark, Chester

20 – Tyree Estes, Academy Park

19.5 – Donovan Ball, Cedar Cliff 

19 – Devyn Clair, Bishop McDevitt (3) 

19 – Jason Lipshaw, North Schuylkill

19 – Logan Spoonhour, James Buchanan

19 – Nassir Jones, Williamsport 

19 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

19 – Roch Minnich, North Penn-Mansfield

19 – Ryan Brouse, Danville

19 – Tyler Overholtz, Dunmore

19 – Utensee Nancy, Academy Park

18.5 – Aaron Heffron, Minersville

18.5 – Tonee Ellis, Methacton

18 – Christian Suber, Penn Wood

18 – Colin Jacobs, Jim Thorpe 

18 – Justin Adams, Pottsgrove 

18 – Kha’Jey Frazier, West Catholic

18 – Mason Laubach, Berwick Area

18 – Salim Dixon,  Martin Luther King

18 – Trevor Harris, Bethlehem Liberty

17 – Connor Hummer, Hanover Area

17 – Marcus Winfield, Cheltenham

17 – Spencer Dimon, Williams Valley 

16.5 – Brian Yates, Harrisburg 

16.5 – Cameron Carr, Wyoming Area

16.5 – Cameron Wood, Montoursville

16 – Brian Erskine, Academy Park

16 – Brennen McAllister, Upper Dauphin 

16 – Chance Hackenburg, Line Mountain

16 – Jarred Kohl, York Catholic 

16 – Jonathan Stochla, Wyoming Valley West 

16 – Rickquan Rivera, West Catholic

15.5 – Dray Donley, Bishop McDevitt (3) 

15.5 – Mike  Ciriello, Methacton

15 – Billy Donvito, Dunmore

15 – Brent Romano, Methacton

15 – Carmen Barone, Loyalsock 

15 – Eric Montes, Berwick Area 

15 – Jack O’Hagan, Notre Dame GP

15 – Jake Gillen, Notre Dame GP

15 – Justin Resto, Cedar Cliff 

15 – Logan Wills, Mount Carmel Area

15 – Nick Cooper, Warwick 

15 – Nick Levinski, Quakertown 

15 – Nikolas Thompson, Coatesville 

15 – Ryan Maffei, Wilkes-Barre Meyers

15 – Shawn Delaney, Minersville

14.5 – Conner Snyder, Northwestern Lehigh 

14.5 – Jacob Shermeyer, East Pennsboro 

14.5 – Luke Hitchen, Neshaminy 

14 – Ashton Herd, Quakertown 

14 – Blaise Zeiders, Selinsgrove 

14 – Cross Douglas, Lakeland

14 – Darrian Seaman, Pottsgrove

14 – Draven Doebler, Lewisburg 

14 – Harunah Jallow, Wyoming Valley West 

14 – Isaiah Rogers, Academy Park

14 – Nasif Ennis, Martin Luther King

14 – Nathan Rosahac, Jim Thorpe 

13.5 – AJ Katrakazis, Marple-Newtown

13.5 – Gary Knox, Methacton

13.5 – Justin Piper, Bishop McDevitt (3) 

13 – Austin Bishop, Pennridge

13 – Bam Brima, Loyalsock 

13 – Ben Knapp, Canton Area

13 – Bryce Koonsman, Mifflinburg 

13 – Camron Hendryx, Souderton

13 – Colin Walsh, Lakeland

13 – Connor Fitzgerald, New Hope-Solebury

13 – Gavin Amerman, Pen Argyl 

13 – Jake Fadness, West Perry 

13 – Jon Meeks, Coatesville 

13 – Mason Wiest, Upper Dauphin

13 – Nathaniel Orkfritz-Robinson, Spring-Ford

13 – Noah Palm, Cocalico

13 – Pete Reasner, Warrior Run 

13 – Preston Fausnaught, Danville

13 – Stephen Yencha, Pennridge

13 – Topher Taylor, New Hope-Solebury

13 – Tyler Shadle, Montgomery

12.5 – Blaise Caroselli, Boyertown 

12.5 – Ryan Keef, Montoursville

12.5 – Oleh Manzyk, Neshaminy 

12.5 – Trea Lovell, Bethlehem Catholic

12 – Adam Piston, Parkland 

12 – Andre White Jr., Harrisburg 

12 – Brendan Woods, Wyoming Valley West 

12 – Daquon Thorington, Martin Luther King

12 – Ethan Belville, Strath Haven 

12 – Erik Williams, ELCO 

12 – Ethan Spaulding, Lewisburg 

12 – Exzavier Warner, Wallenpaupack 

12 – George May, Northwest Area

12 – Jai Burney, Harrisburg 

12 – Jake Miller, Palmyra 

12 – James Albert, Spring-Ford

12 – Jayden Eubanks, Minersville

12 – Jesse White, North Schuylkill

12 – Nick Delromano, Spring-Ford

12 – Nick Gagliardi, Hanover Area

12 – Nick Troutman, Mount Carmel Area

12 – Ryan Keen, Montoursville 

12 – Sam Emge, Manheim Township 

12 – Tamir Jackson, Easton Area

12 – Tione Holmes, Coatesville 

12 – Zac Cost, Lackawanna Trail

12 – Zach Griffiths, New Hope-Solebury

12 – Zach Zerbe, Danville

11.5 – Conor McKeown, Central Bucks South 

11 – Aidan Campbell, Waynesboro 

11 – Brian Daniels, Academy Park

11 – Bruno Stolfi, Souderton

11 – CJ Dippre, Lakeland

11 – Cameron Sansoni, Central Dauphin

11 – Charles Bray, New Hope-Solebury

11 – Collin Herb, Mount Carmel Area

11 – Daniel Toney, Waynesboro 

11 – Eliot Whiteside, Eastern York

11 – Garth Barclay, York Suburban 

11 – Harris Kohl, York Catholic 

11 – Jack Chapman, Mount Carmel Area

11 – Jacob Feese, Line Mountain

11 – Jeffrey Chisholm, Harrisburg 

11 – Josh Haddock, Academy of the New Church

11 – Kyle Swartz, Northern York 

11 – Matt Dobrowolski, Pope John Paul II

11 – Mike Kustanbauter, Muncy

11 – Ray Meinikoff, Lackawanna Trail

11 – Raejon Benjamin, Wissahickon 

11 – Rhyle Strausbaugh, Montgomery

11 – Scott Seburn, James Buchanan 

11 – Tate Myers, Bishop McDevitt (3) 

11 – Tre Samuels, Souderton

11 – Zac Fitzgerald, Parkland 

11 – Zahir Booker, West Catholic

11 – Zymir Cobbs, Imhotep Charter

10.5 – Carter Christopher, Bishop McDevitt (3) 

10.5 – R.J. Overton, Scraton 

10 – Aasim Muhammad, Chester

10 – Brandon Lysick, Bethlehem Catholic

10 – Bronson Strouse, Tamaqua 

10 – Charles Lucke, Western Wayne 

10 – Cody Shay, Cocalico

10 – Corey Mruk, Wyoming Area

10 – D’Andre Andrews, Martin Luther King

10 – Evan Billow, Halifax 

10 – Henzloy McFarlane, Martin Luther King

10 – Jacob Gearhart, Montgomery

10 – Jalen Goodman, Lower Merion 

10 – Jayden Tucker, Pottsgrove

10 – Jimmy Limper, Coatesville 

10 – Kevin Duffy, Valley View

10 – Kyle Harrity, Dunmore

10 – Levi Gaiotti, Canton Area 

10 – Logan Miller, James Buchanan 

10 – Michael Stout, Exeter

10 – Mike Moore, Interboro

10 – Nick May, Canton 

10 – Nijier Owens, Pottsgrove

10 – Richard Pokrivka, York Catholic 

10 – Sawyer Egolf, James Buchanan 

10 – Zack McDaniels, Wyoming Valley West

Sack Leader(s) (Minimum of 5)

23 – Nyreem Helton, Benjamin Franklin 

23 – Shawn Walker, Benjamin Franklin

18 – Ryan Bodolus, Pottsgrove

17 – Michael Hood, Mount Carmel Area

16.5 – Dionte Nichols, Harrisburg 

15 – Trevor Harris, Bethlehem Liberty

14 – Dylan Dailey, Jim Thorpe 

14 – Layken Rouzer, Waynesboro 

13 – Cameron Gaw, Line Mountain

12 – Cameron Carr, Wyoming Area

12 – Dashawn Brickle, Penn Wood

12 – Ethan Saunders, Waynesboro 

12 – Jordan Laudato, West Chester Henderson 

12 – Nasif Ennis, Martin Luther King

11 – Kolt Schaeffer, Tri-Valley 

11 – Paul Carreras, Bethlehem Catholic

11 – Tyler Overholtz, Dunmore

10.5 – Traon Jones, Valley View

10 – Nelson Mandala Mensah, West Catholic

10 – Tylee Williams-Clark, Chester

9.5 – Cameron Sansoni, Central Dauphin

9 – Amir Manners, Martin Luther King

9 – Jibril Jones, Boys’ Latin Charter

9 – Kamron Greer, Benjamin Franklin 

9 – Salim Dixon, Martin Luther King

8.5 – Damen Studstill, West Catholic

8 – Braden Swineford, Midd-West 

8 – Bronson Strouse, Tamaqua 

8 – Cameron Wood, Montoursville

8 – Darrian Seaman, Pottsgrove 

8 – George May, Northwest Area

8 – Henzloy McFarlane, Martin Luther King

8 – Jack O’Hagan, Notre Dame GP

8 – Jake Luckenbill, Schuylkill Haven 

8 – Justin Resto, Cedar Cliff 

8 – Nate Garrity, Sayre 

8 – Nate Schon, Selinsgrove 

8 – Sa’Quan Carter-Barton, Harrisburg 

7.5 – Cade Lafferty, Jenkintown 

7.5 – Donovon Ball, Cedar Cliff 

7.5 – Kha’Jey Frazier, West Catholic

7.5 – Tyler Phenegar, Lampeter-Strasburg 

7 – Andrew Shipley, Delone Catholic 

7 – Anthony Snesavage, Blue Mountain 

7 – Austin Homan, Schuylkill Haven 

7 – Bam Brima, Loyalsock 

7 – Ben Pernaselli, Athens 

7 – Brock Gingrich, Cocalico

7 – Charles Bray, New Hope-Solebury

7 – DJ Francis, Spring-Ford

7 – David Tomb, Jersey Shore

7 – Ethan Mordaunt, Jim Thorpe 

7 – Gavyn Eisenhower, Muncy

7 – Harris Kohl, York Catholic 

7 – Jake Green, North Schuylkill

7 – James Lynch, Delaware Valley 

7 – Jared Sadowski, Conrad Weiser

7 – Jason Henderson, Delaware Valley 

7 – Jayden Eubanks, Minersville

7 – Josh Haddock, Academy of the New Church

7 – Kevin Duffy, Valley View

7 – Mason Laubach, Berwick Area

7 – Matt Feeney, Exeter

7 – Max Tillet, Southern Columbia 

7 – Nassir Jones, Williamsport 

7 – Nikolas Thompson, Coatesville 

6.5 – Brian Yates, Harrisburg 

6.5 – Christian Suber, Penn Wood

6.5 – Conner Snyder, Northwestern Lehigh

6.5 – Dashawn Burke, Mastery Charter North 

6.5 – Isaiah Rogers, Academy Park

6.5 – John Dentith, Bethlehem Freedom

6.5 – Max Russell, Quakertown 

6.5 – Mike Ciriello, Methacton

6.5 – Raymond Christas, Dallastown 

6.5 – Zach Rutherford, Fairfield 

6 – Aidan Campbell, Waynesboro 

6 – Ben Knapp, Canton Area

6 – Camron Hendryx, Souderton

6 – Chance Hackenburg, Line Mountain

6 – Conor McKeown, Central Bucks South 

6 – Connor Fitzgerald, New Hope-Solebury

6 – Daniel Braggs, Mastery Charter North 

6 – Dylan Miller, Halifax 

6 – Ethan Spaulding, Lewisburg 

6 – Faizan Ali, Williams Valley 

6 – Hunter Brown, Wellsboro

6 – Jake Miller, Palmyra 

6 – Jimmy Limper, Coatesville 

6 – John Minnich, North Penn-Mansfield

6 – Landan Moyer, Manheim Central

6 – Mark Dunkle, Lackawanna Trail

6 – Miciah Showers, Selinsgrove 

6 – Mike Moore, Interboro

6 – Nate Palmatier, Muncy

6 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

6 – Richard Pokrivka, York Catholic 

6 – Qasim Wilford, Martin Luther King

6 – Quadir Dixon, Boys’ Latin Charter

6 – Sean Pelkisson, Downingtown West

6 – Utensee Nankay, Academy Park

6 – Will Rivers, Manheim Central

6 – Zac Fitzgerald, Parkland 

5.5 – Harold O’Neal, Harrisburg 

5.5 – Jake Eckman, Octorara 

5.5 – Jonathon Nanitewicz, Lakeland

5.5 – Kyle Harrity, Dunmore

5.5 – Nate McCollum, Bermudian Springs 

5.5 – Nick Levinski, Quakertown 

5.5 – Ryan Brouse, Danville

5.5 – Tyler Sengia, Dover 

5 – Aaron Heffron, Minersville

5 – Adam Piston, Parkland 

5 – Anthony Mattia, West Chester East

5 – Ashton Herd, Quakertown 

5 – Ben Mann,  Manheim Township 

5 – Blaise Zeiders, Selinsgrove 

5 – Blake Miller, Halifax 

5 – Brennen Mcallister, Upper Dauphin

5 – Brent Mataka, Schuylkill Haven 

5 – Chris Feralio, Pennridge

5 – Connor Hummer, Hanover Area

5 – Dan Belardi, Scranton Prep

5 – Devyn Clair, Bishop McDevitt (3) 

5 – Harunah Jallow, Wyoming Valley West 

5 – Hunter Brown, Wellsboro 

5 – Jacob Snelbaker, Dover Area

5 – Jake Barron, Tamaqua 

5 – Jared Reed, Tamaqua 

5 – JaShaun Gerald, Big Spring

5 – Joe Cooper, Bermudian Springs

5 – John Ayres, Mount Carmel Area

5 – Jon Meeks, Coatesville

5 – Joseph Kahn, Selinsgrove 

5 – Josh Hoover, Cocalico

5 – Justin Bennett, Quakertown 

5 – Logan Spoonhour, James Buchanan

5 – Logan Wills, Mount Carmel Area

5 – Lucas Drum, Pottsville

5 – Mason Reber, Schuylkill Haven 

5 – Matthew Amodea, Tamaqua 

5 – Michael Stout, Exeter 

5 – Nathanial Orkfritz- Robinson, Spring-Ford

5 – Nicholas Sheaffer, Selinsgrove 

5 – Nick Ziegmont, Tri-Valley 

5 – Oleh Manzyk, Neshaminy 

5 – Pete Reasner, Warrior Run 

5 – Robbie Unruh, Exeter

5 – Ryan Keen, Montoursville 

5 – Ryan Kershner, Jersey Shore

5 – Sam Emge, Manheim Township 

5 – Stephen Yencha, Pennridge

5 – Troy Kolk, Manheim Central

5 – Tyler Thuahnai, Greencastle-Antrim 

5 – Tyree Estes, Academy Park

5 – Walter Molishus, Spring-Ford

5 – Will Rivers, Manheim Central 

5 – Wyatt Ferris, Towanda

5 – Zackary Schmalhofer, Montoursville 

Interception Leader(s) (Minimum 4)

12 – Broc Grosser, Halifax 

11 – Tim Ward, Canton Area

9 – Tyler McGrath, Tri-Valley 

8 – Isaac Perron, Manheim Central

8 – Matt Mikulka, Manheim Township 

7 – Alex MacKenzie, Conrad Weiser

7 – Dylan Wilt, Muncy

7 – J.T. Tirjan, Wallenpaupack 

7 – Lateef Harris, Cheltenham

7 – Nicco Berrios, Lackawanna Trail

7 – Tegan Wilk, Berwick Area

6 – Austin Rowley, Perkiomen Valley

6 – Ben Marsico, Bishop McDevitt (3) 

6 – Bryan Bogaczyk, North Penn-Mansfield

6 – Caimin Hayes, Malvern Prep

6 – Caleb Schmitz, Warwick 

6 – Cole Sprague, Cardinal O’Hara

6 – Clarence Battle, Martin Luther King

6 – Donte Kent, Harrisburg 

6 – Dylan Zurin, Eastern York

6 – Elijah Scott, Harrisburg 

6 – Jaden Duplessis, Valley View

6 – Jake Simpson, Marple-Newtown

6 – Justin Gerhart, Warwick 

6 – Levi Engle, Williams Valley 

6 – Rynell Gantt Jr., Harrisburg 

6 – Thomas Pidgeon, Lakeland

6 – Tyrell Mims, Martin Luther King

6 – Zach Rupp, Upper Dauphin

5 – Alex Kuha, Western Wayne 

5 – Alex Rosano, Downingtown West

5 – Cole Livingston, Elizabethtown 

5 – Collin Bowers, Shamokin 

5 – Cory Joyce, Neshaminy 

5 – Damion Smith, Easton Area

5 – Dominic DeLuca, Wyoming Area

5 – Evan Welliver, Danville

5 – Hunter Campbell, East Pennsboro 

5 – Hunter Dom, Palmyra 

5 – Kaleb Brown, Wilson (3) 

5 – Nah-Sir Garner, Wyoming Valley West 

5 – Noah Spencer, North Penn-Mansfield

5 – Ryan Haas, Northwestern Lehigh

5 – Shakur Smalls, West Catholic

5 – Zac Butler, Archbishop Carroll 

5 – Zach Moyer, Northern Lehigh

5 – Zach Scillia, Delaware Valley 

4 – Alex Moore, Wellsboro

4 – Andrew Garwo, Conwell-Egan 

4 – Andrew Ramirez, Lewisburg 

4 – Anthony Rightley, St. Joseph’s Prep 

4 – Anthony Shaffer, Jersey Shore 

4 – Antwoine Carter, Greencastle-Antrim 

4 – Austin Landers, Cocalico

4 – Brandon Rockwell, North Schuylkill

4 – Christian Good, Muncy

4 – Cody Waterhouse, Palmerton 

4 – Colby Wagner, Manheim Central

4 – Colton Sidler, Danville

4 – Cooper Chaikin, Pennridge

4 – Conor Fehr, Pen Argyl 

4 – Dylan Tyson, Wilkes-Barre Meyers

4 – Evan Huey, ELCO 

4 – Gabriel Caton, Bethlehem Freedom

4 – Issac Keane, Wellsboro

4 – Isaac Pelka, Towanda 

4 – Jacob Roos, Pottsville

4 – Justin Collier, Archbishop Ryan

4 – Keith Maguire, Malvern Prep 

4 – Kolby Moyer, Muncy

4 – Levi Gaiotti, Canton Area

4 – Malachi Bowman, Central Dauphin

4 – Malik Johnson, Academy Park

4 – Marquise Horton, East Pennsboro 

4 – Mason, Barnes, Pottsville

4 – Mason Garnett, Mastery Charter North 

4 – Mason Heiple, Cedar Cliff 

4 – Nick Chimienti, Central Dauphin

4 – Rontay Dunbar, Bethlehem Freedom

4 – Rylee Howard, Pottsgrove 

4 – Pat Tangradi, New Hope-Solebury

4 – Quentin Gaskill, Waynesboro 

4 – Shawn Brown, Central Dauphin East 

4 – Slias Wagaman, Wellsboro

4 – Sincere Walker, Nativity BVM

4 – Tavion Banks, Bethlehem Catholic

4 – Terome Mitchell, Conwell-Egan 

4 – Terrance Quaker, West Perry

4 – Tyler Merwarth, Quakertown 

4 – Will Rivers, Manheim Central

4 – Zach Bougess, St. Joseph’s Prep 

Fumble Recovery Leader(s) (Minimum 4)

4 – Aaron Stasko, Palmerton 

4 – Carl Smith, West Catholic

4 – Jakob Snipes, Lakeland

4 – Justin Stefanowicz, Hanover Area

4 – Mark Dunkle, Lackawanna Trail

4 – Robert Brown, Wellsboro

4 – Tonee Ellis, Methacton

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

2 Responses to “2018 Final Stat Leaders: Defense”

  1. David Mika says:

    Done!

  2. Scott Mackinder says:

    Traon Jones – LB – Valley View – 121 tackles – 23 tackles for loss – 10.5 sacks

    Kevin Duffy – DE – Valley View – 10 tackles for loss – 7 sacks

    Jaden Duplessis – DB – Valley View – 6 Interceptions



David