The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 EasternPAFootball.com Saturday Master Schedule list

Written by: on Saturday, September 22nd, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2018-09-22
Academy of the New Church (3-0) @ Jenkintown (2-0) 10:30 AM
Delaware County Christian School @ Lower Moreland (0-2) 12:00 PM
Chester (1-3) @ Haverford School (2-1) 01:00 PM
Lansdale Catholic (1-2) @ West Catholic (3-1) 01:00 PM  Notes: @ Drexel, Maguire Field
Spring-Ford (3-1) @ Norristown (1-3) 01:00 PM
Upper Perkiomen (1-3) @ Pope John Paul II (4-0) 01:00 PM
West Chester East (3-1) @ Avon Grove (2-2) 01:00 PM  Notes: Homecoming
Springfield-Montco (2-1) @ Dover (NJ) 02:00 PM
Downingtown West (4-0) @ Great Valley (1-3) 07:00 PM
Neshaminy (2-2) @ Harry S. Truman (3-1) 07:00 PM
Radnor (4-0) @ Haverford High (3-1) 07:00 PM

 

District 2

2018-09-22
West Scranton (2-2) @ Scranton Prep (3-1) 02:30 PM
Pittston Area (2-2) @ Wilkes-Barre Coughlin (0-4) 07:00 PM

 

District 3

2018-09-22
Hanover (0-4) @ York County School of Technology (0-4) 01:00 PM
East Pennsboro (0-4) @ Milton Hershey (4-0) 01:30 PM
Conrad Weiser (3-1) @ Twin Valley (3-1) 07:00 PM
Susquenita (2-2) @ Pine Grove Area (3-1) 07:00 PM

 

District 4

2018-09-22
Montgomery (1-3) @ Columbia-Montour Vo-Tech (1-3) 01:00 PM

 

District 5

2018-09-22
Meyersdale Area (2-2) @ Conemaugh Valley (2-2) 01:00 PM

 

District 6

2018-09-22
Meyersdale Area (2-2) @ Conemaugh Valley (2-2) 01:00 PM
Penn Cambria (3-1) @ Westmont Hilltop (2-2) 01:30 PM
Glendale (1-3) @ Claysburg-Kimmel (3-1) 07:00 PM

 

District 7

2018-09-22
Blackhawk (4-0) @ Montour (0-4) 10:00 AM
South Fayette (3-1) @ Hopewell (2-2) 10:00 AM  Notes: @ South Fayette
Burgettstown (3-0) @ South Side Area (4-0) 12:00 PM
Cornell (2-1) @ Northgate (0-4) 12:00 PM
East Allegheny (2-2) @ Summit Academy (0-4) 12:30 PM
Mohawk Area (3-1) @ Western Beaver (2-2) 12:30 PM
Plum (1-3) @ McKeesport Area (3-1) 01:00 PM
McDowell (2-2) @ Erie HS (1-3) 07:00 PM

 

District 9

2018-09-22
Punxsutawney (2-2) @ Kane Area (0-4) 04:30 PM

 

District 10

2018-09-22
General McLane (3-1) @ Conneaut (3-1) 01:00 PM
Titusville (2-2) @ Corry Area (1-3) 01:00 PM
Warren Area (2-2) @ Meadville (0-4) 04:00 PM
Penns Grove (NJ) @ Iroquois (1-4) 06:00 PM
McDowell (2-2) @ Erie HS (1-3) 07:00 PM

 

District 11

2018-09-22
Palmerton Area (0-4) @ Pen Argyl (2-2) 01:30 PM
Pleasant Valley (0-4) @ Louis E. Dieruff (0-4) 01:30 PM
East Stroudsburg North (0-4) @ Allentown Central Catholic (2-2) 07:00 PM
Nazareth Area (1-3) @ Bethlehem Catholic (3-1) 07:00 PM
Susquenita (2-2) @ Pine Grove Area (3-1) 07:00 PM

 

District 12

2018-09-22
Archbishop Ryan (4-0) @ Springside Chestnut Hill Academy (3-0) 01:00 PM
Archbishop Spalding (MD) @ Archbishop Wood (1-2) 01:00 PM  Notes: @ William Tennent
Lansdale Catholic (1-2) @ West Catholic (3-1) 01:00 PM  Notes: @ Drexel, Maguire Field
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-4) @ Germantown Academy (3-0) 01:30 PM
Academy of Palumbo (2-1) @ School of the Future (2-0) 06:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Conwell-Egan Catholic (4-0) @ Neumann-Goretti (1-0) 06:00 PM  Notes: @ South Philadelphia Supersite
West Philadelphia (1-3) @ Mastery North Charter (3-0) 06:00 PM  Notes: at GTown Supersite

 

Non-PIAA

2018-09-22
Academy of the New Church (3-0) @ Jenkintown (2-0) 10:30 AM
Archbishop Ryan (4-0) @ Springside Chestnut Hill Academy (3-0) 01:00 PM
Chester (1-3) @ Haverford School (2-1) 01:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-4) @ Germantown Academy (3-0) 01:30 PM
Mercersburg Academy (1-1) @ Kiski School (1-0) 02:00 PM
Episcopal Academy (2-1) @ Hill School (0-2) 03:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David