The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 EasternPAFootball.com Master Schedule list: 09/20-09/22

Written by: on Monday, September 17th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2018-09-21
Upper Dublin (3-0) @ William Penn Charter (2-1) 04:00 PM
Bensalem (0-4) @ Central Bucks South (1-3) 07:00 PM
Bishop Shanahan (2-2) @ Downingtown East (4-0) 07:00 PM
Boyertown (1-3) @ Methacton (0-4) 07:00 PM
Central Bucks East (2-2) @ North Penn (4-0) 07:00 PM
Central Bucks West (1-3) @ William Tennent (2-2) 07:00 PM
Cheltenham (3-1) @ Quakertown Community (4-0) 07:00 PM
Council Rock South (3-1) @ Abington (3-1) 07:00 PM
Downingtown West (4-0) @ Great Valley (1-3) 07:00 PM
George School (1-1) @ Bristol (1-2) 07:00 PM
Glen Mills (2-2) @ Pottsville Area (3-1) 07:00 PM
Harriton (1-3) @ Garnet Valley (4-0) 07:00 PM
Kennett (0-4) @ Sun Valley (3-1) 07:00 PM
Lower Merion (0-4) @ Ridley (0-4) 07:00 PM
Marple-Newtown (2-2) @ Springfield-Delco (4-0) 07:00 PM
Martinsburg (WV) @ Academy Park (4-0) 07:00 PM
Morrisville (1-2) @ Kutztown (0-4) 07:00 PM
Neshaminy (2-2) @ Harry S. Truman (3-1) 07:00 PM
Octorara Area (1-3) @ Pequea Valley (0-4) 07:00 PM
Penn Wood (4-0) @ West Chester Rustin (2-1) 07:00 PM
Penncrest (1-3) @ Conestoga (0-4) 07:00 PM
Pennsbury (1-3) @ Council Rock North (1-3) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Perkiomen Valley (2-2) @ Owen J. Roberts (3-1) 07:00 PM
Phoenixville (2-2) @ Upper Merion (2-2) 07:00 PM
Plymouth-Whitemarsh (1-3) @ Upper Moreland (1-3) 07:00 PM
Pottsgrove (4-0) @ Pottstown Area (3-1) 07:00 PM
Souderton Area (1-3) @ Pennridge (1-3) 07:00 PM
Strath Haven (3-1) @ Upper Darby (3-1) 07:00 PM
Unionville (1-3) @ Oxford Area (3-1) 07:00 PM
Valley Forge Military Academy (1-2) @ New Hope Solebury (2-2) 07:00 PM
West Chester Henderson (0-4) @ Coatesville (4-0) 07:00 PM
Wissahickon (0-4) @ Hatboro-Horsham (1-3) 07:00 PM

2018-09-22
Academy of the New Church (3-0) @ Jenkintown (2-0) 10:30 AM
Delaware County Christian School @ Lower Moreland (0-2) 12:00 PM
Chester (1-3) @ Haverford School (2-1) 01:00 PM
Lansdale Catholic (1-2) @ West Catholic (3-1) 01:00 PM  Notes: @ Drexel, Maguire Field
Spring-Ford (3-1) @ Norristown (1-3) 01:00 PM
Upper Perkiomen (1-3) @ Pope John Paul II (4-0) 01:00 PM
West Chester East (3-1) @ Avon Grove (2-2) 01:00 PM  Notes: Homecoming
Springfield-Montco (2-1) @ Dover (NJ) 02:00 PM

Radnor (4-0) @ Haverford High (3-1) 07:00 PM

 

District 2

2018-09-21
Abington Heights (0-4) @ Scranton (0-4) 07:00 PM
Berwick Area (4-0) @ Selinsgrove (2-2) 07:00 PM
Carbondale Area (0-4) @ Lackawanna Trail (4-0) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Delaware Valley (2-2) @ North Pocono (3-1) 07:00 PM
Dunmore (2-2) @ Riverside (3-1) 07:00 PM
Hazleton Area (1-3) @ Wallenpaupack (2-2) 07:00 PM
Holy Cross (2-2) @ Old Forge (3-1) 07:00 PM
Holy Redeemer (0-4) @ Tunkhannock (1-3) 07:00 PM
Honesdale (1-3) @ Valley View (4-0) 07:00 PM
Lake-Lehman (3-1) @ Northwest Area (1-3) 07:00 PM
Mid Valley (1-3) @ Lakeland (3-1) 07:00 PM
Susquehanna Community (2-2) @ Montrose Area (0-4) 07:00 PM  Notes: Battle for the Bluestone
Western Wayne (3-1) @ Nanticoke (2-2) 07:00 PM
Wilkes-Barre Meyers (2-2) @ Hanover Area (1-3) 07:00 PM
Williamsport (2-2) @ Crestwood (1-3) 07:00 PM
Wyoming Area (4-0) @ Wilkes-Barre G.A.R. (1-3) 07:00 PM
Wyoming Valley West (3-1) @ Dallas (4-0) 07:00 PM

2018-09-22
West Scranton (2-2) @ Scranton Prep (3-1) 02:30 PM
Pittston Area (2-2) @ Wilkes-Barre Coughlin (0-4) 07:00 PM

 

District 3

2018-09-20
Muhlenberg (0-4) @ Exeter Township (2-2) 07:00 PM  Notes: at First Energy Stadium

2018-09-21
Altoona Area (2-2) @ Central Dauphin East (1-3) 07:00 PM
Annville-Cleona (3-1) @ Columbia (1-3) 07:00 PM
Berks Catholic (3-1) @ Malvern Prep (3-0) 07:00 PM
Big Spring (2-2) @ Waynesboro (2-2) 07:00 PM
Cedar Cliff (2-2) @ Bishop McDevitt (4-0) 07:00 PM
Cedar Crest (3-1) @ Hempfield (1-3) 07:00 PM
Central Dauphin (3-1) @ Carlisle (3-1) 07:00 PM
Central York (3-1) @ New Oxford (1-3) 07:00 PM
Chambersburg (4-0) @ State College Area (4-0) 07:00 PM
Cocalico (4-0) @ Manheim Township (4-0) 07:00 PM
Daniel Boone (2-2) @ Fleetwood (1-3) 07:00 PM
Delone Catholic (4-0) @ Littlestown (3-1) 07:00 PM
Dover Area (2-2) @ Eastern York (2-2) 07:00 PM
Elizabethtown Area (2-2) @ Manheim Central (4-0) 07:00 PM
Ephrata (1-3) @ Donegal (3-1) 07:00 PM
Fairfield (1-2) @ Bermudian Springs (3-1) 07:00 PM
Garden Spot (0-4) @ Lampeter-Strasburg (3-1) 07:00 PM
Gettysburg (2-2) @ Susquehannock (1-3) 07:00 PM
Governor Mifflin (1-3) @ Reading (0-4) 07:00 PM
Halifax (3-0) @ Newport (0-4) 07:00 PM
Harrisburg (3-1) @ Cumberland Valley (0-4) 07:00 PM
J.P. McCaskey (1-3) @ Warwick (3-1) 07:00 PM
Lebanon (1-3) @ Lancaster Catholic (4-0) 07:00 PM
Lower Dauphin (0-4) @ Red Land (1-3) 07:00 PM
Mahanoy Area (2-2) @ Hamburg (2-2) 07:00 PM
Mechanicsburg (0-4) @ West Perry (4-0) 07:00 PM
Middletown Area (3-1) @ Steelton-Highspire (3-1) 07:00 PM
Millersburg (0-3) @ Line Mountain (2-2) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Minersville Area (2-2) @ Schuylkill Valley (1-3) 07:00 PM
Morrisville (1-2) @ Kutztown (0-4) 07:00 PM
Northeastern (2-2) @ Dallastown (2-2) 07:00 PM
Northern Lebanon (0-4) @ ELCO (3-1) 07:00 PM
Northern York (3-1) @ Greencastle-Antrim (2-2) 07:00 PM
Octorara Area (1-3) @ Pequea Valley (0-4) 07:00 PM
Palmyra (4-0) @ Camp Hill (0-4) 07:00 PM
Penn Manor (0-4) @ Wilson West Lawn (2-2) 07:00 PM
Perryville (MD) @ James Buchanan (1-2) 07:00 PM
Shippensburg Area (4-0) @ Mifflin County (0-4) 07:00 PM
Solanco (4-0) @ Conestoga Valley (3-1) 07:00 PM
South Western (0-4) @ Red Lion Area (3-1) 07:00 PM
Susquehanna Township (2-2) @ Hershey (1-3) 07:00 PM
Tri-Valley (3-1) @ Upper Dauphin (3-1) 07:00 PM
Trinity (0-4) @ Boiling Springs (1-3) 07:00 PM
William Penn (3) (4-0) @ Spring Grove (1-3) 07:00 PM
Williams Valley (3-1) @ Juniata (0-4) 07:00 PM
Wyomissing Area (3-1) @ West York (0-4) 07:00 PM
York Catholic (4-0) @ Biglerville (1-3) 07:00 PM
York Suburban (2-2) @ Kennard-Dale (3-1) 07:00 PM

2018-09-22
Hanover (0-4) @ York County School of Technology (0-4) 01:00 PM
East Pennsboro (0-4) @ Milton Hershey (4-0) 01:30 PM
Conrad Weiser (3-1) @ Twin Valley (3-1) 07:00 PM
Susquenita (2-2) @ Pine Grove Area (3-1) 07:00 PM

 

District 4

2018-09-21
Athens (3-1) @ Canton Area (4-0) 07:00 PM
Berwick Area (4-0) @ Selinsgrove (2-2) 07:00 PM
Bloomsburg (3-1) @ South Williamsport (3-1) 07:00 PM
Danville (3-1) @ Milton Area (1-3) 07:00 PM
Hughesville (0-4) @ Wellsboro (4-0) 07:00 PM
Jersey Shore (1-3) @ Shikellamy (0-4) 07:00 PM
Lewisburg (3-1) @ Shamokin (2-2) 07:00 PM
Loyalsock Township (2-2) @ Montoursville (3-1) 07:00 PM
Midd-West (2-1) @ Jim Thorpe Area (4-0) 07:00 PM
Mifflinburg (2-2) @ Warrior Run (0-4) 07:00 PM
Millersburg (0-3) @ Line Mountain (2-2) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Muncy (4-0) @ Bucktail (1-3) 07:00 PM
North Penn/Mansfield (2-2) @ Cowanesque Valley (0-4) 07:00 PM
North Schuylkill (4-0) @ Mount Carmel Area (3-1) 07:00 PM
Southern Columbia (4-0) @ Central Columbia (3-1) 07:00 PM
Towanda (1-3) @ Troy Area (1-3) 07:00 PM
Williamsport (2-2) @ Crestwood (1-3) 07:00 PM
Wyalusing Area (1-3) @ Sayre (1-3) 07:00 PM

2018-09-22
Montgomery (1-3) @ Columbia-Montour Vo-Tech (1-3) 01:00 PM

 

District 11

2018-09-20
Lehighton (2-2) @ Panther Valley (1-3) 07:00 PM
Schuylkill Haven (1-3) @ Marian Catholic (0-4) 07:00 PM

2018-09-21
Bethlehem Liberty (2-2) @ Parkland (2-2) 07:00 PM
Blue Mountain (3-1) @ Tamaqua Area (4-0) 07:00 PM
Easton Area (4-0) @ Emmaus (4-0) 07:00 PM
Glen Mills (2-2) @ Pottsville Area (3-1) 07:00 PM
Mahanoy Area (2-2) @ Hamburg (2-2) 07:00 PM
Midd-West (2-1) @ Jim Thorpe Area (4-0) 07:00 PM
Minersville Area (2-2) @ Schuylkill Valley (1-3) 07:00 PM
Nativity BVM (3-2) @ Shenandoah Valley (0-4) 07:00 PM
North Schuylkill (4-0) @ Mount Carmel Area (3-1) 07:00 PM
Northern Lehigh (3-1) @ Saucon Valley (4-0) 07:00 PM
Northwestern Lehigh (3-1) @ Bangor (3-1) 07:00 PM
Pocono Mountain West (1-3) @ Northampton (3-1) 07:00 PM
Salisbury Township (1-3) @ Notre Dame (3-1) 07:00 PM
Southern Lehigh (1-3) @ Palisades (4-0) 07:00 PM
Stroudsburg (3-1) @ Pocono Mountain East (1-3) 07:00 PM
Tri-Valley (3-1) @ Upper Dauphin (3-1) 07:00 PM
Whitehall (1-3) @ Bethlehem Freedom (4-0) 07:00 PM
William Allen (2-2) @ East Stroudsburg South (3-1) 07:00 PM
Williams Valley (3-1) @ Juniata (0-4) 07:00 PM
Wilson Area (0-4) @ Catasauqua (0-4) 07:00 PM

2018-09-22
Palmerton Area (0-4) @ Pen Argyl (2-2) 01:30 PM
Pleasant Valley (0-4) @ Louis E. Dieruff (0-4) 01:30 PM
East Stroudsburg North (0-4) @ Allentown Central Catholic (2-2) 07:00 PM
Nazareth Area (1-3) @ Bethlehem Catholic (3-1) 07:00 PM
Susquenita (2-2) @ Pine Grove Area (3-1) 07:00 PM

District 12

2018-09-20
Abraham Lincoln (2-1) @ Boys Latin of Philadelphia Charter School (2-0) 06:30 PM  Notes: at SP Supersite
Prep Charter (0-3) @ Jules E. Mastbaum (3-0) 06:30 PM  Notes: at NE Supersite

2018-09-21
Benjamin Franklin (1-2) @ Roxborough (2-1) 03:00 PM
John Bartram (2-1) @ Philadelphia Central (0-4) 03:00 PM
Samuel S. Fels (0-3) @ Kensington (2-2) 03:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Strawberry Mansion (0-3) @ George Washington (3-0) 03:00 PM
Thomas Edison (0-2) @ Dobbins Randolph Vo-Tech (0-2) 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers
Frankford (1-3) @ Northeast (1-1) 06:30 PM  Notes: at NE Supersite
Martin Luther King (3-1) @ South Philadelphia (1-2) 06:30 PM
Olney Charter (0-2) @ Overbrook (0-3) 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Simon Gratz (0-4) @ Imhotep Charter School (1-2) 06:30 PM  Notes: at GTown Supersite
Bishop McDevitt (3-1) @ Bonner-Prendie (2-2) 07:00 PM
Cardinal O’Hara (2-1) @ Archbishop Carroll (2-1) 07:00 PM

2018-09-22
Archbishop Spalding (MD) @ Archbishop Wood (1-2) 01:00 PM  Notes: @ William Tennent
Lansdale Catholic (1-2) @ West Catholic (3-1) 01:00 PM  Notes: @ Drexel, Maguire Field
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-3) @ Germantown Academy (3-0) 01:30 PM
Academy of Palumbo (2-1) @ School of the Future (2-0) 06:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Conwell-Egan Catholic (4-0) @ Neumann-Goretti (1-0) 06:00 PM  Notes: @ South Philadelphia Supersite
West Philadelphia (1-3) @ Mastery North Charter (2-0) 06:00 PM  Notes: at GTown Supersite
Springside Chestnut Hill Academy (3-0) @ Archbishop Ryan (4-0) 07:00 PM  Notes: @ Northeast

Non-PIAA

2018-09-21
Upper Dublin (3-0) @ William Penn Charter (2-1) 04:00 PM
Berks Catholic (3-1) @ Malvern Prep (3-0) 07:00 PM
George School (1-1) @ Bristol (1-2) 07:00 PM

2018-09-22
Academy of the New Church (3-0) @ Jenkintown (2-0) 10:30 AM
Chester (1-3) @ Haverford School (2-1) 01:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-3) @ Germantown Academy (3-0) 01:30 PM
Mercersburg Academy (1-1) @ Kiski School (1-0) 02:00 PM
Episcopal Academy (2-1) @ Hill School (0-2) 03:00 PM
Springside Chestnut Hill Academy (3-0) @ Archbishop Ryan (4-0) 07:00 PM  Notes: @ Northeast

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David