The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 EasternPAFootball.com Master Schedule list: 09/06-09/08

Written by: on Sunday, September 2nd, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2018-09-07
Academy of the New Church (1-0) @ New Hope Solebury (1-1) 07:00 PM
Academy Park (2-0) @ Great Valley (1-1) 07:00 PM
Archbishop Ryan (2-0) @ Interboro (1-1) 07:00 PM
Bishop Shanahan (2-0) @ Daniel Boone (1-1) 07:00 PM
Cardinal O’Hara (1-0) @ Sun Valley (2-0) 07:00 PM
Central Bucks East (1-1) @ Bensalem (2-0) 07:00 PM
Central Bucks South (0-2) @ Council Rock South (1-1) 07:00 PM
Central Bucks West (1-1) @ Quakertown Community (2-0) 07:00 PM
Cheltenham (2-0) @ Abington (1-1) 07:00 PM
Chichester (2-0) @ Pope John Paul II (2-0) 07:00 PM
Conestoga (0-2) @ Upper Darby (1-1) 07:00 PM
Council Rock North (1-1) @ Penn Wood (2-0) 07:00 PM
Cumberland Valley (0-2) @ Coatesville (2-0) 07:00 PM
Garnet Valley (2-0) @ Haverford High (2-0) 07:00 PM
Glen Mills (1-1) @ West Chester Henderson (0-2) 07:00 PM
Harriton (1-1) @ Radnor (2-0) 07:00 PM
Harry S. Truman (2-0) @ William Tennent (1-1) 07:00 PM
Lansdale Catholic (0-1) @ Wissahickon (0-2) 07:00 PM
Marple-Newtown (1-1) @ Lower Merion (0-2) 07:00 PM
Methacton (0-2) @ Upper Merion (1-1) 07:00 PM
Octorara Area (0-2) @ Northern Lebanon (0-2) 07:00 PM
Owen J. Roberts (2-0) @ Oxford Area (2-0) 07:00 PM
Pennridge (1-1) @ Perkiomen Valley (0-2) 07:00 PM
Pennsbury (0-2) @ North Penn (2-0) 07:00 PM
Phoenixville (1-1) @ Kennett (0-2) 07:00 PM
Pottsgrove (2-0) @ Boyertown (1-1) 07:00 PM
Pottstown Area (1-1) @ Kutztown (0-2) 07:00 PM
Roman Catholic (0-2) @ Downingtown East (2-0) 07:00 PM
Souderton Area (0-2) @ Hatboro-Horsham (0-2) 07:00 PM
Spring-Ford (2-0) @ Wilson West Lawn (1-1) 07:00 PM
Springfield-Delco (2-0) @ Ridley (0-2) 07:00 PM
Strath Haven (1-1) @ Penncrest (1-1) 07:00 PM
Unionville (0-2) @ Avon Grove (1-1) 07:00 PM
Upper Perkiomen (1-1) @ Upper Moreland (0-2) 07:00 PM
Valley Forge Military Academy (1-1) @ Springfield-Montco (1-0) 07:00 PM
West Chester Rustin (1-0) @ West Chester East (2-0) 07:00 PM
2018-09-08
Jenkintown (1-0) @ Delaware County Christian School 01:00 PM
Plymouth-Whitemarsh (0-2) @ Norristown (0-2) 01:00 PM
Morrisville (1-1) @ George School 02:00 PM
Pennington School (NJ) @ Bristol (0-1) 02:00 PM
Chester (1-1) @ Bishop McDevitt (1-1) 03:00 PM
Neshaminy (1-1) @ Downingtown West (2-0) 07:00 PM

 

District 2

2018-09-07
Berwick Area (2-0) @ Williamsport (1-1) 07:00 PM
Carbondale Area (0-2) @ Dunmore (1-1) 07:00 PM
Crestwood (1-1) @ Wyoming Valley West (2-0) 07:00 PM
Delaware Valley (1-1) @ Wallenpaupack (0-2) 07:00 PM
Hanover Area (0-2) @ Wilkes-Barre G.A.R. (1-1) 07:00 PM
Hazleton Area (1-1) @ Dallas (2-0) 07:00 PM
Holy Cross (2-0) @ Mid Valley (0-2) 07:00 PM
Holy Redeemer (0-2) @ Mahanoy Area (0-2) 07:00 PM
Lackawanna Trail (2-0) @ Montrose Area (0-2) 07:00 PM
Lakeland (2-0) @ Riverside (2-0) 07:00 PM
Northwest Area (0-2) @ Wyoming Area (2-0) 07:00 PM
Scranton (0-2) @ North Pocono (1-1) 07:00 PM
Susquehanna Community (1-1) @ Old Forge (1-1) 07:00 PM
Tunkhannock (0-2) @ Pittston Area (1-1) 07:00 PM
Valley View (2-0) @ West Scranton (1-1) 07:00 PM
Western Wayne (1-1) @ Honesdale (1-1) 07:00 PM
Wilkes-Barre Coughlin (0-2) @ Nanticoke (1-1) 07:00 PM
Wilkes-Barre Meyers (1-1) @ Lake-Lehman (1-1) 07:00 PM
Wyoming Seminary @ Hill School 07:00 PM  Notes: @ Pottstown HS
2018-09-08
Abington Heights (0-2) @ Scranton Prep (2-0) 02:30 PM  Notes: ACT Test Date

 

District 3

2018-09-07
Bermudian Springs (2-0) @ Shippensburg Area (2-0) 07:00 PM
Big Spring (2-0) @ Boiling Springs (0-2) 07:00 PM
Biglerville (0-2) @ Kennard-Dale (1-1) 07:00 PM
Bishop McDevitt (2-0) @ Middletown Area (2-0) 07:00 PM
Bishop Shanahan (2-0) @ Daniel Boone (1-1) 07:00 PM
Central York (2-0) @ Hempfield (1-1) 07:00 PM
Cocalico (2-0) @ Governor Mifflin (0-2) 07:00 PM
Cumberland Valley (0-2) @ Coatesville (2-0) 07:00 PM
Delone Catholic (2-0) @ Steelton-Highspire (2-0) 07:00 PM
Donegal (1-1) @ Columbia (0-2) 07:00 PM
ELCO (2-0) @ Lancaster Catholic (2-0) 07:00 PM
Elizabethtown Area (1-0) @ Conrad Weiser (1-1) 07:00 PM
Ephrata (1-1) @ Annville-Cleona (1-1) 07:00 PM
Exeter Township (1-1) @ Lower Dauphin (0-2) 07:00 PM
Fairfield (0-1) @ James Buchanan (1-1) 07:00 PM
Gettysburg (1-1) @ Waynesboro (1-1) 07:00 PM
Greencastle-Antrim (1-1) @ Hanover (0-2) 07:00 PM
Hamburg (1-1) @ Blue Mountain (2-0) 07:00 PM
Hershey (0-2) @ Milton Hershey (2-0) 07:00 PM
Line Mountain (1-1) @ Halifax (2-0) 07:00 PM
Littlestown (2-0) @ Eastern York (2-0) 07:00 PM
Manheim Township (1-0) @ Central Dauphin (2-0) 07:00 PM
McDonogh School (MD) @ Berks Catholic (1-1) 07:00 PM
Millersburg (0-2) @ Upper Dauphin (1-1) 07:00 PM
New Oxford (1-1) @ Solanco (2-0) 07:00 PM
Newport (0-2) @ Pine Grove Area (2-0) 07:00 PM
Northeastern (0-2) @ Mifflin County (0-2) 07:00 PM
Northern York (1-1) @ Mechanicsburg (0-2) 07:00 PM
Octorara Area (0-2) @ Northern Lebanon (0-2) 07:00 PM
Palmyra (2-0) @ Garden Spot (0-2) 07:00 PM
Penn Manor (0-2) @ Dallastown (0-1) 07:00 PM
Pequea Valley (0-2) @ Lebanon (0-2) 07:00 PM
Pottstown Area (1-1) @ Kutztown (0-2) 07:00 PM
Pottsville Area (1-1) @ Muhlenberg (0-2) 07:00 PM
Reading (0-2) @ J.P. McCaskey (0-2) 07:00 PM
Red Land (1-1) @ Dover Area (0-1) 07:00 PM
Red Lion Area (2-0) @ Chambersburg (2-0) 07:00 PM
South Western (0-2) @ Carlisle (2-0) 07:00 PM
Spring Grove (1-1) @ Conestoga Valley (1-1) 07:00 PM
Spring-Ford (2-0) @ Wilson West Lawn (1-1) 07:00 PM
Susquehanna Township (0-2) @ Huntingdon Area (1-1) 07:00 PM
Susquenita (0-2) @ Juniata (0-2) 07:00 PM
Twin Valley (1-1) @ Fleetwood (0-2) 07:00 PM
Warwick (2-0) @ Manheim Central (2-0) 07:00 PM
West Perry (2-0) @ Camp Hill (0-2) 07:00 PM
West York (0-2) @ Lampeter-Strasburg (2-0) 07:00 PM
William Penn (3) (2-0) @ Cedar Crest (2-0) 07:00 PM
York Catholic (2-0) @ Susquehannock (1-1) 07:00 PM
York County School of Technology (0-2) @ Schuylkill Valley (0-2) 07:00 PM
York Suburban (0-2) @ East Pennsboro (0-2) 07:00 PM
2018-09-08
Cedar Cliff (1-1) @ Harrisburg (1-1) 01:00 PM
Trinity (0-2) @ Wyomissing Area (1-1) 01:30 PM

 

District 4

2018-09-05
Nativity BVM (1-1) @ Bucktail (1-1) 06:00 PM
2018-09-06
Cowanesque Valley (0-2) @ Athens (1-1) 07:00 PM
2018-09-07
Berwick Area (2-0) @ Williamsport (1-1) 07:00 PM
Bloomsburg (1-1) @ North Penn/Mansfield (1-1) 07:00 PM
Canton Area (2-0) @ Wyalusing Area (1-1) 07:00 PM
Central Mountain (0-2) @ Shamokin (1-1) 07:00 PM
Lehighton (1-1) @ Central Columbia (1-1) 07:00 PM
Line Mountain (1-1) @ Halifax (2-0) 07:00 PM
Mifflinburg (1-1) @ Milton Area (1-1) 07:00 PM
Montgomery (0-2) @ Wellsboro (2-0) 07:00 PM
Montoursville (2-0) @ Jersey Shore (0-2) 07:00 PM
Mount Carmel Area (1-1) @ Lewisburg (2-0) 07:00 PM
Muncy (2-0) @ Towanda (1-1) 07:00 PM
Sayre (1-1) @ Troy Area (0-2) 07:00 PM
Selinsgrove (1-1) @ Southern Columbia (2-0) 07:00 PM
Shikellamy (0-2) @ Loyalsock Township (1-1) 07:00 PM
South Williamsport (2-0) @ Hughesville (0-2) 07:00 PM
Warrior Run (0-2) @ Danville (1-1) 07:00 PM
2018-09-08
Nativity BVM (1-1) @ Columbia-Montour Vo-Tech (0-2) 01:00 PM

 

District 11

2018-09-05
Nativity BVM (1-1) @ Bucktail (1-1) 06:00 PM
2018-09-07
Bangor (1-1) @ Northern Lehigh (2-0) 07:00 PM
East Stroudsburg North (0-2) @ William Allen (1-1) 07:00 PM
East Stroudsburg South (2-0) @ Pocono Mountain East (0-2) 07:00 PM
Hamburg (1-1) @ Blue Mountain (2-0) 07:00 PM
Holy Redeemer (0-2) @ Mahanoy Area (0-2) 07:00 PM
Lehighton (1-1) @ Central Columbia (1-1) 07:00 PM
Louis E. Dieruff (0-2) @ Easton Area (2-0) 07:00 PM
Marian Catholic (0-2) @ North Schuylkill (2-0) 07:00 PM
Newport (0-2) @ Pine Grove Area (2-0) 07:00 PM
Palisades (2-0) @ Northwestern Lehigh (2-0) 07:00 PM
Palmerton Area (0-2) @ Saucon Valley (2-0) 07:00 PM
Panther Valley (1-1) @ Jim Thorpe Area (2-0) 07:00 PM
Parkland (2-0) @ Bethlehem Freedom (2-0) 07:00 PM
Pen Argyl (1-1) @ Catasauqua (0-2) 07:00 PM
Pleasant Valley (0-2) @ Northampton (1-1) 07:00 PM
Pocono Mountain West (0-2) @ Stroudsburg (1-1) 07:00 PM
Pottsville Area (1-1) @ Muhlenberg (0-2) 07:00 PM
Shenandoah Valley (0-2) @ Minersville Area (1-1) 07:00 PM
Southern Lehigh (1-1) @ Notre Dame (1-1) 07:00 PM
Tamaqua Area (2-0) @ Schuylkill Haven (1-1) 07:00 PM
Tri-Valley (2-0) @ Williams Valley (2-0) 07:00 PM
Whitehall (0-2) @ Emmaus (2-0) 07:00 PM
2018-09-08
Nativity BVM (1-1) @ Columbia-Montour Vo-Tech (0-2) 01:00 PM
Salisbury Township (0-2) @ Wilson Area (0-2) 01:30 PM
Bethlehem Liberty (2-0) @ Bethlehem Catholic (1-1) 07:00 PM
Nazareth Area (1-1) @ Allentown Central Catholic (1-1) 07:00 PM

 

District 12

2018-09-06
Strawberry Mansion (0-1) @ Abraham Lincoln (0-1) 03:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-2) @ Jules E. Mastbaum (1-0) 06:30 PM  Notes: at NE Supersite
2018-09-07
Archbishop Wood (0-1) @ Bergen Catholic (NJ) 04:00 PM  Notes: @ Rutgers University
Dobbins Randolph Vo-Tech @ George Washington (1-1) 03:00 PM
Roxborough (1-0) @ Kensington (1-1) 03:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
School of the Future (1-0) @ Samuel S. Fels (0-1) 03:00 PM  Notes: at NE Supersite
Philadelphia Central (0-2) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-0) 03:45 PM
Haverford School (1-0) @ Simon Gratz (0-2) 06:30 PM
Olney Charter (0-1) @ Martin Luther King (1-1) 06:30 PM
South Philadelphia (1-0) @ West Philadelphia (0-2) 06:30 PM
Thomas Edison @ Academy of Palumbo (0-1) 06:30 PM  Notes: at SP Supersite
Archbishop Ryan (2-0) @ Interboro (1-1) 07:00 PM
Boys Latin of Philadelphia Charter School (1-0) @ Archbishop Carroll (2-0) 07:00 PM
Cardinal O’Hara (1-0) @ Sun Valley (2-0) 07:00 PM
Father Judge (1-1) @ Northeast (1-1) 07:00 PM
Lansdale Catholic (0-1) @ Wissahickon (0-2) 07:00 PM
Roman Catholic (0-2) @ Downingtown East (2-0) 07:00 PM
St. Paul’s School (MD) @ Bonner-Prendie (1-1) 07:30 PM
2018-09-08
Ballou (DC) @ Neumann-Goretti 12:00 PM  Notes: @South Philly Super Site
LaSalle College HS (0-2) @ Malvern Prep (1-0) 01:00 PM
Frankford (0-2) @ Germantown Academy (1-0) 01:30 PM
Conwell-Egan Catholic (2-0) @ William Penn Charter (1-0) 02:00 PM
Imhotep Charter School (1-1) @ St. Joseph Regional (NJ) 02:00 PM
Chester (1-1) @ Bishop McDevitt (1-1) 03:00 PM
Benjamin Franklin (0-1) @ Mastery North Charter (1-0) 06:00 PM  Notes: at GTown Supersite
John Bartram (1-1) @ Overbrook (0-1) 06:00 PM  Notes: at Simon Gratz Supersite
Saint Joseph’s Prep (0-1) @ St. Peter’s Prep 07:00 PM  Notes: @ Rutgers University (NJ)

 

Non-PIAA

2018-09-07
Philadelphia Central (0-2) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-0) 03:45 PM
Kingsman Academy (DC) @ Mercersburg Academy 04:30 PM
Haverford School (1-0) @ Simon Gratz (0-2) 06:30 PM
Academy of the New Church (1-0) @ New Hope Solebury (1-1) 07:00 PM
Wyoming Seminary @ Hill School 07:00 PM  Notes: @ Pottstown HS
2018-09-08
LaSalle College HS (0-2) @ Malvern Prep (1-0) 01:00 PM
Frankford (0-2) @ Germantown Academy (1-0) 01:30 PM
Conwell-Egan Catholic (2-0) @ William Penn Charter (1-0) 02:00 PM
Morrisville (1-1) @ George School 02:00 PM
Lawrenceville School (NJ) @ Episcopal Academy (1-0) 03:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David