The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Average points scored thru 10/29

Written by: on Tuesday, October 30th, 2018. Follow David Mika on Twitter.

 

Class

AAAAAA     AAAAA     AAAA     AAA     AA     A

District 1

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 2

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 3

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 4

AAAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 11

AAAAAA     AAAAA      AAAA     AAA     AA     A

District 12

AAAAAA     AAAAA       AAAA     AAA     AA     A

Non-PIAA

AAAAA     AAAA     AAA     AA    

 

Team Class District Points
Southern Columbia Tigers AA D4 55.0
William Penn (3) Bearcats AAAAA D3 50.9
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAAAA D12 47.4
Coatesville Red Raiders AAAAAA D1 47.2
Bishop McDevitt Crusaders AAAA D3 46.2
Emmaus Hornets AAAAAA D11 44.6
Delone Catholic Squires AA D3 44.0
Wyoming Area Warriors AAA D2 43.4
Palisades Pirates AAA D11 43.0
Notre Dame Crusaders AAA D11 42.8
Warwick Warriors AAAAA D3 42.5
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAAA D12 42.3
Manheim Central Barons AAAAA D3 42.1
Harrisburg Cougars AAAAAA D3 40.9
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAAA D11 39.7
Bethlehem Freedom Patriots AAAAAA D11 39.7
Central York Panthers AAAAAA D3 39.7
Conwell-Egan Catholic Eagles AAA D12 39.7
Saucon Valley Panthers AAAA D11 39.6
East Stroudsburg South Cavaliers AAAAA D11 39.5
Gettysburg Warriors AAAA D3 39.4
Upper Dauphin Trojans AA D3 39.3
Garnet Valley Jaguars AAAAAA D1 39.1
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 39.1
Tamaqua Area Blue Raiders AAA D11 39.0
Northampton Konkrete Kids AAAAAA D11 38.8
Southern Lehigh Spartans AAAAA D11 38.8
Cedar Cliff Colts AAAAA D3 38.6
West Perry Mustangs AAAA D3 38.5
Cocalico Eagles AAAAA D3 38.3
Berks Catholic Saints AAAA D3 38.2
Wyomissing Area Spartans AAA D3 38.0
Downingtown East Cougars AAAAAA D1 37.9
Northwestern Lehigh Tigers AAAA D11 37.9
Solanco Golden Mules AAAAA D3 37.9
Steelton-Highspire Steamrollers AA D3 37.1
New Hope Solebury Lions AAA D1 36.9
Annville-Cleona Dutchmen AAA D3 36.5
Harry S. Truman Tigers AAAAAA D1 36.5
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 36.4
North Schuylkill Spartans AAA D11 36.4
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 36.3
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 36.0
Milton Hershey Spartans AAAA D3 35.8
Danville Ironmen AAA D4 35.6
Malvern Prep Friars AAAAA Non-PIAA 35.6
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 35.5
Radnor Red Raiders AAAAA D1 35.5
Hazleton Area Cougars AAAAAA D2 35.4
Old Forge Blue Devils A D2 35.3
Academy of the New Church Lions A Non-PIAA 35.2
Downingtown West Whippets AAAAAA D1 35.1
Montoursville Warriors AAA D4 34.9
Haverford High Fords AAAAAA D1 34.5
Littlestown Thunderbolts AAA D3 34.5
Donegal Indians AAAA D3 34.4
Berwick Area Bulldogs AAAA D2 34.3
Red Lion Area Lions AAAAAA D3 34.3
Spring-Ford Rams AAAAAA D1 34.2
Stroudsburg Mounties AAAAAA D11 34.2
Central Columbia Blue Jays AAA D4 33.9
Penn Wood Patriots AAAAA D1 33.8
Dallas Mountaineers AAAA D2 33.7
Easton Area Red Rovers AAAAAA D11 33.7
Elizabethtown Area Bears AAAAA D3 33.5
Schuylkill Haven Hurricanes AA D11 33.5
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 33.5
North Penn/Mansfield Panthers AA D4 33.4
School of the Future AAA D12 33.3
Valley View Cougars AAAA D2 33.2
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 33.0
Exeter Township Eagles AAAAA D3 32.9
Lewisburg Green Dragons AAA D4 32.9
Academy Park Knights AAAAA D1 32.8
Springfield-Montco Spartans AAAA D1 32.6
Eastern York Golden Knights AAAA D3 32.5
West Chester Rustin Golden Knights AAAAA D1 32.4
Pottsgrove Falcons AAAA D1 32.2
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AAA D2 32.2
Lackawanna Trail Lions A D2 32.1
Governor Mifflin Mustangs AAAAA D3 31.9
York Catholic Fighting Irish AA D3 31.9
Dallastown Wildcats AAAAAA D3 31.8
Dunmore Bucks AA D2 31.4
North Penn Knights AAAAAA D1 31.4
Archbishop Ryan Raiders AAAAA D12 31.2
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 31.2
Ridley Green Raiders AAAAAA D1 31.2
Nazareth Area Blue Eagles AAAAAA D11 31.1
Parkland Trojans AAAAAA D11 31.1
Wellsboro Hornets AA D4 31.0
Manheim Township Blue Streaks AAAAAA D3 30.9
Upper Darby Royals AAAAAA D1 30.9
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 30.8
Canton Area Warriors A D4 30.7
Lake-Lehman Black Knights AAA D2 30.5
Mastery North Charter Pumas AAAAA D12 30.2
Halifax Wildcats A D3 30.1
Conrad Weiser Scouts AAAA D3 30.0
Chambersburg Trojans AAAAAA D3 29.9
Shippensburg Area Greyhounds AAAAA D3 29.9
Ephrata Mountaineers AAAAA D3 29.8
Upper Dublin Cardinals AAAAA D1 29.5
Williamsport Millionaires AAAAAA D4 29.3
Imhotep Charter School Panthers AAAA D12 29.2
Neshaminy Redskins AAAAAA D1 29.2
Archbishop Carroll Patriots AAAA D12 29.1
Martin Luther King Golden Cougars AAAAA D12 29.1
Dover Area Eagles AAAAA D3 29.0
Wallenpaupack Buckhorns AAAAA D2 29.0
Bangor Slaters AAAA D11 28.9
Northwest Area Rangers A D2 28.8
Perkiomen Valley Vikings AAAAAA D1 28.3
South Williamsport Mounties A D4 28.3
Palmyra Cougars AAAAA D3 28.2
Strath Haven Panthers AAAAA D1 28.2
Cedar Crest Falcons AAAAAA D3 28.0
Delaware Valley Warriors AAAAAA D2 28.0
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 27.8
Sun Valley Vanguards AAAAA D1 27.7
West Chester East Vikings AAAAA D1 27.7
Bermudian Springs Eagles AAA D3 27.6
West Catholic Burrs AA D12 27.5
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 27.5
James Buchanan Rockets AAA D3 27.2
Central Bucks East Patriots AAAAAA D1 27.1
LaSalle College HS Explorers AAAAAA D12 27.1
Wilson West Lawn Bulldogs AAAAAA D3 27.1
Neumann-Goretti Saints AAA D12 27.0
Pennridge Rams AAAAAA D1 27.0
West York Bulldogs AAAA D3 26.9
Central Dauphin Rams AAAAAA D3 26.8
Wyoming Seminary Blue Knights A Non-PIAA 26.8
Lebanon Cedars AAAAAA D3 26.6
Lampeter-Strasburg Pioneers AAAA D3 26.4
Whitehall Zephyrs AAAAA D11 26.4
Boiling Springs Bubblers AAAA D3 26.3
Williams Valley Vikings A D11 26.3
Pennsbury Falcons AAAAAA D1 26.2
Pocono Mountain West Panthers AAAAAA D11 26.2
Riverside Vikings AA D2 26.2
Pine Grove Area Cardinals AAA D11 25.8
Loyalsock Township Lancers AAA D4 25.7
Tri-Valley Bulldogs A D11 25.7
Waynesboro Indians AAAAA D3 25.6
Kensington Tigers AAAAAA D12 25.4
Midd-West Mustangs AAAA D4 25.2
North Pocono Trojans AAAA D2 24.9
Blue Mountain Eagles AAAA D11 24.8
Muncy Indians A D4 24.8
Nativity BVM Green Wave A D11 24.8
Quakertown Community Panthers AAAAAA D1 24.8
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAAAA D11 24.5
Northeastern Bobcats AAAAA D3 24.5
Pottsville Area Crimson Tide AAAA D11 24.5
Schuylkill Valley Panthers AAA D3 24.4
Hempfield Black Knights AAAAAA D3 24.3
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAAAA D12 24.2
Wyoming Valley West Spartans AAAAA D2 24.2
Haverford School Fords AAAA Non-PIAA 24.2
Marple-Newtown Tigers AAAAA D1 24.0
Susquehanna Community Sabers AA D2 24.0
Oxford Area Hornets AAAAA D1 23.9
Springfield-Delco Cougars AAAAA D1 23.9
Lakeland Chiefs AAA D2 23.6
Great Valley Patriots AAAAA D1 23.3
Minersville Area Battlin’ Miners AA D11 23.1
ELCO Raiders AAAA D3 23.0
Susquehanna Township Indians AAAA D3 23.0
Northern York Polar Bears AAAAA D3 22.9
Bishop McDevitt Lancers AA D12 22.8
Interboro Bucaneers AAAAA D1 22.8
Father Judge Crusaders AAAAAA D12 22.7
York Suburban Trojans AAAA D3 22.6
Jersey Shore Bulldogs AAAA D4 22.5
Mahanoy Area Golden Bears AA D11 22.5
Pocono Mountain East Cardinals AAAAA D11 22.5
Episcopal Academy Churchmen AAA Non-PIAA 22.5
George Washington Eagles AAAAAA D12 22.4
Archbishop Wood Vikings AAAAA D12 22.3
Shamokin Indians AAA D4 22.3
Carlisle Thundering Herd AAAAAA D3 22.0
East Pennsboro Panthers AAAA D3 22.0
Lower Merion Aces AAAAA D1 22.0
Nanticoke Trojans AAAA D2 22.0
Souderton Area Indians AAAAAA D1 21.9
Allentown Central Catholic Vikings AAAA D11 21.7
West Scranton Invaders AAAA D2 21.7
Sayre Redskins A D4 21.4
Twin Valley Raiders AAAAA D3 21.4
Unionville Indians AAAAA D1 21.3
Daniel Boone Blazers AAAAA D3 21.2
Northern Lehigh Bulldogs AAA D11 21.1
Tunkhannock Tigers AAAA D2 21.1
Kennard-Dale Rams AAAA D3 21.0
Newport Buffaloes AA D3 21.0
Jenkintown Drakes A D1 20.8
Greencastle-Antrim Blue Devils AAAA D3 20.5
Bristol Warriors A D1 20.4
Lansdale Catholic Crusaders AAA D12 20.3
Roxborough Indians AAAA D12 20.2
Conestoga Valley Buckskins AAAAA D3 20.1
Montgomery Red Raiders A D4 20.0
Cumberland Valley Eagles AAAAAA D3 19.5
Upper Moreland Golden Bears AAAA D1 19.5
Crestwood Comets AAAA D2 19.4
Abington Galloping Ghosts AAAAAA D1 19.3
Kennett Blue Demons AAAAA D1 19.3
Selinsgrove Seals AAAA D4 19.2
Hill School Blues AAA Non-PIAA 19.2
Lehighton Indians AAAA D11 19.1
Owen J. Roberts Wildcats AAAAAA D1 19.1
Simon Gratz Bulldogs AAAAA D12 19.1
Athens Wildcats AAA D4 19.0
Chester Clippers AAAAAA D1 19.0
New Oxford Colonials AAAAA D3 19.0
Bloomsburg Panthers AA D4 18.9
Bishop Shanahan Eagles AAAA D1 18.7
Central Bucks West Bucks AAAAAA D1 18.7
Cheltenham Panthers AAAAA D1 18.7
Columbia Crimson Tide AA D3 18.7
Wilson Area Warriors AAAA D11 18.7
Honesdale Hornets AAAA D2 18.6
Council Rock South Golden Hawks AAAAAA D1 18.5
Hamburg Hawks AAAA D3 18.4
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAAAA D1 18.4
Central Bucks South Titans AAAAAA D1 18.2
Central Dauphin East Panthers AAAAAA D3 18.2
Towanda Black Knights AA D4 18.2
Spring Grove Rockets AAAAA D3 18.1
Morrisville Bulldogs A D1 18.0
Chichester Eagles AAAAA D1 17.8
Fleetwood Tigers AAAA D3 17.7
Carbondale Area Chargers AA D2 17.6
Avon Grove Red Devils AAAAAA D1 17.4
Line Mountain Eagles AA D4 17.3
Susquenita Blackhawks AAA D3 17.3
Big Spring Bulldogs AAAA D3 17.2
Hanover Nighthawks AAA D3 17.2
Northeast Vikings AAAAAA D12 17.2
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 17.1
Salisbury Township Falcons AAA D11 17.1
Upper Merion Vikings AAAAA D1 17.1
Western Wayne Wildcats AAA D2 17.0
Columbia-Montour Vo-Tech Rams AAAA D4 16.9
Louis E. Dieruff Huskies AAAAAA D11 16.9
Susquehannock Warriors AAAA D3 16.8
Cardinal O’Hara Lions AAAA D12 16.7
Pittston Area Patriots AAAA D2 16.7
Troy Area Trojans AA D4 16.7
Hatboro-Horsham Hatters AAAAAA D1 16.6
Millersburg Indians A D3 16.6
Upper Perkiomen Indians AAAAA D1 16.5
Mercersburg Academy Blue Storm AA Non-PIAA 16.5
Boyertown Bears AAAAAA D1 16.4
Lower Dauphin Falcons AAAAA D3 16.4
Pottstown Area Trojans AAAA D1 16.4
Phoenixville Phantoms AAAAA D1 16.3
Fairfield Knights A D3 16.1
South Western Mustangs AAAAA D3 16.0
Bonner-Prendie Friars AAAA D12 15.8
Reading Knights AAAAAA D3 15.6
Marian Catholic Colts A D11 15.4
Wyalusing Area Rams AA D4 15.2
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AAA D2 15.0
Academy of Palumbo Griffins AAAAA D12 14.8
Jules E. Mastbaum Panthers AAAAA D12 14.7
Wissahickon Trojans AAAAA D1 14.7
Northern Lebanon Vikings AAA D3 14.6
Overbrook Panthers AAAA D12 14.6
Mifflinburg Wildcats AAA D4 14.3
Octorara Area Braves AAAA D3 14.3
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAAA D12 14.2
Pen Argyl Green Knights AAA D11 14.0
Garden Spot Spartans AAAAA D3 13.9
Penncrest Lions AAAAA D1 13.8
Bucktail Bucks A D4 13.7
William Allen Canaries AAAAAA D11 13.6
Biglerville Canners AAA D3 13.4
Hanover Area Hawkeyes AAA D2 13.4
Catasauqua Rough Riders AA D11 13.3
Philadelphia Central Lancers AAAAAA D12 13.3
Hershey Trojans AAAAA D3 13.0
George School Cougars AAA Non-PIAA 13.0
William Tennent Panthers AAAAAA D1 12.8
East Stroudsburg North Timberwolves AAAAA D11 12.7
Scranton Knights AAAAAA D2 12.6
West Philadelphia Speedboys AAAAA D12 12.5
Milton Area Black Panthers AAA D4 12.4
Council Rock North Indians AAAAAA D1 12.3
Camp Hill Lions AA D3 12.0
Conestoga Pioneers AAAAAA D1 11.9
Muhlenberg Muhls AAAAA D3 11.5
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAAA D2 11.5
Abington Heights Comets AAAA D2 11.4
Warrior Run Defenders AAA D4 11.4
Montrose Area Meteors AAAA D2 11.1
Roman Catholic Cahillites AAAAAA D12 11.1
J.P. McCaskey Red Tornado AAAAAA D3 11.0
Penn Manor Comets AAAAAA D3 10.6
Mechanicsburg Wildcats AAAAA D3 10.5
Norristown Eagles AAAAAA D1 10.5
Mid Valley Spartans AA D2 10.2
Pleasant Valley Bears AAAAAA D11 10.2
Glen Mills Battlin Bulls AAAA D1 9.8
Hughesville Spartans AA D4 9.8
Cowanesque Valley Indians AAA D4 9.7
South Philadelphia Rams AAAAAA D12 9.6
Holy Cross Crusaders A D2 9.4
Trinity Shamrocks AA D3 9.3
Lower Moreland Lions AAAA D1 9.0
Bensalem Owls AAAAAA D1 8.6
Olney Charter Trojans AAAAAA D12 8.5
Panther Valley Panthers AA D11 8.4
Frankford Pioneers AAAAA D12 7.6
West Chester Henderson Warriors AAAAA D1 7.6
Pequea Valley Braves AA D3 7.5
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 7.5
Methacton Warriors AAAAAA D1 7.2
Shikellamy Braves AAAA D4 6.8
Red Land Patriots AAAAA D3 6.2
York County School of Technology Spartans AAAAAA D3 5.7
Holy Redeemer Royals AAA D2 5.2
Thomas Edison Owls AAAAA D12 4.7
Kipp-DuBois Collegiate Academy Lions AAA D12 4.6
Valley Forge Military Academy Trojans A D1 4.5
Harriton Fighting Rams AAAAA D1 4.4
Prep Charter Huskies AAA D12 2.8
Samuel S. Fels Panthers AAAAAA D12 1.5
Kutztown Cougars AAA D3 1.2

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David