2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2016 District 12 High School Football Schedules

Written by: on Thursday, June 23rd, 2016. Follow David Mika on Twitter.

 

2016-08-20

Delaware Valley Charter @ Nazareth Area 09:00 AM

Benjamin Franklin @ Northeast 10:00 AM  Notes: at NE Supersite

Conwell Egan Catholic @ Mastery North Charter 10:00 AM  Notes: at NW Super Site

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Harriton 10:00 AM

Downingtown West @ LaSalle College HS 10:00 AM

Imhotep Charter School @ Saint Joseph’s Prep 10:00 AM

John Bartram @ Northeast 10:00 AM  Notes: at NE Supersite

Martin Luther King @ Father Judge 10:00 AM

Morrisville @ Bishop McDevitt 10:00 AM

Overbrook @ Valley Forge Military Academy 10:00 AM

Pennsbury @ Archbishop Wood 10:00 AM  Notes: at William Tennent

Philadelphia Central @ Abraham Lincoln 10:00 AM

Roxborough @ Abraham Lincoln 10:00 AM

Simon Gratz @ Council Rock South 10:00 AM

Strawberry Mansion @ Olney Charter 10:00 AM

Frankford @ Glen Mills 10:30 AM

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ Neumann-Goretti 11:00 AM  Notes: at 26th and Moore

Lansdale Catholic @ Upper Moreland 06:00 PM

 

2016-08-22

West Philadelphia @ South Philadelphia 10:00 AM

George Washington @ Academy of Palumbo 01:00 PM  Notes: at SP Super Site

 

2016-08-26

Academy of Palumbo @ Olney Charter 10:00 AM

Jules E. Mastbaum @ South Philadelphia 10:00 AM  Notes: at SP Super Site

Northeast @ William Penn Charter 10:00 AM

Overbrook @ John Bartram 10:00 AM  Notes: at SP Super Site

Samuel S. Fels @ Kensington 10:00 AM  Notes: at Simon Gratz

Saint Joseph’s Prep @ St. Joseph Regional (NJ) 11:00 AM

New Hope Solebury @ School of the Future 03:00 PM

Lansdale Catholic @ Episcopal Academy 05:00 PM

West Philadelphia @ Benjamin Franklin 06:00 PM  Notes: at Simon Gratz

Neumann-Goretti @ Delaware Valley Charter 06:30 PM

Archbishop Carroll @ Marple-Newtown 07:00 PM

Archbishop Ryan @ Quakertown Community 07:00 PM

Archbishop Wood @ Wayne (OH) 07:00 PM

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ Harriton 07:00 PM

Conwell Egan Catholic @ Wissahickon 07:00 PM

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Cardinal O’Hara 07:00 PM

Father Judge @ Council Rock South 07:00 PM

Frankford @ Pennsbury 07:00 PM

Martin Luther King @ Wissahickon 07:00 PM

Roman Catholic @ Neshaminy 07:00 PM

Simon Gratz @ Coatesville 07:00 PM

Upper Darby @ Bonner-Prendie 07:00 PM

West Catholic @ Pottsgrove 07:00 PM

LaSalle College HS @ North Penn 07:30 PM

 

2016-08-27

Roxborough @ Philadelphia Central 10:00 AM

Strawberry Mansion @ Jenkintown 10:00 AM

Mastery North Charter @ Springside Chestnut Hill Academy 11:00 AM

National Christian (MD) @ Imhotep Charter School 02:00 PM  Notes: at NW Super Site

Abraham Lincoln @ Bishop McDevitt 07:00 PM  Notes: at Cheltenham

Kipp-DuBois Collegiate Academy @ Delaware County Christian School 07:00 PM

 

2016-09-01

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ School of the Future 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

 

2016-09-02

Springside Chestnut Hill Academy @ George Washington 12:00 PM

Overbrook @ Penn Wood 01:00 PM

Samuel S. Fels @ Roxborough 01:00 PM

Kipp-DuBois Collegiate Academy @ Dobbins Randolph Vo-Tech 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers

Thomas Edison @ Olney Charter 03:00 PM

Archbishop Carroll @ Conwell Egan Catholic 05:00 PM

Saint Joseph’s Prep @ Oaks Christian (CA) 05:00 PM  Notes: at Mission Viejo (CA)

Trenton Central (NJ) @ Academy of Palumbo 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

John Bartram @ Simon Gratz 06:30 PM

South Philadelphia @ Abraham Lincoln 06:30 PM

Bergen Catholic (NJ) @ Archbishop Wood 07:00 PM  Notes: at William Tennent

Bishop McDevitt @ Cheltenham 07:00 PM

Frankford @ Perkiomen Valley 07:00 PM

Kensington @ Bristol 07:00 PM

LaSalle College HS @ Pennsbury 07:00 PM

Martin Luther King @ Upper Merion 07:00 PM

Strawberry Mansion @ Morrisville 07:00 PM

 

2016-09-03

William Penn Charter @ Lansdale Catholic 10:00 AM  Notes: at Ocean City, NJ

West Catholic @ Roman Catholic 11:30 AM  Notes: at Wildwood, NJ

Jules E. Mastbaum @ Cardinal O’Hara 12:00 PM

Royal Ontario Prep @ Northeast 12:00 PM  Notes: at NE Supersite

Berks Catholic @ Mastery North Charter 01:00 PM

Archbishop Ryan @ Bonner-Prendie 03:00 PM  Notes: at Upper Darby

Columbia @ Neumann-Goretti 04:00 PM  Notes: Maxwell Field in Wildwood, NJ

Haverford School @ Delaware Valley Charter 06:30 PM

Imhotep Charter School @ Benjamin Franklin 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Germantown Academy @ Father Judge 07:00 PM  Notes: at Northeast

 

2016-09-08

Olney Charter @ Boys Latin of Philadelphia Charter School 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Strawberry Mansion @ Kipp-DuBois Collegiate Academy 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

 

2016-09-09

Bensalem @ Abraham Lincoln 03:00 PM

Jules E. Mastbaum @ John Bartram 03:00 PM  Notes: at SP Super Site

Kensington @ Roxborough 03:00 PM

Martin Luther King @ Philadelphia Central 03:00 PM

Samuel S. Fels @ Dobbins Randolph Vo-Tech 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers

South Philadelphia @ George Washington 03:00 PM

Bishop McDevitt @ Thomas Edison 03:45 PM

Northeast @ Imhotep Charter School 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

School of the Future @ Academy of Palumbo 06:30 PM  Notes: at SP Super Site

West Philadelphia @ Simon Gratz 06:30 PM

Academy Park @ Bonner-Prendie 07:00 PM

Conwell Egan Catholic @ Episcopal Academy 07:00 PM

LaSalle College HS @ Malvern Prep 07:00 PM

Neumann-Goretti @ Interboro 07:00 PM

Prep Charter @ Frankford 07:00 PM  Notes: TBA

Haverford School @ West Catholic 07:30 PM  Notes: at Widener

 

2016-09-10

Cardinal O’Hara @ Chester 10:30 AM

Archbishop Carroll @ Penn Wood 01:00 PM

Delaware Valley Charter @ Aquinas Institute (NY) 01:00 PM

Lansdale Catholic @ Archbishop Ryan 01:00 PM  Notes: at Washington

Don Bosco Prep (NJ) @ Saint Joseph’s Prep 06:00 PM

William Penn Charter @ Mastery North Charter 06:00 PM  Notes: at NW Super Site

Overbrook @ Benjamin Franklin 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Roman Catholic @ Downingtown East 07:00 PM

 

2016-09-15

John Bartram @ Dobbins Randolph Vo-Tech 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers

Jules E. Mastbaum @ Boys Latin of Philadelphia Charter School 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Samuel S. Fels @ Strawberry Mansion 06:00 PM  Notes: at NE Supersite

Thomas Edison @ Kensington 06:30 PM

 

2016-09-16

Abraham Lincoln @ Olney Charter 03:00 PM

Academy of Palumbo @ Kipp-DuBois Collegiate Academy 03:00 PM  Notes: at SP Super Site

Martin Luther King @ George Washington 03:00 PM

School of the Future @ Roxborough 03:00 PM

Delaware Valley Charter @ Northeast 06:30 PM

Frankford @ Simon Gratz 06:30 PM

Mastery North Charter @ South Philadelphia 06:30 PM  Notes: at SP Super Site

Bishop McDevitt @ Cardinal O’Hara 07:00 PM

LaSalle College HS @ Archbishop Carroll 07:00 PM

Saint Joseph’s Prep @ Archbishop Wood 07:00 PM  Notes: at William Tennent

West Catholic @ Conwell Egan Catholic 07:00 PM  Notes: at Truman

 

2016-09-17

Roman Catholic @ Springside Chestnut Hill Academy 01:00 PM

Philadelphia Central @ Benjamin Franklin 03:00 PM  Notes: at Simon Gratz

Germantown Academy @ Neumann-Goretti 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Chester @ Overbrook 06:30 PM

Prep Charter @ Imhotep Charter School 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

Bonner-Prendie @ Lansdale Catholic 07:00 PM  Notes: at Wissahickon

Father Judge @ Archbishop Ryan 07:00 PM  Notes: at Northeast

 

2016-09-22

Samuel S. Fels @ Abraham Lincoln 03:00 PM

John Bartram @ Academy of Palumbo 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

School of the Future @ Kensington 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

West Philadelphia @ Delaware Valley Charter 06:30 PM

 

2016-09-23

Benjamin Franklin @ George Washington 03:00 PM

Jules E. Mastbaum @ Olney Charter 03:00 PM

Kipp-DuBois Collegiate Academy @ Roxborough 03:00 PM

Philadelphia Central @ Frankford 03:00 PM

Strawberry Mansion @ Thomas Edison 03:00 PM

Martin Luther King @ South Philadelphia 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Boys Latin of Philadelphia Charter School 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Prep Charter @ Northeast 06:30 PM  Notes: at NE Supersite

Simon Gratz @ Imhotep Charter School 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

Archbishop Carroll @ Saint Joseph’s Prep 07:00 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh

Bonner-Prendie @ Cardinal O’Hara 07:00 PM

Iowa @ Edward Bok Vo-Tech 07:00 PM

Lansdale Catholic @ West Catholic 07:00 PM  Notes: at Widener

Roman Catholic @ Archbishop Wood 07:00 PM

 

2016-09-24

Springside Chestnut Hill Academy @ Father Judge 01:00 PM

Overbrook @ Mastery North Charter 06:00 PM  Notes: at NW Super Site

LaSalle College HS @ Archbishop Ryan 07:00 PM

Neumann-Goretti @ Bishop McDevitt 07:00 PM  Notes: at Cheltenham

Schuylkill Valley @ Conwell Egan Catholic 07:00 PM

 

2016-09-29

Abraham Lincoln @ Jules E. Mastbaum 03:00 PM  Notes: at NE Supersite

John Bartram @ Samuel S. Fels 06:30 PM  Notes: at NE Supersite

Kipp-DuBois Collegiate Academy @ Kensington 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

 

2016-09-30

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ Roxborough 03:00 PM

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Olney Charter 03:00 PM

Thomas Edison @ School of the Future 03:00 PM  Notes: at Thomas Edison

Benjamin Franklin @ South Philadelphia 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Frankford @ West Philadelphia 06:00 PM

Academy of Palumbo @ Strawberry Mansion 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Mastery North Charter @ Martin Luther King 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

Simon Gratz @ Northeast 06:30 PM  Notes: at NE Supersite

Imhotep Charter School @ Malvern Prep 07:00 PM

Neumann-Goretti @ West Catholic 07:00 PM  Notes: at Widener

Roman Catholic @ Archbishop Carroll 07:00 PM

 

2016-10-01

Archbishop Wood @ Archbishop Ryan 01:00 PM  Notes: at Washington

Bishop McDevitt @ Bonner-Prendie 03:00 PM  Notes: at Upper Darby

Philadelphia Central @ Overbrook 03:00 PM  Notes: at Simon Gratz

Delaware Valley Charter @ Prep Charter 06:30 PM

Conwell Egan Catholic @ Lansdale Catholic 07:00 PM  Notes: at Wissahickon

LaSalle College HS @ Father Judge 07:00 PM

 

2016-10-06

Kipp-DuBois Collegiate Academy @ School of the Future 03:00 PM  Notes: at West Philadelphia

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Jules E. Mastbaum 06:00 PM  Notes: at NE Supersite

 

2016-10-07

Academy of Palumbo @ Thomas Edison 03:00 PM

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ Samuel S. Fels 03:00 PM

George Washington @ Overbrook 03:00 PM  Notes: at Simon Gratz

John Bartram @ Abraham Lincoln 03:00 PM

Kensington @ South Philadelphia 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Benjamin Franklin @ Martin Luther King 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

Olney Charter @ Northeast 06:30 PM  Notes: at NE Supersite

Roxborough @ Strawberry Mansion 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Archbishop Ryan @ Archbishop Carroll 07:00 PM

Lansdale Catholic @ Cardinal O’Hara 07:00 PM

Saint Joseph’s Prep @ Roman Catholic 07:00 PM  Notes: at Conshy A Field

 

2016-10-08

Archbishop Wood @ Father Judge 01:00 PM  Notes: at Northeast

Philadelphia Central @ Mastery North Charter 03:00 PM  Notes: at NW Super Site

Bonner-Prendie @ Neumann-Goretti 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Frankford @ Delaware Valley Charter 06:30 PM

Conwell Egan Catholic @ Bishop McDevitt 07:00 PM  Notes: at Cheltenham

 

2016-10-13

Abraham Lincoln @ Dobbins Randolph Vo-Tech 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers

Olney Charter @ Samuel S. Fels 06:00 PM  Notes: at NE Supersite

Kensington @ Strawberry Mansion 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

 

2016-10-14

George Washington @ Philadelphia Central 03:00 PM

Roxborough @ Academy of Palumbo 03:00 PM  Notes: at SP Super Site

South Philadelphia @ Overbrook 03:00 PM

Thomas Edison @ Kipp-DuBois Collegiate Academy 03:00 PM  Notes: TBA

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ John Bartram 06:30 PM  Notes: at SP Super Site

Delaware Valley Charter @ Simon Gratz 06:30 PM

Jules E. Mastbaum @ Martin Luther King 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

Northeast @ West Philadelphia 06:30 PM

Archbishop Carroll @ Archbishop Wood 07:00 PM  Notes: at William Tennent

Cardinal O’Hara @ Conwell Egan Catholic 07:00 PM  Notes: at Truman

Father Judge @ Saint Joseph’s Prep 07:00 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh

 

2016-10-15

Imhotep Charter School @ Frankford 12:00 PM

Wilmington Friends (DE) @ Bishop McDevitt 01:00 PM  Notes: at Cheltenham

West Catholic @ Bonner-Prendie 03:00 PM  Notes: at Upper Darby

Neumann-Goretti @ Lansdale Catholic 05:00 PM  Notes: at Wissahickon

Mastery North Charter @ Benjamin Franklin 06:30 PM

Prep Charter @ Archbishop Ryan 07:00 PM  Notes: TBA

Roman Catholic @ LaSalle College HS 07:00 PM  Notes: Homecoming

 

2016-10-20

Olney Charter @ John Bartram 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

 

2016-10-21

Boys Latin of Philadelphia Charter School @ Abraham Lincoln 03:00 PM

Northeast @ Frankford 03:00 PM

Roxborough @ Thomas Edison 03:00 PM

South Philadelphia @ Philadelphia Central 03:00 PM

Strawberry Mansion @ School of the Future 03:00 PM  Notes: at 29th and Chalmers

Kensington @ Academy of Palumbo 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Samuel S. Fels @ Jules E. Mastbaum 06:00 PM  Notes: at NE Supersite

Dobbins Randolph Vo-Tech @ Simon Gratz 06:30 PM  Notes: at Simon Gratz

Overbrook @ Martin Luther King 06:30 PM  Notes: at NW Super Site

West Philadelphia @ Prep Charter 06:30 PM  Notes: at SP Super Site

Archbishop Ryan @ Roman Catholic 07:00 PM

Bishop McDevitt @ West Catholic 07:00 PM  Notes: at Widener

Bonner-Prendie @ Conwell Egan Catholic 07:00 PM  Notes: at Truman

Lansdale Catholic @ Haverford High 07:00 PM

 

2016-10-22

Upper Darby @ Archbishop Wood 01:00 PM  Notes: at William Tennent

Saint Joseph’s Prep @ LaSalle College HS 02:00 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh

George Washington @ Mastery North Charter 03:00 PM  Notes: at NW Super Site

Cardinal O’Hara @ Neumann-Goretti 06:00 PM  Notes: at SP Super Site

Imhotep Charter School @ Delaware Valley Charter 06:30 PM

Archbishop Carroll @ Father Judge 07:00 PM  Notes: at Northeast

 

2016-10-28

Bonner-Prendie @ Archbishop Carroll 07:00 PM

Father Judge @ Roman Catholic 07:00 PM  Notes: at Conshy A Field

West Catholic @ Cardinal O’Hara 07:00 PM

Archbishop Ryan @ Saint Joseph’s Prep 07:30 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh

 

2016-10-29

Conwell Egan Catholic @ Neumann-Goretti 01:00 PM  Notes: at SP Super Site

Archbishop Wood @ LaSalle College HS 07:00 PM  Notes: at Plymouth-Whitemarsh Senior Night

Lansdale Catholic @ Bishop McDevitt 07:00 PM  Notes: at Cheltenham

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David