Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2015 Week 3 All Classes Total Points Scored

Written by: on Monday, September 21st, 2015. Follow David Mika on Twitter.

 
Team Class District Points
Camp Hill Lions A D3 168
Archbishop Wood Vikings AAA D12 155
Southern Columbia Tigers AA D4 154
Wellsboro Hornets A D4 152
Perkiomen Valley Vikings AAAA D1 150
Newport Buffaloes AA D3 148
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AA D2 146
Hughesville Spartans AA D4 142
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAA D11 142
Cedar Cliff Colts AAAA D3 141
Stroudsburg Mounties AAAA D11 139
Spring-Ford Rams AAAA D1 139
Northern Lebanon Vikings AAA D3 139
Greencastle-Antrim Blue Devils AAA D3 139
Upper Dublin Cardinals AAAA D1 135
Wyoming Valley West Spartans AAAA D2 134
Easton Area Red Rovers AAAA D11 134
Solanco Golden Mules AAA D3 132
Notre Dame Crusaders AA D11 131
Imhotep Charter School Panthers AAA D12 130
Haverford School Fords AAA Non-PIAA 130
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAA D11 130
William Tennent Panthers AAAA D1 129
Exeter Township Eagles AAAA D3 128
Williamsport Millionaires AAAA D4 125
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 125
Old Forge Blue Devils A D2 124
Montoursville Warriors AA D4 124
Garden Spot Spartans AAA D3 124
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 123
Berks Catholic Saints AA D3 123
Wyomissing Area Spartans AA D3 122
North Penn Panthers A D4 122
George School Cougars AAAA Non-PIAA 122
Bishop McDevitt Crusaders AAA D3 122
Quakertown Community Panthers AAAA D1 121
Fleetwood Tigers AAA D3 121
Academy Park Knights AAA D1 119
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 117
Conrad Weiser Scouts AAA D3 117
Carlisle Thundering Herd AAAA D3 117
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 117
Southern Lehigh Spartans AAA D11 116
Saucon Valley Panthers AAA D11 116
Trinity Shamrocks AA D3 115
Lansdale Catholic Crusaders AA D12 115
Tri-Valley Bulldogs A D11 114
Parkland Trojans AAAA D11 114
Lehighton Indians AAA D11 114
Nazareth Area Blue Eagles AAAA D11 113
Delaware County Christian School Knights A D1 111
Bethlehem Freedom Patriots AAAA D11 111
Central Bucks East Patriots AAAA D1 110
Lower Dauphin Falcons AAAA D3 108
Waynesboro Indians AAAA D3 107
Lake-Lehman Black Knights AA D2 107
Coatesville Red Raiders AAAA D1 107
Wyalusing Area Rams AA D4 106
Whitehall Zephyrs AAAA D11 106
North Pocono Trojans AAA D2 106
Neshaminy Redskins AAAA D1 105
Red Land Patriots AAA D3 104
Downingtown West Whippets AAAA D1 103
Blue Mountain Eagles AAA D11 103
South Williamsport Mounties A D4 102
Marian Catholic Colts A D11 102
Harrisburg Cougars AAAA D3 102
Northeastern Bobcats AAA D3 101
Jenkintown Drakes A D1 101
Downingtown East Cougars AAAA D1 100
Pennridge Rams AAAA D1 99
Dover Area Eagles AAA D3 98
Troy Area Trojans AA D4 97
Selinsgrove Seals AAA D4 97
Norristown Eagles AAAA D1 97
Annville-Cleona Dutchmen AA D3 97
West Philadelphia Speedboys AAA D12 96
Northern Polar Bears AAA D3 96
Loyalsock Township Lancers AA D4 96
Frankford Pioneers AAAA D12 96
Central Bucks South Titans AAAA D1 96
Northwestern Lehigh Tigers AA D11 95
Lampeter-Strasburg Pioneers AAA D3 95
Cumberland Valley Eagles AAAA D3 95
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 93
Marple-Newtown Tigers AAA D1 93
Hempfield Black Knights AAAA D3 93
Central Dauphin Rams AAAA D3 93
Red Lion Area Lions AAAA D3 92
Simon Gratz Bulldogs AAAA D12 91
Council Rock North Indians AAAA D1 91
Athens Wildcats AA D4 91
Allentown Central Catholic Vikings AAA D11 91
South Philadelphia Rams AAAA D12 90
Radnor Red Raiders AAA D1 90
Great Valley Patriots AAA D1 90
West Chester East Vikings AAAA D1 89
New Hope Solebury Lions AA D1 89
Palmyra Cougars AAA D3 88
Cocalico Eagles AAA D3 88
Susquehanna Township Indians AAA D3 87
Hanover Nighthawks AA D3 87
Boiling Springs Bubblers AA D3 87
Pottsgrove Falcons AAA D1 86
Episcopal Academy Churchmen AA Non-PIAA 86
Sayre Redskins A D4 85
Jersey Shore Bulldogs AAA D4 85
East Pennsboro Panthers AAA D3 85
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAA D2 84
Salisbury Township Falcons AA D11 84
Morrisville Bulldogs A D1 84
Wallenpaupack Buckhorns AAA D2 82
Nanticoke Trojans AA D2 82
Muncy Indians A D4 81
Milton Area Black Panthers AAA D4 81
Manheim Central Barons AAA D3 81
Hanover Area Hawkeyes AA D2 81
Garnet Valley Jaguars AAAA D1 81
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AA D2 80
Reading Knights AAAA D3 80
Avon Grove Red Devils AAAA D1 80
Northeast Vikings AAAA D12 79
Kennett Blue Demons AAAA D1 79
Halifax Wildcats A D3 79
Owen J. Roberts Wildcats AAAA D1 78
East Stroudsburg North Timberwolves AAA D11 78
Conestoga Valley Buckskins AAAA D3 78
Unionville Indians AAAA D1 77
Shamokin Indians AAA D4 76
North Penn Knights AAAA D1 76
Manheim Township Blue Streaks AAAA D3 76
Lewisburg Green Dragons AA D4 76
Kennard-Dale Rams AAA D3 76
Biglerville Canners AA D3 76
Archbishop Ryan Raiders AAA D12 76
Upper Moreland Golden Bears AAA D1 75
Schuylkill Haven Hurricanes A D11 75
Chichester Eagles AAA D1 75
Phoenixville Phantoms AAA D1 74
Olney Trojans AAAA D12 74
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 74
Council Rock South Golden Hawks AAAA D1 74
Valley View Cougars AAA D2 73
Towanda Black Knights AA D4 73
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAA D1 73
Northern Lehigh Bulldogs AA D11 73
Nativity BVM Green Wave A D11 73
Mahanoy Area Golden Bears A D11 73
Haverford High Fords AAAA D1 73
Governor Mifflin Mustangs AAAA D3 73
Daniel Boone Blazers AAA D3 73
Big Spring Bulldogs AAA D3 73
West Catholic Burrs AA D12 72
Wilson West Lawn Bulldogs AAAA D3 71
West Scranton Invaders AAA D2 71
Palisades Pirates AA D11 71
Malvern Prep Friars AAA Non-PIAA 71
Dallastown Wildcats AAAA D3 71
Abington Galloping Ghosts AAAA D1 71
West Chester Rustin Golden Knights AAAA D1 70
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAA D12 70
Pequea Valley Braves AA D3 70
Neumann-Goretti Saints AA D12 70
Montrose Area Meteors AA D2 70
East Stroudsburg South Cavaliers AAAA D11 70
Conestoga Pioneers AAAA D1 70
Catasauqua Rough Riders AA D11 70
South Western Mustangs AAAA D3 69
Shippensburg Area Greyhounds AAA D3 69
Lower Merion Aces AAAA D1 69
Hamburg Hawks AA D3 69
Milton Hershey Spartans AAA D3 68
Hatboro-Horsham Hatters AAAA D1 68
Crestwood Comets AAA D2 68
Col-Mont Vo-Tech Rams AAA D4 68
Cedar Crest Falcons AAAA D3 68
Berwick Area Bulldogs AAA D2 68
Delone Catholic Squires A D3 67
Bloomsburg Panthers A D4 67
Lakeland Chiefs AA D2 66
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 65
Ridley Green Raiders AAAA D1 65
Souderton Area Indians AAAA D1 64
Pottstown Area Trojans AAA D1 63
Pleasant Valley Bears AAAA D11 63
Emmaus Hornets AAAA D11 63
Central Dauphin East Panthers AAAA D3 62
Upper Darby Royals AAAA D1 61
Susquehanna Community Sabers A D2 61
Boyertown Bears AAAA D1 61
York Suburban Trojans AAA D3 60
Warwick Warriors AAAA D3 60
Twin Valley Raiders AAA D3 60
Springfield-Delco Cougars AAA D1 60
Mechanicsburg Wildcats AAA D3 60
Bishop Shanahan Eagles AAA D1 60
York County School of Technology Spartans AAAA D3 59
Susquehannock Warriors AAA D3 59
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 59
Bishop McDevitt Lancers A D12 59
Tamaqua Area Blue Raiders AA D11 58
Danville Ironmen AA D4 58
Hershey Trojans AAA D3 57
East Juniata Tigers AAA D4 57
Bristol Warriors AA D1 57
Millersburg Indians A D3 56
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 56
Harry S. Truman Tigers AAAA D1 56
George Washington Eagles AAAA D12 56
Delaware Valley Charter Warriors AA D12 56
Prep Charter Huskies AA D12 55
Interboro Bucaneers AAA D1 55
Dunmore Bucks AA D2 55
Abington Heights Comets AAA D2 55
Pennsbury Falcons AAAA D1 54
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 54
Lebanon Cedars AAAA D3 54
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 54
Columbia Crimson Tide A D3 54
Carbondale Area Chargers AA D2 54
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAA D12 54
North Schuylkill Spartans AA D11 53
Father Judge Crusaders AAAA D12 53
Wyoming Area Warriors AAA D2 51
Strawberry Mansion Knights AA D12 51
Shikellamy Braves AAA D4 51
Northwest Area Rangers AA D2 51
New Oxford Colonials AAA D3 51
Louis E. Dieruff Huskies AAAA D11 51
Central York Panthers AAAA D3 51
Upper Merion Vikings AAA D1 50
Scranton Knights AAAA D2 50
LaSalle College HS Explorers AAAA D12 50
Kiski School Cougars AA Non-PIAA 50
Chambersburg Trojans AAAA D3 50
Springfield-Montco Spartans AA D1 49
Riverside Vikings AA D2 49
ELCO Raiders AAA D3 49
Eastern York Golden Knights AAA D3 49
Honesdale Hornets AAA D2 48
Delaware Valley Warriors AAAA D2 48
Octorara Area Braves AAA D1 47
Cowanesque Valley Indians AA D4 47
Roxborough Indians AAAA D12 46
Penn Wood Patriots AAAA D1 46
Mifflinburg Wildcats AA D4 45
Overbrook Panthers AAA D12 44
Kipp-DuBois Collegiate Academy A D12 44
J.P. McCaskey Red Tornado AAAA D3 44
Upper Perkiomen Indians AAA D1 43
Glen Mills Battlin Bulls AAA D1 43
West York Bulldogs AAA D3 42
West Perry Mustangs AAA D3 42
Northampton Konkrete Kids AAAA D11 42
Jules E. Mastbaum Panthers AAA D12 42
Holy Cross Crusaders A D2 42
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAA D12 42
Wilson Area Warriors AA D11 41
Upper Dauphin Trojans A D3 41
Fairfield Knights A D3 41
Academy of the New Church Lions AAA Non-PIAA 41
Warrior Run Defenders AA D4 40
Roman Catholic Cahillites AAAA D12 40
Philadelphia Central Lancers AAAA D12 40
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 40
Martin Luther King Golden Cougars AAAA D12 40
Canton Area Warriors A D4 40
Tunkhannock Tigers AAA D2 39
Spring Grove Rockets AAA D3 39
Cheltenham Panthers AAAA D1 39
York Catholic Fighting Irish A D3 38
Bermudian Springs Eagles AA D3 37
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 35
Holy Redeemer Royals AA D2 35
Chester Clippers AAAA D1 35
Western Wayne Wildcats AA D2 34
Pocono Mountain East Cardinals AAAA D11 34
Minersville Area Battlin’ Miners A D11 34
Line Mountain Eagles A D4 34
Gettysburg Warriors AAA D3 34
Calvary Christian Academy Cougars A D1 34
Williams Valley Vikings A D11 33
Pocono Mountain West Panthers AAAA D11 33
Methacton Warriors AAAA D1 33
Bucktail Bucks A D4 33
Sun Valley Vanguards AAA D1 32
School of the Future AAA D12 32
Susquenita Blackhawks AA D3 31
Hazleton Area Cougars AAAA D2 31
Schuylkill Valley Panthers AA D3 30
Conwell Egan Catholic Eagles AA D12 30
Bonner-Prendie Friars AAA D12 30
Academy of Palumbo AA D12 30
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 29
Central Bucks West Bucks AAAA D1 28
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 27
Wissahickon Trojans AAAA D1 27
Penn Manor Comets AAAA D3 27
Pen Argyl Green Knights AA D11 27
Oxford Area Hornets AAAA D1 27
Mid-Valley Spartans AA D2 27
Lackawanna Trail Lions A D2 27
Harriton Fighting Rams AAA D1 27
Dallas Mountaineers AAA D2 27
Central Columbia Blue Jays AA D4 27
Muhlenberg Muhls AAA D3 26
Littlestown Thunderbolts AA D3 26
Donegal Indians AAA D3 26
Cardinal O’Hara Lions AAA D12 26
William Allen Canaries AAAA D11 25
Panther Valley Panthers AA D11 25
Montgomery Red Raiders A D4 25
Mastery North Charter Pumas AAA D12 25
Elizabethtown Area Bears AAAA D3 25
Penncrest Lions AAA D1 24
West Chester Henderson Warriors AAAA D1 21
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 21
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 21
Mercersburg Academy Blue Storm AAA Non-PIAA 21
Thomas Edison Owls AAAA D12 20
Pottsville Area Crimson Tide AAA D11 20
Pittston Area Patriots AAA D2 20
Ephrata Mountaineers AAAA D3 20
Bensalem Owls AAAA D1 20
Archbishop Carroll Patriots AAA D12 19
Hill School Blues AAA Non-PIAA 15
Strath Haven Panthers AAA D1 13
Kutztown Cougars AAA D3 13
William Penn (3) Bearcats AAAA D3 12
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAA D12 8
Bangor Slaters AAA D11 7
Lower Moreland Lions AA D1 6
Kensington AAAA D12 6
James Buchanan Rockets AAA D3 6
Pine Grove Area Cardinals AA D11 3
Samuel S. Fels Panthers AAAA D12 0

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player