Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2015 Week 3 All Classes Total Points Allowed

Written by: on Wednesday, September 23rd, 2015. Follow David Mika on Twitter.

 
Team Class District Points
Malvern Prep Friars AAA Non-PIAA 0
Valley View Cougars AAA D2 7
Camp Hill Lions A D3 13
Berwick Area Bulldogs AAA D2 14
Dallastown Wildcats AAAA D3 14
Boiling Springs Bubblers AA D3 16
Berks Catholic Saints AA D3 17
Pottstown Area Trojans AAA D1 17
Academy of the New Church Lions AAA Non-PIAA 19
Academy Park Knights AAA D1 19
New Hope Solebury Lions AA D1 19
Springside Chestnut Hill Academy Blue Devils AAA Non-PIAA 19
Hanover Nighthawks AA D3 20
Interboro Bucaneers AAA D1 20
Overbrook Panthers AAA D12 20
Perkiomen School Indians AAA Non-PIAA 20
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 20
Lake-Lehman Black Knights AA D2 21
Loyalsock Township Lancers AA D4 21
Marple-Newtown Tigers AAA D1 21
Dobbins Randolph Vo-Tech Mustangs AAA D12 22
Imhotep Charter School Panthers AAA D12 22
Scranton Knights AAAA D2 23
Selinsgrove Seals AAA D4 23
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AA D2 23
Wilson West Lawn Bulldogs AAAA D3 23
Harrisburg Cougars AAAA D3 24
Eastern York Golden Knights AAA D3 25
Lehighton Indians AAA D11 25
Quakertown Community Panthers AAAA D1 25
Wellsboro Hornets A D4 25
Conwell Egan Catholic Eagles AA D12 26
Wyalusing Area Rams AA D4 26
Easton Area Red Rovers AAAA D11 27
Parkland Trojans AAAA D11 27
Palmyra Cougars AAA D3 28
Reading Knights AAAA D3 28
Upper Dublin Cardinals AAAA D1 28
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 29
Hill School Blues AAA Non-PIAA 30
Northwestern Lehigh Tigers AA D11 30
Coatesville Red Raiders AAAA D1 31
Downingtown West Whippets AAAA D1 31
Upper Moreland Golden Bears AAA D1 31
Schuylkill Haven Hurricanes A D11 32
Daniel Boone Blazers AAA D3 33
Lansdale Catholic Crusaders AA D12 33
Marian Catholic Colts A D11 33
Pequea Valley Braves AA D3 33
William Tennent Panthers AAAA D1 33
Chichester Eagles AAA D1 34
Dallas Mountaineers AAA D2 34
Danville Ironmen AA D4 34
Lower Dauphin Falcons AAAA D3 34
North Pocono Trojans AAA D2 34
Solanco Golden Mules AAA D3 34
Tri-Valley Bulldogs A D11 35
Wyomissing Area Spartans AA D3 35
Episcopal Academy Churchmen AA Non-PIAA 36
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 36
Wyoming Valley West Spartans AAAA D2 36
Hempfield Black Knights AAAA D3 38
George Washington Eagles AAAA D12 39
Pennsbury Falcons AAAA D1 39
Spring-Ford Rams AAAA D1 39
Blue Mountain Eagles AAA D11 40
Manheim Central Barons AAA D3 40
Muncy Indians A D4 40
Riverside Vikings AA D2 40
West Philadelphia Speedboys AAA D12 40
Avon Grove Red Devils AAAA D1 41
Bishop Shanahan Eagles AAA D1 41
George School Cougars AAAA Non-PIAA 41
Jersey Shore Bulldogs AAA D4 41
North Penn Panthers A D4 41
Souderton Area Indians AAAA D1 41
Waynesboro Indians AAAA D3 41
Northern Lehigh Bulldogs AA D11 42
Olney Trojans AAAA D12 42
Philadelphia Central Lancers AAAA D12 42
Susquenita Blackhawks AA D3 42
Elizabethtown Area Bears AAAA D3 43
Bishop McDevitt Crusaders AAA D3 44
Kipp-DuBois Collegiate Academy A D12 44
LaSalle College HS Explorers AAAA D12 44
Exeter Township Eagles AAAA D3 45
Father Judge Crusaders AAAA D12 45
Pennridge Rams AAAA D1 45
Norristown Eagles AAAA D1 46
Northern Polar Bears AAA D3 46
South Philadelphia Rams AAAA D12 46
Cumberland Valley Eagles AAAA D3 47
Upper Merion Vikings AAA D1 47
William Penn Charter Quakers AA Non-PIAA 47
Bethlehem Freedom Patriots AAAA D11 48
East Pennsboro Panthers AAA D3 48
Germantown Academy Patriots AA Non-PIAA 48
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAA D1 48
Ridley Green Raiders AAAA D1 48
Abington Heights Comets AAA D2 49
Bishop McDevitt Lancers A D12 49
Springfield-Montco Spartans AA D1 49
West Chester Rustin Golden Knights AAAA D1 49
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAA D12 50
Central Bucks East Patriots AAAA D1 51
Conestoga Pioneers AAAA D1 51
Downingtown East Cougars AAAA D1 51
Wallenpaupack Buckhorns AAA D2 51
Central Dauphin Rams AAAA D3 52
Northeastern Bobcats AAA D3 52
Northern Lebanon Vikings AAA D3 52
Radnor Red Raiders AAA D1 52
Council Rock South Golden Hawks AAAA D1 53
Great Valley Patriots AAA D1 53
Lakeland Chiefs AA D2 53
Archbishop Carroll Patriots AAA D12 54
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAA D12 54
Chester Clippers AAAA D1 55
Lampeter-Strasburg Pioneers AAA D3 55
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 55
Dunmore Bucks AA D2 56
Lewisburg Green Dragons AA D4 56
Red Lion Area Lions AAAA D3 56
Strath Haven Panthers AAA D1 56
Allentown Central Catholic Vikings AAA D11 57
Perkiomen Valley Vikings AAAA D1 57
Tamaqua Area Blue Raiders AA D11 57
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AA D2 57
Cocalico Eagles AAA D3 58
Archbishop Wood Vikings AAA D12 59
Harry S. Truman Tigers AAAA D1 59
Mahanoy Area Golden Bears A D11 59
Saucon Valley Panthers AAA D11 59
Williamsport Millionaires AAAA D4 59
Athens Wildcats AA D4 60
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 61
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAA D12 61
Springfield-Delco Cougars AAA D1 61
Unionville Indians AAAA D1 61
West Chester Henderson Warriors AAAA D1 62
Greencastle-Antrim Blue Devils AAA D3 63
West Scranton Invaders AAA D2 63
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 64
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 65
Donegal Indians AAA D3 65
Haverford High Fords AAAA D1 65
Lower Merion Aces AAAA D1 65
Annville-Cleona Dutchmen AA D3 66
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAA D11 66
Biglerville Canners AA D3 66
Cedar Cliff Colts AAAA D3 66
Southern Columbia Tigers AA D4 67
Governor Mifflin Mustangs AAAA D3 68
Martin Luther King Golden Cougars AAAA D12 68
Garnet Valley Jaguars AAAA D1 69
Hughesville Spartans AA D4 69
Montoursville Warriors AA D4 69
New Oxford Colonials AAA D3 69
Northeast Vikings AAAA D12 69
Notre Dame Crusaders AA D11 69
South Western Mustangs AAAA D3 69
Newport Buffaloes AA D3 70
Southern Lehigh Spartans AAA D11 70
Upper Darby Royals AAAA D1 70
York Suburban Trojans AAA D3 70
Bermudian Springs Eagles AA D3 71
North Schuylkill Spartans AA D11 71
Penn Wood Patriots AAAA D1 71
Cedar Crest Falcons AAAA D3 72
East Juniata Tigers AAA D4 72
Glen Mills Battlin Bulls AAA D1 72
Line Mountain Eagles A D4 72
Schuylkill Valley Panthers AA D3 72
Academy of Palumbo AA D12 73
Big Spring Bulldogs AAA D3 73
Susquehanna Community Sabers A D2 73
Wissahickon Trojans AAAA D1 73
Delaware County Christian School Knights A D1 74
Hamburg Hawks AA D3 74
Neumann-Goretti Saints AA D12 74
Roxborough Indians AAAA D12 74
York County School of Technology Spartans AAAA D3 74
Central Dauphin East Panthers AAAA D3 75
Haverford School Fords AAA Non-PIAA 75
Morrisville Bulldogs A D1 75
Neshaminy Redskins AAAA D1 76
North Penn Knights AAAA D1 76
Old Forge Blue Devils A D2 76
Spring Grove Rockets AAA D3 76
West York Bulldogs AAA D3 76
Williams Valley Vikings A D11 76
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAA D11 77
Bristol Warriors AA D1 77
Mastery North Charter Pumas AAA D12 77
Mercersburg Academy Blue Storm AAA Non-PIAA 77
Northwest Area Rangers AA D2 77
Penncrest Lions AAA D1 77
Sun Valley Vanguards AAA D1 77
Susquehanna Township Indians AAA D3 77
Delaware Valley Warriors AAAA D2 78
J.P. McCaskey Red Tornado AAAA D3 78
Troy Area Trojans AA D4 78
Whitehall Zephyrs AAAA D11 78
Garden Spot Spartans AAA D3 79
School of the Future AAA D12 79
Shippensburg Area Greyhounds AAA D3 79
East Stroudsburg North Timberwolves AAA D11 80
ELCO Raiders AAA D3 80
Hershey Trojans AAA D3 80
Milton Hershey Spartans AAA D3 80
Shamokin Indians AAA D4 80
Simon Gratz Bulldogs AAAA D12 80
Calvary Christian Academy Cougars A D1 81
Hazleton Area Cougars AAAA D2 81
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 81
Montrose Area Meteors AA D2 81
Nanticoke Trojans AA D2 81
Pottsgrove Falcons AAA D1 81
Western Wayne Wildcats AA D2 81
Hanover Area Hawkeyes AA D2 82
Mid-Valley Spartans AA D2 82
Red Land Patriots AAA D3 82
Susquehannock Warriors AAA D3 82
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAA D2 82
Archbishop Ryan Raiders AAA D12 83
Jenkintown Drakes A D1 83
Northampton Konkrete Kids AAAA D11 83
Prep Charter Huskies AA D12 83
Bensalem Owls AAAA D1 84
Gettysburg Warriors AAA D3 85
Holy Redeemer Royals AA D2 85
Manheim Township Blue Streaks AAAA D3 85
Millersburg Indians A D3 85
Pen Argyl Green Knights AA D11 85
Lackawanna Trail Lions A D2 86
Pottsville Area Crimson Tide AAA D11 86
South Williamsport Mounties A D4 86
Kiski School Cougars AA Non-PIAA 87
Thomas Edison Owls AAAA D12 87
Warrior Run Defenders AA D4 87
Milton Area Black Panthers AAA D4 88
Frankford Pioneers AAAA D12 89
Pocono Mountain East Cardinals AAAA D11 89
Cardinal O’Hara Lions AAA D12 90
Central Bucks South Titans AAAA D1 90
Louis E. Dieruff Huskies AAAA D11 90
Panther Valley Panthers AA D11 90
Dover Area Eagles AAA D3 91
Stroudsburg Mounties AAAA D11 91
West Catholic Burrs AA D12 91
Sayre Redskins A D4 92
Bonner-Prendie Friars AAA D12 93
Salisbury Township Falcons AA D11 93
Roman Catholic Cahillites AAAA D12 94
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 94
Central Bucks West Bucks AAAA D1 95
Fairfield Knights A D3 95
Jules E. Mastbaum Panthers AAA D12 95
West Chester East Vikings AAAA D1 95
Chambersburg Trojans AAAA D3 96
Emmaus Hornets AAAA D11 96
Octorara Area Braves AAA D1 96
Catasauqua Rough Riders AA D11 97
Conrad Weiser Scouts AAA D3 97
Owen J. Roberts Wildcats AAAA D1 97
Carlisle Thundering Herd AAAA D3 99
Samuel S. Fels Panthers AAAA D12 99
Carbondale Area Chargers AA D2 101
Strawberry Mansion Knights AA D12 102
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 102
East Stroudsburg South Cavaliers AAAA D11 104
Palisades Pirates AA D11 104
York Catholic Fighting Irish A D3 104
Towanda Black Knights AA D4 105
Bangor Slaters AAA D11 106
Canton Area Warriors A D4 106
Phoenixville Phantoms AAA D1 106
Pittston Area Patriots AAA D2 106
Warwick Warriors AAAA D3 106
Bloomsburg Panthers A D4 107
Central Columbia Blue Jays AA D4 107
Crestwood Comets AAA D2 107
Halifax Wildcats A D3 107
Columbia Crimson Tide A D3 108
Harriton Fighting Rams AAA D1 108
Mechanicsburg Wildcats AAA D3 108
William Penn (3) Bearcats AAAA D3 108
Abington Galloping Ghosts AAAA D1 109
Boyertown Bears AAAA D1 109
Cheltenham Panthers AAAA D1 109
Delaware Valley Charter Warriors AA D12 109
Penn Manor Comets AAAA D3 109
Wyoming Area Warriors AAA D2 110
Lebanon Cedars AAAA D3 111
Holy Cross Crusaders A D2 112
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 112
Fleetwood Tigers AAA D3 113
Nazareth Area Blue Eagles AAAA D11 113
Delone Catholic Squires A D3 114
Littlestown Thunderbolts AA D3 114
Muhlenberg Muhls AAA D3 114
Conestoga Valley Buckskins AAAA D3 115
Kennett Blue Demons AAAA D1 115
Kutztown Cougars AAA D3 117
Central York Panthers AAAA D3 118
Trinity Shamrocks AA D3 118
Lower Moreland Lions AA D1 120
Honesdale Hornets AAA D2 121
Kennard-Dale Rams AAA D3 121
West Perry Mustangs AAA D3 121
Kensington AAAA D12 122
Nativity BVM Green Wave A D11 122
Bucktail Bucks A D4 123
Cowanesque Valley Indians AA D4 123
James Buchanan Rockets AAA D3 123
Minersville Area Battlin’ Miners A D11 123
Upper Dauphin Trojans A D3 124
Oxford Area Hornets AAAA D1 125
Council Rock North Indians AAAA D1 126
Shikellamy Braves AAA D4 126
Tunkhannock Tigers AAA D2 126
Twin Valley Raiders AAA D3 126
Col-Mont Vo-Tech Rams AAA D4 130
Mifflinburg Wildcats AA D4 131
Montgomery Red Raiders A D4 134
Pocono Mountain West Panthers AAAA D11 135
Upper Perkiomen Indians AAA D1 135
Ephrata Mountaineers AAAA D3 136
William Allen Canaries AAAA D11 136
Hatboro-Horsham Hatters AAAA D1 138
Wilson Area Warriors AA D11 138
Pleasant Valley Bears AAAA D11 142
Pine Grove Area Cardinals AA D11 144
Methacton Warriors AAAA D1 151
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 153
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 154

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player