Player Stats
Position Rankings
EPA Top 5 Players

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2015 Week 1 All Classes Total Points Allowed

Written by: on Wednesday, September 9th, 2015. Follow David Mika on Twitter.

 
Team Class District Points
Abington Heights Comets AAA D2 0
Berks Catholic Saints AA D3 0
Boiling Springs Bubblers AA D3 0
Boys Latin of Philadelphia Charter School AAA D12 0
Camp Hill Lions A D3 0
Catasauqua Rough Riders AA D11 0
Conwell Egan Catholic Eagles AA D12 0
Cumberland Valley Eagles AAAA D3 0
Daniel Boone Blazers AAA D3 0
Donegal Indians AAA D3 0
Eastern York Golden Knights AAA D3 0
Hanover Nighthawks AA D3 0
Holy Redeemer Royals AA D2 0
John Bartram Maroon Wave AAAA D12 0
Muncy Indians A D4 0
Neumann-Goretti Saints AA D12 0
Newport Buffaloes AA D3 0
Northern Lebanon Vikings AAA D3 0
Penn Wood Patriots AAAA D1 0
Pottstown Area Trojans AAA D1 0
Quakertown Community Panthers AAAA D1 0
Reading Knights AAAA D3 0
Ridley Green Raiders AAAA D1 0
Saint Joseph’s Prep Hawks AAAA D12 0
Scranton Prep Cavaliers AAA D2 0
Springfield-Montco Spartans AA D1 0
Susquenita Blackhawks AA D3 0
Valley View Cougars AAA D2 0
Downingtown West Whippets AAAA D1 3
Wilson West Lawn Bulldogs AAAA D3 3
Allentown Central Catholic Vikings AAA D11 6
Archbishop Carroll Patriots AAA D12 6
Bristol Warriors AA D1 6
Downingtown East Cougars AAAA D1 6
Exeter Township Eagles AAAA D3 6
Harrisburg Cougars AAAA D3 6
Imhotep Charter School Panthers AAA D12 6
Jersey Shore Bulldogs AAA D4 6
Lansdale Catholic Crusaders AA D12 6
Lehighton Indians AAA D11 6
New Hope Solebury Lions AA D1 6
North Penn Panthers A D4 6
North Pocono Trojans AAA D2 6
Northampton Konkrete Kids AAAA D11 6
Palmyra Cougars AAA D3 6
Pennsbury Falcons AAAA D1 6
Prep Charter Huskies AA D12 6
Solanco Golden Mules AAA D3 6
Susquehanna Community Sabers A D2 6
Wellsboro Hornets A D4 6
West Chester Henderson Warriors AAAA D1 6
Wissahickon Trojans AAAA D1 6
Avon Grove Red Devils AAAA D1 7
Big Spring Bulldogs AAA D3 7
Bishop McDevitt Crusaders AAA D3 7
Blue Mountain Eagles AAA D11 7
Cedar Crest Falcons AAAA D3 7
Cocalico Eagles AAA D3 7
Conestoga Valley Buckskins AAAA D3 7
Dallas Mountaineers AAA D2 7
Danville Ironmen AA D4 7
Lake-Lehman Black Knights AA D2 7
Loyalsock Township Lancers AA D4 7
Marian Catholic Colts A D11 7
Marple-Newtown Tigers AAA D1 7
Northeastern Bobcats AAA D3 7
Northern Lehigh Bulldogs AA D11 7
Philadelphia Central Lancers AAAA D12 7
Radnor Red Raiders AAA D1 7
Red Land Patriots AAA D3 7
Schuylkill Haven Hurricanes A D11 7
Schuylkill Valley Panthers AA D3 7
Selinsgrove Seals AAA D4 7
Shamokin Indians AAA D4 7
Upper Dublin Cardinals AAAA D1 7
Wyomissing Area Spartans AA D3 7
Hamburg Hawks AA D3 8
Jim Thorpe Area Olympians AAA D11 8
Upper Darby Royals AAAA D1 8
Springfield-Delco Cougars AAA D1 9
Pittston Area Patriots AAA D2 10
Athens Wildcats AA D4 12
Bucktail Bucks A D4 12
Central Dauphin Rams AAAA D3 12
LaSalle College HS Explorers AAAA D12 12
Central Dauphin East Panthers AAAA D3 13
Council Rock South Golden Hawks AAAA D1 13
Delaware County Christian School Knights A D1 13
Easton Area Red Rovers AAAA D11 13
Elizabethtown Area Bears AAAA D3 13
Garden Spot Spartans AAA D3 13
Norristown Eagles AAAA D1 13
Parkland Trojans AAAA D11 13
Scranton Knights AAAA D2 13
South Western Mustangs AAAA D3 13
Unionville Indians AAAA D1 13
Berwick Area Bulldogs AAA D2 14
Bethlehem Freedom Patriots AAAA D11 14
Central Bucks East Patriots AAAA D1 14
Central Bucks South Titans AAAA D1 14
Chester Clippers AAAA D1 14
Coatesville Red Raiders AAAA D1 14
Conestoga Pioneers AAAA D1 14
Dallastown Wildcats AAAA D3 14
Father Judge Crusaders AAAA D12 14
Governor Mifflin Mustangs AAAA D3 14
Harry S. Truman Tigers AAAA D1 14
Interboro Bucaneers AAA D1 14
Lakeland Chiefs AA D2 14
Lewisburg Green Dragons AA D4 14
Montoursville Warriors AA D4 14
North Schuylkill Spartans AA D11 14
Northeast Vikings AAAA D12 14
Northern Polar Bears AAA D3 14
Overbrook Panthers AAA D12 14
Plymouth-Whitemarsh Colonials AAAA D1 14
West Philadelphia Speedboys AAA D12 14
West Scranton Invaders AAA D2 14
Whitehall Zephyrs AAAA D11 14
Wyalusing Area Rams AA D4 14
Saucon Valley Panthers AAA D11 15
Troy Area Trojans AA D4 15
Upper Moreland Golden Bears AAA D1 15
Bishop Shanahan Eagles AAA D1 16
Canton Area Warriors A D4 16
Manheim Central Barons AAA D3 16
South Philadelphia Rams AAAA D12 16
Tri-Valley Bulldogs A D11 16
West Catholic Burrs AA D12 16
Bishop McDevitt Lancers A D12 17
Dover Area Eagles AAA D3 17
Susquehanna Township Indians AAA D3 17
Wilkes-Barre Meyers Mohawks AA D2 17
Wyoming Valley West Spartans AAAA D2 17
York Suburban Trojans AAA D3 17
Carbondale Area Chargers AA D2 18
Academy Park Knights AAA D1 19
Emmaus Hornets AAAA D11 19
Great Valley Patriots AAA D1 19
Jenkintown Drakes A D1 19
Jules E. Mastbaum Panthers AAA D12 19
Notre Dame Crusaders AA D11 19
Thomas Edison Owls AAAA D12 19
William Tennent Panthers AAAA D1 19
Archbishop Ryan Raiders AAA D12 20
Bensalem Owls AAAA D1 20
Cedar Cliff Colts AAAA D3 20
Chichester Eagles AAA D1 20
Hazleton Area Cougars AAAA D2 20
Kensington AAAA D12 20
Olney Trojans AAAA D12 20
Pen Argyl Green Knights AA D11 20
Red Lion Area Lions AAAA D3 20
Souderton Area Indians AAAA D1 20
Tamaqua Area Blue Raiders AA D11 20
Wallenpaupack Buckhorns AAA D2 20
Abington Galloping Ghosts AAAA D1 21
Archbishop Wood Vikings AAA D12 21
Benjamin Franklin Electrons AAAA D12 21
Bonner-Prendie Friars AAA D12 21
Dunmore Bucks AA D2 21
Hempfield Black Knights AAAA D3 21
Holy Cross Crusaders A D2 21
Hughesville Spartans AA D4 21
Lower Dauphin Falcons AAAA D3 21
Lower Merion Aces AAAA D1 21
New Oxford Colonials AAA D3 21
Panther Valley Panthers AA D11 21
Southern Columbia Tigers AA D4 21
Southern Lehigh Spartans AAA D11 21
Sun Valley Vanguards AAA D1 21
Upper Merion Vikings AAA D1 21
West Perry Mustangs AAA D3 21
York County School of Technology Spartans AAAA D3 21
Abraham Lincoln Rail Splitters AAAA D12 22
Hanover Area Hawkeyes AA D2 22
Kipp-DuBois Collegiate Academy A D12 22
Milton Area Black Panthers AAA D4 22
Roxborough Indians AAAA D12 22
Wilkes-Barre Coughlin Crusaders AAA D2 22
Halifax Wildcats A D3 23
Bermudian Springs Eagles AA D3 24
Columbia Crimson Tide A D3 24
North Penn Knights AAAA D1 24
Towanda Black Knights AA D4 24
Pope John Paul II Golden Panthers AAA D1 25
Spring-Ford Rams AAAA D1 25
Lancaster Catholic Crusaders AAA D3 26
Montgomery Red Raiders A D4 26
School of the Future AAA D12 26
Bangor Slaters AAA D11 27
East Pennsboro Panthers AAA D3 27
Mid-Valley Spartans AA D2 27
Pequea Valley Braves AA D3 27
Pottsgrove Falcons AAA D1 27
Riverside Vikings AA D2 27
Strath Haven Panthers AAA D1 27
Central York Panthers AAAA D3 28
Line Mountain Eagles A D4 28
Nanticoke Trojans AA D2 28
Penncrest Lions AAA D1 28
Phoenixville Phantoms AAA D1 28
Trinity Shamrocks AA D3 28
Waynesboro Indians AAAA D3 28
West Chester Rustin Golden Knights AAAA D1 28
Greencastle-Antrim Blue Devils AAA D3 29
Pennridge Rams AAAA D1 29
ELCO Raiders AAA D3 30
Glen Mills Battlin Bulls AAA D1 30
Northwestern Lehigh Tigers AA D11 30
Williamsport Millionaires AAAA D4 30
Bloomsburg Panthers A D4 31
Lackawanna Trail Lions A D2 31
Mastery North Charter Pumas AAA D12 31
Neshaminy Redskins AAAA D1 31
West York Bulldogs AAA D3 31
Academy of Palumbo AA D12 32
Chambersburg Trojans AAAA D3 32
Old Forge Blue Devils A D2 32
Carlisle Thundering Herd AAAA D3 33
James Buchanan Rockets AAA D3 33
Milton Hershey Spartans AAA D3 33
Spring Grove Rockets AAA D3 33
Bethlehem Liberty Hurricanes AAAA D11 34
Cardinal O’Hara Lions AAA D12 34
Crestwood Comets AAA D2 34
Morrisville Bulldogs A D1 34
Mount Carmel Area Red Tornadoes AA D4 34
Palmerton Area Blue Bombers AA D11 34
Western Wayne Wildcats AA D2 34
Littlestown Thunderbolts AA D3 35
Middletown Area Blue Raiders AAA D3 35
Pottsville Area Crimson Tide AAA D11 35
Roman Catholic Cahillites AAAA D12 35
Strawberry Mansion Knights AA D12 35
Warrior Run Defenders AA D4 35
William Allen Canaries AAAA D11 35
Williams Valley Vikings A D11 35
Annville-Cleona Dutchmen AA D3 36
Perkiomen Valley Vikings AAAA D1 36
Simon Gratz Bulldogs AAAA D12 36
William Penn (3) Bearcats AAAA D3 36
Frankford Pioneers AAAA D12 37
Garnet Valley Jaguars AAAA D1 37
Calvary Christian Academy Cougars A D1 38
Central Columbia Blue Jays AA D4 38
Gettysburg Warriors AAA D3 38
Nativity BVM Green Wave A D11 38
Pocono Mountain West Panthers AAAA D11 38
Shikellamy Braves AAA D4 38
Susquehannock Warriors AAA D3 38
Valley Forge Military Academy Trojans AA D1 38
Bethlehem Catholic Golden Hawks AAA D11 39
Biglerville Canners AA D3 39
George Washington Eagles AAAA D12 39
Kutztown Cougars AAA D3 39
Salisbury Township Falcons AA D11 39
Central Bucks West Bucks AAAA D1 40
J.P. McCaskey Red Tornado AAAA D3 40
Mahanoy Area Golden Bears A D11 40
Steelton-Highspire Steamrollers A D3 40
York Catholic Fighting Irish A D3 40
Fleetwood Tigers AAA D3 41
Haverford High Fords AAAA D1 41
Lampeter-Strasburg Pioneers AAA D3 41
Lebanon Cedars AAAA D3 41
Montrose Area Meteors AA D2 41
Owen J. Roberts Wildcats AAAA D1 41
South Williamsport Mounties A D4 41
Upper Perkiomen Indians AAA D1 41
Conrad Weiser Scouts AAA D3 42
Delaware Valley Warriors AAAA D2 42
Delone Catholic Squires A D3 42
Fairfield Knights A D3 42
Harriton Fighting Rams AAA D1 42
Hershey Trojans AAA D3 42
Kennett Blue Demons AAAA D1 42
Lower Moreland Lions AA D1 42
Manheim Township Blue Streaks AAAA D3 42
Martin Luther King Golden Cougars AAAA D12 42
Minersville Area Battlin’ Miners A D11 42
Northwest Area Rangers AA D2 42
Palisades Pirates AA D11 42
Pocono Mountain East Cardinals AAAA D11 42
Shippensburg Area Greyhounds AAA D3 42
Wyoming Area Warriors AAA D2 42
Methacton Warriors AAAA D1 43
Pleasant Valley Bears AAAA D11 43
Tunkhannock Tigers AAA D2 43
Col-Mont Vo-Tech Rams AAA D4 44
Sayre Redskins A D4 44
Wilkes-Barre G.A.R. Grenadiers AA D2 44
Boyertown Bears AAAA D1 45
Millersburg Indians A D3 45
West Chester East Vikings AAAA D1 45
Octorara Area Braves AAA D1 46
Nazareth Area Blue Eagles AAAA D11 47
Twin Valley Raiders AAA D3 47
Warwick Warriors AAAA D3 48
Wyoming Seminary Blue Knights A D2 48
East Stroudsburg North Timberwolves AAA D11 49
Mechanicsburg Wildcats AAA D3 49
Mifflinburg Wildcats AA D4 49
Stroudsburg Mounties AAAA D11 49
Delaware Valley Charter Warriors AA D12 50
Ephrata Mountaineers AAAA D3 50
Muhlenberg Muhls AAA D3 50
Oxford Area Hornets AAAA D1 50
Louis E. Dieruff Huskies AAAA D11 51
East Stroudsburg South Cavaliers AAAA D11 52
Pine Grove Area Cardinals AA D11 52
Cheltenham Panthers AAAA D1 54
Cowanesque Valley Indians AA D4 54
Penn Manor Comets AAAA D3 54
East Juniata Tigers AAA D4 55
Hatboro-Horsham Hatters AAAA D1 55
Honesdale Hornets AAA D2 55
Shenandoah Valley Blue Devils A D11 55
Wilson Area Warriors AA D11 55
Council Rock North Indians AAAA D1 56
Upper Dauphin Trojans A D3 56
Kennard-Dale Rams AAA D3 60

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David
The Funding Zone
Small Player - Big Player