The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2014 Final Top Performers: Touchdowns

Written by: on Monday, December 22nd, 2014. Follow David Mika on Twitter.

 

High School football’s weekly top performers list. This is a collection of single-game performances for the 2014 season.  (4 or more)

7 – Tyler Stahlman, East Pennsboro
7 – Shane Simpson, Easton Area **School Record
7 – Ryan Hubley, Oxford Area **School and State Record – Receiving
7 – Ross Campbell, West York
7 – Michael Shuster, Camp Hill
7 – Kyle Datres, Loyalsock Township (4-passing, 3-rushing)
7 – Charles Snoweah, Pennsbury **School Record
7 – Anthony Russo, Archbishop Wood
7 – Danny Green, Oxford Area **School Record
6 – Wilson Fontanez, Governor Mifflin
6 – Tyler McNulty, Downingtown West
6 – Tyler Emge, Fleetwood
6 – Stephen Flanagan, Garnet Valley
6 – Rob Burns, Quakertown
6 – Nasir Boykin, Martin Luther King
6 – Michael Shuster, Camp Hill
6 – Kijana Gordon, Sun Valley
6 – Josh Adams, Central Bucks South
6 – Jayden Demmy, Cedar Cliff
6 – Hakeem Kinard, York Catholic
6 – Edward Shuttleworth, Schuylkill Valley ** School Record
6 – Dominick Bragalone, South Williamsport
6 – Dominick Bragalone, South Williamsport
6 – Dominic Bragalone, South Williamsport
6 – Dom Bragalone, South Williamsport
6 – Conner Fetterhoff, Waynesboro (5-passing, 1-rushing)
6 – Bill Williams, Camp Hill
5 – Zach Zukoski, Hazleton Area
5 – Zach Thatcher, Saucon Valley
5 – Zach Koenig, Fleetwood (4-passing, 1-rushing)
5 – Zach Koenig, Fleetwood
5 – Yeedee Thaenrat, Father Judge
5 – Yeedee Thaenrat, Father Judge
5 – Wilson Fontanez, Governor Mifflin
5 – Vince Alimenti, Council Rock South
5 – Tyler McNulty, Downingtown West
5 – Troy Hester, Boys Latin
5 – Trevon Dorman, Newport
5 – Tre Jordan, Pius X
5 – Tre Jordan, Pius X
5 – Tre Jordan, Pius X
5 – Travis Edmond, Southern Lehigh
5 – Stephen Flanagan, Garnet Valley
5 – Shane Simpson, Easton Area
5 – Shaheim Moody-Williams, Steelton-Highspire
5 – Ryan Stover, Upper Dublin
5 – Philip DiWilliams, Roman Catholic
5 – Paul Dooley, Springside Chestnut Hill Academy
5 – Paul Dooley, Chestnut Hill Academy
5 – Patrick Stewart, Harriton
5 – Patrick Cause, Berks Catholic
5 – Nick Marsilio, Bishop McDevitt
5 – Nick Marsilio, Bishop McDevitt
5 – Nick Labatch, Wilson Area (11)
5 – Nate Farber, Northern Lehigh
5 – Mikell Clark, Harrisburg
5 – Michael Shuster, Camp Hill
5 – Michael Shuster, Camp Hill
5 – Michael McDaniel, Bethlehem Catholic
5 – Matt Peck, Waynesboro
5 – Matt Harrison, Dallas Area
5 – Mason Kholi, Allentown Central Catholic (4-passing, 1-rushing)
5 – Mason Kholi, Allentown Central Catholic (3-passing, 2-rushing)
5 – Mark Robinson, Wilkes-Barre Meyers
5 – Lucas Barshinger, Eastern York
5 – Kyle Gattuso, Pittston Area (2-passing, 3-rushing)
5 – Kyle Gattuso, Pittston Area
5 – Kyle Datres, Loyalsock Township
5 – Kyle Datres, Loyalsock Township
5 – Kevin Caldwell, Benjamin Franklin
5 – Keith Batkowski, Montoursville
5 – Justin Moreno, Manheim Central
5 – Julian Spigner, Bethlehem Catholic
5 – Josh LoBasso, Honesdale
5 – Josh LoBasso, Honesdale
5 – Jordan Young, Coatesville (3-passing, 2-rushing)
5 – Jordan Young, Coatesville
5 – John Rupinski, North Schuylkill **Ties School Record
5 – Joe Unangst, Pennridge **Tied a School Record
5 – Jake McCarthy, Scranton
5 – Jake Jakobsen, Stroudsburg
5 – Jack Clements, St. Joseph’s Prep
5 – Isaac Lutz, Berks Catholic
5 – Imere Lubin, Kensington
5 – Grant Breneman, Cedar Cliff
5 – Gerald Douglas, Stroudsburg
5 – Frankie Dangello, Northwestern Lehigh
5 – Doug Erney, Bethlehem Liberty **School Record
5 – Donte Simmons, Bristol
5 – Dominick Bragalone, South Williamsport
5 – Dominick Bragalone, South Williamsport
5 – Dominick Bragalone, South Williamsport
5 – Dan Green, Oxford
5 – Cooper Califano, Old Forge
5 – Colton Dull, Bermudian Springs
5 – Colton Dull, Bermudian Springs
5 – Cam Richardson, Northwestern Lehigh
5 – Brandon McIlwain, Council Rock North
5 – Brady Davison, Wyoming Valley West
5 – Bo Burleigh, North Penn (4)
5 – Andrew Davidson, Emmaus
5 – Alex Pechin, Unionville (4-passing, 1-rushing)
5 – Alex Gooden, Octorara Area
5 – Tyler Gustafson, Shippensburg
4 – Zach Thatcher, Saucon Valley
4 – Zach Koenig, Fleetwood
4 – Zach Koenig, Fleetwood
4 – Zach Koenig, Fleetwood
4 – Yeedee Thaenrat, Father Judge
4 – Wyatt Clements, Lehighton
4 – Wilson Fontanez, Governor Mifflin
4 – William Michael, Warrior Run
4 – Will Casella, Schuylkill Haven
4 – Vian Dolo, Prep Charter
4 – Tyler Whitmore, Upper Moreland
4 – Tyler Stahlman, East Pennsboro
4 – Tyler Shay, Mid-Valley
4 – Tyler Layton, Wilkes-Barre Coughlin
4 – Tyler Gallagher, Palmyra
4 – Tyler Emge, Fleetwood
4 – Tre Jordan, Pius X (3-passing, 1-rushing)
4 – Tre Jordan, Pius X
4 – Tre Jordan, Pius X
4 – Tre Jordan, Pius X
4 – Tre Jordan, Pius X
4 – Travis Stefanik, Nazareth Area
4 – Travis Edmond, Southern Lehigh (3-passing, 1-rushing)
4 – Travis Edmond, Southern Lehigh
4 – Torin Verdone, Pottsgrove
4 – Tim Spinelli, Cumberland Valley
4 – Tevon Weber, Salisbury Township
4 – Taquee Ross, Mastery North Charter
4 – T.J. Stahlman, East Pennsboro
4 – T.J. Backer, Stroudsburg
4 – Shane Simpson, Easton Area (3-rushing, 1-receiving)
4 – Shane Simpson, Easton Area
4 – Shane Dantzler, Wilson (3)
4 – Seth Carbaugh, James Buchanan
4 – Scott Walck, Western Wayne
4 – Scot Wasilchak, Valley View
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Saquon Barkley, Whitehall
4 – Sam Weaver, Wyomissing Area
4 – Ryan Stover, Upper Dublin
4 – Ryan Quigley, Lansdale Catholic
4 – Ryan Fink, Schuylkill Haven
4 – Ross Souders, Lampeter-Strasburg
4 – Ross Campbell, West York
4 – Ross Campbell, West York
4 – Ronnie Arch, Perkiomen Valley
4 – Raleigh Sirb, Central Dauphin
4 – Phil Overton, Red Land
4 – Phil Overton, Red Land
4 – Pearson Hinkle, Central York
4 – Paul Dooley, Springside Chestnut Hill Academy
4 – Patrick Stewart, Harriton
4 – Pat Vallani, Holy Redeemer
4 – Noah Barnett, Canton
4 – Nick Yeager, Hughesville
4 – Nick Talanca, Berwick Area
4 – Nick Rinella, LaSalle College HS
4 – Nick Marsilio, Bishop McDevitt
4 – Nick Marsilio, Bishop McDevitt
4 – Nazim Trammel-Wells, Delaware County Christian School
4 – Nate Jones, Avon Grove
4 – Nassir Weaver, Lancaster Catholic
4 – Nassir Weaver, Lancaster Catholic
4 – Nasir Boykin, Martin Luther King
4 – Nasir Bonner, Delaware Valley Charter
4 – Nasir Adderley, Great Valley
4 – Musa Al-Sulaimani, Simon Gratz
4 – Mitch Martin, Garden Spot (3-passing, 1-rushing)
4 – Mitch Martin, Garden Spot
4 – Mike Waters, Imhotep Charter
4 – Mike Lowry, Lakeland
4 – Mikale Clark, Harrisburg (3-passing, 1-rushing)
4 – Mikale Clark, Harrisburg
4 – Mikale Clark, Harrisburg
4 – Michael Shuster, Camp Hill
4 – Michael Shuster, Camp Hill
4 – Michael Pietropola, Wellsboro (3-passing, 1 -rushing)
4 – Michael Peitropola, Wellsboro
4 – Michael McDaniel, Bethlehem Catholic
4 – Michael McDaniel, Bethlehem Catholic
4 – Michael Lewis, Palmyra
4 – Michael Hope, Camp Hill
4 – Michael Fowler, Pottsgrove
4 – Mattew Dunkelberger, East Pennsboro
4 – Matt Peck, Waynesboro
4 – Matt Jeremiah, Southern Columbia
4 – Matt Harrison, Dallas Area
4 – Mark McCray, Martin Luther King
4 – Mark Lopez. Harry S. Truman
4 – Luke Jennings, Wyalusing Area
4 – Luke Jennings, Wyalusing Area
4 – Luke Jennings, Wyalusing Area
4 – Luke Eisenhour, Lebanon
4 – Kyle Shurmur, LaSalle College HS
4 – Kyle Shurmur, LaSalle College HS
4 – Kyle Haines, Western Wayne
4 – Kyle Gattuso, Pittston Area
4 – Kevin Carter, Haverford School
4 – Kevin Caldwell, Benjamin Franklin
4 – Keonte Lucas, Milton Hershey
4 – Kaleif Lee, Upper Dublin
4 – Justin Marion, Waynesboro
4 – Justin Hamilton, West Philadelphia
4 – Julian Spigner, Bethlehem Catholic
4 – Juawine Sowell, Abington
4 – Joshua Reichenbach, Calvary Christian Academy
4 – Josh Stoneberg, Susquehannock
4 – Josh Bucher, Cedar Crest
4 – Josh Adams, Central Bucks South
4 – Jordan Young, Coatesville
4 – Jonah Gundrum, Bethlehem Freedom
4 – Jon Jon Roberts, West Chester East
4 – John Vaughn, Boiling Springs
4 – John Jakobsen, Stroudsburg
4 – Joel Lopez, Conestoga Valley
4 – Joe Unangst, Pennridge
4 – Joe Unangst, Pennridge
4 – Joe Ruggiero, Conwell-Egan
4 – Joe Ruggiero, Conwell-Egan
4 – Jimmy Herron, LaSalle College HS
4 – Jerah Reeves, Williamsport
4 – Jeff Skursky, Wyoming Area
4 – Jayden Demmy, Cedar Cliff
4 – Jayden Demmy, Cedar Cliff
4 – Jay Popson, Crestwood
4 – Jarrett McClenton, Archbishop Wood
4 – Jarred McClenton, Archbishop Wood
4 – Jan Johnson, Governor Mifflin
4 – Jake Templin, Wilson (3)
4 – Jake Templin, Wilson (3)
4 – Jake Templin, Wilson (3)
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake McCarthy, Scranton
4 – Jake Barr, Downingtown West
4 – Jake Barr, Downingtown West
4 – Jahad Neibauer, Central Dauphin East
4 – Jacob Soller, Wilkes-Barre Coughlin
4 – Jacob Peters, Hanover Area (2-passing, 2-rushing)
4 – Jack Clements, St. Joseph’s Prep
4 – Jack Clements, St. Joseph’s Prep
4 – Isaiah Hankins, Williamsport
4 – Isaac Lutz, Berks Catholic
4 – Harry Hall, Northwestern Lehigh
4 – Greg Morris, Cheltenham
4 – Grant Breneman, Cedar Cliff
4 – Grant Breneman, Cedar Cliff
4 – Gianni Sinatore, Whitehall
4 – Garrett Perschy, Palmerton Area
4 – Freddie Simmons, Bethlehem Catholic
4 – Evan Culver, Saucon Valley
4 – Evan Culver, Saucon Valley
4 – Ethan Mead, Cowanesque Valley
4 – Erik Benjamin,   Manheim Township
4 – Eric Marbury, Pleasant Valley
4 – Edward Shuttleworth, Schuylkill Valley
4 – Eduardo Sanchez, Roxborough
4 – Eduardo Sanchez, Roxborough
4 – Dwayne “Terry” Loper, West Chester Rustin
4 – Doug Erney, Bethlehem Liberty
4 – Dominick Bragalone, South Williamsport
4 – Dominick Bragalone, South Williamsport
4 – Dominick Bragalone, South Williamsport
4 – DJ Moore, Imhotep Charter
4 – Dimetri Kelly, Roman Catholic
4 – Devon Delpiano, Cocalico
4 – Devante Cross, Parkland (1-passing, 3-rushing)
4 – Devante Cross, Parkland
4 – Derrick West, Garnet Valley
4 – Damon Camacho, Manheim Central
4 – Dallas Owen, Central Bucks West
4 – Connor Fetterhoff, Waynesboro
4 – Connor Fetterhoff, Waynesboro
4 – Collin “Bear” Shank, Lampeter-Strasburg
4 – Collin “Bear” Shank, Lampeter-Strasburg
4 – Collin “Bear” Shank, Lampeter-Strasburg
4 – Collin “Bear” Shank – Lampeter-Strasburg
4 – Christian Gretzinger, Palisades
4 – Chris Ciotti, Susquehanna Township
4 – Chase Yocum, Exeter Township
4 – Chase Yocum, Exeter Township
4 – Charles Snorweah, Pennsbury
4 – Bud Moyer, Tamaqua
4 – Bryton Fegley, East Pennsboro
4 – Bryton Fegley, East Pennsboro
4 – Bruce Zaparzynski, North Penn (4)
4 – Bronson Szallar, Valley Forge Military Academy
4 – Brandon Unterkoefler, Exeter Township
4 – Brandon McILWain, Council Rock North
4 – Brandon McILwain, Council Rock North
4 – Brandon Leacraft, Spring-Ford
4 – Brady Davison, Wyoming Valley West
4 – Brady Davison, Wyoming Valley West
4 – Brady Davison, Wyoming Valley West
4 – Brady Davison, Wyoming Valley West
4 – Bobby Grigas, North Schuylkill
4 – Billy Burger, Carlisle
4 – Billy Burger, Carlisle
4 – Bill Williams, Camp Hill
4 – Bill Williams, Camp Hill
4 – Ben Moser, Susquehanna Township
4 – Ben Moser, Susquehanna Township
4 – Ben Moser, Susquehanna Township
4 – Austin Lehman, Millersburg
4 – Asa Manley, Northeast
4 – Anthony Amurent, Wilkes-Barre GAR
4 – Andy Davidson, Emmaus
4 – Andrew Davidson, Emmaus
4 – Andre Dreuitt-Parks, Imhotep Charter
4 – Alex Pechin, Unionville
4 – Alex Hornibrook, Malvern Prep
4 – Alex Evanitsky, Honesdale
4 – Adrian. Sapnas, Marple-Newtown
4 – Adrian Sapnas, Marple-Newtown
4 – Samir Bullock, Archbishop Ryan
4 – Samir Bullock, Archbishop Ryan
4 – Ross Campbell, West York
4 – Philip DiWilliams, Roman Catholic (3-passing, 1-rushing)
4 – Luke Jennings, Wyalusing
4 – Lex Rosario, Delaware Valley (3-rushing, 1- receiving)
4 – Kyle Shurmur, LaSalle College HS
4 – KJ Sneer, Marian Catholic
4 – Kevin Witchey, Central Bucks South
4 – Dymond Wright, Malvern Prep (2-receiving, 2-rushing)
4 – Christian Gretzinger, Palisades ** Ties School Record
4 – Andre Druett-Parks, Imhotep Charter

Note: If any player(s) are missing from the list please contact me at Dave@easternpafootball.com

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David