The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Final Stats: Tackle Leaders

Written by: on Wednesday, January 30th, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Here are the final tackle leaders (Minimum 75 total tackles)

205 – Mike Kustanbauter, Muncy

185 – Layken Rouzer, Waynesboro 

176 – Shane Hartzell, Pennridge

172 – Hunter O’Connor, Jersey Shore

172 – Rhyle Strausbaugh, Montgomery

165 – Owen Mable, Twin Valley 

163 – Patrick Clemens, Springfield-Delco 

158 – Austin Rowley, Perkiomen Valley

150 – Tim Clifford, West Chester East

145 – Owen Lewis, Bloomsburg

144 – Aliyoh Turay, Penn Wood

144 – Landan Moyer, Manheim Central

140 – Jason Henderson, Delaware Valley 

136 – Dylan Long, Central Columbia 

136 – Elijah Workinger, Red Lion 

136 – Josh Burgess, Great Valley

135 – Andre White Jr., Harrisburg 

135 – Gavin Stout – Annville-Cleona

134 – Chase Herb, Tri-Valley 

133 – Broc Grosser, Halifax

133 – Cody Shay, Cocalico

132 – Dawson Sechrist, Jersey Shore 

131 – Cal Haladay, Southern Columbia 

130 – Nathan Garrett, Sayre 

128 – Shawn Delaney, Minersville *Second All-Time

127 – Nick Levinski, Quakertown 

127 – Tucker Johnson, Scranton Prep

126 – Jordan Nelson, Palmerton

125 – Erik Williams, ELCO 

124 – Preston Fausnaught, Danville

123 – Gabe Frederick, Lampeter-Strasburg  

123 – Max Tillet, Southern Columbia

121 – Traon Jones, Valley View

120 – Dylan Forbes, New Oxford 

120 – Mike Ansbach, Mahanoy Area

119 – Brady Miller, Williams Valley 

119 – Bryce Lucas, Williams Valley 

119 – Garrett David, North Penn-Mansfield

119 – Jackson Welliver, Warrior Run 

119 – Justin Mitala, Pope John Paul II

118 – David Tomb, Jersey Shore

118 – Kha’Jey Frazier, West Catholic

116 – Jake Gillen, Notre Dame GP

116 – Phillip Caiazzo, Notre Dame GP

114 – Ben Sola, Cocalico

113 – Draven Doebler, Lewisburg 

113 – Garrett Korner-Usher, Lakeland

112 – Delva Jean Baptiste, Upper Darby

112 – Hayden Baer, Waynesboro 

112 – Joe Carozza, West Chester East

111 – Jai Burney, Harrisburg 

111 – Jeff Biancaniello, Springfield-Delco 

110 – Harold O’Neal, Harrisburg 

110 – Kolt Schaeffer, Tri-Valley 

109 – Brian Daniels, Academy Park

109 – Cam D’Imperio, Lampeter-Strasburg 

109 – Paul Carreras, Bethlehem Catholic

109 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

108 – Brandon George, Berks Catholic

108 – John Prochniak, Strath Haven

108 – Nick Watkins, Athens 

108 – Tamir Jackson, Easton Area

108 – Tyler Elsdon,North Schuylkill

107 – Donovan Diehl, Muncy

107 – Garrett Longenecker, Cocalico

107 – Zane Janiszewski, Western Wayne 

105 – Dashawn Brickle, Penn Wood

105 – Donovon Ball, Cedar Cliff 

105 – Garrett Schmidt, Cheltenham

105 – Hunter Brown, Wellsboro

105 – Luke Williams, ELCO 

105 – Utensee Nankay, Academy Park

104 – Aasim Muhammad, Chester

104 – David Anaya, Boys’ Latin Charter

104 – James Hake, Lampeter-Strasburg 

104 – Zach Boyer, Marian Catholic 

103 – Daniel Braggs, Mastery Charter North 

103 – John Mangan, New Hope-Solebury

102 – Andy Matisz, Notre Dame GP

102 – Ben Carlin, Notre Dame GP

102 – Bryce Henise, Eastern York

102 – Chris Salvo, Pope John Paul II

102 – Dalton Marshall, Halifax 

102 – Justin Dillon, Red Lion 

102 – Owen Fitzwater, Cowanesque Valley

102 – Spencer Dimon, Williams Valley 

102 – Tristian Wheeler, Bethlehem Freedom

102 – Quentin Gaskill, Waynesboro 

100 – Brendan Woods, Wyoming Valley West 

100 – Daniel Toney, Waynesboro 

100 – Jake Fadness, West Perry

100 – Matt Norris, Central Bucks South

100 – Noah Palm, Cocalico

100 – Nyreem Helton, Benjamin Franklin 

100 – Sean Pelkisson, Downingtown West

99 – Robert Dahn, Mastery Charter North 

98 – CJ McCafferty, Pope John Paul II

98 – Colin Walters, Delaware Valley 

98 – Joseph Kahn, Selinsgrove 

98 – Zach Gaffin, Cheltenham 

97 – Dalton Mullhausen, Donegal 

97 – Garrett Stadler, Fairfield 

97 – Mike Petrino, Palmyra 

97 – Sean Stauffer, Palmyra 

97 – Tyler Flick, Manheim Central

96 – Aidan Campbell, Waynesboro 

96 – Connor Hummer, Hanover Area

95 – Bryce Dragna, Pottsville

95 – Dray Donley, Bishop McDevitt (3) 

95 – Drew Bethke, Central Bucks East 

95 – Nick Troutman, Mount Carmel Area

95 – Tegan Wilk, Berwick Area

94 – Garrett Tinsley, Twin Valley 

94 – Jacob Kopelman, Lampeter-Strasburg 

94 – Kyle Swartz, Northern York 

94 – Nate Garrity, Sayre 

94 – Nick Ziegmont, Tri-Valley 

94 – Nikolas Thompson, Coatesville 

93 – Lucas Drum, Pottsville

84 – Blaze Koplin, Notre Dame GP

95 – Zahir Booker, West Catholic

94 – Jack Chapman, Mount Carmel Area

94 – Lateef Harris, Cheltenham

93 – Dakota Deemer, Ephrata

93 – Damen Studstill, West Catholic

93 – Ethan Gush, Muncy

93 – Evan Billow, Halifax 

93 – Graden Feldman, Lewisburg 

93 – Hunter Brown, Wellsboro 

93 – Joe Samsel, Northern York 

93 – Tyler Lobach, Northwestern Lehigh

93 – Will Rivers, Manheim Central

92 – Brandon Lawyer, Dover 

92 – Connor Hazlet, Northwest Area

92 – Darien Wiest, Upper Dauphin

92 – Eli Holler, Loyalsock 

92 – Robert Brown, Wellsboro

91 – Brent Mataka, Schuylkill Haven 

91 – Justin Stefanowicz, Hanover Area

90 – Guy Sullivan, Waynesboro 

90 – Nick Mezger, Fairfield 

90 – Scott Seburn, James Buchanan 

90 – Tyler Stevens, Northwest Area

89 – Adam Wertz, Waynesboro 

89 – Exzavier Warner, Wallenpaupack 

89 – Devyn Clair, Bishop McDevitt (3) 

89 – Kelvin Gallard, Saucon Valley 

89 – Mike Pusateri, Abington Heights 

89 – Nick Falls, Marian Catholic 

89 – Sam Emge, Manheim Township 

88 – James Banks Jr., Central Dauphin East 

88 – Jesse Walker, Mahanoy Area

88 – Joe Underwood, Lampeter-Strasburg 

88 – Otto Maeglin, Central Bucks East 

88 – Shawn Walker, Benjamin Franklin 

87 – Cole Bayesa, Camp Hill 

87 – Cole Klinger, Bloomsburg 

87 – Coleman Good, Muncy

87 – Damion Rodriguez, Northern Lehigh 

87 – Ethan Saunders, Waynesboro 

87 – Trace Grim, Bermudian Springs 

86 – Derek Hebelka, Northwestern Lehigh

86 – Jarred Kohl, York Catholic 

86 – Joe Quealy, Fairfield 

86 – Marcus Winfield, Cheltenham

86 – Matt Feeney, Exeter 

86 – Noah Braid, Abington Heights 

85 – Cameron Gaw, Line Mountain

85 – Chris Barrett, Northern York 

85 – Christian Suber, Penn Wood

85 – Colton Sidler, Danville 

85 – David Moyer, Central Bucks East 

85 – Dylan Walk, Western Wayne 

85 – Ethan Pfaff, West Chester East

85 – Harris Kohl, York Catholic 

85 – Jon Engel, Manheim Township 

85 – Michiah Showers, Selinsgrove  

84 – Brent Romano, Methacton 

84 – Brian Yates, Harrisburg 

84 – Damir Smith-Lockett, Boys’ Latin Charter 

84 – Daniel Beckley, Montgomery 

84 – Garrett Storch, Canton Area

84 – Tim Ward, Canton Area

83 – Austin Hampton, Warrior Run 

83 – Austin Snyder, Tri-Valley 

83 – Christian Good, Muncy

83 – Darian Joseph, Wallenpaupack 

83 – Ethan Burkholder, Palmyra 

83 – Jerome Lafranier, Eastern York

83 – Pat Casterline, Sayre 

83 – Ryan Aument, Selinsgrove 

83 – Sawyer Egolf, James Buchanan 

83 – Simone Mileto, Loyalsock 

82 – Adnan Traore, Elizabethtown 

82 – Dylan Wilt, Muncy

82 – James Lewis, Lakeland

82 – Jonathan Stochia, Wyoming Valley West 

82 – Luke Horvath, Northern York

82 – Nathan Michael, Warrior Run 

82 – Preston Rogers, Towanda 

81 – Alex Burrell, Wellsboro 

81 – Brandon Crusen, Scranton 

81 – Brandon Lysick, Bethlehem Catholic

81 – Conner Snyder, Northwestern Lehigh

81 – Dylan Reber, Blue Mountain 

81 – Ethan Anderson, Twin Valley 

81 – Micah Kunkle, Quakertown 

81 – Patrick Rushemeza, J.P. McCaskey 

81 – Tate Myers, Bishop McDevitt (3) 

81 – Tyler Sims, Bermudian Springs 

80 – Billy Donvito, Dunmore

80 – Caleb Wise, James Buchanan 

80 – Josh Brown, Lackawanna Trail 

80 – Josh Emge, Manheim Township 

80 – Preston Machado, Delaware Valley 

79 – Adam Malafi, Line Mountain

79 – Dionte Nichols, Harrisburg 

79 – Gary Knox, Methacton

79 – Jase Wright, Hughesville

79 – Joe Fox, Donegal  

79 – Josh Halye, Minersville

79 – Ki Phillips, Line Mountain

79 – Zachary Gardner, Twin Valley

78 – Adam Marsh, Palisades

78 – Brad Peszek, Downingtown West

78 – Logan Smith, Waynesboro 

78 – Malik Smith, Perkiomen Valley

78 – Mike Aldsworth, Mahanoy Area

78 – Oleh Manzyk, Neshaminy 

78 – Sam Sykes, Cheltenham

78 – Troy Kolk, Manheim Central 

77 – Chris Feralio, Pennridge

77 – Evan Sorrentino, Interboro

77 – Jayden Eubanks, Minersville

77 – Logan Wagner, Annville-Cleona

77 – Luke Ohmann, Susquehannock 

77 – Nate Boyle, Tamaqua

77 – Trevor Harris, Bethlehem Liberty

76 – Austin Williams, Jim Thorpe 

76 – Colby Stahl, Methacton 

76 – Dan Tobias, Annville-Cleona 

76 – Jake Hull, Notre Dame GP

76 – Jaxon Dalena, Montoursville 

76 – Jesse Jones, Twin Valley 

76 – John Ayres, Mount Carmel Area

76 – John Ruttman, Coatesville

76 – Pete Reasner, Warrior Run 

76 – Ronnie Lentz, Lewisburg

75 – Adam Burkhart, Central Dauphin

75 – Chance Smith, Wallenpaupack 

75 – Connor Knittle, Trinity 

75 – Cole Gruver, Cowanesque Valley 

75 – Connor Stout, Annville-Cleona

75 – Ryan Bodolus, Pottsgrove

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David