2019 Team Previews
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
EasternPAFootball.com Scoreboard
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2018 Final Stats: Tackle for loss Leaders

Written by: on Thursday, January 31st, 2019. Follow David Mika on Twitter.

 

Here are the final tackle for loss leaders (Minimum 10)

32 – Michael Hood, Mount Carmel Area

32 – Ryan Bodolus, Pottsgrove 

31 – Damen Studstill, West Catholic

30.5 – Paul Carreras, Bethlehem Catholic

28 – Jordan Laudato, West Chester Henderson 

27 – Layken Rouzer, Waynesboro 

25 – Dylan Dailey, Jim Thorpe 

25 – Sean Pelkisson, Downingtown West

24 – Ethan Saunders, Waynesboro 

23 – Matt Norris, Central Bucks South

23 – Shane Hartzell, Pennridge

23 – Traon Jones, Valley View

22.5 – Dashawn Brickle, Penn Wood

22.5 – Dionte Nichols, Harrisburg 

22 – Ethan Mordaunt, Jim Thorpe 

22 – Jake Green, North Schuylkill

22 – John Ayres, Mount Carmel Area

22 – Matt Feeney, Exeter 

21.5 – Cameron Gaw, Line Mountain

21 – Braden Swineford, Midd-West 

21 – Hunter O’Connor, Jersey Shore

21 – Tyler Elsdon, North Schuylkill

20.5 – Garrett Korner-Usher, Lakeland

20 – Chris Feralio, Pennridge

20 – David Tomb, Jersey Shore

20 – Joe Underwood, Lampeter-Strasburg 

20 – Justin Mitala, Pope John Paul II

20 – Nelson Mandala Mensah, West Catholic

20 – Tylee Williams-Clark, Chester

20 – Tyree Estes, Academy Park

19.5 – Donovan Ball, Cedar Cliff 

19 – Devyn Clair, Bishop McDevitt (3) 

19 – Jason Lipshaw, North Schuylkill

19 – Logan Spoonhour, James Buchanan

19 – Nassir Jones, Williamsport 

19 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

19 – Roch Minnich, North Penn-Mansfield

19 – Ryan Brouse, Danville

19 – Tyler Overholtz, Dunmore

19 – Utensee Nancy, Academy Park

18.5 – Aaron Heffron, Minersville

18.5 – Tonee Ellis, Methacton

18 – Christian Suber, Penn Wood

18 – Colin Jacobs, Jim Thorpe 

18 – Justin Adams, Pottsgrove 

18 – Kha’Jey Frazier, West Catholic

18 – Mason Laubach, Berwick Area

18 – Salim Dixon,  Martin Luther King

18 – Trevor Harris, Bethlehem Liberty

17 – Connor Hummer, Hanover Area

17 – Marcus Winfield, Cheltenham

17 – Spencer Dimon, Williams Valley 

16.5 – Brian Yates, Harrisburg 

16.5 – Cameron Carr, Wyoming Area

16.5 – Cameron Wood, Montoursville

16 – Brian Erskine, Academy Park

16 – Brennen McAllister, Upper Dauphin 

16 – Chance Hackenburg, Line Mountain

16 – Jarred Kohl, York Catholic 

16 – Jonathan Stochla, Wyoming Valley West 

16 – Rickquan Rivera, West Catholic

15.5 – Dray Donley, Bishop McDevitt (3) 

15.5 – Mike  Ciriello, Methacton

15 – Billy Donvito, Dunmore

15 – Brent Romano, Methacton

15 – Carmen Barone, Loyalsock 

15 – Eric Montes, Berwick Area 

15 – Jack O’Hagan, Notre Dame GP

15 – Jake Gillen, Notre Dame GP

15 – Justin Resto, Cedar Cliff 

15 – Logan Wills, Mount Carmel Area

15 – Nick Cooper, Warwick 

15 – Nick Levinski, Quakertown 

15 – Nikolas Thompson, Coatesville 

15 – Ryan Maffei, Wilkes-Barre Meyers

15 – Shawn Delaney, Minersville

14.5 – Conner Snyder, Northwestern Lehigh 

14.5 – Jacob Shermeyer, East Pennsboro 

14.5 – Luke Hitchen, Neshaminy 

14 – Ashton Herd, Quakertown 

14 – Blaise Zeiders, Selinsgrove 

14 – Cross Douglas, Lakeland

14 – Darrian Seaman, Pottsgrove

14 – Draven Doebler, Lewisburg 

14 – Harunah Jallow, Wyoming Valley West 

14 – Isaiah Rogers, Academy Park

14 – Nasif Ennis, Martin Luther King

14 – Nathan Rosahac, Jim Thorpe 

13.5 – AJ Katrakazis, Marple-Newtown

13.5 – Gary Knox, Methacton

13.5 – Justin Piper, Bishop McDevitt (3) 

13 – Austin Bishop, Pennridge

13 – Bam Brima, Loyalsock 

13 – Ben Knapp, Canton Area

13 – Bryce Koonsman, Mifflinburg 

13 – Camron Hendryx, Souderton

13 – Colin Walsh, Lakeland

13 – Connor Fitzgerald, New Hope-Solebury

13 – Gavin Amerman, Pen Argyl 

13 – Jake Fadness, West Perry 

13 – Jon Meeks, Coatesville 

13 – Mason Wiest, Upper Dauphin

13 – Nathaniel Orkfritz-Robinson, Spring-Ford

13 – Noah Palm, Cocalico

13 – Pete Reasner, Warrior Run 

13 – Preston Fausnaught, Danville

13 – Stephen Yencha, Pennridge

13 – Topher Taylor, New Hope-Solebury

13 – Tyler Shadle, Montgomery

12.5 – Blaise Caroselli, Boyertown 

12.5 – Ryan Keef, Montoursville

12.5 – Oleh Manzyk, Neshaminy 

12.5 – Trea Lovell, Bethlehem Catholic

12 – Adam Piston, Parkland 

12 – Andre White Jr., Harrisburg 

12 – Brendan Woods, Wyoming Valley West 

12 – Daquon Thorington, Martin Luther King

12 – Ethan Belville, Strath Haven 

12 – Erik Williams, ELCO 

12 – Ethan Spaulding, Lewisburg 

12 – Exzavier Warner, Wallenpaupack 

12 – George May, Northwest Area

12 – Jai Burney, Harrisburg 

12 – Jake Miller, Palmyra 

12 – James Albert, Spring-Ford

12 – Jayden Eubanks, Minersville

12 – Jesse White, North Schuylkill

12 – Nick Delromano, Spring-Ford

12 – Nick Gagliardi, Hanover Area

12 – Nick Troutman, Mount Carmel Area

12 – Ryan Keen, Montoursville 

12 – Sam Emge, Manheim Township 

12 – Tamir Jackson, Easton Area

12 – Tione Holmes, Coatesville 

12 – Zac Cost, Lackawanna Trail

12 – Zach Griffiths, New Hope-Solebury

12 – Zach Zerbe, Danville

11.5 – Conor McKeown, Central Bucks South 

11 – Aidan Campbell, Waynesboro 

11 – Brian Daniels, Academy Park

11 – Bruno Stolfi, Souderton

11 – CJ Dippre, Lakeland

11 – Cameron Sansoni, Central Dauphin

11 – Charles Bray, New Hope-Solebury

11 – Collin Herb, Mount Carmel Area

11 – Daniel Toney, Waynesboro 

11 – Eliot Whiteside, Eastern York

11 – Garth Barclay, York Suburban 

11 – Harris Kohl, York Catholic 

11 – Jack Chapman, Mount Carmel Area

11 – Jacob Feese, Line Mountain

11 – Jeffrey Chisholm, Harrisburg 

11 – Josh Haddock, Academy of the New Church

11 – Kyle Swartz, Northern York 

11 – Matt Dobrowolski, Pope John Paul II

11 – Mike Kustanbauter, Muncy

11 – Ray Meinikoff, Lackawanna Trail

11 – Raejon Benjamin, Wissahickon 

11 – Rhyle Strausbaugh, Montgomery

11 – Scott Seburn, James Buchanan 

11 – Tate Myers, Bishop McDevitt (3) 

11 – Tre Samuels, Souderton

11 – Zac Fitzgerald, Parkland 

11 – Zahir Booker, West Catholic

11 – Zymir Cobbs, Imhotep Charter

10.5 – Carter Christopher, Bishop McDevitt (3) 

10.5 – R.J. Overton, Scraton 

10 – Aasim Muhammad, Chester

10 – Brandon Lysick, Bethlehem Catholic

10 – Bronson Strouse, Tamaqua 

10 – Charles Lucke, Western Wayne 

10 – Cody Shay, Cocalico

10 – Corey Mruk, Wyoming Area

10 – D’Andre Andrews, Martin Luther King

10 – Evan Billow, Halifax 

10 – Henzloy McFarlane, Martin Luther King

10 – Jacob Gearhart, Montgomery

10 – Jalen Goodman, Lower Merion 

10 – Jayden Tucker, Pottsgrove

10 – Jimmy Limper, Coatesville 

10 – Kevin Duffy, Valley View

10 – Kyle Harrity, Dunmore

10 – Levi Gaiotti, Canton Area 

10 – Logan Miller, James Buchanan 

10 – Michael Stout, Exeter

10 – Mike Moore, Interboro

10 – Nick May, Canton 

10 – Nijier Owens, Pottsgrove

10 – Richard Pokrivka, York Catholic 

10 – Sawyer Egolf, James Buchanan 

10 – Zack McDaniels, Wyoming Valley West

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply



David