Please support our Reporters
 


Team Scoring Stats
Statewide Brackets
Master Schedule List

EPA Statewide Scoreboard
 
 

2021 Statewide Master Schedule List: 11/011 to 11/013

Written by: on Monday, November 8th, 2021. Follow David Mika on Twitter.

 

District 1

2021-11-11
Cardinal O’Hara (3-5) @ Springfield-Delco (4-7) 06:00 PM  Notes: Contingency Game
2021-11-12
Academy Park (8-2) @ Unionville (10-1) 07:00 PM Notes: Dist. 1 Class 5A Quarterfinal
Central Bucks West (9-2) @ Garnet Valley (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 6A Quarterfinal
Kennett (8-3) @ West Chester Rustin (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 5A Quarterfinal
Marple-Newtown (8-3) @ Strath Haven (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 5A Quarterfinal
Perkiomen Valley (9-2) @ Coatesville (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 6A Quarterfinal
Plymouth-Whitemarsh (9-1) @ Upper Dublin (9-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 5A Quarterfinal AT Wissahickon
Pottsgrove (8-2) @ Bishop Shanahan (8-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 4A Championship
Quakertown Community (11-0) @ Downingtown East (9-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 6A Quarterfinal
Ridley (10-1) @ North Penn (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 1 Class 6A Quarterfinal

District 2

2021-11-12
Belmont Charter School (8-1) @ Old Forge (9-0) 07:00 PM  Notes: PIAA D2/12 Subregional Class A game
Berwick Area (7-4) @ Valley View (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 4A Semifinal
Dunmore (4-6) @ Lackawanna Trail (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 2A Championship
Hazleton Area (8-3) @ Delaware Valley (8-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 6A Championship
Lakeland (10-1) @ Wyoming Area (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 3A Semifinal
Mid Valley (9-2) @ Scranton Prep (9-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 3A Semifinal
North Pocono (9-2) @ Dallas (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 2 Class 4A Semifinal

District 3

2021-11-12
Big Spring (8-3) @ Lampeter-Strasburg (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 4A Quarterfinal
Cedar Cliff (9-2) @ Shippensburg Area (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 5A Quarterfinal
Cocalico (6-4) @ Berks Catholic (6-4) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 4A Quarterfinal
Donegal (7-2) @ Kennard-Dale (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 4A Quarterfinal
Exeter Township (7-3) @ Manheim Central (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 5A Quarterfinal
Hamburg (7-3) @ Boiling Springs (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 3A Semifinal
Northern York (7-3) @ Bishop McDevitt (8-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 4A Quarterfinal
Upper Dauphin (9-1) @ York Catholic (9-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 2A Championship
Warwick (6-4) @ Governor Mifflin (8-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 5A Quarterfinal
Waynesboro (9-2) @ Spring Grove (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 5A Quarterfinal
Wilson West Lawn (8-3) @ Central York (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 6A Semifinal Game
2021-11-13
Delone Catholic (5-4) @ Steelton-Highspire (7-2) 01:00 PM  Notes: Dist. 3 Class A Championship
Hempfield (3) (7-4) @ Harrisburg (10-1) 01:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 6A Semifinal Game
Middletown Area (6-4) @ Wyomissing Area (11-0) 01:00 PM  Notes: Dist. 3 Class 3A Semifinal

District 4

2021-11-12
Loyalsock Township (7-4) @ Danville (6-4) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 Class 3A Semifinal
Montoursville (6-5) @ Milton Area (7-4) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 3A Quarterfinal – AT Central Columbia HS
Muncy (10-1) @ Canton Area (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 Class A Championship AT Towanda
Selinsgrove (8-3) @ Jersey Shore (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 Class 4A Championship
Williamsport (6-5) @ State College Area (5-5) 07:00 PM  Notes: Dist. 4/6 Class 6A Playoff Game AT Central Mountain HS
2021-11-13
South Williamsport (7-3) @ Southern Columbia (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 Class 2A Semifinal
Troy Area (8-3) @ Mount Carmel Area (9-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 4 Class 2A Semifinal

District 5

2021-11-12
Bedford (9-1) @ Clearfield Area (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class 3A Championship AT Bedford
Clearfield Area (11-0) @ Bedford (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 5/9 Class 3A Playoff Game
Windber (10-0) @ Westinghouse (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 5/8 Class 2A Playoff Game AT Somerset HS

District 6

2021-11-12
Conemaugh Valley (6-4) @ Juniata Valley (8-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class A Quarterfinal
Forest Hills (6-5) @ Bald Eagle Area (9-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class 2A Semifinal
Glendale (6-5) @ Homer-Center (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class A Quarterfinal
Hollidaysburg (6-4) @ Cathedral Prep (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 6/10 Class 5A Playoff Game at Central Cambria HS
Penn Cambria (6-5) @ Central (6) (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class 3A Championship AT Altoona
Purchase Line (5-5) @ Bishop Guilfoyle (6-4) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class A Quarterfinal AT Hollidaysburg HS
Richland Township (9-2) @ Bellwood-Antis (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class 2A Semifinal
West Shamokin (6-4) @ Portage Area (6-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class A Quarterfinal
Williamsport (6-5) @ State College Area (5-5) 07:00 PM  Notes: Dist. 4/6 Class 6A Playoff Game AT Central Mountain HS
2021-11-13
USO (3-5) @ Juniata (9-2) 01:00 PM  Notes: Dist. 6/8 Class 4A Subregional Playoff Game AT Mansion Park

District 7

2021-11-12
Armstrong (8-3) @ McKeesport Area (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 4A Quarterfinal
East Allegheny (6-5) @ Central Valley (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 3A Quarterfinal
Freeport (6-4) @ Elizabeth-Forward (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 3A Quarterfinal
Hollidaysburg (6-4) @ Cathedral Prep (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 6/10 Class 5A Playoff Game at Central Cambria HS
Keystone Oaks (6-5) @ North Catholic (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 3A Quarterfinal AT Mars HS
Laurel Highlands (8-3) @ Aliquippa (8-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 4A Quarterfinal AT Ambridge
Leechburg (9-2) @ Cornell (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class A Quarterfinal AT North Allegheny HS
Mohawk Area (6-5) @ Sto-Rox (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 2A Quarterfinal AT North Hills
Mount Pleasant Area (7-4) @ Avonworth (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 3A Quarterfinal
New Brighton (5-6) @ Beaver Falls (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 2A Quarterfinal AT Geneva College
New Castle (7-4) @ Belle Vernon Area (8-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 4A Quarterfinal
North Allegheny (7-4) @ Mount Lebanon (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 6A Semifinal
Our Lady of the Sacred Heart (7-3) @ Clairton (7-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class A Quarterfinal
Penn Hills (7-3) @ Gateway (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 5A Quarterfinal
Peters Township (7-4) @ Pine-Richland (6-4) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 5A Quarterfinal
Seneca Valley (7-3) @ Pittsburgh Central Catholic (8-2) 07:00 PM  Notes: District 7 6A Playoff Game at Baldwin HS
Seneca Valley (7-3) @ Pittsburgh Central Catholic (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 6A Semifinal AT Baldwin HS
Serra Catholic (10-1) @ Laurel (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 2A Quarterfinal
Shenango (4-6) @ Bishop Canevin (10-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class A Quarterfinal AT Keystone Oaks
South Side Area (8-3) @ Steel Valley (10-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 2A Quarterfinal
Springdale (7-4) @ Rochester (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class A Quarterfinal AT Freedom
Thomas Jefferson (7-2) @ Hampton (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 7 Class 4A Quarterfinal
West Shamokin (6-4) @ Portage Area (6-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 6 Class A Quarterfinal
Fox Chapel (5-6) @ Penn-Trafford (8-2) 07:30 PM  Notes: Dist. 7 Class 5A Quarterfinal
Woodland Hills (5-5) @ Moon Area (10-0) 07:30 PM  Notes: Dist. 7 Class 5A Quarterfinal

District 8

2021-11-12
Windber (10-0) @ Westinghouse (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 5/8 Class 2A Playoff Game AT Somerset HS
2021-11-13
USO (3-5) @ Juniata (9-2) 01:00 PM  Notes: Dist. 6/8 Class 4A Subregional Playoff Game AT Mansion Park

District 9

2021-11-12
Bedford (9-1) @ Clearfield Area (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class 3A Championship AT Bedford
Brookville (7-3) @ Ridgway/Johnsonburg (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class 2A Semifinal
Central Clarion (4-5) @ Karns City (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class 2A Semifinal
Clearfield Area (11-0) @ Bedford (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 5/9 Class 3A Playoff Game
Port Allegany (6-4) @ Redbank Valley (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class A Semifinal
Smethport Area (8-2) @ Union/AC Valley (8-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 9 Class A Semifinal

District 10

2021-11-12
General McLane (6-3) @ Meadville (7-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class 4A Championship AT Ediinboro
Hollidaysburg (6-4) @ Cathedral Prep (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 6/10 Class 5A Playoff Game at Central Cambria HS
Reynolds (6-4) @ Cochranton (8-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class A Championship AT Greenville HS
Wilmington Area (7-2) @ Farrell (8-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class 2A Championship AT Hickory HS
2021-11-13
Butler (5-4) @ McDowell (7-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class 6A Championship AT Veterans Stadium
Grove City (8-2) @ Fort LeBoeuf (7-2) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class 3A Semifinal AT Edinboro
Hickory (7-3) @ Slippery Rock (6-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 10 Class 3A Semifinal AT Grove City HS

District 11

2021-11-12
Allentown Central Catholic (8-3) @ Northwestern Lehigh (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 11 4A Championship AT Northern Lehigh HS
Bethlehem Freedom (9-2) @ Northampton (11-0) 07:00 PM  Notes: Dist. 11 6A Semifinal
Emmaus (8-3) @ Parkland (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 11 6A Semifinal
Whitehall (4-6) @ East Stroudsburg South (8-3) 07:00 PM  Notes: Dist. 11 5A Championship AT Lehighton HS
Williams Valley (8-2) @ Tri-Valley (9-1) 07:00 PM  Notes: Dist. 11 Class A Championship
2021-11-13
Palmerton Area (9-2) @ Northern Lehigh (8-3) 12:00 PM  Notes: Dist. 11 Class 2A Championship
Jim Thorpe Area (7-4) @ North Schuylkill (10-1) 06:00 PM  Notes: Dist. 11 Class 3A Championship AT Lehighton HS

District 12

2021-11-11
Cardinal O’Hara (3-5) @ Springfield-Delco (4-7) 06:00 PM  Notes: Contingency Game
2021-11-12
Belmont Charter School (8-1) @ Old Forge (9-0) 07:00 PM  Notes: PIAA D2/12 Subregional Class A game
2021-11-13
Frankford (9-0) @ Imhotep Charter School (6-1) 12:00 PM  Notes: Dist. 12 Class 5A Championship AT Northeast SS
Kipp-DuBois Collegiate Academy (0-6) @ Neumann-Goretti (9-1) 12:00 PM  Notes: Dist. 12 Class 3A Championship AT South Philly Supersite
St. Joseph’s Prep (7-2) @ La Salle College HS (9-1) 02:00 PM  Notes: Dist. 12 Class 6A Semifinal AT Franklin Field
Bonner-Prendie (8-2) @ John Bartram (5-3) 04:00 PM  Notes: Dist. 12 Class 4A Championship AT South Philly SS
Olney Charter (4-5) @ Northeast (4-3) 04:00 PM  Notes: Dist. 12 Class 6A Semifinal AT Northeast SS

Non-PIAA

2021-11-13
Episcopal Academy (6-3) @ Haverford School (4-4) 01:00 PM
Malvern Prep (7-2) @ Springside Chestnut Hill Academy (3-6) 01:00 PM
Germantown Academy (5-3) @ William Penn Charter (3-5) 01:30 PM
Hun School (NJ) @ Wyoming Seminary (4-3) 02:00 PM

Out of State

2021-11-13
Hun School (NJ) @ Wyoming Seminary (4-3) 02:00 PM

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

2 Responses to “2021 Statewide Master Schedule List: 11/011 to 11/013”

  1. David Mika says:

    mcd 65….Waiting on them to confirm their games

  2. mcd 65 says:

    Where is District 12 ??



David