flagyl tablet

EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

EasternPAFootball.com Master Schedule List (09/14 to 09/17)

Written by: on Tuesday, September 12th, 2017

District 1

2017-09-15
Avon Grove (0-3) @ Octorara Area (2-1) 07:00 PM
Bensalem (3-0) @ Abington (2-1) 07:00 PM
Boyertown (0-3) @ Academy Park (1-2) 07:00 PM
Bristol (2-0) @ New Hope Solebury (2-1) 07:00 PM
Chichester (2-1) @ Phoenixville (0-3) 07:00 PM
Coatesville (2-1) @ Downingtown West (2-1) 07:00 PM
Council Rock South (1-2) @ Harry S. Truman (3-0) 07:00 PM
Delaware County Christian School (2-1) @ Morrisville (2-1) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Glen Mills (0-2) @ Pottsgrove (3-0) 07:00 PM
Great Valley (1-2) @ Sun Valley (2-1) 07:00 PM
Harriton (1-2) @ Haverford High (3-0) 07:00 PM
Lansdale Catholic (0-2) @ Bonner-Prendie (0-3) 07:00 PM
Lower Merion (1-2) @ Conestoga (0-3) 07:00 PM
Marple-Newtown (2-1) @ Ridley (1-2) 07:00 PM
Neshaminy (2-1) @ Council Rock North (1-2) 07:00 PM
North Penn (1-2) @ Central Bucks West (3-0) 07:00 PM
Penncrest (1-2) @ Garnet Valley (3-0) 07:00 PM
Pennridge (2-1) @ Souderton Area (1-2) 07:00 PM
Pennsbury (2-1) @ William Tennent (0-3) 07:00 PM
Perkiomen Valley (2-1) @ Interboro (2-1) 07:00 PM
Pope John Paul II (3-0) @ Schuylkill Valley (2-1) 07:00 PM
Pottstown Area (0-3) @ Methacton (0-3) 07:00 PM
Radnor (2-1) @ Upper Darby (1-2) 07:00 PM
Spring-Ford (1-2) @ Exeter Township (2-0) 07:00 PM
Strath Haven (2-1) @ Springfield-Delco (3-0) 07:00 PM
Unionville (3-0) @ Kennett (2-1) 07:00 PM
Upper Dublin (1-1) @ Cheltenham (0-3) 07:00 PM
Upper Merion (0-3) @ Owen J. Roberts (3-0) 07:00 PM
Upper Moreland (3-0) @ Plymouth-Whitemarsh (0-3) 07:00 PM
Upper Perkiomen (2-1) @ Cocalico (2-0) 07:00 PM
Valley Forge Military Academy (0-3) @ Springfield-Montco (1-2) 07:00 PM
West Chester East (0-3) @ Bishop Shanahan (3-0) 07:00 PM
West Chester Rustin (2-1) @ Oxford Area (3-0) 07:00 PM
Wissahickon (2-1) @ Quakertown Community (2-1) 07:00 PM

2017-09-16
Overbrook (1-1) @ Chester (0-3) 10:30 AM
Central Bucks South (3-0) @ Central Bucks East (1-2) 11:00 AM  Notes: Greene Out
Norristown (1-2) @ Penn Wood (1-2) 01:00 PM
Jenkintown (1-1) @ Lower Moreland (0-1) 01:30 PM
West Chester Henderson (0-3) @ Downingtown East (3-0) 07:00 PM

 

District 2

2017-09-14
Lake-Lehman (1-2) @ Wilkes-Barre G.A.R. (0-3) 07:00 PM

2017-09-15
Abington Heights (1-2) @ Hazleton Area (1-2) 07:00 PM
Carbondale Area (1-2) @ Lakeland (1-2) 07:00 PM
Crestwood (2-1) @ Berwick Area (3-0) 07:00 PM
Dunmore (3-0) @ Riverside (0-3) 07:00 PM
Holy Redeemer (1-2) @ Western Wayne (3-0) 07:00 PM
Lackawanna Trail (2-1) @ Northwest Area (1-2) 07:00 PM
Mid Valley (1-2) @ Hanover Area (0-3) 07:00 PM
Nanticoke (3-0) @ Wilkes-Barre Meyers (2-1) 07:00 PM
North Pocono (3-0) @ Scranton (3-0) 07:00 PM
Pittston Area (1-2) @ Valley View (1-2) 07:00 PM
Scranton Prep (3-0) @ Dallas (2-1) 07:00 PM
Tunkhannock (0-3) @ Wyalusing Area (2-1) 07:00 PM
Wallenpaupack (1-2) @ Honesdale (2-1) 07:00 PM
West Scranton (0-3) @ Delaware Valley (3-0) 07:00 PM
Wyoming Valley West (0-3) @ Williamsport (3-0) 07:00 PM

2017-09-16
Montrose Area (0-3) @ Holy Cross (0-3) 01:00 PM
Old Forge (3-0) @ Susquehanna Community (3-0) 01:00 PM
Peddie School (NJ) @ Wyoming Seminary (1-0) 01:00 PM
Wyoming Area (1-2) @ Wilkes-Barre Coughlin (1-2) 07:00 PM

 

District 3

2017-09-15
Biglerville (0-2) @ Susquehannock (1-1) 07:00 PM
Boiling Springs (0-2) @ Big Spring (2-1) 07:00 PM
Carlisle (2-0) @ South Western (1-1) 07:00 PM
Cedar Cliff (2-0) @ William Penn (3) (2-0) 07:00 PM
Central Dauphin (1-1) @ Wilson West Lawn (1-1) 07:00 PM
Columbia (0-2) @ York Suburban (0-2) 07:00 PM
Conrad Weiser (0-2) @ Twin Valley (0-2) 07:00 PM
Cumberland Valley (2-0) @ Bishop McDevitt (2-1) 07:00 PM
Dallastown (1-1) @ Penn Manor (0-2) 07:00 PM
Daniel Boone (0-2) @ Northern Lebanon (1-1) 07:00 PM
Dover Area (0-2) @ Red Land (0-3) 07:00 PM
Eastern York (1-1) @ Littlestown (2-0) 07:00 PM
Elizabethtown Area (2-0) @ Lebanon (1-1) 07:00 PM
Fleetwood (0-2) @ ELCO (0-2) 07:00 PM
Governor Mifflin (2-1) @ Manheim Township (2-0) 07:00 PM
Greencastle-Antrim (1-1) @ East Pennsboro (2-0) 07:00 PM
Hamburg (0-3) @ East Juniata (0-3) 07:00 PM
Hanover (2-0) @ Annville-Cleona (2-1) 07:00 PM
Harrisburg (2-0) @ Pottsville Area (2-1) 07:00 PM
Hempfield (1-1) @ Central York (1-1) 07:00 PM
J.P. McCaskey (0-2) @ Reading (0-2) 07:00 PM
James Buchanan (0-3) @ Camp Hill (1-2) 07:00 PM
Lampeter-Strasburg (2-0) @ Conestoga Valley (2-0) 07:00 PM
Lancaster Catholic (0-2) @ Trinity (1-1) 07:00 PM
Lower Dauphin (0-2) @ Cedar Crest (2-0) 07:00 PM
Manheim Central (2-0) @ West York (0-3) 07:00 PM
Mechanicsburg (1-1) @ Northern York (1-2) 07:00 PM
Millersburg (0-3) @ Upper Dauphin (1-2) 07:00 PM
Milton Hershey (1-1) @ Hershey (1-1) 07:00 PM
New Oxford (0-2) @ Delone Catholic (2-0) 07:00 PM
Palmyra (3-0) @ Donegal (0-2) 07:00 PM
Pequea Valley (0-3) @ Kutztown (0-2) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Pine Grove Area (0-3) @ Newport (3-0) 07:00 PM
Pope John Paul II (3-0) @ Schuylkill Valley (2-1) 07:00 PM
Red Lion Area (2-0) @ Chambersburg (0-2) 07:00 PM
Shippensburg Area (2-0) @ Bermudian Springs (2-0) 07:00 PM
Solanco (1-1) @ Northeastern (2-0) 07:00 PM
Spring Grove (0-2) @ Garden Spot (0-2) 07:00 PM
Spring-Ford (1-2) @ Exeter Township (2-0) 07:00 PM
Susquehanna Township (1-1) @ Central Dauphin East (2-0) 07:00 PM
Susquenita (2-1) @ Line Mountain (2-1) 07:00 PM
Tri-Valley (2-1) @ Juniata (2-1) 07:00 PM
Upper Perkiomen (2-1) @ Cocalico (2-0) 07:00 PM
Warwick (1-1) @ Ephrata (0-2) 07:00 PM
Waynesboro (1-1) @ Gettysburg (1-1) 07:00 PM
West Perry (0-2) @ Middletown Area (2-0) 07:00 PM
Williams Valley (3-0) @ Halifax (2-1) 07:00 PM
York Catholic (2-0) @ Berks Catholic (2-0) 07:00 PM

2017-09-16
Kennard-Dale (1-1) @ York County School of Technology (0-2) 01:00 PM
Blue Mountain (1-2) @ Wyomissing Area (3-0) 01:30 PM

 

District 4

2017-09-15
Central Columbia (3-0) @ Loyalsock Township (2-1) 07:00 PM
Hamburg (0-3) @ East Juniata (0-3) 07:00 PM
Hughesville (1-2) @ Southern Columbia (3-0) 07:00 PM
Lewisburg (2-1) @ Jersey Shore (2-1) 07:00 PM
Milton Area (0-3) @ Danville (3-0) 07:00 PM
Montoursville (0-3) @ Mount Carmel Area (2-1) 07:00 PM
Muncy (3-0) @ Montgomery (2-1) 07:00 PM
Sayre (0-3) @ Cowanesque Valley (0-3) 07:00 PM
Selinsgrove (3-0) @ Shikellamy (2-1) 07:00 PM
Shamokin (0-3) @ Bloomsburg (1-2) 07:00 PM
Shenandoah Valley (1-2) @ Canton Area (1-2) 07:00 PM
South Williamsport (2-1) @ North Penn/Mansfield (2-1) 07:00 PM
Susquenita (2-1) @ Line Mountain (2-1) 07:00 PM
Towanda (2-1) @ Wellsboro (3-0) 07:00 PM
Troy Area (0-3) @ Athens (2-1) 07:00 PM
Tunkhannock (0-3) @ Wyalusing Area (2-1) 07:00 PM
Warrior Run (1-2) @ Mifflinburg (0-3) 07:00 PM
Wyoming Valley West (0-3) @ Williamsport (3-0) 07:00 PM

2017-09-16
Bucktail (1-2) @ Col-Mont Vo-Tech (0-3) 01:00 PM

 

District 11

2017-09-15
Allentown Central Catholic (2-1) @ East Stroudsburg South (1-2) 07:00 PM
Bangor (1-2) @ Salisbury Township (2-1) 07:00 PM
Bethlehem Liberty (1-2) @ Whitehall (3-0) 07:00 PM
Easton Area (3-0) @ Parkland (3-0) 07:00 PM  Notes: Youth Night
Harrisburg (2-0) @ Pottsville Area (2-1) 07:00 PM
Marian Catholic (1-2) @ Lehighton (3-0) 07:00 PM
Minersville Area (1-2) @ Jim Thorpe Area (3-0) 07:00 PM
Nativity BVM (2-1) @ Mahanoy Area (1-2) 07:00 PM
North Schuylkill (3-0) @ Schuylkill Haven (0-3) 07:00 PM
Northampton (2-1) @ Bethlehem Freedom (2-1) 07:00 PM
Northern Lehigh (0-3) @ Notre Dame (1-2) 07:00 PM
Pen Argyl (0-3) @ Palmerton Area (2-1) 07:00 PM
Pine Grove Area (0-3) @ Newport (3-0) 07:00 PM
Pocono Mountain East (1-2) @ East Stroudsburg North (0-3) 07:00 PM
Saucon Valley (2-1) @ Catasauqua (2-1) 07:00 PM
Shenandoah Valley (1-2) @ Canton Area (1-2) 07:00 PM
Southern Lehigh (3-0) @ Palisades (3-0) 07:00 PM
Stroudsburg (2-1) @ Louis E. Dieruff (1-2) 07:00 PM  Notes: Youth Night
Tamaqua Area (3-0) @ Panther Valley (2-1) 07:00 PM
Tri-Valley (2-1) @ Juniata (2-1) 07:00 PM
William Allen (1-2) @ Pleasant Valley (0-3) 07:00 PM
Williams Valley (3-0) @ Halifax (2-1) 07:00 PM

2017-09-16
Emmaus (1-2) @ Pocono Mountain West (0-3) 12:00 PM
Blue Mountain (1-2) @ Wyomissing Area (3-0) 01:00 PM
Northwestern Lehigh (0-3) @ Wilson Area (2-1) 01:30 PM
Nazareth Area (1-2) @ Bethlehem Catholic (3-0) 07:00 PM

 

District 12

2017-09-14
Olney Charter (2-1) @ Abraham Lincoln (0-3) 03:00 PM
Boys Latin of Philadelphia Charter School (2-1) @ Jules E. Mastbaum (1-1) 06:00 PM  Notes: at Northeast HS

2017-09-15
Imhotep Charter School (2-1) @ Philadelphia Central (0-2) 03:00 PM
Kensington (0-2) @ Thomas Edison (0-1) 03:00 PM
Kipp-DuBois Collegiate Academy (2-1) @ George Washington (0-2) 03:00 PM
Neumann-Goretti (1-0) @ Northeast (1-1) 03:00 PM  Notes: at Northeast
Samuel S. Fels (0-2) @ Strawberry Mansion (1-2) 03:00 PM  Notes: at 29th & Chalmers
Roman Catholic (0-3) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-1) 04:00 PM
John Bartram (3-0) @ Martin Luther King (2-1) 06:00 PM  Notes: at Germantown Supersite
Dobbins Randolph Vo-Tech (1-1) @ Academy of Palumbo (0-2) 06:30 PM  Notes: at South Philadelphia Supersite
Roxborough (2-0) @ School of the Future (1-0) 06:30 PM  Notes: at Gratz Supersite
Archbishop Carroll (2-1) @ LaSalle College HS (2-1) 07:00 PM
Archbishop Ryan (1-2) @ Father Judge (1-2) 07:00 PM  Notes: at Northeast HS
Lansdale Catholic (0-2) @ Bonner-Prendie (0-3) 07:00 PM
Archbishop Wood (2-1) @ Saint Joseph’s Prep (2-0) 07:30 PM  Notes: at Widener

2017-09-16
Overbrook (1-1) @ Chester (0-3) 10:30 AM
Simon Gratz (2-1) @ Frankford (1-1) 12:00 PM
Conwell-Egan Catholic (1-2) @ West Catholic (1-2) 01:00 PM  Notes: at Drexel – Vidas Comp.
Neumann-Goretti (1-0) @ Germantown Academy (1-1) 01:30 PM
South Philadelphia (1-1) @ Mastery North Charter (1-1) 03:00 PM  Notes: at Germantown Supersite
Cardinal O’Hara (3-0) @ Bishop McDevitt (3-0) 07:00 PM  Notes: at Cheltenham

 

Non-PIAA Teams

2017-09-15
Roman Catholic (0-3) @ Springside Chestnut Hill Academy (1-1) 04:00 PM
Tower Hill School (DE) @ Perkiomen School (1-0) 04:00 PM

2017-09-16
Malvern Prep (1-1) @ Pope John XXIII (NJ) 01:00 PM
Peddie School (NJ) @ Wyoming Seminary (1-0) 01:00 PM
Neumann-Goretti (1-0) @ Germantown Academy (1-1) 01:30 PM
Kiski School @ Hill School (0-1) 02:30 PM

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Web
EasternPAFootball

logo logo







EasternPAFootball - Your source for High School Football in Eastern PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 1999-2017 easternpafootball.com. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of easternpafootball.com.