The Coaches Academy Clinic
VSN Photography
Circle W Sports - The NEW name in the game for High School Sports!
Get your Business Noticed. Advertise Here!
 
The Funding Zone
National Scouting Report
 

2017 Offensive Stat Leaders – Updated on 2/19/18

Written by: on Thursday, February 1st, 2018

 

EasternPAFootball.com has recognized outstanding athletes for over 19 years. Our goal is to have every team’s season stats so we can put together a statewide stat page to see where your player(s) rank in Pennsylvania.

We will continue to update this list until we got every school’s stats.

Coaches if you didn’t receive my email contact me at dave@easternpafootball.com

We appreciate your support!

 

NOTE: I got over 200 emails to go through. I will be updating this page every day.

 

Passing Yards Leader(s)(Minimum of 1,000 yards)

3776 – Logan Leiby, Selinsgrove

3424 – Cole DeFranco, Notre Dame GP

3291 – Ricky Ortega, Coatesville

2856 – Tanner Schwilk, Conestoga Valley

2792 – Chase Diehl, Bishop McDevitt (3)

2729 – Todd Shelley, Lampeter-Strasburg

2702 – Malachi Young, Steelton-Highspire

2597 – Evan Simon, Manheim Central

2559 – Connor Watkins, Loyalsock

2510 – Stone Hollenbach, Southern Columbia

2493 – Michael Ruisch, Parkland

2480 – Cameron Roth, Garden Spot

2460 – Joe Fagnano, Williamsport

2392 – Zakee Sailsman, Lebanon

2348 – Javon Clements, Bethlehem Catholic

2302 – Anthony Paoletti, Marple Newtown

2279 – Rashaan Carlton, Susquehanna Township

2243 – Chandler England, Oxford Area

2235 – Cameron Gontek, George Washington

2229 – Yahmir Wilkerson, Harrisburg

2225 – Desman Johnson Jr., Penn Wood

2222 – Ryan Wolk, Hazleton Area

2154 – Brayden Long, New Oxford

2133 – Ethan Parvel, Whitehall

2131 – Evan Herb, Line Mountain

2120 – Philip Davis, Milton Area

2093 – Quinn Buffington, Camp Hill

2052 – Matt DeLaurentis, Pope John Paul II

2050 – TJ Pergine, Spring-Ford

2003 – Dom Salinetro, West Perry

1999 – Jack Psenicska, Springfield Delco

1963 – Scott Poulson, Easton Area

1929 – Salim Dixon, Martin Luther King

1880 – Luke Emge, Manheim Township

1879 – Johnathan Leighty, Kiski School

1874 – Brody Mcandrew, Neshaminy

1862 – Levi Engle, Williams Valley

1858 – Dylan DellaValle, Pocono Mountain West

1840 – Alex Gorgone, Unionville

1811 – Cade Pribula, Central York

1776 – Zak Kantor, Pennridge

1766 – Zach Demarchis, Pennsbury

1748 – Carter Vanscyoc, Shippensburg

1737 – Logan Edmond, Southern Lehigh

1724 – Evan O’Donnell, Central Bucks East

1724 – Tekoah Guedes, Palmerton

1667 – Drew Gunther, Malvern Prep

1665 – Connor Uhrig, Wilson (3)

1656 – Jalen Sutton-Christian, Imhotep Charter

1648 – Nick Reilly, Delaware Valley

1635 – Tommy Kirchhoff, Trinity (3)

1624 – Quidanie Vega-Cosme, Dieruff

1620 – Micheal Smithers, Canton Area

1619 – Andrew Brett, Catasauqua

1610 – Shane Dooley, Father Judge

1606 – Tanner Kunkle, Towanda

1593 – Elijah Shemory, Jersey Shore

1573 – Leo O’Boyle, Scranton Prep

1547 – Doug Weist, North Schuylkill

1546 – Anthony Ellis, Sun Valley

1532 – Marquez McCray, St. Joseph’s Prep

1523 – London Johnson, Halifax

1521 – Logan Horn, Cedar Crest

1520 – Gavin Darcy, Dunmore

1520 – Jakob Lane, Littlestown

1494 – Brady Staub, Central Dauphin

1489 – Tallian Lehr, J.P. McCaskey

1483 – Cody Scherer, Lehighton

1483 – Dan Solecki, LaSalle College HS

1471 – George Tinsley, Abington Heights

1470 – Chase Dull, Bermudian Springs

1465 – Trae Devlin, Central Columbia

1464 – Mark Himmelsbach – Hempfield (3)

1455 – Evan Brady, Delone Catholic

1444 – Frank Rauscher, Allentown Central Catholic

1442 – Mitchell Galentine, Eastern York

1439 – Bryce Lauletta, Downingtown East

1436 – Will Howard, Downingtown West

1412 – Gary Degroat Jr., Mifflinburg

1385 – Nico Piraino, Lakeland

1381 – Brandon Unterkoefler, Exeter Township

1367 – Joshua Crecca, Central Bucks West

1361 – Will Samuel, William Penn Charter

1357 – Gage Anzulavich, Warrior Run

1355 – Aaron Angelos, Springside Chestnut Hill

1350 – Zach Throne, Red Lion

1347 – Charles Britt, Neumann-Gorretti

1345 – Aidan Klassen, Lower Dauphin

1344 – Dominic Deluca, Wyoming Area

1334 – Tom Reisinger, Mount Carmel

1305 – Zachary Gardner, Twin Valley

1285 – Deven Bollinger, Northwestern Lehigh

1270 – Brent Burleigh, North Penn-Mansfield

1265 – Robbie McAndrew, Scranton

1262 – Coleman Good, Muncy

1250 – Janssen Wilborn, Wilkes-Barre Meyers

1245 – Connor Patania, Phoenixville

1226 – Brayden Strouse, Montgomery

1224 – Scott Ash, Middletown

1219 – Gabe Tilford, Shikellamy

1216 – Julian Gimbel, Upper Dublin

1216 – Payton Morris, East Pennsboro

1210 – Nikolas Grabiec, Newport

1207 – Quin Henry, Wellsboro

1196 – Jared Plessinger, Cumberland Valley

1195 – Logan Yoder, Tri-Valley

1178 – Ayden Mathias, Boyertown

1169 – Jack Collar, Archbishop Wood

1159 – Cameron Clark, Wilson Area

1146 – Corbin Brown, Sayre

1144 – Nicholas Shedleski, Lewisburg

1121 – Corey Wise, West York

1119 – Ethan Brader, Palisades

1113 – Zach Ketterman, Gettysburg

1111 – Jake Prevost, Great Valley

1104 – David Piestrak, Northwest Area

1094 – David Krewson, Blue Mountain

1094 – Terrance Derr, Berks Catholic

1090 – Alstan Wolfe, Saucon Valley

1080 – Tyler Keyser, Upper Perkiomen

1074 – A.J. Flick, South Williamsport

1069 – Mikey Riutort, East Stroudsburg South

1052 – Ben Gerber, Haverford School

1047 – Hunter Shearer, Montoursville

1034 – Justin Johnson, Dover Area

1023 – Ryan Cassidy, West Chester East

1016 – Luke Gutowski, Delaware County Christian School

1014 – Joe Saulino, West Chester Henderson

1004 – Scott Schwalm, Minersville

 

Rushing Yards Leader(s) (Minimum of 1,000 yards)

2948 – Dylan Rabuck, Williams Valley

2805 – Rahsul Faison, Pottsgrove

2775 – Kobe Brish, Schuylkill Haven

2478 – Jesse Capriotti, New Hope-Solebury

2464 – Onasis Neely, East Pennsboro

2292 – Gaige Garcia, Southern Columbia

2255 – TaQuan Bradley-Chambers, Lehighton

2242 – Gideon Green, South Williamsport

2161 – Zack Jayne, Athens

2087 – Nyzair Smith, Dallastown

1879 – Patrick Garwo, Conwell-Egan

1838 – Nasir Peoples, Archbishop Wood

1809 – Ryan Obiso, Delaware Valley

1802 – Dupri Andrews, Steelton-Highspire

1793 – Jose Lopez, Middletown

1740 – Matt Gilmartin, Scranton Prep

1697 – Aaron Young, Coatesville

1664 – Kyle Tomb, Jersey Shore

1641 – Sterlen Barr Jr., Upper Moreland

1590 – Seth Vernon, Valley View

1550 – Sean Solomon, East Stroudsburg South

1549 – Iggy Reynoso, Wilson (3)

1543 – Job Goodman, Wilson Area

1534 – Justin St. Hill, Jim Thorpe

1532 – Marlon Weathers, Marple-Newtown

1516 – Cooper Lutz, Berks Catholic

1503 – Zach Throne, Red Lion

1486 – Mark Himmelsbach – Hempfield (3)

1467 – Tyler Flick, Manheim Central

1461 – John Ayres, Mount Carmel

1458 – Brady Fox, Middletown

1456 – Jahan Worth, Parkland

1455 – Hunter Budman, Montgomery

1439 – Zach Demarchis, Pennsbury

1406 – Grayson Sallade, Manheim Township

1391 – Sean Mikovitch, Wyoming Valley West

1367 – Caleb Mead, Upper Moreland

1351 – Kyle Swartz, Northern York

1341 – Logan Cywinski, Tunkhannock

1341 – Nick Breiner, Tamaqua

1335 – Ethan Rode, Newport

1317 – Quinn Henry, Wellsboro

1305 – Logan Bachman, Allentown Central Catholic

1304 – Malik Bootman, Upper Dublin

1293 – Garrett DeBoer, Bangor

1288 – Isaac Gensemer, Central Columbia

1280 – Alstan Wolfe, Saucon Valley

1279 – Naeem Cross, Milton Hershey

1278 – Ryan Adams, Big Springs

1270 – Justin Defrancesco, Spring-Ford

1270 – Trey Gretzinger, Palisades

1267 – DeeWil Barlee, Episcopal Academy

1264 – Jake Cole, Wilkes-Barre Coughlin

1261 – Gerald Grube III, Notre Dame GP

1251 – Noah Palm, Cocalico

1246 – Jared Colletti, Palisades

1246 – Luke Strauss, Southern Lehigh

1244 – Tyler Whary, Upper Perkiomen

1239 – Micah Parsons, Harrisburg

1236 – Michael Welde, Council Rock North

1233 – Ay’Jaun Marshall, West York

1226 – Matt Lewandowski, Mahanoy Area

1221 – Giovanni Spataro, Lakeland

1218 – Jake Palmer, Cumberland Valley

1194 – Ammon Robinson, Gettysburg

1192 – Tekoah Guedes, Palmerton Area

1175 – Colby Alpaugh, Muncy

1169 – Nick Yannutz, Solanco

1161 – Edward Saydee, William Penn Charter

1160 – Matt Casee, Lansdale Catholic

1160 – Rheyse Green, Scranton

1136 – Joe Ingulli, Wallenpaupack

1136 – Ryan Hart, Delone Catholic

1127 – Brandon Unterkoefler, Exeter Township

1125 – Jalen Mitchell, Delaware County Christian School

1121 – Zach Hussein, Strath Haven

1119 – Joel Stills, Neshaminy

1117 – Brassir Stocker, Downingtown East

1115 – Max Moyers, Lewisburg

1112 – Joseph Kahn, Selinsgrove

1109 – Zach Petiet, Saucon Valley

1108 – Danny Dutkiewicz, Lansdale Catholic

1107 – Jake Anderson, Northwest Area

1100 – Mike Dubas, Cedar Cliff

1099 – Zane Neubert, Towanda

1093 – Matt Bisko, Bethlehem Catholic

1088 – Jacir Savoy, West Catholic

1082 – Malik Johnson, Boys’ Latin Charter

1078 – Brandon Holz, Oxford Area

1065 – Cole Cavanaugh, Loyalsock

1057 – Ryan Clark, East Stroudsburg South

1051 – Garvey Jonassaint, Downingtown East

1046 – Braxton Marrero, Whitehall

1035 – Cameron Roth, Garden Spot

1031 – Christian Patrick, Quakertown

1028 – O’Shaan Allison, Malvern Prep

1015 – Ethan Parvel, Whitehall

1014 – Julz Kelly, Sun Valley

1010 – Sayyid Saunders, Harry S Truman

1008 – Brendan Hill, North Penn-Mansfield

1005 – Tim Aivado, Downingtown East

 

Receiving Yards Leader(s) (Minimum of 500 yards)

1462 – Julian Fleming, Southern Columbia

1340 – Dapree Bryant, Coatesville

1324 – Jarrett Inch, Selinsgrove

1254 – Dash Dulgerian, Marple Newtown

1230 – Jakob Herres, Easton Area

1195 – Jake Novak, Manheim Central

1181 – Kennedy Poles, Penn Wood

1110 – Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3)

1057 – Zack Kuntz, Camp Hill

1041 – Jose Barbon, Conestoga Valley

1038 – Gerald Ross, Loyalsock

1021 – Dez Boykin, Whitehall

1021 – Luis Aquino-Rios, Lebanon

1020 – Tyler Hays, Parkland

1002 – Tyre Stead, Conestoga Valley

951 – Owen Buhr, New Oxford

935 – Terrance Quaker, West Perry

934 – Marcus Simmons, Williamsport

927 – Jacob Arndt, Garden Spot

924 – Scott Grigas, North Schuylkill

920 – Timmy Ward, Canton Area

915 – Daizhun Rhodes, Bethlehem Catholic

876 – Cameron Niemeyer, Lampeter-Strasburg

874 – Isaiah Dejesus, Notre Dame GP

864 – Thomas Pigeon, Lakeland

850 – Brenden Cregger, Line Mountain

841 – T’nyis Becker, Bishop McDevitt (3)

838 – Hunter Frantz, Jersey Shore

830 – Miguel Hernandez, Catasauqua

823 – Avery Jones, Kiski School

823 – Rahiem Bowens, Penn Wood

812 – Donald Cole, George Washington

810 – Bryce Ellinger, Minersville

810 – Qaadir Dixon, Martin Luther King

796 – Yusuf Terry, Imhotep Charter

773 – Chris Lochetta, Central Bucks East

772 – Tim Sturgis, Central York

770 – Kris Pirozzi, Lampeter-Strasburg

765 – Ricky Cope, Selinsgrove

760 – Dan O’Hare, Notre Dame GP

759 – Jarvai Flowers, Steelton-Highspire

748 – Breven Derk, Line Mountain

743 – JT Hower, Unionville

738 – Jake Wolfgang, Williams Valley

735 – Gerald Grube, Notre Dame GP

734 – Ashton Buchanan, Tri-Valley

722 – Kolt Byers, Bermudian Springs

715 – Charlie Katshir, Cumberland Valley

705 – Katob Joseph, Father Judge

698 – Jeremiah Beckley, Lebanon

695 – Joe Zubillaga, Unionville

679 – Joe Devine, Pennridge

677 – Julz Kelly, Sun Valley

676 – Broc Grosser, Halifax

675 – Ian Tracy, West Chester Henderson

670 – Grant Smith, Central Dauphin

664 – Michael Garlick, Neshaminy

661 – Elijah Price, Southern Lehigh

660 – Jacob Thomas, Littlestown

659 – David Smith, Hazleton Area

658 – Nate Fangio, Dunmore

655 – Tony Manzano, Milton Area

654 – Devon Rabuck, Williams Valley

649 – Dante Bonanni, Spring-Ford

643 – Caleb Clymer, Northwestern Lehigh

640 – Dylan Farronato, Lewisburg

640 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

634 – Steve Arrington, Father Judge

622 – Nate Calderone, Blue Mountain

618 – Rylee Stahl, Mifflinburg

618 – Quameer Knight, George Washington

610 – Cory Joyce, Neshaminy

610 – Kavon Hope, Steelton-Highspire

598 – Justin Pasquale, Allentown Central Catholic

597 – Levi Gaiotti, Canton Area

596 – Brandon Koch, Schuylkill Haven

595 – Kyrin Jackson, Bonner-Prendie

589 – Clayton Halmi, Kiski School

586 – Derek Arevalo, Dover Area

581 – Jake Novroski, Central Bucks East

580 – Dupri Andrews, Steelton-Highspire

580 – Josh Willenbrock, Downingtown West

578 – C.J. Reichard, Mount Carmel

577 – Zander Bradley, Central Columbia

576 – Kyron Harbin, Scranton

572 – Damon Horton, Hazleton

572 – Ryan Loughlin, Archbishop Wood

571 – Casey Rother, Tamaqua

571 – Luke Tama, Towanda

564 – Jake Blaski, Wyoming Valley West

560 – Javion Grant, Steelton-Highspire

557 – Jordan Nelson, Palmerton Area

554 – Gage Carnrike, Sayre

553 – Shamus Williams, Bethlehem Catholic

551 – Jack McHale, Trinity (3)

549 – David Burke, Pennsbury

548 – Tevin Gonzalez, Newport

547 – Jake Thomas, Littlestown

547 – Riley Daubert, Warrior Run

546 – Shaquon Anderson-Butts, Harrisburg

542 – Ethen Stryker, Williamsport

541 – Dan Byrnes, Downingtown West

538 – Cole Wetherhold, Parkland

534 – Dylan Kelly, Delaware Valley

529 – Michael Gray, West Chester East

527 – Pat Elliott, Springside Chestnut Hill

522 – Jacob Bildstein, Pope John Paul II

521 – Connor Hazlet, Northwest Area

517 – Joshua Nylund, Selinsgrove

516 – Dan Cirino, Pope John Paul II

514 – Jordan Shrewbridge, Garden Spot

512 – Brandon Sanders, St. Joseph’s Prep

510 – Denny Dennison, Red Lion

510 – Jerry Kapp, Boyertown

508 – Forrest Keys, Lower Moreland

508 – Jack Fiucci, Exeter

506 – Adam Houser, Shippensburg

506 – Troy Holland, LaSalle College HS

503 – Adrian Otero, Hazleton Area

503 – Anthony Deleon, J.P. McCaskey

503 – Juan Salas, Parkland

502 – Anthony Funk, Elizabethtown

501 – Matt Barber, Cowanesque Valley

500 – James Gines, Sun Valley

500 – Jon Morrison, Wyalusing Valley

 

All-Purpose Yards Leader(s) (Minimum of 1,500 yards)

4163 – Ricky Ortega, Coatesville

3292 – Gaige Garcia, Southern Columbia

3039 – Connor Watkins, Loyalsock

2786 – Zakee Sailsman, Lebanon

2714 – Chandler England, Oxford Area

2627 – Onasis Neely, East Pennsboro

2526 – Julz Kelly, Sun Valley

2206 – Hunter Budman, Montgomery

2186 – Janssen Wilborn, Wilkes-Barre Meyers

2185 – Logan Horn, Cedar Crest

2171 – Gerald Grube III, Notre Dame GP

2080 – Alex Gorgone, Unionville

2043 – Marlon Weathers, Marple-Newtown

2017 – Patrick Garwo, Conwell-Egan

1971 – Jose Lopez, Middletown

1926 – Evan O’Donnell, Central Bucks East

1919 – Gabe Tilford, Shikellamy

1831 – Kyle Tomb, Jersey Shore

1744 – Noah Palm, Cocalico

1694 – Elijah Shemory, Jersey Shore

1647 – Alex McDonald, Solanco

1620 – Terrance Quaker, West Perry

1613 – Anthony Ellis, Sun Valley

1609 – David Piestrak, Northwest Area

1585 – Da’vion Kidd-Jackson, West Catholic

1539 – Ethan Lee, Big Spring

1506 – Joel Stills, Neshaminy

 

Receptions Leader(s) (Minimum of 35)

87 – Dash Dulgerian, Marple Newtown

76 – Jarrett Inch, Selinsgrove

76 – Luis Aquino-Rios, Lebanon

71 – Marcus Simmons, Williamsport

69 – Julian Fleming, Southern Columbia

68 – Jose Barbon, Conestoga Valley

67 – Jakob Herres, Easton Area

65 – Miguel Hernandez, Catasauqua

64 – Dan O’Hare, Notre Dame GP

64 – Dez Boykin, Whitehall

64 – Isaiah Dejesus, Notre Dame GP

62 – Owen Buhr, New Oxford

62 – Tyre Stead, Conestoga Valley

61 – Dapree Bryant, Coatesville

61 – Kris Pirozzi, Lampeter-Strasburg

60 – Thomas Pigeon, Lakeland

59 – Jake Novak, Manheim Central

58 – Gerald Ross, Loyalsock

58 – Terrance Quaker, West Perry

55 – Jacob Arndt, Garden Spot

53 – Rylee Stahl, Mifflinburg

53 – Scott Grigas, North Schuylkill

52 – Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3)

52 – T’nyis Becker, Bishop McDevitt (3)

52 – Breven Derk, Line Mountain

52 – Qaadir Dixon, Martin Luther King

51 – Ethen Stryker, Williamsport

50 – Cameron Niemeyer, Lampeter-Strasburg

50 – Timmy Ward, Canton Area

49 – Daizhun Rhodes, Bethlehem Catholic

49 – James Gines, Sun Valley

49 – Riley Daubert, Warrior Run

48 – Cory Joyce, Neshaminy

48 – Michael Gray, West Chester East

47 – David Smith, Hazleton Area

45 – Brenden Craggier, Line Mountain

45 – Chris Lochetta, Central Bucks East

45 – Reese Patronick, Wilkes-Barre Meyers

44 – Adam Houser, Shippensburg

44 – Justin Pasquale, Allentown Central Catholic

44 – Marc Anthony Minichello, Wyoming Area

44 – Tyler Hays, Parkland

43 – Jacob Thomas, Littlestown

43 – Jake Novroski, Central Bucks East

43 – Jason Cook, Pennsbury

43 – Jon Morrison, Wyalusing Valley

43 – Matt Barber, Cowanesque Valley

43 – Michael Garlick, Neshaminy

43 – Troy Holland, LaSalle College HS

42 – Jacob Bildstein, Pope John Paul II

42 – Jeremiah Beckley, Lebanon

42 – Katob Joseph, Father Judge

42 – Kennedy Poles, Penn Wood

42 – Nate Calderone, Blue Mountain

41 – Dante Bonanni, Spring-Ford

41 – Jake Thomas, Littlestown

40 – JT Hower, Unionville

40 – Koby Peacock, Jersey Shore

40 – Pat Elliott, Springside Chestnut Hill

41 – Luke Tama, Towanda

40 – Rahiem Bowens, Penn Wood

40 – Zack Kuntz, Camp Hill

39 – Avery Jones, Kiski School

39 – Brandon Sanders, St. Joseph’s Prep

39 – Caleb Clymer, Northwestern Lehigh

39 – Steve Arrington, Father Judge

39 – Yusuf Terry, Imhotep Charter

38 – Chris Day, Mifflinburg

38 – Dylan Kelly, Delaware Valley

38 – Elijah Price, Southern Lehigh

38 – Victor Alvarado, Dieruff

37 – Alden Mathes, Marple Newtown

37 – Charlie Katshir, Cumberland Valley

37 – Hunter Frantz, Jersey Shore

37 – Ian Tracy, West Chester Henderson

37 – Juan Salas, Parkland

37 – Julz Kelly, Sun Valley

37 – Nathan Derby, Southern Lehigh

37 – Tim Shevlin, Quakertown

36 – Andrew Sabo, Palmerton Area

36 – Bryce Ellinger, Minersville

36 – Casey Rother, Tamaqua

36 – Connor Hazlet, Northwest Area

36 – Dylan Wesneski, North Penn-Mansfield

36 – Joe Zubillaga, Unionville

36 – Jordan Shrewbridge, Garden Spot

36 – Mike Eckhart, Palmerton Area

36 – Rece Bender, Manheim Township

35 – Adrian Otero, Hazleton Area

35 – Anthony Washington, Montoursville

35 – Brock Hepler, Loyalsock

35 – C.J. McCafferty, Pope John Paul II

35 – Cain Fridinger, Shippensburg

35 – Jordan Nelson, Palmerton Area

35 – Kyrin Jackson, Bonner-Prendie

35 – Marc Wilson, Lampeter-Strasburg

35 – Owen Landis, Downingtown West

 

Passing Touchdowns Leader(s) (Minimum of 20)

42 – Logan Leiby, Selinsgrove

42 – Ricky Ortega, Coatesville

34 – Malachi Young, Steelton-Highspire

31 – Cole DeFranco, Notre Dame GP

31 – Ethan Parvel, Whitehall

30 – Connor Watkins, Loyalsock

30 – Joe Fagnano, Williamsport

30 – Stone Hollenbach, Southern Columbia

29 – Evan Simon, Manheim Central

29 – Tanner Schwilk, Conestoga Valley

28 – Chase Diehl, Bishop McDevitt (3)

28 – Gavin Darcy, Dunmore

27 – Johnathan Leighty, Kiski School

25 – Yahmir Wilkerson, Harrisburg

24 – Anthony Paoletti, Marple Newtown

24 – Cameron Roth, Garden Spot

24 – Luke Emge, Manheim Township

23 – Levi Engle, Williams Valley

23 – Scott Poulson, Easton Area

23 – Todd Shelley, Lampeter-Strasburg

22 – Dylan DellaValle, Pocono Mountain West

22 – Leo O’Boyle, Scranton Prep

22 – Michael Ruisch, Parkland

22 – Zakee Sailsman, Lebanon

21 – Alex Gorgone, Unionville

21 – Chandler England, Oxford Area

21 – Evan Herb, Line Mountain

21 – Jalen Sutton-Christian, Imhotep Charter

21 – Logan Edmond, Southern Lehigh

20 – Brent Burleigh, North Penn-Mansfield

20 – Cody Scherer, Lehighton

20 – Desman Johnson Jr., Penn Wood

20 – Elijah Shemory, Jersey Shore

20 – Quinn Buffington, Camp Hill

20 – Rashaan Carlton, Susquehanna Township

20 – Ryan Wolk, Hazleton Area

20 – TJ Pergine, Spring-Ford

 

Rushing Touchdowns Leader(s) (Minimum of 20)

42 – Dylan Rabuck, Williams Valley

42 – Kobe Brish, Schuylkill Haven

37 – Gaige Garcia, Southern Columbia

37 – Rahsul Faison, Pottsgrove

35 – Aaron Young, Coatesville

34 – Zack Jayne, Athens

33 – Jesse Capriotti, New Hope-Solebury

33 – Onasis Neely, East Pennsboro

31 – Jahan Worth, Parkland

31 – Nyzair Smith, Dallastown

29 – Nasir Peoples, Archbishop Wood

27 – Cooper Lutz, Berks Catholic

27 – Micah Parsons, Harrisburg

27 – Quinn Henry, Wellsboro

26 – Brady Fox, Middletown

26 – Gideon Green, South Williamsport

26 – Seth Vernon, Valley View

25 – Jose Lopez, Middletown

25 – Justin St. Hill, Jim Thorpe

25 – Ryan Obiso, Delaware Valley

24 – Alstan Wolfe, Saucon Valley

24 – Cody Scherer, Lehighton

24 – Logan Bachman, Allentown Central Catholic

24 – Patrick Garwo, Conwell-Egan

24 – TaQuan Bradley-Chambers, Lehighton

23 – Brandon Brubaker, Cocalico

23 – Dupri Andrews, Steelton-Highspire

23 – Hunter Budman, Montgomery

23 – Iggy Reynoso, Wilson (3)

23 – Matt Bisko, Bethlehem Catholic

23 – Matt Gilmartin, Scranton Prep

21 – Malik Bootman, Upper Dublin

21 – Marlon Weathers, Marple-Newtown

20 – DeeWil Barlee, Episcopal Academy

20 – Sean Solomon, East Stroudsburg South

20 – Sterlen Barr Jr., Upper Moreland

20 – Tekoah Guedes, Palmerton Area

20 – Tyler Flick, Manheim Central

 

Reception Touchdowns Leader(s) (Minimum of 7)

22 – Dapree Bryant, Coatesville

20 – Julian Fleming, Southern Columbia

17 – Jarrett Inch, Selinsgrove

16 – Jose Barbon, Conestoga Valley

15 – Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3)

14 – Gerald Ross, Loyalsock

14 – Jake Novak, Manheim Central

14 – Jakob Herres, Easton Area

14 – Kennedy Poles, Penn Wood

13 – Avery Jones, Kiski School

13 – Jake Wolfgang, Williams Valley

12 – Dez Boykin, Whitehall

12 – Elijah Price, Southern Lehigh

11 – Connor Hazlet, Northwest Area

11 – Luis Aquino-Rios, Lebanon

11 – Marcus Simmons, Williamsport

11 – Tim Sturgis, Central York

10 – Brenden Cregger, Line Mountain

10 – Dahmir Ruffin, Archbishop Carroll

10 – Jarvai Flowers, Steelton-Highspire

10 – Joe Zubillaga, Unionville

10 – Ricky Cope, Selinsgrove

10 – Shaquon Anderson-Butts, Harrisburg

10 – Thomas Pegeon, Lakeland

10 – Tyre Stead, Conestoga Valley

10 – Zack Crum, Lehighton

9 – Ashton Buchanan, Tri-Valley

9 – Brandon Koch, Schuylkill Haven

9 – Brandon Sanders, St. Joseph’s Prep

9 – Clayton Halmi, Kiski School

9 – David Burke, Pennsbury

9 – Donald Cole, George Washington

9 – Dupri Andrews, Steelton-Highspire

9 – Nate Fangio, Dunmore

9 – Owen Buhr, New Oxford

9 – Scott Grigas, North Schuylkill

9 – Shane Kozick, Danville

9 – Steve Arrington, Father Judge

9 – Steve Borgia, Dunmore

9 – Tyler Hays, Parkland

9 – Zack Kuntz, Camp Hill

8 – Breven Derk, Line Mountain

8 – Charles Warren, Gettysburg

8 – Dalton Prough, Wellsboro

8 – Denny Dennison, Red Lion

8 – Eddie Olsen, Easton Area

8 – Ethen Stryker, Williamsport

8 – Gage Carnrike, Sayre

8 – Garret Fittery, Manheim Central

8 – Hunter Frantz, Jersey Shore

8 – Isaiah Dejesus, Notre Dame GP

8 – Jamiere Gray, J.P. McCaskey

8 – Jacob Arndt, Garden Spot

8 – Kris Pirozzi, Lampeter-Strasburg

8 – Luke Tama, Towanda

8 – Qaadir Dixon, Martin Luther King

8 – Quincy Watson, Malvern Prep

8 – Rahiem Bowens, Penn Wood

8 – Riley Daubert, Warrior Run

7 – Adrian Otero, Hazleton Area

7 – Allen Negrete, Whitehall

7 – Bryce Ellinger, Minersville

7 – Casey Rother, Tamaqua

7 – Charlie Katshir, Cumberland Valley

7 – Chris Lochetta, Central Bucks East

7 – Colin Esposito, Williamsport

7 – Dash Dulgerian, Marple Newtown

7 – Dylan Farronato, Lewisburg

7 – Dylan Wesneski, North Penn-Mansfield

7 – Forrest Keys, Lower Moreland

7 – JT Hower, Unionville

7 – Javi Westmoreland, Garden Spot

7 – John Washington, William Penn Charter

7 – Kavon Hope, Steelton-Highspire

7 – Matt Kistler, Tamaqua

7 – Michael Gray, West Chester East

7 – Quameer Knight, George Washington

7 – Rick Bearden, Pope John Paul II

7 – Ryan Malinowski, Delone Catholic

7 – Shamus Williams, Bethlehem Catholic

7 – Troy Holland, LaSalle College HS

7 – Xavier Roman, Manheim Township

7 – Yusuf Terry, Imhotep Charter

 

Total Touchdowns Leader(s) (Minimum of 25)

52 – Ricky Ortega, Coatesville

44 – Gaige Garcia, Southern Columbia

44 – Kobe Brish, Schuylkill Haven

42 – Dylan Rabuck, Williams Valley

41 – Connor Watkins, Loyalsock

37 – Rahsul Faison, Pottsgrove

36 – Onasis Neely, East Pennsboro

35 – Chandler England, Oxford Area

35 – Zack Jayne, Athens

34 – Jesse Capriotti, New Hope-Solebury

31 – Nyzair Smith, Dallastown

31 – Zakee Sailsman, Lebanon

30 – Cooper Lutz, Berks Catholic

30 – Quinn Henry, Wellsboro

29 – Leo O’Boyle, Scranton Prep

29 – Micah Parsons, Harrisburg

28 – Jose Lopez, Middletown

28 – Justin St. Hill, Jim Thorpe

27 – Iggy Reynoso, Wilson (3)

27 – Patrick Garwo, Conwell-Egan

26 – Brady Fox, Middletown

26 – Seth Vernon, Valley View

25 – Alstan Wolfe, Saucon Valley

25 – Evan O’Donnell, Central Bucks East

25 – Gerald Grube III, Notre Dame GP

25 – Job Goodman, Wilson Area

25 – Logan Horn, Cedar Crest

25 – Marlon Weathers, Marple-Newtown

25 – Ryan Obiso, Delaware Valley

 

Scoring Leader(s) (Minimum of 75 points)

264 – Dylan Rabuck, Williams Valley

264 – Gaige Garcia, Southern Columbia

264 – Kobe Brish, Schuylkill Haven

224 – Rahsul Faison, Pottsgrove

216 – Onasis Neely, East Pennsboro

210 – Zack Jayne, Athens

209 – Jared Colletti, Palisades

208 – Jahan Worth, Parkland

204 – Jesse Capriotti, New Hope-Solebury

186 – Nyzair Smith, Dallastown

184 – Quinn Henry, Wellsboro

180 – Cooper Lutz, Berks Catholic

180 – Naseer Peoples, Archbishop Wood

174 – Micah Parsons, Harrisburg

170 – Justin St. Hill, Jim Thorpe

168 – Jose Lopez, Middletown

164 – Patrick Garwo, Conwell-Egan

156 – Brady Fox, Middletown

156 – Gideon Green, South Williamsport

156 – Seth Vernon, Valley View

154 – Alstan Wolfe, Saucon Valley

152 – Gerald Grube III, Notre Dame GP

152 – Job Goodman, Wilson Area

150 – Ryan Obiso, Delaware Valley

144 – Logan Bachman, Allentown Central Catholic

143 – Elijah Hoffman, Southern Columbia

140 – Brandon Brubaker, Cocalico

138 – DeeWil Barlee, Episcopal Academy

138 – Grayson Sallade, Manheim Township

138 – Hunter Budman, Montgomery

138 – Matt Bisko, Bethlehem Catholic

136 – Cody Scherer, Lehighton

132 – Julian Fleming, Southern Columbia

132 – Luke Strauss, Southern Lehigh

132 – Malik Bootman, Upper Dublin

132 – Ryan Hart, Delone Catholic

132 – Sean Solomon, East Stroudsburg South

130 – Tekoah Guedes, Palmerton Area

126 – Colby Alpaugh, Muncy

126 – Nick Breiner, Tamaqua

122 – Zach Petiet, Saucon Valley

118 – Rheyse Green, Scranton

116 – Zach Throne, Red Lion

114 – Frank Damiano, Dunmore

114 – John Ayres, Mount Carmel Area

114 – Kyle Swartz, Northern York

114 – Noah Palm, Cocalico

114 – Trey Gretzinger, Palisades

114 – Tyler Flick, Manheim Central

108 – Isheem Young, Imhotep Charter

108 – Jarrett Inch, Selinsgrove

108 – Justin DeFrancesco, Spring-Ford

108 – Malik Johnson, Boys’ Latin Charter

108 – Seth Paluck, Marian Catholic

106 – Matt Lewandowski, Mahanoy Area

105 – Charlie Katshir, Cumberland Valley

104 – Dez Boykin, Whitehall

104 – Cameron Niemeyer, Lampeter-Strasburg

102 – Jake Novak, Manheim Central

102 – Zach Demarchis, Pennsbury

100 – Rob Dwyer, Wyoming Valley West

98 – Chris Wells, Neumann-Gorretti

98 – Kennedy Polies, Penn Wood

98 – Matt Casee, Landsale Catholic

97 – Shaquon Anderson-Butts, Harrisburg

96 – Brandon Koch, Schuylkill Haven

96 – Donavan Brady, Middletown

96 – Isaac Gensemer, Central Columbia

96 – Jay Zerby, Halifax

96 – Jose Barbon, Conestoga Valley

96 – Joseph Kahn, Selinsgrove

96 – Nick Ketner, Donegal

96 – Ryan Adams, Big Spring

92 – Chase Moser, Wellsboro

92 – Derek Arevalo, Dover

92 – Joel McGuire, Solanco

92 – Zach Davies, Wyoming Valley West

90 – Danny Scheib, Tri-Valley

90 – Edward Saydee, William Penn Charter

90 – Kyle Tomb, Jersey Shore

90 – Marcus Simmons, Williamsport

90 – Mike Wise-Belle, Central Dauphin

90 – Nazir Burnett, Bishop McDevitt (3)

90 – Qualik Davis, Bishop McDevitt (3)

90 – Tyler Whary, Upper Perkiomen

88 – Jake Wolfgang, Williams Valley

88 – Jeffrey Resto, Lackawanna Trail

87 – Nate Boyle, Tamaqua

87 – Shaquon Anderson-Butts, Harrisburg

86 – Aidan Hauser, Wellsboro

86 – Kyle Schetter, Pennridge

86 – Sean Mikovitch, Wyoming Valley West

84 – Brian Marrero, Whitehall

84 – Cole Cavanaugh, Loyalsock

84 – Dahmir Ruffin, Archbishop Carroll

84 – Darren Beall, Bermudian Springs

84 – Dylan Farronato, Lewisburg

84 – Ethan Lee, Big Spring

84 – Ethan Parvel, Whitehall

84 – Gage Moran, Exeter

84 – Gerald Ross, Loyalsock

84 – Giovanni Lester, Manheim Central

84 – Hunter Coulter, Bloomsburg

84 – Jacir Savoy, West Catholic

84 – Leddie Brown, Neumann-Gorretti

84 – Peyton Denlinger, Lampeter-Strasburg

84 – Shane Weidner, Mount Carmel

84 – Tykee Smith, Imhotep Charter

83 – Anthony Tigano, St. Joseph’s Prep

82 – Corbin Brown, Littlestown

80 – Giovanni Spataro, Lakeland

80 – Tavion Banks, Bethlehem Catholic

79 – Brian Hanton, Parkland

78 – Alex McDonald, Solanco

78 – Daizhun Rhodes, Bethlehem Catholic

78 – Dan Engle, Cocalico

78 – Jake Palmer, Cumberland Valley

78 – Joel Stills, Neshaminy

78 – Mike Dubas, Cedar Cliff

78 – Sayyid Saunders, Harry S Truman

78 – Steve Borgia, Dunmore

78 – Taemar Willis, Northeastern

78 – Zane Neubert, Towanda

77 – Anthony DaSilva, Bethlehem Catholic

77 – Jack Rodenberger, Manheim Township

76 – Da’vion Kidd-Jackson, West Catholic

76 – Max Moyers, Lewisburg

75 – Jamin Smith, Berks Catholic

 

 

 

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball


Leave a Reply

27 Responses to “2017 Offensive Stat Leaders – Updated on 2/19/18”

  1. David Mika says:

    Jim H. I’ll check it out…His passing yards may be added to it.

  2. Jim H says:

    Your All-purpose yard leaders don’t make sense to me. If Ortega is first, then it seems like you are including passing, but then the list does not include any other top passers, e.g., Leiby.
    Can you clarify / explain?

  3. David Mika says:

    Jesse. I added Mitchell to my list. Thanks!

  4. Jesse Edgell says:

    Mitchell Galentine Eastern York
    1,442 passing yards

  5. David Mika says:

    Hi Dave. I will add all your players to my list. Thank you!

  6. Dave Gingrich says:

    All-purpose: Noah Palm-1744 yards
    Rushing: Noah Palm-1251 yards
    Rushing TDs: Brandon Brubaker-23
    Scoring: Daniel Engle-78, Noah Palm-114, Brandon Brubaker-140

  7. David Mika says:

    Hi Jim. I will add Dylan to my list. Thank you!

  8. Jim DellaValle says:

    Pocono Mountain West
    Dylan DellaValle
    1,858 yards passing
    22 TD passes

    Thanks David

  9. David Mika says:

    Hi Michael. I will add them to my list. Thanks!

  10. Michael T. Lippy says:

    Corbin Brown 159 rushes for 713 yards
    Also, 13TD’s

    Jakob Lane 122 completions for 1520 yards. The numbers listed are incorrect

    Heath Reynolds 32 receptions for 440 yards

    Jacob Thomas 43 receptions for 660 yards

    Coach Mike Lippy

  11. David Mika says:

    Mike, I will add Jack to my list. Thanks!

  12. Mike says:

    Please add the following:

    Jack Psenicska, Springfield High School (Delco)
    1999 total passing yards

  13. David Mika says:

    Jim. I will add Ethan to my rushing list. Thank you!

  14. Jim Rode says:

    Ethan Rode – Sophmore
    Newport Buffaloes

    1335 yards rushing (217 carries)
    114 receiving (6 receptions)
    110 kick return (6 returns)
    70 punt return (2 returns)
    36 tackles, 2 qb sacks

    http://www.lewistownsentinel.com/sports/local-sports/2017/12/tvl-honors-11-tigers-indians/

  15. David Mika says:

    ColonialFan…I will add him to the list.

  16. ColonialFan says:

    Luke Strauss-Southern Lehigh
    Rushing yards-1,246

  17. David Mika says:

    Jprez1….I will add all Bethlehem Catholic players to my list. Thanks!

  18. Jprez1 says:

    Javon Clements QB Bethlehem Catholic Golden Hawks
    2354 passing yds 19 passing tds

    Daizhun Rhodes WR Bethlehem Catholic Golden Hawks
    915 rec yes

    Shamus Williams WR Bethlehem Catholic Golden Hawks
    553 rec yes

    Matt Bisko RB Bethlehem Catholic Golden Hawks
    1093 rushing yes 23 tds

  19. David Mika says:

    Jon. I added Jakob to my reception list. Thanks!

  20. Jon Herres says:

    14 Receiving tds for Jakob Herres…. you have him in yards and receptions not the TDS though

  21. Dennis says:

    Upper Moreland:

    #4 Sterlen Barr Jr. – RB 12games, 202carries, 1,641yds, 20TD’s

    #24 Caleb Mead – RB 12games, 132carries, 1,367yds, 17TD’s

  22. David Mika says:

    Mountie fan 1…I will add Gideon to my list. Thanks!

  23. Mountie fan1 says:

    Gideon Green South Williamsport finished season with 2242 rushing yards and 26 TDs. Thanks

  24. David Mika says:

    Shayne, I will add all players from Minersville. Thanks!

  25. Shayne says:

    Minersville:
    Passing Yards: Scott Schwalm 1004
    Receiving Yards: Bryce Ellinger 810
    Receptions: Bryce Ellinger 36
    Reception TDs: Bryce Ellinger 7

  26. David Mika says:

    Al, I will add Jake to my list. Thanks!

  27. Al says:

    Jake Wolfgang 748 yards receiving, 13 touchdowns for Williams Valley.