EasternPAFootball - Your source for 
High School Football in Eastern PA









EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA
EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

2017 Statewide Final Stats: Tackle Leaders

Written by: on Monday, February 19th, 2018

Here are Pennsylvania’s high school football final tackle leaders

186 – Evan Furlong, Ridgway/Johnsonburg
179 – Hunter Webb, Loyalsock
164 – Ryan Morris, Strath Haven
162 – Zak Kinard, Cedar Crest
161 – Max Winebrake, Upper Dublin
161 – Bryce Lauer, Franklin Regional
160 – Tanner Miller, Cedar Crest
157 – Hunter Kinsey, Ferndale
154 – Zach Davies, Wyoming Valley West
154 – Cade Franks, West Middlesex
153 – Mitch Reed, Bloomsburg
151 – Jordan Stanovich, Gateway
151 – Adonis Scriven, Greenville
150 – Tyler King, Pine-Richland
149 – Chris Kopema, Line Mountain
148 – Tariq Jones, Aliquippa
148 – Kenny Custead, Cochranton
148 – Dylan Wolfgang, Williams Valley
147 – Diante Wiggins, Pennsbury
146 – Hunter O’Connor, Jersey Shore
144 – Tymir Green, Farrell
144 – Cole Rothermel, Tri-Valley
143 – Owen Hivner, Lackawanna Trail
143 – Mason Frampton, Waynesboro
142 – Kael Gardner, Bald Eagle
142 – Eric Elgin, Forest Hills
141 – Neil MacDonald, Ridgway/Johnsonburg
141 – Jordan Nelson, Palmerton Area
141 – Gus Dellinger, Hollidaysburg
141 – Brett Gasket, Lehighton
140 – Levi Sheeler, North Star
140 – Jake Stefanick, Charleroi
140 – Gavin Stout, Annville-Cleona
140 – Evan Quinn, Windber
138 – Austin Mauger, Shade
137 – Steven Balulis, Schuylkill Haven
137 – Chase Schultz, Cambridge Springs
136 – Zechariah Schussler, Delone Catholic
136 – Sam Viera Jr., Notre Dame GP
136 – Eugene Sheppard III, Penn Wood
135 – Sal Tate, Penns Manor
135 – Derek Brown, Penn Cambria
135 – Caleb Clymer, Northwestern Lehigh
135 – Anthony Johnson, Jeannette
134 – Mike Ansbach, Mahanoy Area
134 – Jimmy Lightner, Penns Manor
134 – Denver Light, Tyrone
134 – Anthony Cerminara, Pine-Richland
133 – Zach Bauer, Clarion
133 – Spencer Miller, Clarion
133 – Manus McCracken, Mount Carmel Area
132 – Dominic Williams, Jersey Shore
131 – Vincent Lynch, Allentown Central Catholic
131 – Garrett David, North Penn-Mansfield
130 – Zack Falls, Marian Catholic
130 – Matt Norris, Central Bucks South
130 – Jacob Bildstein, Pope John Paul II
130 – Dustin Snyder, Montour
129 – Gabe Tilford, Shikellamy
129 – Clayton Sheesley, Selinsgrove
126 – Josh Krieger, Shikellamy
126 – Josh Kauffman, Lebanon
126 – Joey Dubics, Ligonier Valley
126 – Jeremy Josephs, Gateway
126 – Chase Overholser, Abington Heights
125 – Shawn Yanosky, Berlin
125 – Jason Henderson, Delaware Valley
125 – Anthony Dellovade, West Allegheny
124 – Laymen Rouzer, Waynesboro
124 – Dwayne Majors, Conwell-Egan
124 – Adrian Otero, Hazleton Area
123 – Hunter Croman, Selinsgrove
122 – Tyler Simon, Manheim Central
122 – Rhyle Strausbaugh, Montgomery
122 – Luke Gutowski, Delaware County Christian School
122 – C.J. McCafferty, Pope John Paul II
122 – Anthony Scillia, Delaware Valley
121 – Tyler Stevens, Northwest Area
121 – Max Cowan, Ridgway/Johnsonburg
121 – James Hoffman, Waynesboro
120 – Andrew Perry, Laurel
119 – Kyle Kralik, Palmerton Area
119 – Daniel Worthy, Waynesboro
118 – Dom pellegrini, Charleroi
117 – Caden Highfield, Oil City
116 – Ulysess Mercado, Shikellamy
116 – Tyrie Hammonds, Farrell
116 – Nick Levinski, Quakertown
116 – James Williams, Morrisville
116 – Jahan Worth, Parkland
116 – Amir Pack, Morrisville
115 – Vince Fyock, Shade
115 – Anthony Grieco, Mars
114 – Ryan Querry, Huntingdon
114 – Damir Smith-Lockett, Boys’ Latin Charter
113 – Harrison Ike, Allentown Central Catholic
112 – Tyler Neglia, Wallenpaupack
112 – Tekoah Guedes, Palmerton Area
112 – Jake Cole, Wilkes-Barre Coughlin
118 – Tyler Sweeney, West Shamokin
111 – Drew Dinunzio-biss, Kiski Area
111 – Darrell Mason, Penn Hills
110 – Zach Hasco, Big Spring
110 – Mikey DeGaetano, Notre Dame GP
109 – Solvauhn Moreland, Aliquippa
109 – Max Sankey, Bishop Guilfoyle
109 – Landon Mcdonald, Philipsburg-Osceola
109 – Josh Yasulitis, Bishop Guilfoyle
109 – Dakota Sunday, Homer Center
109 – Cal Haladay, Southern Columbia
109 – Adam Loehr, Cedar Crest
108 – Noah Dillow, Chestnut Ridge
108 – Mikey Wilcox, Wyalusing Valley
108 – Derek Yingling, West Branch
108 – Cody Scherer, Lehighton
107 – Robert Briggs, Ridgway/Johnsonburg
107 – Matt Johnson, Philipsburg-Osceola
107 – Kyle Truesdale, Middletown
107 – Jonathan Shuster, Camp Hill
107 – Alex Knecht, Southern Lehigh
106 – Max Tillett, Southern Columbia
106 – Matt Bauer, Cathedral Prep
106 – Marvin Bryant, Warren
106 – Kyler Newton, Palisades
106 – Jalen Jones, Jeannette
106 – Angelo Mahaffey, Saucon Valley
105 – Tyler Greer, Grove City
105 – Nate Teeter, Camp Hill
105 – Dontae Myers, Conemaugh Twp
105 – Dajour Fisher, Aliquippa
104 – Trevor Hogue, Bishop Carroll
104 – Nasir Moudy, Waynesboro
104 – John Piekut, Norwin
104 – Jared Smith, Central (6)
104 – Draven Doebler, Lewisburg
104 – Danny Scheib, Tri-Valley
104 – Beau Getz, Northwest Area
103 – Notorius Atwood, Farrell
103 – Nathan Reedy, Schuylkill Haven
103 – Luke Jelus, Marple Newtown
103 – Lane Rice, Frazier
103 – Justin Mitala, Pope John Paul II
102 – Tyler Greer, Grove City
102 – Donovon Ball, Cedar Cliff
102 – Dante Presutti, Montour
101 – Trent Cavanaugh, Bentworth
101 – Stephen Kutches, Bellefonte
101 – Owen Lewis, Bloomsburg
101 – Jack Chapman, Mount Carmel Area
101 – Dylan Forbes, New Oxford
101 – Cory Myers, Conemaugh Twp
101 – Alex Mykut, Huntingdon
100 Collin Ambrose, Allentown Central Catholic
100 – Trace Grim, Bermudian Springs
100 – Tom Tobin, Marple Newtown
100 – Timmy Ward, Canton Area
100 – Sam Pittsman, Valley View
100 – Ridge Phillips, Bishop McCort
100 – Keyshawn Goudy, Erie
100 – Jack McKivigan, Blue Mountain
100 – Isaiah Firestine, Sayre
100 – Evan Bond, Bloomsburg
100 – Devyn Clair, Elizabethtown
100 – Andrew Balukas, Easton Area
99 – Zack Dignall, Sharon
99 – Logan Witt, Cambria Heights
99 – Kolby Mclean, Iroquois
99 – Derrick Davis, Gateway
99 – Cameron Horst, Manheim Township
99 – Cam Jones Mahanoy Area
99 – Brandon Showers, Cedar Crest
98 – Tom Drumsta, Waynesboro
98 – Nick Tarburton, Pennridge
98 – Nate Boyle, Tamaqua
98 – Jason Najunas, Shenandoah Valley
98 – Eli Glass, Clearfield
97 – Tristin Guyer, Northern Bedford
97 – Sammy Solomon, Wyoming Valley West
97 – Riley Hummel, Clarion-Limestone
97 – Matt Senchak, New Castle
97 – Lucas Fox, Cambria Heights
97 – David Tomb, Jersey Shore
97 – Cortes Adams, Wyoming Valley West
97 – Brendan Majocha, Gateway
97 – Brady Cullen, Union/ACV
97 – Andrew Basalyga, Pennsboro
96 – Tim Kater, Steelton-Highspire
96 – Rheyse Green, Scranton
96 – Kaden Martell, Canton Area
96 – John Frank, Brookville
96 – Devon Rabuck, Williams Valley
96 – Dajuan Harris, Conwell-Egan
96 – Chase Villani, Fox Chapel
96 – Ceeon Whitehead, Cheltenham
96 – Brock Barnhart, Hempfield
96 – Anthony Mendicino, Central Valley
95 – Luke Yaindl, Palmerton Area
95 – Ken Cooper, Danville
95 – Jared Mowery, Danville
95 – Jacob Barndt, Quakertown
95 – Garrett Decker, Susquehanna Community
95 – Elijah Workinger, Red Lion
95 – Dray Donley, Bishop McDevitt (3)
95 – Colin Sprague, Morrisville
95 – Chris Connelly, Otto-Eldred
95 – Brady Miller, Williams Valley
95 – Alex Bellinotti, Burrell
95 – Adam Burkhart, Central Dauphin
94 – Ziyrail Barnat, Aliquippa
94 – Thomas Shadle, Cowanesque Valley
94 – Noah Yates, Beaver Area
94 – Mike Gobora, Pennbury
94 – Jackson Heasley, State College
94 – Hunter Poust, Muncy
94 – Dalton Mowen, Waynesboro
94 – Bryson Clark, Juniata
94 – Brock Capouillez, Mifflin Cty
93 – Tyson Brennan, State College
93 – Sean Norman, Ferndale
93 – Sean Noman, Ferndale
93 – Owen Mable, Twin Valley
93 – Landon Moyer, Manheim Central
93 – John Paronish, Northern Cambria
93 – John Paronish, Northern Cambria
93 – James Gines, Sun Valley
93 – Griffon Sites, Towanda
93 – Eric Sovan, Wilkes-Barre Coughlin
93 – Dillon Ferretti, Hempfield
93 – Andrew Litton, West Greene
92 – Wade Moore, Juniata
92 – Paul Oyster, Selinsgrove
92 – Michael Govern, Mount Pleasant
92 – Joe Kosick, Grove City
92 – Jarrett Grove, Bishop Carroll
92 – Jared Green, Coudersport
92 – Frank Shaffer, Sharon
92 – Frank Shaffer, Sharon
92 – David Anaya, Boys’ Latin Charter
92 – Alec Snyder, Wilson Area
91 – Zac Piper, Juniata
91 – Tanner Weaver, Central Mt
91 – Nathan Garrity, Sayre
91 – Kyle Schetter, Pennridge
91 – Kolin Walker, Jefferson-Morgan
91 – Jordan Poznanski, Conemaugh Twp
91 – John Ayres, Mount Carmel Area
91 – Drew Kilhoffer, Ridgway/Johnsonburg
91 – Destin Beck, Meadville
91 – Dante Manetta, Trinity (3)
91 – Colt Stimmel, Clarion
91 – Cole Stimmel, Ligonier Valley
91 – Ben Yahner, Cambria Heights
91 – Austin Prosser, Shade
91 – Aiden Hulings, Kane
90 – Tyler Tracy, Central Bucks East
90 – Nick Troutman, Mount Carmel
90 – Matt Stefurak, Lower Moreland
90 – Levi Hobson, Chestnut Ridge
90 – Jervone Young, Wilkes-Barre Coughlin
90 – Jake Reichwein, Central Bucks West
90 – Cooper Wagner, Northwestern
90 – Coleman Good, Muncy
90 – Cole Glessner, Berlin
90 – Bryton Barna, Wyalusing
90 – Brennan Haluska, Cambria Heights
90 – Austin Kemp, Freeport
90 – Alex Suder, Cochranton
89 – Spencer Graham, Clearfield
89 – Sean Mikovitch, Wyoming Valley West
89 – Rafiqe Hilliard, Chester
89 – Quentin Gaskill, Waynesboro
89 – Matt Tobey, Central Bucks South
89 – Malik Bootman, Upper Dublin
89 – Joey Quealy, Fairfield
89 – Jake Gillen, Notre Dame GP
89 – Dominic Fischetti, Loyalsock
89 – Chris Bleich, Wyoming Valley West
89 – Bradley Shear, Greencastle-Antrim
89 – Alimamy Thollie, Penn Wood
88.5 – Sean Bankson, James Buchanan
88 – Will Martin, Wyalusing
88 – Nick Perry, Camp Hill
88 – Mason Malozzi, Parkland
88 – Josh Alger, Fairview
88 – Draven Douglas, Iroquois
88 – Colin Jacobs, Jim Thorpe
88 – Andrew Finkle, Huntingdon
87 – Tyler Elsdon, North Schuylkill
87 – Sol Serano, Pottsville
87 – Kobe Harr, Claysburg-Kimmel
87 – Joe Kosick, Grove City
87 – Cole Weist, Tussey Mt
87 – Carter Babb, Cambridge Springs
87 – Brandon Clark, Notre Dame GP
87 – Andre White Jr., Harrisburg
86 – Titus Thompson, State College
86 – Rylee Stahl, Mifflinburg
86 – Ryan Hieber, Central Bucks West
86 – Philip Shipe, Ridgway/Johnsonburg
86 – Mike Shearer, Seneca
86 – Kobe Hilton, Farrell
86 – Kenny Garvey, Dubois
86 – Justin Johns, Franklin Regional
86 – Jordy Daniels-Boswell, Penn Hills
86 – John Vargo, Charleroi
86 – John Poling, Franklin Regional
86 – Ian Renninger, Pottsville
86 – Ian Bar, State College
86 – Connor Hazlet, Northwest Area
86 – Brent Mataka, Schuylkill Haven
86 – Ben Fromm, Cocalico
86 – Aasim Muhammad, Chester
85 – Tyler Boyer, Line Mountain
85 – Ryan Obiso, Delaware Valley
85 – Quame Moore, William Tennent
85 – Matt Lewandowski, Mahanoy Area
85 – Mason Sechrist, Jersey Shore
85 – Lucas Syster, Purchase Line
85 – Kolt Schaeffer, Tri-Valley
85 – Joseph Kahn, Selinsgrove
85 – Isaac Yoder, Union/ACV
85 – Isaac Matthews, Mifflin Cty
85 – Garrett Rigg, Bald Eagle
85 – Darren Beall, Bermudian Springs
85 – Connor Vanzijl, Selinsgrove
85 – Cody Reiff, Lampeter-Strasburg
85 – Chase Waller, Loyalsock
84 – Sam Emge, Manheim Township
84 – Nicholas Lerew, Northern York
84 – Justin Stefanowicz, Hanover Area
84 – James Deiuliis, Upper St Clair
84 – Jack Burton, Upper St Clair
84 – Ian Porter, Greenville
84 – Conor Selinger, Freeport
84 – Brendan Woods, Wyoming Valley West
83 – Zach Boyer, Marian Catholic
83 – William Anderson, Dallstown
83 – Shamar Jones, Greater Johnstown
83 – Ryan Doughty, Interboro
83 – Preston Fausnaught, Danville
83 – Judson Wise, North Penn-Mansfield
83 – Jacob Waltz, Loyalsock
83 – Jacob Horigan, Avonworth
83 – Jacob Horigan, Avonworth
83 – Isaiah Manning, Meadville
83 – Gavin Henry, Union City
83 – Elijah Hrper, Farrell
83 – Drew Robinson, West York Area
83 – Brody Dunlop, Cedar Crest
83 – Brandon Hardiman, Northwest Area
83 – Azeez Badmus, Academy Park
82 – Tommy Hanik, Windber
82 – Luke Wills, Bishop Guilfoyle
82 – John Fanelli, Bishop Guilfoyle
82 – John Eakin, Bradford
82 – Gunner Pennington, Gettysburg
82 – Cooper Wagner, Northwestern
82 – Colton Davidson, Jefferson-Morgan
82 – Cole Senior, Middletown
82 – Christian Cole, Oil City
82 – Chance Hackenburg, Line Mountain
82 – Brandon Lawyer, Dover
82 – Aliyoh Turay, Penn Wood
81 – Zach Volfe, Northwest Area
81 – Tristan Wheeler, Bethlehem Freedom
81 – Sawyer Drummond, Otto-Eldred
81 – Sam Schurr, Conwell-Egan
81 – Michael Kustanbauter, Muncy
81 – Matt Stratton, Smethport
81 – Erik Delong, Kane
81 – Damian Rosa, Lampeter-Strasburg
81 – Bryce Belcher, Berlin
81 – Billy Perry, Susquehanna Community
81 – Austin Heiser, Gettysburg
80 – Zachary Vincenti, Fort Cherry
80 – Stone Smith, Punxsutawney
80 – Peter Iselo, Bethlehem Catholic
80 – Nick Leamer, Bishop Guilfoyle
80 – Lance Craig, Grove City
80 – Joey Kolk, Manheim Central
80 – Hayden Keck, Coudersport
80 – Harvey Rauch, Upper St Clair
80 – Dylan Arnold, Bedford
80 – Cody Ross, Freedom
80 – Charles Jacobs, West Chester East
80 – Brian Finnerty, East Stroudsburg North
80 – Brandon Rogers, Ferndale
80 – Blaise Caroselli, Boyertown
79 – Zane Neubert, Towanda
79 – Tom Randazzo, Portage
79 – Nolan Cumberland, Union/ACV
79 – Mason Bender, Fairview
79 – Luke Nimeh, Easton Area
79 – Levi Gaiotti, Canton Area
79 – Landon Fisher, Huntingdon
79 – Kobe Brish, Schuylkill Haven
79 – Jyvon Thrift, Norwin
79 – Justin McCoy, Chestnut Ridge
79 – Julian Smiley, Cheltenham
79 – Jon Morrison, Wyalusing
79 – Jarred Kohl, York Catholic
79 – Ethan Belville, Strath Haven
79 – Edward Simms, Greater Johnstown
79 – Dylan McCluskey, Dubois
79 – Drew Weglarz, Huntingdon
79 – Drew Boyer, Berlin
79 – Dean Dombrowski, Shenandoah Valley
79 – Cole Bayesa, Camp Hill
79 – Christian Pontious, Ridgway/Johnsonburg
79 – Christian Alling, Saucon Valley
79 – Bryce Williams, Pottsville
79 – Brandon Jackson, Octorara Area
79 – Bailey Ruch, Tri-Valley
79 – Ange Costanzo, Kane
79 – Alstan Wolfe, Saucon Valley
78 – Zackiey Sheriff, Penn Wood
78 – Zach Vogelsberger, Richland
78 – Trevor Moon, Frazier
78 – Teddy Race, Kane
78 – Tarrell Clark, Iroquois
78 – Rovny Dasilva, West Catholic
78 – Romeo Varela, Annville-Cleona
78 – Paul Beiler, Elizabethtown
78 – Oleh Manzyk, Neshaminy
78 – Noah Drudy, Hopewell
78 – Nick Pryor, Montgomery
78 – Mitchell Talbot, Central Dauphin
78 – Mason Muto, Westmont
78 – Mason Breed, Mifflinburg
78 – Luke Meckler, Pine-Richland
78 – Lee Santee, Westmont
78 – Kollin Vaught, Central York
78 – Kaiden Gaylord, South Western
78 – Josh Wagner, Parkland
78 – Jake Luckenbill, Schuylkill Haven
78 – Jake Hart, Cumberland Valley
78 – Isaiah Diandreth, Hempfield
78 – Garrett Longenecker, Cocalico
78 – Eric Price, North Star
78 – Devin Simms, McKeesport
78 – Dante Wilson, J.P. McCaskey
78 – Curtis Clifford, Saucon Valley
78 – Connor Hummer, Hanover Area
78 – Colin Mclinden, Upper St Clair
78 – Charles Lee, Otto-Eldred
77 – Zarrick Jordan, Northern York
77 – Zach Book, Purchase Line
77 – Shane Eslick, Wyoming Area
77 – Rod Williams, Slippery Rock
77 – Riley Morgan, Manheim Township
77 – Nehemiah Collins, Pottsgrove
77 – Mike Moore, Interboro
77 – Matt Huling, Eisenhower
77 – Mark Centuione, Trinity (3)
77 – Marcus Hooker, New Castle
77 – Kyle Cwalinski, Valley View
77 – Kenyon Johnson, West Perry
77 – Evan Bingaman, Shikellamy
77 – Damion Rodriguez, Northern Lehigh
77 – Damian Ravy, Selinsgrove
77 – Corey Mruk, Wyoming Area
77 – Brian Yates, Imani
77 – Bam Bam Brima, Loyalsock
77 – Andrew Sabo, Palmerton
76 – Tre Mitchell, Conwell-Egan
76 – Travis Craig, Susquehanna Community
76 – Riley Ott, Twin Valley
76 – Nathan Roby, Hempfield
76 – Naseer Burzak, North Penn-Mansfield
76 – Mike Malone, Abington Heights
76 – Matthew Carter, Curwensville
76 – Matt Lastauskas, Abington Heights
76 – Mateo Vandamia, West Allegheny
76 – Kevin O’Connor, Boyertown
76 – John Mangan, New Hope-Solebury
76 – Joe Bearinger, Cocalico
76 – Jahlil Little, Twin Valley
76 – Ian Thrower, Portage
76 – Garrett Becker, Mifflinburg
76 – Garett Clouse, Northern Bedfore
76 – Christian Schilling, Garden Spot
76 – Brian Strother, Morrisville
76 – Brett Bowes, Maplewood
76 – Benjamin Kurtz, Central
76 – Ben Jochem, Pine-Richland
76 – Austin Burtnett, Bedford
76 – Alec Kramer, Susquehannock
75 – Xavier Oliver, Milton Hershey
75 – Tyrone Willis, Harry S Truman
75 – Sean Daly, Strath Haven
75 – Richard Llewellyn, Portage
75 – Michael Keith, Freedom
75 – Luke Colestock, Camp Hill
75 – Kareem Rorie, Steelton-Highspire
75 – Josiah Gibbs, Milton Hershey
75 – Joe Crocenzi, Red Land
75 – Dominik, Mazzarese, Sayre
75 – David Henke, Waynesboro
75 – Dale Shrawder, Hughesville
75 – Connor Finkey, Garden Spot
75 – Cole Gruver, Cowanesque Valley
75 – Cole Cavanaugh, Loyalsock
75 – Cody Stockley, Cambria Heights
75 – Charles Patterson, Bishop Guilfoyle
75 – Cameron Holeman, Hanover Area
75 – Cameron Carter, Charleroi
75 – Calvin Pressley, West Catholic
75 – Blake Jacoby, Middletown
75 – Blaise Carney, Dubois
75 – Ben Burkhardt, Western Wayne
75 – Austin Kupko, Cumberland Valley

Follow EasternPAFootball.com on Twitter @EPAFootball

Leave a Reply



EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA EasternPAFootball.com - Your source for High School Football in Eastern PA

Web
EasternPAFootball

logo logo







EasternPAFootball - Your source for High School Football in Eastern PA

Main | Advertising | Contact us
Powered by Lehigh Valley Sites

DHTML Menu By Milonic JavaScript

Copyright 1999-2017 easternpafootball.com. No portion of this website may be reproduced or duplicated without the express written consent of easternpafootball.com.